Tylni czy przedni basreflex

marecki6

New member
Bez reklam
mysle ze to kwestia gustu co do brzmienia .... mi ta yama nie podeszla za bardzo jezeli chodzi o muze , byla bezplciowa ale to moje subiektywne odczucie ( podpiete do niej byly missiony mv6 wiec moze to kwestia kolumn) ... pionek 819 znalazl sporo zadowolonych nabywcow :)
 

Pierek

New member
Bzdura

Witaj. Przy odległości od ściany 5cm,żadne nie zagrają dobrze.Stereofonia,przestrzeń,równowaga tonalna nie będą zachowane.Musisz tak kombinować,aby co najmniej 0,50m od tylnej ściany i 0,80m od bocznych(to jest minimum!)

Moze na środku pokoju postawi ?? Jak są dobre kolumny to i przy scianie dobrze zagraja .
 

fazer58

Member
Bez reklam
Panie "Pierek",jak nie masz pojęcia o "temacie",to lepiej nie wypowiadaj się,bo tylko szkodzisz.Swoje głośniki możesz postawić gdzie tylko chcesz,a skoro kolega "raf44" ma wątpliwości,to mu grzecznie udzielamy porad, zgodnie z nasza wiedzą i doświadczeniem.
 

Pierek

New member
Panie "Pierek",jak nie masz pojęcia o "temacie",to lepiej nie wypowiadaj się,bo tylko szkodzisz.Swoje głośniki możesz postawić gdzie tylko chcesz,a skoro kolega "raf44" ma wątpliwości,to mu grzecznie udzielamy porad, zgodnie z nasza wiedzą i doświadczeniem.

Po twoich wypowiedzial i doswiadczeniu kolega raf bedzie chodzil w zime w trampkach .
 

Pierek

New member
Wyjaśniam fronty mają stać 5-10 cm od ściany, w zależności od ich głębokości. I tu nie ma pola manewru muszę złamać zasady ustawień kolumn :(


kolumny byle by w rogu nie stały 5 cm to moze i za mało ale 50 cm to lekka przesada . xxxxxxx
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

raf44

New member
Panowie nie ma co się spierać o szczegóły kolumny (fronty) będą stały w zależności od ich gabarytów 5-10cm od ściany, z jednego boku regał z drugiego odległość do ściany ok 50 cm. Zakładając, że nie chcę wydać więcej niż 2800, chcę kupić w miarę funkcjonalny i uniwersalny zestaw, o jak najlepszym współczynniku jakość/cena. Pewnie na początek by mi wystarczył zestaw onkyo 307/406/maudio za 1800 zł ale obawiam się że z czasem zaczęłoby mi czegoś brakować.
Dlatego postanowiłem kupić model ampli nieco wyższy (819/465 tu wymagana wasza porada :)) i kolumny Koda/Taga lub coś innego w cenie do 1000zł. Na początek bez suba który i tak nie ma chwilowo gdzie stać - może uznam że nie będzie potrzebny.

Na obecną chwilę skłaniam się do Pioneera 819 (atut USB) i Taga 606 (ładne i dobre opinie + przedni basreflex i podejrzewam że sobie poradzą dobrze poradzą bez suba.

I jeszcze jedno pytanko co sądzicie o zestawie głośników Yamahy NS-50 czy są lepsze od tagi czy kody?
Trochę kuszą Wharfedable Vardius 250 bo długa gwarancja ale jeśli Taga lepsza...

Jaszcze zastanawiam się czy brać DVD (420) czy BR np samsunga (1580), generalnie zależy mi by czytał divix - usb i w miarę grał audio.
 
