TV do komputera jako drugi monitor.

peter89evo

New member
Witam. Chciałbym zakupić telewizor, który miały pełnić funkcję monitora do komputera głównie. A zatem pracowałby równolegle z monitorem, oglądałbym na nim filmy, czasem gry, chociaż monitor 24 cale z bliska wydaje się bardziej optymalny do gier.

Przedstawię kilka moich wymagań:
A. Jak najlepsza jakość obrazu i kolorystyka
B. Bez zbędnych fajerwerków wpływających wyłącznie na cenę typu 3D
C. Full HD i w miarę dużo Hz, doradźcie jak to się ma przy podłączeniu TV do komputera.

Z racji tego żeby zachować jaką taką ostrość, maksymalny rozmiar to 32 cale. Więcej to nie ma sensu bo wielkość plamki będzie zbyt duża i będzie nie czytelne.

Przerobiłem jakiś czas temu LG 3550 42" i to była porażka, zarówno pod kątem że za duże były plamki jak i kolory itd. Strasznie lipny sprzęt. Monitor Samsunga mocno stary, swiecił nieporównywalnie lepiej, i to na CCFL w przeciwieństwie do LED LG.

Szukam zatem czegoś co będzie miało super kolory. Dobrą czerń i wysoką jasność, lubię jasne ekrany.

Lista pytań do odpowiedzi z forum:
1.Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 4x3m
2.Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 0.7-2.5m
3.Ile osób zasiada przed telewizorem ? głównie 1 do 3-4 czasami
4.Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu ? głównie na wprost, czasami lekko pod kątem
5.Telewizor ma stać czy ma wisieć ? stać
6.Jak słońce świeci w pokoju ? okna od wschodu, tv na ścianie prostopadłej do okna, słońce nie świeci bezpośrednio na ekran
7.Jaki masz obecnie telewizor ? Monitor Samsung 2493HM
8.Co chcemy aby telewizor posiadał ? Dobre kąty, odświeżanie i kolory
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora ? komputer i TV cyfrowa z powietrza
10.Jakie urządzenia ?
11.Ile godzin dziennie ma pracować telewizor ? 6-15
12.Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? matową
13.Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? filmy
14.Czy zamierzasz serfować po internecie ? tak, ale z komputera, więc rozchodzi się o wyświetlanie stron, a nie funkcję w TV
15.Czy zamierzasz grać w gry - jeśli tak to ile % dziennie? 1%
16.Preferencje co do marki ? Samsung, Sony, Panasonic
17.Preferencje co do wielkości ? 32"
18.Co Cię denerwuje w telewizorach ? słabe parametry
19.Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? wieczorami
20.Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 1900
21.Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? nie chce 3D

Rozważam głównie 2 modele na chwilę obecną 2 TV Panasa
PANASONIC TX-L32E5 1800zł


Panasonic TX-L32E5E 1850zł



przekonuje mnie matryca IPS i 100Hz. Pytanie czy przy podłączeniu do komputera uzyskam te 100Hz? Widziałem podobne tv Panasa w MM, to świecą znacznie wyraźnie lepiej z daleka od innych

Byłbym wdzięczny za ustosunkowanie się do tematu, podanych propozycji no i podrzucenie jakichś ciekaw innych ewentualnie.
 

peter89evo

New member
z tego co widzę to E30 nie da się już kupić praktycznie. Więc zostaje E5 z Panasonica.

Mógłbyś coś napisać szerzej o tym Philipsie? Z tego co mi kiedyś mignęło na wystawie, przypadkowy Philips świecił ładnie, ale czy faktycznie jest dużo lepszy od E5 Panasa?

Co przekonuje na korzyść Philipsa? Jest dużo droższy, pewnie za sprawą 3D, właściwie z czym to się je w takim TV? jestem trochę laikiem w tej kwestii. Jaką matrycę ma ten TV, tn czy ips no i jakie jest faktycznie odświeżanie? Bo 400Hz to efekt chipu jakiegoś zapewne

Philips jest sporo droższy. W pewnych sklepach (Komputronik) znalazłem wersję Philipsa 5606, która jest tańsza wręcz, to jest następca, czy zupełnie inna gorsza seria? Ogółem jestem całkiem dobrze przekonany do tego philipsa, pomimo że ma trochę niepotrzebnych mi bajerów, lecz trochę cena mnie odrzuca. 2050 trzeba wydać najmniej.
 
