TV 40"-46" - najważniejsza: jakość obrazu

pablo13

New member
Witam,

To mój pierwszy post, jednak forum przeglądam już od dłuższego czasu. Zacznę od pytania o wybór TV, ponieważ nadszedł czas aby zmienić wysłużonego CRT-ka na nowszy model. poniżej info odnośnie preferencji (niezbyt wygórowane) i miejsca w którym będzie oglądana telewizja.

odległość od ekranu ? 3m
jak słońce świeci w pokoju ? jedno okno od strony północnej - pokój nie jest nasłoneczniony
Jak duży jest pokój ? 17m
jaki masz obecnie telewizor? CRT Grundig 21'' (wiek 18 lat)
jakie programy najczęściej oglądasz? - filmy, popularnonaukowe,
więcej oglądasz w dzień czy wieczorem? najczęściej wieczorem, ale w dzień też w weekendy
wieczorem oglądasz przy świetle czy wolisz bez ? z delikatnym oświetleniem lub bez
wolisz obraz ostry czy łagodny ? nie męczący, ale wyraźny
matryca błyszcząca czy matowa? dowolna
preferowana wielkość telewizora? 40"-46" w zależności od ceny
preferowana marka ? Toshiba, Panasonic, SHARP, Samsung, lub Sony (o którym czytałem najmniej)
czego nie lubisz w telewizorach? słabej jakości obrazu, oraz gdy obraz nie jest płynny
jakie urządzenia będą podłączone ? UPC (cyfrowy), HTPC, DVD, z czasem jakaś konsola PS lub Xbox
ile % do telewizji a ile % do innych urządzeń ? 50/50
siedzicie na wprost telewizora czy również z katów bocznych? na wprost
czy ważne jest wifi ? nie ma znaczenia
czy będziesz korzystać z widgetów ? raczej nie (net z HTPC)
czy chcesz serfować w internecie z poziomu telewizora? raczej nie (net z HTPC)
czy chcesz korzystać z serwisu Ipla , Iplex, tvscreen - VOD ? raczej nie (net z HTPC)
czy USB ma mieć czytanie filmów z polskimi znakami ? nie ma znaczenia (HTPC)
ma mieć 3D ? może ale nie musi
ma mieć slot na karty SD ? nie ma znaczenia
ma mieć tuner DVB-S ? nie ma znaczenia
jakimi złączami ? kilka HDMI, może mieć PC, ale nie musi, bo mogę podłączyć przez HDMI
jaki masz sygnał ? cyfrowy
ile programów HD ? chyba 5
ma stać czy wisieć ? początkowo stać (max do wakacji), ale docelowo wisieć
na czym najbardziej Ci zależy: na płynności i jakości obrazu, poprawnych barwach, braku smużenia i innych defektów, braku dziwnych odgłosów, nie zależy mi na medialnych dodatkach, nie zależy mi na jakości dźwięku (zewnętrzne stereo)
ile osób ogląda: 2-3 osoby
jaka klasa cenowa: 2000 -3500 zł


Najlepiej gdyby to był jakiś LED, ale jeśli plazma będzie miała zauważalnie lepszą jakość obrazu (mały input lag, lepsze skalowanie SD) i porównywalną cenę, to również jakiś Panasonic 2D wchodzi w grę. Są teraz na koniec roku fajne promocje w sklepach, więc chciałbym wykorzystać okazję i zakupić coś najchętniej w tanich ratach.

Z góry dziękuję za podpowiedzi.
 

pablo13

New member
Właśnie od początku nosiłem się z zamiarem zakupu 42G30, jednak boje się, że po niemal roku sprzedawania tych modeli, w sklepach zostały już "przebrane" te plazmy i zostały te z wadami (buczenie, itd). Nie oszukujmy się, każdy kto trafił na model który wydaje dziwne dźwięki i miał taką możliwość, po prostu zmieniał na model bez przypadłości, a sklep raczej nie odsyłał do producenta jako wadliwy towar, tylko czekał aż przyjdzie kolejny klient i kupi. Z tego co wyczytałem, to właśnie jakieś tranzystory w tych modelach jak i w G20, powodowały buczenie.

