Ustawienia - kalibracja KDL-40W5500

Status
Zamknięty.

pppawel

New member
Uważam, że temat ustawień w telewizorze w5500 jest na forum traktowany nieco marginesowo, chociaż efekt w postaci optymalnie wyświetlanego obrazu czy odtwarzanego dzwięku nigdy nie będzie uzyskany jeśli któryś z parametrów zostanie "zaniedbany" lub ustawiony źle. Ilość kombinacji (permutacji :???: ) jest ogromna. Jak na forum pojawi się pytanie o ustawienia, natychmiast znajduje się reprymenda: każdy ma swój gust i jakieś indywidualne warunki (otoczenia), więc niech kombinuje. Zgoda, jeden lubi trawę bardziej zieloną drugi mniej, jeden 4:3 drugi 14:9, rzecz jednak w tym, żeby wyszczególnić te wartości ustawień, które w wielu doświadczeniach można dla tego telewizora uznać za najlepsze. Przykładowo, jeśli w dyskusji zdecydowana większość potwierdzi, że jakiś parametr ma mieć wartość "OFF", to znaczy, że trzeba tak ustawić. Jeśli zgodzimy się, że np. kontrast poza granicami 55 - 80% już tylko psuje efekt, to znowu jest coś. "Ustawiamy" z kolegą telewizor już w sumie 2 godz. Coś nam się poprawia, albo nam się tylko tak wydaje?. Po przywiezieniu ze sklepu miał kontrast: 90, jaskrawość 90 a wszystkie inne suwaki albo na max albo na min. Sprawa nie jest prosta, skoro rację bytu mają firmy które "kalibrują" tv usługowo.
Wpisanie w Google "w5500 calibration" skutkuje podaniem 2,3 tyś angielskojęzycznych linków, np.:
(tu miałem link, ale mi nie przeszedł:neutral: )
Może i na tym forum ktoś napisze, że osiągnął optimum i się pochwali :-D
 

pppawel

New member
adamboro napisał:
Zobacz do tego wątku:

Przecież ten wątek modelowo potwierdza to o czym piszę:
- na 5 postów dwa są autora, w trzecim jednozdaniowa pomoc:
"nikt nie poradzi" w czwartym tyle: "resztą sam sie troche pobaw opcją SCRINE" a w piątym "wyświechtany" link do jakichś dziwnych ustawień (chyba nie użytkowych?) w których autor nie wyjaśnia czemu 2/3 parametrów ustawił na "0" lub "OFF" :???:
Szkoda gadać.
 

pppawel

New member
Tomek Koko napisał:
Czyli ten link a kalibracja nic nie daje?

Pewnie, że nie daje.
Poczytaj jak sobie o kalibracji opowiadają np tu:
tinyurl.com/yd9hjqt

Zdaje mi się, że jedyna rada to Google, reagują na "w5500 calibration" i "w5500 settings"
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
wiesz co kiedys znalazłem tu na forun link do prostego programiku kalibrującego. Jest tam chyba 5 zdjec i pokolei ustawiasz jasnosc kontrast itd. Pobawiłem sie i nawet fajnie wyszło na mojej toshibie. Daj mi maila to wieczorem postaram ci sie go wysłac.
 

adamboro

New member
pppawel napisał:
Przecież ten wątek modelowo potwierdza to o czym piszę:
- na 5 postów dwa są autora, w trzecim jednozdaniowa pomoc:
"nikt nie poradzi" w czwartym tyle: "resztą sam sie troche pobaw opcją SCRINE" a w piątym "wyświechtany" link do jakichś dziwnych ustawień (chyba nie użytkowych?) w których autor nie wyjaśnia czemu 2/3 parametrów ustawił na "0" lub "OFF" :???:
Szkoda gadać.

Ja z tej strony brałem ustawienia obrazu dla mojego Sama B650 i jestem z nich zadowolony. Skoro takie ustawienia Tobie nie odpowiadają, to pozostaje Ci to co napisałeś w pierwszym poście...
 

pppawel

New member
adamboro napisał:
Ja z tej strony brałem ustawienia obrazu dla mojego Sama B650 i jestem z nich zadowolony. Skoro takie ustawienia Tobie nie odpowiadają, to pozostaje Ci to co napisałeś w pierwszym poście...

