UPC dekoder HD a złe proporcje obrazu.

JasioS

New member
Witam.

Zakupiłem dekoder cyfrowy HD w telewizji UPC.
Wszystko pięknie działa i wygląda.
Mam telewizor Philips 42PFL9603 (HD). Telewizor z dekoderem jest połączony za pomocą kabla HDMI.

Niestety podczas oglądania kanałów o tradycyjnym formacie 4:3 nie mogę w telewizorze zmienić obrazu na taki format (taka opcja gdy po bokach obrazu pojawiają się pasy a ekran program jest wyświetlany tylko na środku. Te funkcje są wyłączone (wyszarzane w menu).

I tak oglądając aktualnie tenis obraz jest świetny ale kort bardzo szeroki i krótki. Oglądanie snookera jest jeszcze bardziej męczące. Zamiast kul są jajowate bile a stół ma nienaturalne proporcje.

Natomiast na niektórych kanałach jest jeszcze dziwniej. Pomimo tego że mam telewizor 16:9 to np na MTV2 i kilku innych kanałach mam na górze ekranu i na dole czarne pasy a sam obraz jest jeszcze bardziej wąski.

Czy można coś poradzić na to by kanały nadawane w 4:3 przywracać do normalnych proporcji (oczywiście kosztem wielkości obrazu - pasy po bokach)?

Czy programy z pasami na dole i górze można tak powiększyć by wypełniały cały dostępny obszar ekranu?

J
 

RheeTCT

New member
Nieśmiało zasugeruję(ponieważ sam nie mam tych urządzeń),że sygnał wprowadzony do tv przez HDMI nie jest w tv obrabiany,tylko wyświetlany bez zmian.Zatem próby zmiany ustawień w tv nic nie dadzą.Spróbuj zmienić format wyświetlania w dekoderze.Nie chodzi o rozdzielczość (owe 1080i) ,tylko o proporcje obrazu.
 

zsoi3

New member
Bez reklam
wlasnie - codzi o proporcje ekranu (na tym samym 16/9, 4/3, letter)

za tym, ze na moim TV (panasonic) wszystkie mozliwosci zmiany ekranu sa mozliwe - za wyjatkiem Auto. tez mam podpiety mediabox poprzez HDMI
 
Ostatnia edycja:

zsoi3

New member
Bez reklam
tam gdzie ustawil 1080i - na tym samym ekranie - mozna ustawic proporcje. czy to pomoze - nie wiem. mnie dziwi ten problem bo na moim TV go nie ma; wiec to moze zalezec też od ustawien TV. nie wiem - moze fachowcy podpowiedza?
 

Seavolv

New member
A ja mam pytanie z innej beczki. Posiadam dekoder UPC bez HD podłączony do tv poprzez eurozłącze (brak w nim złącza HDMI), Czy jak wymienię sobie dekoder na ten z HD i podłącze go za pomocą kabelka HDMI to poprawi się znacząco jakoś obrazu (nie chodzi o obraz HD)?
 

zsoi3

New member
Bez reklam
a ktory masz dekoder bez HD - z dyskiem czy bez? bo jezeli bez to zyskujesz oczywiscie (obok kanalow HD) nagrywanie. jezeli masz z dyskiem to w sumie niewiele - oprocz wiekszego dysku (250 GB).

kanaly HD s w bardzo dobrej jakosci - jezeli bedzie ich wiecej (ktoz to wie...) i masz TV z HDMI to w sumie moim zdaniem warto
 

Seavolv

New member
mam z nagrywaniem więc za dużo nie zyskam zależy mi jednak na jakości zwykłych kanałów przez ten dekoder z HDMI i czy będzie poprawa względem tego przez eurozłącze. Kanałów HD nie ma za dużo w ofercie UPC więc nie nastawiam się na nie.
 

torq314

New member
JasioS napisał:
I tak oglądając aktualnie tenis obraz jest świetny ale kort bardzo szeroki i krótki. Oglądanie snookera jest jeszcze bardziej męczące. Zamiast kul są jajowate bile a stół ma nienaturalne proporcje.
J

mam w tej chwili UPC podłączony zwykłym kablem antenowym do 42pfl9603 i formatowanie sygnału do ekranu telewizora działa bardzo dobrze. przełączam na dowolny kanał, nie ważne czy ma paski góra/dół czy nie - tv po chwili sam te paski usuwa rozszerzając obraz tak, aby wypełniał cały ekran. nie ma zadnych jajowatych bil, ani rozciągniętych twarzy.

przyznaję, że ten post bardzo mnie zmartwił, bo planowałem wymianę sygnału na cyfrowy z tym dekoderem HD. jeszcze bardziej martwi mnie to, że w całym wątku nie pojawia się konstruktywne rozwiązanie tego kłopotu dla tandemu 42pfl9603 + upc.

napiszcie coś więcej o takim duecie tv + dekoder. ja rozumiem na razie tyle, że jeśli w dekoderze ustawi się rozdzielczość 576 to telewizor poprawnie formatuje obraz, ale kanały HD przestają być HD, natomiast jak w dekoderze ustawi się rozdzielczość 1080 to kanały SD przestają się poprawnie formatować.
 
Do góry