TVN24 w 16/9 (i może w HD)

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
ciekawe

Bardzo ciekawa informacja. Oby TVN jak najszybciej wprowadził nadawanie 16:9 w życie.

Edit

Ale z tego samego źródła informacja, że BD szybko nie potanieje...

http://mojehd.pl/czytaj.php?id=92

Ale z tego newsa wynika kwadratura koła, BD nie potanieje bo jest za niskie zainteresowanie nowym nośnikiem i odtwarzaczami. Ale jak może być wysokie zainteresowanie jak nośniki i sprzęt jest drogi!!!
Niech producenci obniżą ceny to rynek zacznie się kręcić!!!
 
Ostatnia edycja:

Foxxx24

New member
Z dvd na początku było tak samo bo dobrze pamiętam jak filmy np w MM kosztowały po 120zł tak samo jak teraz Blue ray,a patrząc na szybkośc wdrażania odtwarzaczy i nagrywarek następcy dvd mam wrażenie,że odbywa się to co nie co szybciej w stosunku do tego jak było z obecnie dominującym nośnikiem.
 

Nana

New member
Ja jestem w Cyfrze+ i bardzo bym chciała aby TVN-ny były w HD bo obraz jest naprawdę świetny . Moja koleżanka ma kablówkę i tam TVN jest w HD ,
dostała od nich dekoder HD na wynajem
 

ernet

Active member
Bez reklam
TVN24 Już Nadaje W 19:9

BRAWO, to pierwsza ogólnodostępna polska stacja ( nie licząc C+ itd ),która zaczeła Non Stop nadawać w tym formacie.
 

ernet

Active member
Bez reklam
jaroslawp napisał:
Wcześniej był polsat news

Ale nie wszyscy go odbierają ( czyt: nie jest tak łatwo
i ogólnie dostepny, jak TVN24 ). Do Twojego przykladu mozna jeszcze dodać TVN Warszawa.
 

Stvoreq

New member
tolek_88 napisał:
polsat news i tvn warszawa nadają w 16:9
to co nadaje tvn24 to jest porażka 16:9. Obraz jest dostosowany do starych dekoderów robiących pan scan. Wąski pasek i "puste boki" bardziej irytują. Cały temat jest na ten temat na forum 'n'

Rozmawiałem ostatnio z koleżanką która pracuje w TVN i mówiła, że poprostu TVN pospieszył się z ta technologią, bo teraz mają problemy techniczne z grafiką bo napisy na dole ekranu pojawiają się wyskalowane do 4:3 i tak samo reklamy, a poza tym mają za mało kamer HD.
 

ernet

Active member
Bez reklam
Stvoreq napisał:
Rozmawiałem ostatnio z koleżanką która pracuje w TVN i mówiła, że poprostu TVN pospieszył się z ta technologią, bo teraz mają problemy techniczne z grafiką bo napisy na dole ekranu pojawiają się wyskalowane do 4:3 i tak samo reklamy, a poza tym mają za mało kamer HD.
Nie wydaje się mi to prawdopodobne, bo np. TVN Warszawa ( 16:9 ) nie ma z napisami żadnego kłopotu, a przecież to ta sama stacja !
 

benk07

New member
Czyli mamy jakąś odpowiedź.
Zapewne płakakli odbiorcy jakiś słabych technicznie kablówek, które mają problem z właściwym sygnałem, który zawiera zarówno kanały 4:3 jak i 16:9.
Ale tak do końca to tego jednak nie rozumiem, bo to kadrowanie 4:3 wskazywałoby na to, że jakieś kablówki z urzędu tną emisję 16:9 do 4:3?
I używają do tego opcji pan&scan? W głowie mi się nie mieści.

