TV tuner + 23" Apple Cinema HD Display

bartik

New member
Witam,
Mam zewnętrzny tuner Avermedia AverTV DVI Box 1080i. Chcę go podłączyć do posiadanego monitora 23" Apple Cinema HD Display (przez DVI).

Niestety obraz z tunera nie pojawia się na monitorze, a sam monitor sygnalizuje błąd obrazu wideo - 3 krótkie mrugnięcia opisywane jako "The display is detecting wrong video format or an unsupported resolution".
Znalazłem informację prawdopodobnie opisującą przyczynę braku obrazu - nierozpoznawanie przez monitor urządzeń innych niż komputer.

Załóżmy że problemem jest sygnał z tunera, który przez monitor rozpoznawany jako "nie komputerowy" (choć nie wiem w czym jest różnica - oba sygnały DVI-D). Czy jest możliwe kupić/zrobić jakiś kabel/przelotkę DVI-DVI, który symulowałby komputer, a tym samym monitor rozpoznawałby tuner tak samo jak komputer?

Interesujące jest, że przy jednocześnie podłączonym do tunera komputerze (wejście DVI) używając funkcji PIP, na monitorze na chwilę pojawia się obraz z tunera (na tle obrazu z komputera), lecz po ok. 1s znika. W tym czasie nie jest możliwe wybranie opcji w menu tunera, o ile jakiekolwiek zmiany np. rozdzielczości coś by pomogły. Czy rozdzielczość może być powodem braku obrazu?
Obsługiwane rozdzielczości przez monitor: 1920x1200, 1280x800, 1024x640.
Rozdzielczości wyświetlane przez tuner: 1920x1200, 1680x1050, 1600x1200, 1440x900, 1360x768, 1280x1024, 1280x768, 1024x768; a w trybie PIP: 1680x1050, 1600x1200, 1440x900, 1360x768, 1280x1024, 1280x768, 1024x768.

Wszelkie sugestie i podpowiedzi mile widziane.
Pozdrawiam.
 

bartik

New member
jaka częstotliwość odświeżania jest wysyłana do monitora

Standardowy tryb wyświetlania tunera to 60Hz (czyli tyle, ile obsługuje monitor o ile się nie mylę). Jedynie w trybie PIP tuner może przesyłać obraz w zależności od rozdzielczości z częstotliwością 60/70/75Hz - wg tabeli:

 

bartik

New member
Załączam jeszcze link do artykułu, w którym mowa o tym, że mój monitor (wtyk DVI-D) pozbawiony jest jakiejś elektroniki umożliwiającej rozpoznawanie sygnału innego niż z komputera - TV Tuner for 23" Cinema Display - Mac Forums.
Czy to w ogóle możliwe żeby przez DVI przesyłało takie informacje, jak rodzaj źródła sygnału? Jeśli tak to czy jest opcja zmodyfikowania/zablokowania takiej informacji, aby sygnał nie komputerowy (tuner, gniazdo DVI-I single link) stał się taki sam jak ten płynący z karty graficznej komputera (gniazdo HDMI>DVI-D)? Może tu leży rozwiązanie?
 

pkomp

New member
nie a tym bardziej skoro tuner wysyła sygnał zgodny z sygnałem komputerowym czyli komputerowe rozdzielczości i odświeżanie 60Hz to wszystko powinno smigać bez zająknięcia...no ale za Jobsem to nie dojdziesz :)
 

bartik

New member
nie a tym bardziej skoro tuner wysyła sygnał zgodny z sygnałem komputerowym czyli komputerowe rozdzielczości i odświeżanie 60Hz to wszystko powinno smigać bez zająknięcia...no ale za Jobsem to nie dojdziesz :)

Brak obrazu to faktycznie wina rozdzielczości. Na innym monitorze ustawiłem w tunerze 1920x1200 i obraz na monitorze się pojawił :-o.
Żeby jednak nie było za łatwo, to obraz nie ukazał się od razu - ehh ten Jobs :). Trzeba bowiem żeby tuner był jednocześnie podłączony do komputera ....nie koniecznie musi być przesyłany obraz, ważne żeby wtyczka była we włączonym komputerze. Byłoby to dosyć niewygodne gdyby obraz miał się pojawiać na monitorze z tunera, tylko przy włączonym komputerze :???:.
Idąc tym tropem i rozkładem pinów w gnieździe DVI podpiąłem w kablu DVI-in zamiast komputera w pinie 14 napięcie +5V i ...obraz się pojawił. Nie rozumiem czemu tak to działa, może ktoś mi wytłumaczy? Niby nie jest już problemem podpiąć zasilanie +5V zamiast komputera (można np. "podebrać" z DVI-out), ale gdyby można było tego uniknąć byłoby jeszcze lepiej.

Na koniec generalnie jeśli miałoby się to komuś przydać, to niestety połączenie o którym mowa w tym wątku nie jest zbyt szczęśliwe. Niby to wszystko działa, ale na każdym kroku jest pod górkę. Monitor 23" Apple Cinema HD Display wyświetla rozdzielczości 1920x1200, 1280x800, 1024x640. Ustawiając na wyjściu jakiegokolwiek urządzenia innego niż komputer, cokolwiek różnego od w/w, nic prawdopodobnie na monitorze nie zobaczycie. Przez to z mojego tunera nie mogę używać funkcji PIP oraz PREVIEW (podglądu wielu kanałów).
 
Ostatnia edycja:
Do góry