TV 37 - czy full HD naprawde mi potrzebne?

pittek

New member
Kurcze mam problem z TV. Oglądam od czasu do czasu telewizje, czasami gram w konsole i czasami oglądam z PC jakis film. I chciałbym to wszystko najlepiej robić na jednym TV.
TV będe oglądał z odległości ok. 1.5 m - 3 m i z obserwacji wywnioskowałem że najlepiej będzie pasował mi model 37-calowy.
Nie szukam jakiejś super rewelacyjnej jakości, ale aby właśnie od czasu do czasu coś obejrzeć i pograć na konsoli, no ale mimo wszystko zrobił sie problem.
Powiem szczerze, że chciałem wybrać coś w okolicach 2 tyś zł. Ale niektórzy jednak polecają aby dodać kilka stów i kupić Full HD (za 2700 jest fajny model Samsunga LE37A656 z Elektro.pl).
No i zastanawiam się czy wydać troche więcej kasy i kupić przez internet jakis model Full HD?

Ale tak myśle... po jakiego grzyba mi te Full HD, skoro polskim telewizjom, kablówkom itd, daleko jeszcze do zwykłego HD, to gdzie dopiero do FullHD :/ A za 5 lat jak będzie ta technologia bardziej dostępna na polskim rynku to i tak będe pewnie chciał zmienić TV.

Mozecie coś poradzić? Może jestem w głębokim błędzie i trzeba naprostować moje przekonania?
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Wszystko zależy od budżetu i odległości.
przy 37 calach z odległości 3 metrów nie zobaczysz różnicy pomiędzy Full HD a HD Ready. przy odległości 1,5 metra to już raczej tak, ale... no właśnie ile pozycji w Full HD można znaleźć?
No raczej niewiele i raczej się to za szybko nie zmieni.

Oczywiście jeżeli budżet pozwala to kup Full HD, ale tak jak piszesz minie kilka lat zanim programy w tej rozdzielczości będą powszechnie dostępne.

Jeżeli nie planujesz zakupu odtwarzacza BD i stworzenia biblioteki filmów Blue - Ray to na dzisiaj TV HD ready oczywiście wystarczy, a jak sam piszesz za 5 lat dużo się może zmienić.

Moim skromnym zdaniem TV HD Ready / na Twoje potrzeby / wystarczy..., ale to moje zdanie oczywiście.
 

Robertus64

New member
Bez reklam
Wszystko zależy od sygnału który podasz , jeżeli będziesz podawał 1080 to nie wierz w to co mówią że nie będzie różnicy - zawsze będzie różnica jeżeli w grę wchodzi skalowanie obrazu.Tak więc zastanów się do czego ma byc tv - jeżeli w przewadze do Full to bierz Full.
 

tomeus

New member
A jak sie ma sprawa dla 32" z odległości podobnie, bo z 1,5m z fotela i 3 m kanapa. Rozumiem że HD READY dla 32" spokojnie wystarczy ?
 

Robertus64

New member
Bez reklam
Nie ma tylko utraty jakości kiedy podajesz taki sygnał jak rozdziałka matrycy - jeżeli masz matrycę HD to właściwie największy kłopot bo skąd brac 720p ?
DVD ma 576 , Full HD ma 1080 , a standardem będzie a właściwie juz jest 1080.
Każde skalowanie w góre czy w dół to utrata jakości !
Są oczywiście skalery lepsze i gorsze i w tym sęk - jak kupisz tv za gruba kasę to jest nadzieja że zrobi to lepiej a i tak różnie bywa.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Robertus nie do końca się z Tobą zgodzę.

Oczywiście, że masz rację, że jeżeli kogoś stać to lepiej kupić TV Full HD.
Ale kupując telewizor w tzw. klasie budżetowej i podając osiągalny u nas sygnał HD to przy odległości 3m przy TV 42 cale to wielkiej różnicy nie zobaczysz... I nie chodzi mi tu o rozważania teoretyczne, tylko o praktykę.

Ja przed zakupem TV obejrzałem dużo rożnego materiału na różnych telewizorach i stąd takie wnioski.
Oczywiście jeżeli masz odtwarzacz BD i dostęp do filmów Blue-Ray to z pewnością Full HD będzie jak najbardziej odpowiednie.
Ale na dzisiaj u nas dostęp do kanałów nadających sygnał Full HD jest praktycznie żaden. Gier w tym formacie też jak na lekarstwo.

Ponadto wiele audycji zwłaszcza sportowych lepiej wygląda w 720p niż 1080i... o 1080p to raczej można zapomnieć. Piszesz skąd brać 720p??? A ja Ciebie zapytam skąd brać 1080p lub 1080i?

Mity i fakty....
http://laki.dvhk.pl/faq/hdtv_1080p.htm

Co by nie ciągnąć dłużej rozważań teoretycznych, jeżeli Pittek nie szuka super TV i nie chce wydawać zbyt dużo pieniędzy to TV HD Ready mu wystarczy. Minęły czasy gdzie telewizor miał służyć naście lat... bo za kilka będą nowe technologie i chcąc iść z duchem czasu trzeba będzie zmienić telewizor, więc po co przepłacać?

No chyba, że budżet pozwala, ale wtedy dyskusja jest bezprzedmiotowa.
 
Ostatnia edycja:

janusz

New member
Bez reklam
A nie lepiej kupić Samsunga 37A551, kosztującego około 2200 zł? Za tą kasę nie kupisz lepszego HD Ready, a Full HD masz gratis.
 
Do góry