USB-zasilanie w odtwarzaczach HD, uwagi.

casd

Klub HDTV.com.pl
vip
Stałem się posiadaczem O!Player Asus i potrzebuję dysku przenośnego, chciałem Samsung S2 lecz nie było w sklepie. Przeczytałem więc posty i napotkałem różne opinie n.t. zasilania z USB, poczytałem więc więcej i oto uwagi.
Specyfikacja USB określa, że złącze daje 5V i 0,5A czyli 2,5W, tyle musi zapewnić producent urządzenia aby nie narazić się na skutki prawne. W rzeczywistości ogromna większość producentów zapewnia większy pobór mocy, ale nie jest to ich obowiązkiem, stąd kabelki Y na wszelki wypadek !
W komputerach stacjonarnych właściwie nie ma problemu, gdyż ich zasilacze zapewniają dużą moc, obecnie minimum 250W, a w komputerze na biurku mam 500W. Dla zasilacza 250W obciążenie 2,5W stanowi 1% czyli właściwie jest niezauważalne, jeśli Urządzenie USB "pociągnie" więcej to nic się nie dzieje, oczywiście w grę wchodzą stabilizatory i.t.p. ale w przybliżeniu tak właśnie jest !
Laptopy mają zasilacze ok.65W i dla nich USB to 4%, dalej niezbyt dużo.
Z odtwarzaczami HD jest gorzej :
ARIVA - 5V, 3A, 15W a USB potrzebuje 16%
ASUS -12V, 2A, 24W USB 10%
Xtreamer - 12V, 3A, 36W USB 7%
Novatron - 12V, 3A, 36W USB 7%
To krótkie zestawienie pokazuje, że dla odtwarzaczy przekroczenie nominalnego poboru mocy USB jest poważnym problemem. Wchodzi się w obszar nieokreśloności, może pójdzie a może nie !
Wniosek dla mnie to kupić dysk o małej mocy, wybrałem Seagate, który ma 1,78W zapis, 1,54W przeszukiwanie, trochę dołoży zapewne obudowa SATA > USB, ale mam gwarancję zmieszczenia się w normie.
Samsung S2 (jedyny tylko USB bez SATA) ma 3,1W przeszukiwanie.
PQI, które proponowano mi w sklepie, w kilku ofertach mają powtórzone 5V, 2A, czyli 10W, aż się nie chce wierzyć !
 

cosby

New member
Mogę polecić A-DATA NH92. Kupiłem 320-tkę i jest rewelacyjny. Nie jest to demon prędkości ale za to jakie wykonanie (aluminium), jaki pokrowiec (full skóra) i co najważniejsze nie trafiłem na urządzenie na którym to nie działa. Mam w domu Fergusona 780 na którym nie mogłem uruchomić nic bez zasilacza zewnętrznego - a tu proszę - śmiga aż miło.
 

1stmadafaka

New member
@casd

Bardzo ciekawe podejście do sprawy... jak by był przycisk "postaw piwko" to już byś miał.... Logicznie i zrozumiale, warto to zbadać.
 

wędrowycz

New member
Dorzucę swoje parę groszy.

W komputerach często zasilania w USB są łączone po dwa. Jeżeli więc na jednym porcie z pary już coś wisi, to może się zdarzyć, że na drugim prądożerny dysk już nie ruszy. (btw ten sam dysk czasami działa w xtreamerze - mowa o wd 320GB/ATA w obudowie USB).

Dyski Samsunga nie sprawdzają się w odtwarzaczach takich jak Xtreamer. Na forum xtreamera są wątki na temat działania różnych dysków. Często tam słychać narzekania na samsunga.
 
Do góry