Przecież mnie nie chodzi o odszukanie linka z gotowym ustawieniem i stwierdzeniem autora że mu to odpowiada. Skąd wiesz, czy masz ustawienia optymalne, że nie mogłyby być lepsze, a może dużo lepsze?
Jak miałem Rubina, to faktycznie wystarczyło pokręcić jaskrawością, kontrastem i nasyceniem kolorów. Każdy z tych parametrów w ówczesnej technologii był z drugim dosyć luźno związany. Teraz sprawa nie jest tak łatwa, ruszając jeden suwak wpływasz pośrednio na cały system wyświetlania obrazu. Myślę, że to forum czyta też niejeden zawodowiec znający się choćby na wykresach widma i wie czym się je balans bieli.
"Optymalny dobór składników obrazu jest zagadnieniem bardzo trudnym; jest to spowodowane duża ilością zmiennych powiązanych z sobą funkcjami nieliniowymi. Nie zawsze zmiana jednej z nich odbierana jako poprawa efektu wpływa na ich sumę. Przykładowo jednoczesna zmiana np kontrastu i nasycenia może powodować nieoczekiwane wyniki w ustawieniach np. ostrości czy balansu bieli.... Większość użytkowników po wielu próbach resetuje ustawienia do defautowych..."
To powyżej to trochę kulawe tlumaczenie fragmentu dyskusji z jednego z amerykańskich forów.
 
Ostatnia edycja:

Tomek Koko

New member
Bez reklam
Na drugim forum był test tego tv i tam Gmeru ustawił tak: Moje ustawienia były następujące:

Tryb obrazu: Własny
Podświetlenie 5
Jasność 57
Kontrast 80
Kolor 55
Temperatura barw: Ciepłe 2
Motionflow: standard
 

pppawel

New member
Tomek Koko napisał:
Moje ustawienia były następujące:...

Rozumiem, że reszty nie ruszałeś?
No i ładnie. Jak wrócę do domu, to sprawdzę i porównam co ustawiliśmy u sąsiada, - wydawało nam się że jest extra do czasu, aż jego żona nie powiedziała, że "na fabrycznych" bylo lepiej ;)
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
ten zwrot: " Moje ustawienia sa następujace" to cytat Gmera. Ja cały czas bije sie z myslami czy brac w5500 czy jvc dv1. Znalalazłem klienta na moja toshibe i teraz mam zagwozdke. Sony w kazdym teście dostaje wiecej pkt niz jvc. Do tego duza ilośc uzytkowników to potwierdza. Poza tym w ciagu 3 lat kupuje 3 tv wiec prawdopodobnie tego tez za jakis czas bede chciał sprzedac i wizja 5 letniej gwarancji ma tu duze znaczenie. Z toshiba miałem spory problem bo juz minęła 2 letnia gwarancja a kazdemu z kim gadałem na temat jej sprzedaży zalezało by kupic tv na gwarancji.
 
Ostatnia edycja:

Adamelab

New member
pppawel napisał:
Przecież mnie nie chodzi o odszukanie linka z gotowym ustawieniem i stwierdzeniem autora że mu to odpowiada. Skąd wiesz, czy masz ustawienia optymalne, że nie mogłyby być lepsze, a może dużo lepsze?.
To w końcu o co chodzi?
Jeśli to byłoby do podania tak na tacy , to firma nie robiła by opcji ustawień własnych, tylko wszystko by było zakodowane z automatu ( tak jak np. opcja kino, gra itp.).
Tylko, że oni też wiedzą, iż każdy z nas ma inne odczucia wzrokowe i musi sobie ustawić w/g uznania.
Ja nie chcąc "błądzić po omacku" kupiłem zestaw do kalibracji DVE HD Basic, i siedząc przed ekranem ( przy oświetleniu najczęściej używanym) ustawiałem w/g własnych odczuć. Na szczęście rodzinie też podobała się zmiana ( mam 40Z5500).
 
Ostatnia edycja:

pppawel

New member
Adamelab napisał:
To w końcu o co chodzi?