Z drugiej strony to znowu mamy dyktat mniejszości. Jakiś zapyziałych kablówek bądź emerytów, którzy nie potrafią właściwie ustawić dekodera sat/kablowego lub odbiornika tv.
 

ernet

Active member
Bez reklam
Wczoraj dzwiniłem do działy technicznego TVN24 ( link- kilka postów wyzej ). Z tego,co zrozumiałem, to napisy są nadawane w takiej proporcji ponieważ nadawany obraz jest w 16:9 ,a użytkownicy telewizorów niepanoramicznych ( 4:3) nie widzieliby na swoich ekranach całego paska inforacyjnego. Tak przynajmniej zrozumiałem.
 

benk07

New member
ernet napisał:
Wczoraj dzwiniłem do działy technicznego TVN24 ( link- kilka postów wyzej ). Z tego,co zrozumiałem, to napisy są nadawane w takiej proporcji ponieważ nadawany obraz jest w 16:9 ,a użytkownicy telewizorów niepanoramicznych ( 4:3) nie widzieliby na swoich ekranach całego paska inforacyjnego. Tak przynajmniej zrozumiałem.
Jakoś to próbuję zrozumieć ale generalnie to mnie zupełnie takie tłumaczenie nie zadowala.
Po pierwsze to dlaczego mniejszość z telewizorami 4:3 blokuje właściwy sposób nadawania (kadrowania i oprawy graficznej)???
Ok. mogę się zgodzić, że w skali kraju starych tv 4:3 może być sporo - pewnie to cały czas większość. Ale wśród odbiorców TVN24, a więc posiadaczy odbiorników sat i abonentów kablówek udział starych tv 4:3 na pewno nie jest tak duży. Zresztą zakładam, że jednak posiadanie sat lub kablówki wymaga pewnego minimalnego obycia z technologią, co sprowadza się do kilku zaledwie decyzji zw. właściwym ustawienia opcji w dekoderze lub(i) telewizorze.
Nie wiem, niech ktoś mnie oświeci, ale nie ma i nie było chyba na świecie takiego telewizora crt 4:3 (problem dotykać może wyłącznie takich odbiorników), który wymuszałby przy sygnale 16:9 jakąś opcję pan&scan czy zoom, która obcinałaby pasek u dołu ekranu, czy boki (to dziwne kadrowanie TVN24 jawnie przed tym zabezpiecza)?
Bardzo stary tv 4:3 co najwyżej może nie mieć żadnej opcji związanej formatowaniem obrazu i wtedy obraz zwykle (na takim tv) jest widoczny bez usunietej anamorfozy (ściśnięty). Ale nic nie jest ucięte.
Nie łapię tego wszystkiego. To znaczy, że jeśli w Polsce nawet za parę lat będzie paru emerytów z takimi tv, to dla tych poaru osób TVN wstrzyma wprowadzenie właścicwego kadrowania?
Paranoja.

EDIT: A taki Polsat News, który przecież jest na platformie bardziej nakierowanej na ubogiego odbiorcę (2/3 użytkowników to prowincja i wieś) jakoś z kadrowaniem i oprawą nie ma problemu?
 
Ostatnia edycja:

