TVP rozpoczyna testową emisję w standardzie DVB-T2

Sanjuro

New member
Telewizja Polska wspólnie ze spółką telekomunikacyjną EmiTel i producentem sprzętu RTV Samsung rozpoczyna w piątek 21 grudnia br. testy technologii standardu DVB-T2. Jest to nowa generacja transmisji telewizyjnej w cyfrowym nadawaniu naziemnym, oferująca znacznie lepsze wykorzystanie widma.

Wachlarz możliwości standardu DVB-T2 otwiera potencjalną drogę do podwojenia efektywności wykorzystania dostępnego widma, dając możliwość poprawienia jakości nadawanych programów, zwiększenia ich zasięgu lub też dołączenia dodatkowych kanałów w porównaniu z obecnym standardem DVB-T.

Testy odbywać się będą na razie z jednego nadajnika, obejmującego zasięgiem Warszawę i jej okolice. W najbliższych tygodniach planowane jest uruchomienie kolejnego nadajnika, w celu przetestowania sieci jednoczęstotliwościowej. Wszystkie nadajniki mogą pracować na tej samej częstotliwości, nie zakłócając się wzajemnie, tak jak to miało miejsce w nadawaniu analogowym.

źródło: TVP

Gotowi do zmiany sprzętu? :evil:
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

cezary69

New member
Bez reklam
He he he jeszcze nie weszło do końca DVB-T a oni już T2 ładują ... pięknie ... pięknie... Ciekawe jak długo ludzie dadzą się tak ...
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Dokladnie jak pisze kuba78. Przy jakosci tunerow za 80zl ja widze spory problem. Jesli zewnetrzne dekodery DVB-T2 maja dzialac jak dotychczasowe to ja dziekuje. Wbudowane dzialaja szybciej, plynniej, dokladniej, sa o niebo lepsze. Przerobilem trzy zewnetrzne w roznych cenach i wszytkie 3 mialy sie nijak do wygody i reszty zalet wbudowanych. Znow kolejny pilot? Skonczylo sie wymianą kilku telewizorow. Za kilka lat bedzie UHDTV za kolejne kilka znow cos sypną i tak w kolko? Szczescie w nieszczesciu, ze w dzisiejszych czasach sprzety nie wytrzymuja 20 lat, jak kiedys, dzis moze srednio 5 lat. Bedzie pretekst do wymiany. O ile teraz przejscie jest konieczne, bo analog wyłączją, to przejscie na T2 chyba nie będzie niezbędne?
Znow wymiana telewizorow? Rozumiem, ze bedą dotacje rządowe.
 
Ostatnia edycja:

marcinkoleksl

New member
zawsze można kupić kartę PCMCIA, a te powyżej stówki lub podłączyć przez hdmi tuner, ale większość tv na rynku (nowych) nie grzeszy nimi i jak skorzystasz z tej opcji, to zostaną tylko 2 hdmi na podłączenie czegoś innego. a nie każdy ma ampli kd, aby go używać do podłączeń.
w polskich realiach na testach się skończy. jak zawsze... ;)
lepiej by pomyśleli o DAB. ale to nie działka Samsunga ;(
 

Sanjuro

New member
Potrzebny jest tuner DVB-T2, a tego raczej nie załatwisz modułem CI+ więc lipa. Mam nadzieję, że jednak jak mowisz na testach się skończy, bo nie mam zamiaru za czesto wymieniać tv.
 

bluray

Banned
Na te płacze w sprawie kolejnego pilota, czy mini tunera z 80 zł to szkoda prądu.

Poczytajcie co daje DVB-T2.
Dwa razy większa pojemność multiplexu, więc szansa na kanały HD od TVP.
 

kuba78

New member
Chodzi o te g.....o co będzie się plątać wokół telewizora.

Na szczęście samsung wyczuł co się święci i niektóre modele mają opcję ewolution. :)
Dokupi się dedykowany sprzęcik za parę stówek, a nie jakąś cieniznę za 80zł.
 

