TX-50GT60E - dziwne, horyzontalne różnice w kolorach

yt1300

New member
Kończę już drugi miesiąc ze swoim 50GT60E, na liczniku 326 godzin.

Ostatnio zauważyłem coś czego nie potrafię wytłumaczyć i nie jestem pewien, czy wcześniej nie zwróciłem uwagi, czy dopiero się to pojawiło.

Spróbuję to opisać, ale na wszelki wypadek załączam obrazki - bo wiadomo, że każdy jest warty tysiąc słów.

Mianowicie, kiedy na ekranie, na pierwszym planie, pojawia się postać a w tle znajduje się coś, co biegnie poziomo przez ekran, to kolor skóry postaci na pierwszym planie ma różne odcienie od góry i dołu tejże linii. Wiem, nie brzmi to zbyt jasno. Przejdźmy więc do ilustracji. Niestety pod ręka mam tylko aparat w swoim SGS3, więc ciężko uchwycić, co widać, ale coś chyba jest.

Różnica w odcieniach jest nawet bardziej widoczna w anime, ze względu jednolite barwy. Niestety nie widać tego aż tak wyraźnie na zdjęciach. Możecie zignorować różnice w barwach w innych miejscach niż wskazane - to już niestety wina aparatu.

[Forum nie chce mi pozwolić dodać zdjęć z jakiejś przyczyny - najwyraźniej stanowię zagrożenie spamerskie]

i.imgur.com/3TZ8LWO.jpg

i.imgur.com/mxy4Dw2.jpg


Ten sam efekt widać przy wywołaniu menu, które traktowane jest jako obiekt pierwszoplanowy.

i.imgur.com/zqLondp.jpg

Telewizor jest podłączony do komputera i serial/anime leci przed HDMI. W telewizorze RGB HDMI jest ustawione na full - bo komputer wysyła 0-255. Jeżeli zmieniam w ustawieniach karty graficznej, żeby wysyłała YCbCr - to samo. Problem wystepuje też jeżeli puścić treść z pendrive'a przez odtwarzacz multimedialny telewizora. Tryb obrazu ustawiony na professional1, ale widać też na innych - chociaż mnie lub bardziej. Sprawdzone na 3 różnych kablach HDMI, wszędzie to samo. Próbowałem, zmienić różne ustawienia obrazu, ale ciągle to samo.

Póki co zauważyłem to tylko przy oglądaniu filmów/seriali/anime. Przy graniu nie widziałem, albo nie było takich specyficznych scen, gdzie efekt byłby zauważalny.

Czy ktoś spotkał się z takim zjawiskiem? Może 'plazmy tak mają'? (mam nadzieję, że nie). Czy jest coś, czego mogę spróbować?
 

ks100

New member
yt1300:
Plazmy tak mają. Jest to efekt działania funkcji ABL (Automatic Brightness Limiter). Trzeba się do tego przyzwyczaić ;-)
 

ccinekk

New member
Hej,

Moglbys mi dac namiar na plik video / foto z przykladem w oryginalnej jakosci? Sprawdzilbym jak to wyglada na moim GT60.
 

SDman

Banned
KS100 - jak maja jak nie maja?

Moj GT60 nie ma tego problemu

imgur: the simple image sharer

imgur: the simple image sharer

yt1300 - reklamuj swoj TV.

Witam,
ma ma widać to na zdjęciu, które przedstawiłeś, czyżby kobieta
opaliła się do połowy biustu ?
To problem unikany przez zajadłych fanów technologii.
W zależności od ustawień występuje w mniejszym lub większym stopniu i całe szczęście,
że niezbyt często.

Mam lepszy przykład -teatr telewizji sztuka -"Iluzje" klasyka obnażająca PDP.
Moją ST60 -również.

Pozdr.
 

yt1300

New member
Poszperałem sobie jeszcze trochę w necie i okazuje się, że to problem dosyć powszechny.

Nazwa tego zjawiska i jego odmian to jak rozumiem 'line bleed' i wynika ze sposobu w jaki napięcie jest rozprowadzane po ekranie - w wierszach.

To teraz pytanie za 1000 punktów. Czy i ewentualnie w jakim stopniu występujący 'line bleed' jest podstawą do reklamacji, zwrotu?

Bo szczerze mówiąc od kiedy zwróciłem na to uwagę, widzę to na każdym kroku i wyjątkowo mnie to denerwuje. Przy oglądaniu seriali/filmów problem jest prawie nie zauważalny, ale przy anime to zupełnie inna sprawa. Jak to w animacji jest dużo jednolitych kolorów i prostych linii, co sprawia, że line bleed jest dużo mocniej widoczny.

A jeżeli nie da rady reklamować, to jakie ustawienia stosować, żeby zminimalizować widoczność line bleed? Czy kalibracja da zauważalny efekt, czy zredukuje tyle co nic?
 
Ostatnia edycja:

ks100

New member
yt1300:
1. Obawiam się, że nie może to być podstawą do przyjęcia reklamacji lub zwrotu towaru.
2. Wielokrotnie kalibrowałem różne wyświetlacze (monitory, telewizory, projektory) i z doświadczenia mogę powiedzieć, że różnice w tym wypadku będą kosmetyczne.

Sam użytkuję 55ST60 i pomimo iż ABL mocno mi doskwiera (HTPC) nie zamieniłbym go na inny TV. Jego zalety przebijają jego wady, a jest ich sporo więcej niż zauważony przez Ciebie line bleeding. Nie będę ich tu wymieniał, aby nie frustrować reszty użytkowników.

Wytrzymaj troszkę z tym TV, później idź do kolegi, znajomych, rodziny i sprawdź czy dasz radę oglądać cokolwiek w ich odbiornikach.
Pozdrawiam
 

SDman

Banned
yt1300:
1. Obawiam się, że nie może to być podstawą do przyjęcia reklamacji lub zwrotu towaru.
2. Wielokrotnie kalibrowałem różne wyświetlacze (monitory, telewizory, projektory) i z doświadczenia mogę powiedzieć, że różnice w tym wypadku będą kosmetyczne.

Sam użytkuję 55ST60 i pomimo iż ABL mocno mi doskwiera (HTPC) nie zamieniłbym go na inny TV. Jego zalety przebijają jego wady, a jest ich sporo więcej niż zauważony przez Ciebie line bleeding. Nie będę ich tu wymieniał, aby nie frustrować reszty użytkowników.

Wytrzymaj troszkę z tym TV, później idź do kolegi, znajomych, rodziny i sprawdź czy dasz radę oglądać cokolwiek w ich odbiornikach.
Pozdrawiam

Witam,
słowa jak przykazania, dokładnie tak jest, nie ma TV idealnego w żadnej technologii.

Pozdr.
 

cornflakes

New member
Bo szczerze mówiąc od kiedy zwróciłem na to uwagę, widzę to na każdym kroku i wyjątkowo mnie to denerwuje.

dobrze że ja nie zwracam uwagi na wszystko o czym piszą, fałszywe kontury, juddering, migające piksele, powidoki, wypalenia, migotanie, line bleed, bzyczenie ;) chyba bym oszalał. znając moje szczęście to występuje wszytko, ale nie podchodzę zbyt blisko do telewizora, no i skupiam się na samych zaletach ;p
 
Do góry