ernet

Active member
Bez reklam
benk07 napisał:
Jakoś to próbuję zrozumieć ale generalnie to mnie zupełnie takie tłumaczenie nie zadowala.
Po pierwsze to dlaczego mniejszość z telewizorami 4:3 blokuje właściwy sposób nadawania (kadrowania i oprawy graficznej)???
Ok. mogę się zgodzić, że w skali kraju starych tv 4:3 może być sporo - pewnie to cały czas większość. Ale wśród odbiorców TVN24, a więc posiadaczy odbiorników sat i abonentów kablówek udział starych tv 4:3 na pewno nie jest tak duży. Zresztą zakładam, że jednak posiadanie sat lub kablówki wymaga pewnego minimalnego obycia z technologią, co sprowadza się do kilku zaledwie decyzji zw. właściwym ustawienia opcji w dekoderze lub(i) telewizorze.
Nie wiem, niech ktoś mnie oświeci, ale nie ma i nie było chyba na świecie takiego telewizora crt 4:3 (problem dotykać może wyłącznie takich odbiorników), który wymuszałby przy sygnale 16:9 jakąś opcję pan&scan czy zoom, która obcinałaby pasek u dołu ekranu, czy boki (to dziwne kadrowanie TVN24 jawnie przed tym zabezpiecza)?
Bardzo stary tv 4:3 co najwyżej może nie mieć żadnej opcji związanej formatowaniem obrazu i wtedy obraz zwykle (na takim tv) jest widoczny bez usunietej anamorfozy (ściśnięty). Ale nic nie jest ucięte.
Nie łapię tego wszystkiego. To znaczy, że jeśli w Polsce nawet za parę lat będzie paru emerytów z takimi tv, to dla tych poaru osób TVN wstrzyma wprowadzenie właścicwego kadrowania?
Paranoja.

EDIT: A taki Polsat News, który przecież jest na platformie bardziej nakierowanej na ubogiego odbiorcę (2/3 użytkowników to prowincja i wieś) jakoś z kadrowaniem i oprawą nie ma problemu?

Całkowicie zgadzam się z Twoją argumentacją. Tak to już jest,że połowa kroku do przodu nie zadawala nikogo. Potrzeba trochę więcej odwagi aby nadawać w pełnym, nowym, formacie. Poza tym, gdyby wszyscy się bali, to dziś używalibyśmy aparatów analogowych, magnetowidów , telefonów stacjnonarnych z tarczą ( pamietacie jeszcze ? ;-) , itd.
 

MMrozo

New member
ernet napisał:
Wczoraj dzwiniłem do działy technicznego TVN24 ( link- kilka postów wyzej ). Z tego,co zrozumiałem, to napisy są nadawane w takiej proporcji ponieważ nadawany obraz jest w 16:9 ,a użytkownicy telewizorów niepanoramicznych ( 4:3) nie widzieliby na swoich ekranach całego paska inforacyjnego. Tak przynajmniej zrozumiałem.
Jeśli macie możliwość zobaczyć na tv crt 4/3 np. Pro7 lub Polsat2 (czasami), które jest nadawane w formacie 16/9 bo mnie się wydaje, że obraz jest wyświetlany na całym ekranie (rozciągnięty w pionie) a po naciśnięciu przycisku 16/9 (w tv) telewizor przestawia się na obraz z paskami na górze i na dole. Tak miałem na swoim stary tv sony 21". Więc teoretycznie nie powinno być problemy z grafiką, chyba, że jest inny powód :(.
 
Ostatnia edycja:

benk07

New member
MMrozo napisał:
Jeśli macie możliwość zobaczyć na tv crt 4/3 np. Pro7 lub Polsat2 (czasami), które jest nadawane w formacie 16/9 bo mnie się wydaje, że obraz jest wyświetlany na całym ekranie (rozciągnięty w pionie) a po naciśnięciu przycisku 16/9 (w tv) telewizor przestawia się na obraz z paskami na górze i na dole. Tak miałem na swoim stary tv sony 21". Więc teoretycznie nie powinno być problemy z grafiką, chyba, że jest inny powód :(.
Też o tym pisałem. W moim starym Sony 25" - chyba z 1993 lub 1994 roku - był już taki przycisk "wide". Oczywiście jest też pewnie ciągle sporo starszych odbiorników lub słabiej wyposażonych niż Sony, które nie mają nawet takiej opcji "wide" ale myślę, że to naprawdę mniejszość.
 

radosuaf

New member
Bez reklam
Ja mam w domu naprawdę budżetowy model Sanyo z 1996 roku bodajże i 16/9 już jest. Poza tym, nawet gdyby nie było takiego trybu, wydaje mi się że obraz powinien być tylko rozciągnięty w pionie...
 
Ostatnia edycja:
Do góry