Ostatnia edycja:

peter89evo

New member
a coś więcej na temat danych technicznych i porównania, czemu ten a nie inny? bo właściwie nie podajesz żadnych istotnych info, poza modelem i ceną.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Patrzyłem na Twoje potrzeby i znając róż modele ja wybrałbym ten .
Ale jeśli chcesz do porównania to :
Panasonic 32E30
Toshiba 32 TL 933
Samsung 32 D5500
 

peter89evo

New member
Witam, właśnie zwróciłem uwagę, że przytoczona recenzja dotyczy modelu philipsa 5507 a wpisujesz ręcznie i podajesz model 5007. Jaka jest między nimi różnica?bo w cenie to 200zł.
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Jeśli chcesz podłączyć HDTV do pieca to zapoznaj się z problemem o którym większość zdaje się nie wiedzieć a który dla niektórych ma kolosalne znaczenie (np mnie :).

Jeśli masz kartę graficzną AMD/ATI, problemu nie ma :)
Natomiast...
Jeśli masz kartę graficzną Nv i chcesz perfekcyjnych kolorów to polecam samsunga.

Kiedyś jak podłączałem tylko pc do tv to problemu gorszych kolorów nie zauważałem, później gdy grało się często na ps3 to problem zacząłem zauważać. Zastanawiało mnie czemu na ps3 pomimo gorszej rozdziały są lepsze kolory, z ps3 były po prostu dużo lepsze.

Zbadałem temat i okazuje się że jest to znany problem, został omówiony na wielu stronach. Winna jest karta Nv, która jeśli wykryje z EDID wyświetlacza że to HDTV (czyli właściwie 99% hdtv) wyśle "inną" charakterystykę kolorów niż jak gdybyś podłączył monitor PC. Na forach Nv użytkownicy piszą że karta wysyła kolory 0-255 tylko gdy wykryje monitor pc. Nie wiem czy jest to prawda i to faktycznie kwestia tych 0-255 ale kolory wyglądają wyraźnie źle na każdym hdtv jaki testowałem, tak jak gdybyś porównał kolory z pliku BMP do pliku gdzie użyto jakiejś kompresji JPG, nie są tak czyste i są po prostu wyraźnie sztuczne.

Pewnym pół środkiem jest ustawianie rozdzielczości w tabelce panelu sterowania nvidii na rozdzielczości "kategorii PC".
Masz tam 3 kategorii rozdzielczości.
1. SD/HD (HDTV)
2. PC
3. Custom/utworzona przez siebie

Rozdzielczości z tej właśnie kategorii PC wymuszają na karcie Nv wysłanie super kolorów, poprawa w moim przypadku jest natychmiastowa na każdym z tv jakie testowałem, kolory po przestawieniu trybu rozdzielczości PC stają się idealne dosłownie w sekundzie jak tylko przełącze na tą kategorie rozdziałek. Są doskonałe, tak jak z ps3.

Jest tylko jeden problem, kategoria PC w tabelce rozdział panlu Nv nie ma rozdzielczości 1920x1080. 1920x1080 jest tylko w kategorii rozdzielczości "SD/HD/HDTV", zaś ta kategoria wysyła już gorsze kolory, więc co z tego ze cały panel będzie wypełniony obrazem skoro kolory będą słabe. Jedynie amd/ati po skargach użytkowników problem rozwiązało umieszczając stosowny przełącznik jakości kolorów w ich sterownikach, który działa GLOBALNIE. Do karty nv więc najlepiej samsunga. Ta firma domyśliła się problemów z PC, ich tv gdy ustawisz wejście HDMI na PC (czasem wystarczy zmiana nazwy wejscia z HDMI na PC) wyślą drugie EDID, oszukają kartę graficzną że to monitor i każą wysłać sygnał jak do monitora, przez co właśnie nie ma problemów.

Poniżej założyłem temat o tym problemie, wysłałem też wiadomości do Nv, nikt mi z tym nie pomógł. Nv twierdzi że to problem producentów tv :), trochę to jednak lekceważenie sprawy z ich strony, bo co to za problem było by naprawić tą niedogodność w sterowniku i ułatwić życie użytkownikom. Sami już użytkownicy wcześniej zmieniali sterowniki naprawiając ten błąd, jednak ten fix już dziś nie działa gdyż ostatnio Nv przepisała konkretnie kod sterowników, nie ma już tej linii kodów co wcześniej.

Na razie sprawa wygląda tak że testowałem wiele tv i oprócz samsunga problem był zawsze, jestem trochę zawiedziony tym faktem bo pozostaje mi tylko kupno nowego tv i to samsunga lub karty amd/ati (a niedawno kupiłem dopiero 680GTX)

Karta Nv, problem z obrazem na HDTV, prośba do posiadaczy 570/580/680GTX - Kino domowe, HDTV - benchmark.pl
 
Ostatnia edycja:

peter89evo

New member
dzięki za te informacje. Póki co jakoś wrecz po przeczytaniu recenzji się napaliłem trochę na tego philipsa, zachwalają wysoką czytelność czcionek, to mnie przekonuje.