Chodzi o to, że np. ja, poświęcilem się i nic innego nie robię tylko czytam po kolei wszystko co jest w necie na ten temat. Jestem laikiem w temacie ale chciałbym dokonywać ustawień obrazu "z głową". Dzisiejszy telewizor jest za drogą zabawką, by się tym nie zająć. Teraz uważaj: nie jesteś w stanie sprawdzić czy obraz który ustawiłeś jest dla ciebie tym najlepszym, mogę Cię zapewnić, że istnieje kilkadziesiąt lepszych ustawień, tzn. takich które podobałyby Ci się lepiej, jednak ich "nie przerabiałeś". Nie przerabialeś, bo gdybyś chciał ustawić wszystkie kombinacje, to pewnie zabrakło by Twojego życia.

Żeby wnieść coś konstruktywnego do tematu podaję (na razie) optymalne ustawienie kontrastu i jaskrawości i nasycenia koloru.

Kontrast: 75 (+2, -1)
Jaskrawość: 51 (+2, -1)
Nasycenie: 52 (+0, - 1)

W nawiasach odchyłka standardowa w ok. 30 znalezionych tabelach, których twórcy i dyskutabci uznali za najlepsze - optymalne.
 

pppawel

New member
Tomek Koko napisał:
Ja cały czas bije sie z myslami czy brac w5500 czy jvc dv1.

Jak się tak będziesz jeszcze jakiś czas bił, to możesz nie kupić nic. W wielu sklepach zaczyna brakować niektórych modeli. W Euro widzialem na telewizorach kartki "sprzedane" :confused: - jak za komuny.
 

Ares78

New member
pppawel napisał:
Chodzi o to, że np. ja, poświęcilem się i nic innego nie robię tylko czytam po kolei wszystko co jest w necie na ten temat. Jestem laikiem w temacie ale chciałbym dokonywać ustawień obrazu "z głową". Dzisiejszy telewizor jest za drogą zabawką, by się tym nie zająć. Teraz uważaj: nie jesteś w stanie sprawdzić czy obraz który ustawiłeś jest dla ciebie tym najlepszym, mogę Cię zapewnić, że istnieje kilkadziesiąt lepszych ustawień
Nie do końca się zgodzę, odczucia obrazu są subiektywne i nic na to nie poradzisz nawet jak 20 ekspertów stwierdzi, że dane są najlepsze, dla Ciebie wcale nie muszą. Jak tak bardzo zależy Ci na wyciśnięciu wszystkiego z telewizora to zawsze droga do profesjonalnej kalibracji jest otwarta... Ja ustawiłem pod siebie jestem zadowolony to po co zmieniać? Żeby siedzieć w menu kilkadziesiąt godzin? I przy następnej zmianie telewizora (rok półtora) przerabiać to samo? Znam bardziej produktywne sposoby wykorzystania swojego czasu...
 

Adamelab

New member
pppawel napisał:
Chodzi o to, że np. ja, poświęcilem się i nic innego nie robię tylko czytam po kolei wszystko co jest w necie na ten temat. Jestem laikiem w temacie ale chciałbym dokonywać ustawień obrazu "z głową". Dzisiejszy telewizor jest za drogą zabawką, by się tym nie zająć. Teraz uważaj: nie jesteś w stanie sprawdzić czy obraz który ustawiłeś jest dla ciebie tym najlepszym, mogę Cię zapewnić, że istnieje kilkadziesiąt lepszych ustawień, tzn. takich które podobałyby Ci się lepiej, jednak ich "nie przerabiałeś". Nie przerabialeś, bo gdybyś chciał ustawić wszystkie kombinacje, to pewnie zabrakło by Twojego życia.

Żeby wnieść coś konstruktywnego do tematu podaję (na razie) optymalne ustawienie kontrastu i jaskrawości i nasycenia koloru.

Kontrast: 75 (+2, -1)
Jaskrawość: 51 (+2, -1)
Nasycenie: 52 (+0, - 1)

W nawiasach odchyłka standardowa w ok. 30 znalezionych tabelach, których twórcy i dyskutabci uznali za najlepsze - optymalne.

No to proszę spojrzeć tutaj http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=47275
gdzie podaję swoje ustawienia optymalne dla 40Z5500, ale identyczne (poza różnicami wynikającymi z opcji obu modeli) miałem jeszce niedawno na 40W5000.Dla mnie optymalny kontrast jest dużo większy.
Poza tym zależy też co się ogląda (kablówka , satelita , itd.) - to też będzie miało znaczenie przy "odbiorze" czytaj - odczuciach, przy oglądaniu.
 
Status
Zamknięty.
Do góry