Co byście polecili z poniższych jako najlepszy wybór:
Panasonic 42G30 (trochę boję się powidoków, gdy będę używał TV jako przeglądarki internetowej)
Panasonic 42E30
Toshiba 40TL838
Toshiba 42SL833
Toshiba 42VL863
Samsung 40D6000
Sharp 40LE820
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
Panasonic 42G30 (trochę boję się powidoków, gdy będę używał TV jako przeglądarki internetowej)
nie będzie od tego powidoków, chyba że codziennie będziesz siedział regularnie po parę godzin i niewiele oglądał np zwykłą telewizję
przy 3m do ekranu minimum 50', jeśli chcesz z tej odległości korzystać z przeglądarki, inaczej niewiele będziesz widział (z 2,5m na 47' ciężko się czyta), ogólnie do HD, gier - tym bardziej 50'
 
Ostatnia edycja:

pablo13

New member
Dzięki ogromne za podpowiedzi. ostatecznie zgodnie z sugestiami zakupiony P42G30E. Co udało mi się zauważyć - wygląd rzecz gustu, nie powala na kolana jak design w nowych modelach z cieniutką ramką i chromowanymi elementami, ale mi się podoba - jest stonowany, można powiedzieć - elegancki. Minus - standardowo bzyczenie przy jaśniejszych scenach, jednak nie jest to tak denerwujące jak wszyscy opisują. Spodziewałem się niemal "Trąb Jerychońskich", a tutaj przy wyłączonych głośnikach słychać delikatny dźwięk i gdyby nie to, że przy ciemnych obrazach on ustaje, to uznał bym to za rzecz normalną. Zresztą oglądanie telewizji bez dźwięku, to jak dla mnie trochę paranoja, zdarza się że słucha się TV bez oglądania obrazu, ale odwrotnie?? Obraz powala. Po uruchomieniu, podłączyłem do TV pendrive z filmami w MKV i wszystko czyta - jakość powala na kolana, ale szoku doznałem po podłączeniu PC i odpaleniu Avatara w HD 1080 (mam pondrive 8GB, a film 17GB) - banan na twarzy utrzymuje mi się do dzisiaj.
Co do rozmiaru 42", jest idealna do oglądania z odległości max 3m (IMHO), - 4" więcej nie jest warte dopłacania, a 50" poza możliwościami budżetu.
TV zakupiony w Saturnie na Targówku za 2550, gdzie we wszystkich innych sklepach 2700+, więc uważam, że trafiła mi się ekstra okazja. Jeśli ktoś rozważa zakup, to polecam, bo mieli jeszcze całą paletę. No i możliwość zakupu w 50 ratach bez dodatkowych kosztów (RRSO 0%).

Mam jeszcze pytanie odnośnie podłączenia zewnętrznego dysku USB. Wyczytałem, że czyta NTFS, jednak nie wiem czy jest możliwe aby podzielić dysk na dwie części, na jednej partycja NTFS z filmami i foto, a na drugiej do dyspozycji przez TV (nagrywanie itd.), czy jeżeli ma nagrywać na dysk, to cały dysk automatycznie jest formatowany przez TV i w całości przeznaczony dla TV. Druga sprawa, to nie wiem czy TV będzie miał możliwość nagrywania na dysk sygnału podłączonego pod HDMI (z dekodera UPC), czy tylko sygnału dostarczanego przez DVB-T?

Z góry dziękuję za pomoc.
Prośba moderatora o przeniesienie wątku do plazm Panasonica, bo wydaje mi się że będzie to lepsze miejsce dla tego wątku.
 
Ostatnia edycja:
Do góry