Czym właściwie różniłby się jeszcze ten samsung na korzyść od philipsa? Bo cena jest taka sama.

Orientujecie się jak wygląda wykorzystanie 400Hz przy użyciu PC?

kiki[b/] różnią się wyposażeniem 3D a konkretniej? Coś ma czegoś więcej czy wogóle nie ma?
 

salvax

New member
Z tego co ja sie orientuje to nie da sie używać 400Hz przez Pc, PC obsługuje chyba jedynie 60Hz, taki jest maksymalny wybor.
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Każda karta Nv ma ten problem bo to kwestia sterowników. Czy 8800gtx, czy 480gtx, czy tak jak u mnie 680gtx. Testowałem kilka kart, zawsze to samo.

Na sąsiednim forum zasugerowano mi sprawdzić nsplitter, który ma możliwość wysłania "DREAMEDID" które raportuje karcie graficznej wszelkie maksymalne opcje jakości obrazu i dźwięku. Co ciekawe jeden z użytkowników który miał wcześniej kartę amd również zauważył ten problem z kolorami teraz jak przeszedł do Nv. Ale i tak jestem w szoku że tak mało ludzi to zauważa i w związku z tym wciąż za mało się o tym mówi:-(, nawet tutaj na niby forum związanym z HDTV gdzie niby jest dużo entuzjastów. Dla mnie kolory są dużo gorsze, tak jak byś porównał kolory na matrycy TN do tych na matrycy IPS.

Jeśli nsplitter wypali to już nie będę zmuszony kupić w przyszłości samsunga :). Za tydzień kupuje ten splitter bo trochę przydrogawy (300zł), więc jeśli poczekasz to ci napisze czy pomogło na ten problem (raczej sądzę to pomoże bo to właśnie problem EDID :). Wtedy będziesz mieć też opcje kupić tą przejściówkę, także nawet na philipsie będziesz miał super kolory

Jedno nie podlega wątpliwości Nvidia zawiodła na całej linii :(, napiszesz do nich wiadomość to karzą ci czekać pół roku i nic, ciągnie się to u nich na forach od lat a oni nic, olewają temat twierdząc że to wina producentów tv, nie pomagają nic. Jedynie AMD problem naprawiło po skargach użytkowników bo co to za problem było dodać stosowną opcję forsującą dobre kolory.

Jak ten problem wygląda w praktyce ?

clipboard02w.png


clipboard012o.jpg

Problem próbowałem odtworzyć przez dodanie kompresji jpg, tak by nawet tutaj można by przedstawić o co chodzi. Jak masz monitor ips to różnice na tych dwóch obrazkach powinieneś zobaczyć. Zielony kolor czcionki na pierwszym obrazku jest idealny, kolor zielony jest jaśniejszy i idealnie przekonywujący, na drugim już nie, jest ciemniejszy, jak by brudny. W rzeczywistości na tv wygląda to jeszcze gorzej bo jest duża powierzchnia, widać to więc gołym okiem.
 
Ostatnia edycja:

peter89evo

New member
Widzę różnicę wyraźnie. Co prawda mam monitor nie na IPS, ale bardzo dobrą TN z porządnym podświetleniem Samsunga. Pomimo że CCFL to bije na głowę kolegi LEDA.

Myślę jednak żenie będzie mi to zbytnio przeszkadzać.

Skłaniam się zatem do tego Philipsa. Czy ktoś się orientuje czy do niego trzeba dokupić okulary do 3D czy jak wygląda sytuacja?
 

peter89evo

New member
no analizuję te modele Philipsa 32PFL5507 i 32PFL5007

Wychodzi na to że ten 5007 nie ma 3D i tym się różnią. Chociaż mogę się mylić. Zaczynam się zastanawiać, czy warto dołożyć troszkę i mieć 3D czy nie. Alei tak trzeba wtedy dołożyć do okularów, a 32" to chyba dość mały do 3D, prawda?

UWAGA. Czy wiesz jaka tam jest matryca w tym TV na stronie producenta tego nie ma. Czy jest to TN czy IPS?
 
Ostatnia edycja:

salvax

New member
http://www.youtube.com/watch?v=I4tcpS1ygyY&feature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=Y8wC_nDHi6U&feature=player_embedded
Tutaj filmik na YT obrazujący lepiej jaką różnice będziesz widział i wyjaśniający jak to naprawić na tv samsunga.

Hmmm, a ten obraz przed "naprawa" nie jest przypadkiem lepszy ? Jesli chodzi o filmy można uznać, że nie bo jest troche mniej realistyczny (mocniej nasycone barwy), ale w przypadku tapety z anime, która tam była albo gier (jak sądze) obraz wygląda chyba lepiej, przynajmniej takie sa moje spostrzezenia po tym filmiku.

Btw. Dzięki Kapral za link
 
Do góry