test z niemieckiego czasopisma a rzeczywistość

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
testplazm.jpg


mowa o wyżej wymienionym teście oraz wypowiedzi - jjb

"oto wynik testu plazm w niemieckim czasopismie video (Numer 5/2007)
Wybaczcie ale testy KIKI-ego mimo niewatpliwie dobrych checi i masy pracy z jego strony nie sa wystarczajaco rzetelne aby opierac na nich zakup telewizora."

Tylko i wylącznie z ciekawości postanowilem sprawdzić trzy stojące obok siebie plazmy , Panasonic PV 70 , Hitachi 9700 , Pioneer 4270 Xa - czyli nawet niższy model niż ten podany w teście.
I cóż z tego wyniklo ?


Nie musialem się wielce wysilać i kombinować z kalibarcja obrazu bo dane wg. których ustawione są plazmy umieszczone są na początku testu.
Zrobiem też dokumentację fotograficzną . Przy porównaniu bylo też kilka osób .

Ocena ogólna - nie wiem o co chodzi ?

Ponieważ ustawienie tych telewizorów dają wizualny obraz na ekranach - dla oka - każdy inny.
Wolabym / np. tak jak hojlo1 / aby można bylo używać pilota gdyż telewizory dadzą się w niektórych momentach zbliżyć do siebie jakością / z pewnoscią nie we wszystkich/.

Co pokazaly telewizory na pierwszy rzut oka?
Calkowicie różne ustawienie telewizorów - dziwię się jak na takich ustawieniach można dokonać porównania. A moje zdziwienie jest jeszcze większe - bo takie ustawienie pokazuje ,że zdecydowanie najgorzej gra plazma Panasonica. Jest przekolorowana , totalny brak czerni
-Panasonic z prawej - pamiętacie ?


03fe805b2fbaab17med.jpg



tu Panasonic z lewej.
08edaf13c3b76949med.jpg


Poziom czerni na Panasonicu - nie wiele odbiega od w/w
/ Zdjęcia z dokladnych ustawień z tabeli będą doczepione w poniedzialek./

Ale problem nie tylko stanowily kolory czerni - ale również pomidory, pomarańcze , banany - bylo widać lepiej na Pioneerze i Hitachi - niż na Panasonicu
Pytanie moje więc brzmi - jakie zasady obowiązywaly przy przydzielaniu punktów ?

POMIDORY - tylko na Panasonicu wyglądają jak czerwone baloniki z wodą , lekko przezroczyste. Najbardziej naturalne pokazuje Pioneer.
Drugi plan - największa glębia w Hitachi i najwięcej szczególów.
Pomarańcze - wszędzie podobne
Czerń - w Panasonicu najgorsza .
Odcienie szarości - przy rozjaśnionym ponad normę telewizorze Panasonica - najlepsze.
Najlepszy dźwięk zdecydowanie - w Panasonicu.
 
Ostatnia edycja:

slimak

New member
Bez reklam
kiki napisał:
Pytanie moje więc brzmi - jakie zasady obowiązywaly przy przydzielaniu punktów ?


Założenia testu w niemieckim Video są mniej więcej takie:

(Regulacja )
Telewizory są skalibrowane specjalnym urządzeniem, celem kalibracji jest uzyskanie jak najbardziej naturalnego obrazu to znaczy bez obwódek naokoło kontrastowych detali (regulacja ostrości), widoczności szczegółów w jasnych i ciemnych miejscach (kontrast, jasność) itp. Końcowym efektem jest obraz o możliwie zbliżonym do rzeczywistości kolorze, z przejściami tonalnymi umożliwiającymi na przykład w ciemnym pomieszczeniu widzieć sylwetkę włamywacza, a nie tylko słyszeć dźwięki kroków.

(Bildtest)
Ocena obrazu (liczbowa np. 31 punktów) zostaje ustalona podczas oglądania filmów z odtwarzacza HD-DVD między innymi „King Kong“. Ocenie obrazu w tym samym czasie podlega tylko jeden TV. Dzięki takiej metodzie unikamy podświadomego faworyzowania TV o lepszych poszczególnych parametrach. Liczy się tylko całokształt obrazu! W końcowym efekcie najwięcej punktów dostaje ten telewizor, który ogólnie najładniej grał, a nie ten, który grał przeciętnie, ale miał super ostrość lub kolory i przez to przykuwał uwagę.

(Oceny szczątkowe)
Ocena porównawcza wszystkich testowanych TV jednocześnie.

Naturalność obrazu
Odzwierciedlenie ruchu
Ostrość
Błędy obrazu
Szumy obrazu

Ta cześć testów ma za zadanie umożliwić inwidualny dobór cech, na których najbardziej zależy oglądającemu. Oceny szczątkowe nie wpływają na punktacje za obraz, który jest oceną za przyjemność z oglądania a nie wyścigiem parametrów.

(Dźwięk)
--

(Badania laboratoryjne)

Pomiar parametrów TV przy pomocy specjalnej kamery i oprogramowania.

Relatywna rozdzielczość na wejściach
Temperatura koloru białego
Odzwierciedlenie naturalnych kolorów
Przejścia tonalne
--
--
Relatywna rozdzielczość tunera
Szumy cz-b tunera
Szumy koloru tunera

Zużycie energii
Czuwanie np.(0,9 W)
Praca np. (344/263/272) gdzie (zużycie normalne/po regulacji, kalibracji/ podczas odtwarzania „Epoki lodowcowej II”)




Ślimak

P.S. ŻADEN test wykonany przez inną osobę nie jest na tyle miarodajny żeby tylko na nim opierać zakup telewizora.
Przypominam po raz kolejny, że każdy odbiera inaczej obraz i żaden test nie będzie miarodajny, jeżeli osoba testująca i osoba czytająca test będzie miała inne wyobrażenie o „idealnym obrazie”, a oto naprawdę trudno.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Tu się zgadzam , ale do porównanie obrazów wg. czasopisma poprosiłem panie którym nic nie mówiłem oprócz tego ,że mają ocenić jakość wg nich w/w plazm.
Pierwsza ocena i wypowiedź - przecież widać różne jakości ma ekranach .
A jak doszło do oceny czerni to sie zdziwiły że ktoś chce tak ustawione ekrany porównywać - bo nie ma czego porównać.
 

slimak

New member
Bez reklam
kiki napisał:
...
Pierwsza ocena i wypowiedź - przecież widać różne jakości ma ekranach .