Ostatnia edycja:

piotr818

New member
Bez reklam
Głupoty??????

kolumny byle by w rogu nie stały 5 cm to moze i za mało ale 50 cm to lekka przesada . xxxxxxxx

Jeśli kogoś się krytykuje trzeba mieć troszkę pojęcia o akustyce, zalecana i osobiście sprawdzone prze zemnie odległość to właśnie ok 40-50 cm minimalnie inaczej zawęża się pasmo odsłuchu kolumny przy tych gabarytach pomieszczenia znacznie lepsze będą monitory z obudową zamkniętą. Otwór stratny zaczyna dobrze pracować dopiero przy około 1/3 mocy kolumny (mocy muzycznej).
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

raf44

New member
piotr818 czyli przy 5-10 cm odległości ściana - tył kolumny tylni odpada basreflex tak ?
Pozostaje przedni który jeśli dobrze rozumiem przy cicho słuchanej muzie np 1/3 u tak nie będzie miał znaczenia?
 

rafal735r

New member
kolumny byle by w rogu nie stały 5 cm to moze i za mało ale 50 cm to lekka przesada . xxxxxxx
No wlasnie nie wiem kto tu sie glupot nasłuchał. 50cm to zadna przesada, ale minimalne optimum. A scena jak i przestrzen zaweza sie im blizej scian stoja kolumny, a nie na odwrot. Jakies slabe te "twoje doswiadczenia". Sprobuj jeszcze raz. Piszesz ze masz pojecie o akustyce, ale jak tak patrze to ty nie masz pojecia wogole.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

fazer58

Member
Bez reklam
...

RAFAL735r ,kolega "piotr 818" w swoim wątku,w pierwszej linijce, zacytował wypowiedż "Pierek" ,tylko tak niefortunnie,ze nie widać napisu "cytat" ;) A poza tym,to ma podobne zdanie do tego, co obaj pisaliśmy na temat odległości kolumn od ścian.
 

piotr818

New member
Bez reklam
(piotr818 czyli przy 5-10 cm odległości ściana - tył kolumny tylni odpada basreflex tak ?
Pozostaje przedni który jeśli dobrze rozumiem przy cicho słuchanej muzie np 1/3 u tak nie będzie miał znaczenia?)

Będziesz miał część dolnego pasma odbioru kolumny odbity od ściany i przytłumiony (niektórzy tacy jak ja to słyszą inni nie).
Otwór stratny kolumny zaczyna funkcjonować (wzmacniać dolne pasmo) przy osiągnięciu przez kolumnę określonej efektywności (większa moc muzyczna zadana ze wzmacniacza). Moja sugestia - przedni otwór stratny lub dobre kolumny zamknięte lub kolumny z bocznym głośnikiem basowym (mniejsze znaczenie otworu stratnego) np. Jamo.
 

adamo_

New member
Bez reklam
od kiedy kolumny grają bass refleksem ?

na dźwięk wpływa wiele czynników, kubatura pomieszczenia, to czy na ścianach sa obrazy czy ich nie ma, to czy sa w drewnianych oprawach czy mozę w metalowych, to czy sa zasłony i jakiej grubości , to czy jest tapeta czy farba, czy stoi kanapa po środku czy może stół z krzesłami, czy podłoga jest grewniana , czy sa może panele a może gress... nie przesadzałbym z tym że tylni bass refleks znacząco wpływa na komfort słuchania, najgorzej jest w pustych dużych pomieszceniach, ale odpowiednia adaptacja która jest wazniejsza niż bass refleks z tyłu czy przodu pomaga. Kolumna musi mieć oddech ale nie pół metra szczególnie w małych pomieszczenaich nie przesadzajmy

Zreszta podejdź do ściany puść bąka i sprawdzisz jak zabrzmi , a potem puść drugiego na środku pokoju
 
Ostatnia edycja:

Pierek

New member
kolumny byle by w rogu nie stały 5 cm to moze i za mało ale 50 cm to lekka przesada . xxxx

Jeśli kogoś się krytykuje trzeba mieć troszkę pojęcia o akustyce, zalecana i osobiście sprawdzone prze zemnie odległość to właśnie ok 40-50 cm minimalnie inaczej zawęża się pasmo odsłuchu kolumny przy tych gabarytach pomieszczenia znacznie lepsze będą monitory z obudową zamkniętą. Otwór stratny zaczyna dobrze pracować dopiero przy około 1/3 mocy kolumny (mocy muzycznej).

