TVN HD testuje kompresję HEVC, na razie tylko w Warszawie.

Jam Nius

piszę
HEVC_Qualcomm.png

Od wczoraj poprzez naziemna telewizję cyfrową DVB-T TVN zaczął testować kompresję HEVC. Jest to kompresja, która w teorii ma zostać najnowszym standardem dzięki dobremu stosunkowi jakości do pojemności. Co to po ludzku jest tam napisane?

Wszelkie treści przesyłane bezprzewodową zajmują, w bardzo dużym skrócie, powierzchnię, za którą się płaci. HEVC ma pozwolić na więcej treści za mniejszą kasę lub jeśli się nadawcy na to zdecydują treści lepszej jakości za te same pieniądze.

Posiadacze najnowszych telewizorów lub tunerów znajdujący się w zasięgu nadajnika PKiN mogą przetestować sygnał i być może porównać do dotychczasowego MPEG4. Do boju! Kanał 53 (częstotliwość 730 MHz).
 

WIKTORIAMARC

New member
HEVC_Qualcomm.png

Od wczoraj poprzez naziemna telewizję cyfrową DVB-T TVN zaczął testować kompresję HEVC. Jest to kompresja, która w teorii ma zostać najnowszym standardem dzięki dobremu stosunkowi jakości do pojemności. Co to po ludzku jest tam napisane?

Wszelkie treści przesyłane bezprzewodową zajmują, w bardzo dużym skrócie, powierzchnię, za którą się płaci. HEVC ma pozwolić na więcej treści za mniejszą kasę lub jeśli się nadawcy na to zdecydują treści lepszej jakości za te same pieniądze.

Posiadacze najnowszych telewizorów lub tunerów znajdujący się w zasięgu nadajnika PKiN mogą przetestować sygnał i być może porównać do dotychczasowego MPEG4. Do boju! Kanał 53 (częstotliwość 730 MHz).
Hej lepiej niech na początek dadzą z prawdziwego zdarzenia full hd a potem niech się pchają w hevec
 

Jam Nius

piszę
No właśnie HEVC jest szansą, że polepszy się jakość nadawania, ponieważ zwiększa jakość przy mniejszym przesyle.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Pożyjemy zobaczymy ja bym się już cieszył jakby obraz w normalnych kanałach z satki była na poziomie jakości filmów BR..
 

brodacz

Active member
Bez reklam
:fool:
Gdy wchodziły telewizory 4k wszyscy smęcili "na co to komu skoro nie ma czego oglądać". Jak TVP i TVN rozpoczynają testy by móc coś jak najszybciej zobaczyć to kolejne hejty...
 

collider

New member
Bez reklam
:fool:
Gdy wchodziły telewizory 4k wszyscy smęcili "na co to komu skoro nie ma czego oglądać". Jak TVP i TVN rozpoczynają testy by móc coś jak najszybciej zobaczyć to kolejne hejty...

Jakbys poczytal moje wpisy to bys wiedzial, ze kto jak kto, ale ja jestem tu jednym z niewielu ktorzy sa za UHD. To nie hejt a spostrzezenia. Od lat ogladam telewizje dzieki ich tunerowi i jakosc obrazu nie jest najlepsza wiec mam prawo sie wypowiadac w tej kwestii. Stad tez obawy, ze telewizja, ktora na ta chwile nie radzi sobie z sygnalem FHD moze to samo zrobic z UHD.
 

brodacz

Active member
Bez reklam
Ok, wszystko się zgadza, więc hejtujmy obecną jakość HD ale cieszy się i patrzymy z nadzieją na to, że wreszcie się coś ruszyło. Może dzięki temu kodekowi i HD się poprawi.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Jakbys poczytal moje wpisy to bys wiedzial, ze kto jak kto, ale ja jestem tu jednym z niewielu ktorzy sa za UHD. To nie hejt a spostrzezenia. Od lat ogladam telewizje dzieki ich tunerowi i jakosc obrazu nie jest najlepsza wiec mam prawo sie wypowiadac w tej kwestii. Stad tez obawy, ze telewizja, ktora na ta chwile nie radzi sobie z sygnalem FHD moze to samo zrobic z UHD.

Widzisz Kolego takie czasy nastały że jak wypowiesz swoje zdanie w sposób kulturalny - piszesz to co myślisz bo masz takie prawo to jest już dla niektórych hejt :) najlepiej wychodzi nic nie pisać. Albo pisać to co ktoś chce... tylko wtedy trzeba do Rosji się przenieść itp. krajów. Na szczęście żyjemy w wolnym kraju. Pozdro.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
No właśnie HEVC jest szansą, że polepszy się jakość nadawania, ponieważ zwiększa jakość przy mniejszym przesyle.
A mi się wydaje, że operatorzy i tak zrobią swoje, czyli jak teraz z HD; niby jest rozdzielczość ale bitrate minimalny. Z 4K, 8K obstawiam, ze zrobią to samo; z racji tego iż trzeba zwielokrotnić liczbę danych, obetną jakość... Obym się mylił.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Krzychu w Japonii, w USA wierzę, że będą mieli prawdziwe 4k u nas w RP będzie tak jak piszesz.. choć chciałbym szczerze piszę mylić się w tym temacie. Ale jakbym miał być szczery do bólu to tak jak napisałem wcześniej jakby w RP doczekał się takiego sygnału jak jest na płytach z filmami na BR to ja już byłbym zadowolony.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
W jakość telewizyjnego sygnału jak na DB pewnie się kiedyś doczekamy, ale na taką jak w Japonii - nie sądzę, prędzej każdy będzie się poruszał w Polsce Google Carem, bez kierowcy :D
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ja mam taką nadzieję że się doczekamy i to jeszcze zanim trafię na emeryturę o ile jej doczekam ...:)
 

bluray

Banned
Fotki czytamy tak, że przy podobnej jakości mamy fwa razy mniejszy bitrate.
O tym jak zostanie to wykorzystane okaże się za 5 lat.
Na jakość czy na ilość.
 

Galvin1978

New member
Posiadam Samsunga 48H6400. Wg specyfikacji powinien posiadać kodek HEVC. Przeskanowałem kanały, znalazłem dwa programy w tym kodeku i... dźwięk jest a obrazu nie ma. Ktoś wie czemu tak się stało?

Pozdrawiam
 
Do góry