TX-P50U10E - słaba ostrość

maxoff

New member
TX-P50U10E - wydaje mi się że TV ma słabą ostrość....

W MENU ustawiłem ostrość na MAX, wyłączyłem także filtr PN-R i obraz nadal taki sobie jeśli chodzi o ostrość.
Myślałem wcześniej że to wina kablówki (TOYA CYFROWA przez HDMI), ale dzis podłączyłem odtwarzacz BLU-RAY i także słabo (aczkolwiek lepiej niż kablówka).... Znaczy się proszę nie zrozumieć mnie źle że niby wogóle obraz zupełnie rozmyty i nie ostry ale wydaje mi się że powinno być dużo lepiej tym bardziej przy sygnale FULL HD.
Wcześniej przez 3 lata miałem 42" TH-42PA60E (HD-READY i to ta najniższa możliwa rozdzielczość 852 x 480), a obraz 2x ostrzejszy podczas oglądania kablówki, a przy filmach BLU-RAY to już wogóle była "źyleta na maxa" (musiałem nawet zmniejszać ostrość bo była za duża).
Czy ktoś z was miał także takie wrażenie ?
Czy może to wina wielkości (duży ekran 50" = wieksze piksele niż przy 42") - dlatego mniejsza ostrość.
Ostatnio nawet jak przez tydzień miałem podłączonego tego 50" i podłączyłem później tą starą 42 to nawet żona zobaczyła dużą różnicę (choć ona nigdy w żadnym sprzęcie nie widzi żadnych różnic...).
Trochę mnie to za przeproszeniem wq....wia bo miałem w zasadzie dobry TV, a zachciało mi się większego i to FULL HD. Wydałem sporo kasy na dołożenie do 50" i w zasadzie obraz mam gorszy tyle że większy..... - jak to mówią "ZMIENIŁ STRYJEK SIEKIERKĘ NA KIJEK" :-?
 

maxoff

New member
Powiedzcie mi jeszcze jak to jest z tymi rozdzielczościami w telewizorze....
Powiedzmy gdy na PC zmieniam rozdzielczość z 720p na 1080p (lub odwrotnie) to na monitorze mam znaczącą różnicę (wielkość ikon, czcionki itp), a jeśli to samo robię zmieniając rozdzielczoś w odtwarzaczu BD to w obrazie na TV różnice prawie żadne.... (wydaje mi się że w końcu jest to duża różnica w rozdzielczości i zmiana powinna być diametralnie widoczna gołym okiem).
 

BHole

New member
Witam!

Przy statycznym obrazie z komputera bardzo łatwo zobaczyć tą różnicę, przy ruchomym obrazie telewizor wszystko stara się ładnie wygładzić. Jak chcesz zobaczyć różnicę spróbuj znaleźć w filmie na BD scenę z jakimiś napisami na pierwszym planie lub zbliżeniami twarzy aktorów. Spróbuj też zmienić trochę odległość oglądania TV, może siedzisz za daleko by dostrzec zmianę rozdzielczości.

Co do ustawień telewizora to sprawdź czy czasami telewizor nie przestawił się na jakąś dziwną proporcję obrazu, wtedy wszystko się ładnie rozmazuje :p
Sprawdź też w menu czy ta opcja jest wyłączona "Menu>Ustawianie>Inne ustawienia>Powierzchnia obrazu", tylko pamiętaj, że ta opcja pojawia się tylko podczas oglądania obrazu z zewnętrznego źródła (np HDMI).

Powiedzcie mi jeszcze jak to jest z tymi rozdzielczościami w telewizorze....
Powiedzmy gdy na PC zmieniam rozdzielczość z 720p na 1080p (lub odwrotnie) to na monitorze mam znaczącą różnicę (wielkość ikon, czcionki itp), a jeśli to samo robię zmieniając rozdzielczoś w odtwarzaczu BD to w obrazie na TV różnice prawie żadne.... (wydaje mi się że w końcu jest to duża różnica w rozdzielczości i zmiana powinna być diametralnie widoczna gołym okiem).
 
Ostatnia edycja:

maxoff

New member
Ostatnie 2 dni spędziłem na intensywnych testach itp...
Owszem jak wcześniej twierdziłem różnice są aczkolwiek naprawdę niewielkie....
I proszę mi nie mówić włącz zdjęcie itp... - owszem na statycznych obrazach widać ciut lepiej różnicę – ale wszak TV służy w większości raczej do oglądania obrazu ruchomego gdzie wielkich różnic nie widać (nie mylić z pojęciem NIE MA). Druga sprawa to, to iż większość sygnału który oglądamy to i tak poczciwe SD - a na HD-READY wygląda to lepiej (gdyż nominalnie matryca jest niższej rozdzielczości). Osobiście liczyłem że będzie ciut lepiej na FULL-HD... (wcześniej przez 3 lata miałem plazme Panasa TH-42PA60E czyli HD-Ready i to najniższe z możliwych 852x480). Nie mniej jednak gdybym mógł cofnąć czas o te 2 tyg. (jak kupowałem wtedy nowy TV) i miał możliwość tak dokładnie wszystko sprawdzić - to z pewnością zastanowił bym się grubo czy kupić FULL-HD czy tylko HD-READY.... Wprawdzie różnica w cenie to ładnych kilka stówek, które można by było przeznaczyć na coś innego, a wiele na jakości obrazu bym nie stracił. Druga strona medalu to jak za następne 3 lata będę zmieniał TV to z pewnością magiczne słowo „FULL-HD” ułatwi mi jego sprzedaż.... :wink: Zresztą co tu medytować ogólnie TV wporządku, nawet ostatnio chyba jakoś się już dotarł bo obraz coraz bardziej zaczyna mi się podobać - więc nie żałuję i polecam PANASA... !
 
Do góry