A kim ty jestes ze zalecasz innym swoje teorie ?? Skończyles wibroakustyke może ?? Pseudo znawca sie znalazł i audiofil
nie masz chlopie pojecia o czym mowisz Otwór stratny ??
xxxxxx
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Pierek

New member
od kiedy kolumny grają bass refleksem ?

na dźwięk wpływa wiele czynników, kubatura pomieszczenia, to czy na ścianach sa obrazy czy ich nie ma, to czy sa w drewnianych oprawach czy mozę w metalowych, to czy sa zasłony i jakiej grubości , to czy jest tapeta czy farba, czy stoi kanapa po środku czy może stół z krzesłami, czy podłoga jest grewniana , czy sa może panele a może gress... nie przesadzałbym z tym że tylni bass refleks znacząco wpływa na komfort słuchania, najgorzej jest w pustych dużych pomieszceniach, ale odpowiednia adaptacja która jest wazniejsza niż bass refleks z tyłu czy przodu pomaga. Kolumna musi mieć oddech ale nie pół metra szczególnie w małych pomieszczenaich nie przesadzajmy

Zreszta podejdź do ściany puść bąka i sprawdzisz jak zabrzmi , a potem puść drugiego na środku pokoju


Widze kolego ze wiesz o czym mowisz . W przeciwienstwie do tych pseudo znawców, którym słon na ucho nadepnął .
 

adamo_

New member
Bez reklam
Widze kolego ze wiesz o czym mowisz . W przeciwienstwie do tych pseudo znawców, którym słon na ucho nadepnął .


na codzien pracuje w niewielkim studiu produkcyjnym i o ile same studio jest calkowicie wyciszone , o tyle w reżyserce miałem kilka problemów, podstawowa zasada aby unikać rogów, bo tu jest problem największy, wtedy najbardziej słychać dudnienie w okolicach częstotliwości 63Hz i 94Hz, w rogach tam koncza sie wszystkie fale stojace i najlepiej je niwelować pułapkami basowymi lub innymi ustrojami , pełno tego w internecie, ale tu już wkraczamy w urzadanie kina domowego. Jesli to pomieszczenie ma po prostu slużyć do sluchania muzyki lub ogladania filmów no to bedzie to rzeczywiście niepotrzebna strata kasy...


Należy tez unikać dużych płaskich powierzchni na przeciwko kolumny, wiec lepiej przestawić regał z otwartymi pólkami na przeciwko kolumny ,


Dziś dojdą do mnie Jamo c405 i na pewno będę miał problem ale nie ze względu na to że jest bass reflex z tyłu tylko że pokój nie urzadzony i w zasadzie jeden regał i TV ....
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
przy odleglosci 5-10 cm od sciany kolumny dudnia i nie trzeba byc akustykiem z wyksztalcenia zeby to stwierdzic.
oczywiscie rozne kolumny wymagaja roznej odleglosci aby to zniwelowac , do tego dochodzi oczywiscie sama akustyka pomieszczenia. w niektorych przypadkach aby to zniwelowac trzeba odstawic kolumny 50 cm w niektorych taka odleglosc nie jest niezbedna. niektorzy oczywiscie nie slysza roznicy obojetnie w ktorym miejscu ustawione sa glosniki ,w jakiej odleglosci od scian i od siebie, czasem tez glosniki sa tak kiepskie ,ze dudnia nawet na srodku pomieszczenia.w obydwu tych przypadkach ustawienie nie ma wiekszego znaczenia i mozna je wtedy nawet powiesic sobie w naroznikach przy suficie...
mysle ,ze jesli nie ma mozliwosci odsuniecia kolumn na wieksza odleglosc niz 25 cm ,to bezpieczniej bedzie zastosowac monitory i cale niskie pasmo przekierowac na suba.
 

adamo_

New member
Bez reklam
tytuł wątku jest czy przedni czy tylni bas reflex: ja uwazam że bez znaczenia, a to że przy samej ścianie stać nie może to logiczne i nie ważne czy przedni czy tylni.

U mnie za tylnim przemówił jeszcze jeden fakt: moja małe dziecko nie włoży do środka swoich zabawek i kredek :)
 
Do góry