TX-P42GT30 Okulary 3d i czerń

robertos80

New member
tutaj znalazłem zdjęcie z recenzji GT30 na flatpanelshd. Wg mnie widać różnicę w porównaniu z moim (ta tym zdjęciu czerń jest dużo lepsza)

panasonicgt30_small23.JPG
 

pejotwroc

New member
Nie porównuj zdjęć w taki sposób. Wystarczy ze to zdjęcie ma krótszy czas naświetlania i dlatego tak wygląda. Zrobię Ci zdjęcie mojego telewizora z czasem naświetlania 10 sek. i będzie Ci się wydawało że świeci jak jarzeniowka :)
Taka czerń jak na tym zdjęciu to tylko w Kuro i do tego jeszcze kiedy jest wyłączony z prądu :)
 

Marcin2000

New member
Bez reklam
myślę, że nie powinieneś się martwić wygląda, że jest OK. Na moim 42"G30 jest podobnie mam porównanie ze szwagrowym GT30 i też jest podobnie. Powtarzam, że nie ma idealnej czerni... chyba tylko kosmiczne czarne dziury mogą mieć idealną czerń 100% ale z bliska nikt ich nie widział... Jak szwagroszczak po mojej namowie kupił 46"GT30 miesiąc po moim, zestawiłem oba TV i ustawiłem u mnie w domu. Dla większości domowników różnice w obrazie 2D były minimalne lub niezauważalne. Ja mając spory staż w poligrafi i oglądaniu wydruków przy pewnych war. oświetleniowych byłem w stanie dojżeć różnicę ale absolutnie nie dramatyczną. W porównaniu z moim poprzednim 40LE820E obraz G30 bardziej mi odpowiada. Subiektywnie nie w czerni którą tamten miał niezłą ale w równomiernym podświetleniu matrycy i łagodnym "softowym" wyświetlaniu obrazu czego krawędziowy LED nie miał... bo diabeł nie tylko tkwi w czerni ale i jasności panelu do LED/LCD, częstotliwości odświeżania obrazu, temp barw i upodobaniu użytkownika.
 

robertos80

New member
nie mowie o idealnej czerni, tv mam już z 5 miesięcy i zauważyłem to jakiś miesiąc temu, wcześniej chyba czerń była lepsza, oglądając jakiś program w tv ma się wrażenie, jakby obraz był "doświetlony", zaczynam zjeżdżać suwakiem jasności, ale ciemnieje cały obraz a to 'podświetlenie" zostaje. Wszystkie filmy FULLHD też wyglądają, jakby ktoś przesunął suwak jasności tak z 5 pozycji w prawo (a jest ustawiony na 0). Teraz czerń w nocy wygląda jak na starym monitorze LCD, który mam w drugim pokoju. Na pewno nic do tego nie ma kalibracja, bo jak pisałem sprawdzałem jak to wygląda na wyłączonym obrazie. Druga sprawa, to kontrast - zauważyłem na każdym trybie, a szczególnie THX, że jasne elementy są strasznie jaskrawe. Np włączam tryb THX, ustawiam kontrast na 36 i gdy na ekranie są jakieś jasne fragmenty, to strasznie bije to po oczach. Na meczu np jak piłkarz ma jaskrawą lub białą koszulkę to nawet czasem nie widać napisów i znaczków na przodzie koszulki.
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
Ogólnie zachwyt nad tzw. "czarną czernią" odbywa się w testach porównawczych do modeli z poprzedniego roku i tu zawsze jest jakiś progres na lepiej.

Druga kwestia fabrycznie nowe modele Panasonica osiągają swoją tzw. "optymalną czerń" po około 250-300h pracy tu też jest lepiej ale szału bym nie oczekiwał.

Wszytko co najlepsze plazma ma raczej już za sobą i rewolucji na miarę Kuro bym się raczej nie spodziewał.

Trzecią kwestią jest dostosowanie pomieszczenia do optymalnego odbioru obrazu na telewizorze plazmowym. W całkowicie ciemnym pokoju, wyłapiemy wszystkie niedoskonałości plazmy jak szara czerń czy słaba brudna biel itp. Warto w pomieszczeniu zainstalować punktowe źródło światła (lampka czy "cus" podobnego) o dziwo nasz odbiór czerni się zdecydowanie poprawi.

Uwaga czwarta oglądanie w dzień w jasnych pomieszczeniach, mówienie o czerni to już w ogóle pomyłka. Warto zainwestować w rolety, żaluzje lub/i przejść w opcjach panasa w opcję eko, podniesie kontrast i da lepsze warunki odbioru.

Także widać, iż plazma to jak wymagająca kobieta, różne u niej nastroje o różnych porach, kwestia wiedzieć co i kiedy i da się żyć ;-)

(C)G
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
nie mowie o idealnej czerni (...)

Jak przepuszczasz obraz przez ampli po HDMI wyłącz przetwarzanie obrazu na poziomie ampli. Nie daje to często zadowalających efektów wręcz przeciwnie może dodać rozjaśnienie na całej powierzchni obrazu (kwestia tzw. poprawiaczy w ampli, u mnie w budżetowym Denonie takie "cuś" zaobserwowałem) i czego już nie skorygujesz już na poziomie TV.

C(G)
 

robertos80

New member
Jak przepuszczasz obraz przez ampli po HDMI wyłącz przetwarzanie obrazu na poziomie ampli. Nie daje to często zadowalających efektów wręcz przeciwnie może dodać rozjaśnienie na całej powierzchni obrazu (kwestia tzw. poprawiaczy w ampli, u mnie w budżetowym Denonie takie "cuś" zaobserwowałem) i czego już nie skorygujesz już na poziomie TV.

C(G)

obraz mam z anteny (DVB-T), Popcorn Hour a110 i z laptopa po hdmi. Na każdym źródle występuje to podświetlenie.
 

Marcin2000

New member
Bez reklam
nie mowie o idealnej czerni, tv mam już z 5 miesięcy i zauważyłem to jakiś miesiąc temu, wcześniej chyba czerń była lepsza, oglądając jakiś program w tv ma się wrażenie, jakby obraz był "doświetlony", zaczynam zjeżdżać suwakiem jasności, ale ciemnieje cały obraz a to 'podświetlenie" zostaje. Wszystkie filmy FULLHD też wyglądają, jakby ktoś przesunął suwak jasności tak z 5 pozycji w prawo (a jest ustawiony na 0). Teraz czerń w nocy wygląda jak na starym monitorze LCD, który mam w drugim pokoju. Na pewno nic do tego nie ma kalibracja, bo jak pisałem sprawdzałem jak to wygląda na wyłączonym obrazie. Druga sprawa, to kontrast - zauważyłem na każdym trybie, a szczególnie THX, że jasne elementy są strasznie jaskrawe. Np włączam tryb THX, ustawiam kontrast na 36 i gdy na ekranie są jakieś jasne fragmenty, to strasznie bije to po oczach. Na meczu np jak piłkarz ma jaskrawą lub białą koszulkę to nawet czasem nie widać napisów i znaczków na przodzie koszulki.

może tu jest inny problem... kolega z forum miał jakiś czas temu problem z "prześwietlonym obrazem" na swoim nowym TV chyba ST50 i miał rację okazało się mimo podśmiechujek na forum... nie pamiętam czy serwis czy sklep do TV przyjechał i stwierdzili wadę fabryczną TV, poszedł do wymiany....

Może wezwij serwis, muszą przyjechać i pokaż w czym problem... :hmm:
 
Do góry