Sanjuro

New member
Na te płacze w sprawie kolejnego pilota, czy mini tunera z 80 zł to szkoda prądu.

Poczytajcie co daje DVB-T2.
Dwa razy większa pojemność multiplexu, więc szansa na kanały HD od TVP.

Chodzi ci o to g... co TVP daje? Większość tego co puszczają jest bezczelnie skalowane. A jak się trafi technik idiota to nawet masz mini-okienko lub... podwójny obraz wyglądający jakby 3d :/ To ja już wolę, żeby nie dawali więcej HD. Niech TV sobie poradzi ze skalowaniem.

Podobnie jak inni nie chcę zmieniać nowego TV, ani dokupywać jakiegoś durnego badziewnego dekodera, który blokuje mi część możliwości TV z kolejnym badziewnym pilotem.

@Kuba78: Samsung wiedział już wcześniej, więc niczego nie wyczuł. Musieli mieć jakieś wstępne rozmowy, zanim podpisali umowę na czas testów, więc wróżki żadnej nie zatrudnili.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Na te płacze w sprawie kolejnego pilota, czy mini tunera z 80 zł to szkoda prądu.

Poczytajcie co daje DVB-T2.
Dwa razy większa pojemność multiplexu, więc szansa na kanały HD od TVP.

Tu nie chodzi o to co daje T2, Cieszmy sie ze wszystkimi :D tylko o to co z nas robią, dlaczego co jakis czas wprowdza sie nowy standard, każąc go zastepowac innym? Przeciez za to wszytko placimy my. To my napelniamy portfele prezesom. Za chwile nie bedzie HDMI tylko cos innego i wszystkie kable i urzadzenia pojda do kosza. Czemu nie mozna tego wpradzadzic od razu (no to akurat jestet w stanie zrozumiec), ale przeciez wypuszenie odbiornikow z mozliwoscia update'tu, upgrade'u lub odrazu z dwoma tunerami lub poprostu z nowszym i komatybilnym wstecz to przeciez grzech.
 

Karpaj

New member
Bez reklam
DVB-T2 jest w niektórych telewizorach dostępnych na rynku. Z tego co pamiętam ten format używany jest np. we Włoszech. Stąd telewizory robione z myślą o rynku europejskim mogą ten tuner mieć.
Przykładem są choćby najnowsze telewizory Toshiby bądź Panasonica.
 

Robert_em

New member
DVB-T2 jest w niektórych telewizorach dostępnych na rynku. Z tego co pamiętam ten format używany jest np. we Włoszech. Stąd telewizory robione z myślą o rynku europejskim mogą ten tuner mieć.
Przykładem są choćby najnowsze telewizory Toshiby bądź Panasonica.

Przeglądam właśnie specyfikację mojej nowej 50VT50 i nie widzę DVB-T2... :hmm:
 

Gie

Member
Bez reklam
Na mój gust obecne telewizory z DVB-T2 nie będą przydatne u nas kiedy DVB-T2 zostanie wprowadzone. W styczniu ma zostać ustalony nowy standard kompresji H.265 (HEVC). Jest on wydajniejszy niż MPEG4/h.264. Obstawiam że za kilka lat zostanie podjęta decyzja by u nas w DVB-T2 obowiązywał właśnie h.265. Tak było poprzednio. Testowano MPEG2, były nawet regularne emisje. Rozsądnie, w ostatniej chwili zamieniono MPEG2 na MPEG4.
 

andreas2012

New member
Przeglądam właśnie specyfikację mojej nowej 50VT50 i nie widzę DVB-T2... :hmm:

ale T2 na polski rynek nie montowali bo to jest biznes i sie pewne rzeczy ukrywa zeby interes sie krecil zeby wymieniac TV jak najczesciej,

ale niech testuja i sie rozwijaja lepiej wyzsza jakosc jak nizsza (no bardziej realnie lepiej 30 kanalow jak 20)
 
Do góry