I dlatego należy pokazywać TV pojedynczo, a nie wszystkie jednocześnie. Przecież w domu będziemy oglądać jeden telewizor, a nie trzy naraz.

A jak doszło do oceny czerni to sie zdziwiły że ktoś chce tak ustawione ekrany porównywać - bo nie ma czego porównać.

Bo trzeba było puścić pokaz mody z czarnymi ubraniami i poprosić o wskazanie odbiornika na podstawie, którego chciałyby zamawiać ubrania.;)

Ślimsk

P.S. Mam nadzieje, że porównywałeś wszystkie tv 42” ta jak w teście Video-magazin, bo na zdjęciach są 50” czyli z całkowicie innymi nastawami po skalibrowaniu. Dla każdego z tych tv Panasonica: 42pv60, 37pv60 i 37pv600. W video-magazin kalibracje miały inną wartość.
 

KotD

New member
Kiki, dlaczego tak walczysz z tym Panasonikiem?:) Czyżby firma Panasonic podpadła kiedyś sklepowi e-panasonic?:)
Nie jestem fanem żadnej z firm, tylko od jakiekoś czasu obserwuję straszna nagonkę na Panasonica i troche mnie to dziwi.

Pozdrawiam
 

BoDeX

New member
Po optymalnych ustwieniach dla potrzeb testu , dochodzę do jedynego
słusznego wniosku - PRODUCENCI MAJĄ GŁEBOKO W ... SPRAWĘ PIERWOTNEJ KALIBRACJI NA " 0 " !!!


Dla poszukujących wiernego ( optymalnego ) odtwarzania jedyną
deską ratunku pozostaje pełen proces kalibracji ISF .

Nowe PIONKI mają to mieć z urzędu - ciekawe czy niezależny specjalista
po pomiarach będzie mógł to potwierdzić ?

Czekamy na konfrontację nowych 50" paneli FULL HD Pionka i Panasa .
O ile Pionek tani nie będzie , to Panas anonsuje się z cenami poniżej
10 000 pln. za 50 cali FULL HD - to powinno zainteresować wielu . :)


Pzdr.
 

jjb

New member
Z tego co widac na zdjeciach to nie jest to TH-42PV71F a to wlasnie o nim mowa w tych testach i wlasnie dla niego byly te ustawienia. Trudno wiec oceniac wynik testow z VIDEO negatywnie tylko dlatego ze ty ustawiajac te parametry na innym telewizorze (!) uzyskales kiepski obraz. To tak jak gdybys podjechal fiatem panda (nie mam nic przeciwko fiatom panda) do serwisu, wgral ustawienia silnika od ferrari i mial potem pretensje ze panda demonem predkosci to nie jest :)

Postaw dokladnie takie same TV jak w tescie z tymi samymi ustawieniami i wtedy mozna odniesc sie do zaprezentowanych przez nich ustawien.
To co widac na twoich zdjeciach i to co prezentuje moj telewizor (ma za soba duzo ponad 100 godzin grania) to sa dwie rozne rzeczy, przy czym roznica jest tak olbrzymia ze zastanawia mnie jakim cuden ten panasonic tak gra?

Tak jak pisalem wczesniej testy w VIDEO sa miarodajne, nie wolno jednak zapominac ze nie zawsze musza trafic w indywidualne gusta. Wazne jest jednak zeby wziasc porzadny material do kalibracji i ustawic TV pod siebie (no chyba ze sasiad jest czestym gosciem, nie wnikam ofkors w jakich godzinach :p ).


pozdrawiam

postaram sie zrobic jakeis fotki mojego TV, niestety nie mam go z czym porownac... no chyba ze z moim 32" philipsem CRT.... :p


Oto fotki robione ofkors napredce. Skasowalem moje wlasn eustawienia i oto sa ustawienia fabryczne:

Normal:
normal.JPG


Kino:
kino.JPG


Dynamiczny:
dynamiczny.JPG


Zdjecia robione z ustawieniami automatycznymi, oswietlenie przed TV (obok fotografujacego) widac odbicie kompletu wypoczynkowego z jasnej skory :-/
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
BoDeX - Dokładnie o to chodzi.
Pioneer moze skalibrować , Samsung i Hitachi też może . To dlaczego Panasonic nie może ?
 

hojlo1

New member
Bez reklam
kiki (wybiórczo):
1/ skąd wiesz, ze Panasonic nie kalibruje?
(przypuszczam, że w sofcie jest jest autokalibracja - raczej "hurtowa", ale to od lat stosowane w TV = nawet w Triluxie :D)
2/ ocena egzemplarza(y) nie jest rownoznaczna z oceną modelu
(nie neguję np wadliwej serii - ale PV70, które znam z autopsji nie graja np na "niebiesko" itp - jest ok)
3/ rację ma BoDeX (w większości przypadkow), bo od lat wgrywany jest soft na jakieś ustawinia "seryjne" i trzeba sporo zabawy...jak toś ma większe wymagania
(z drugiej strony - idealna kalibracja: koszta,...odbierze chleb.... ;))
4/ nie przeceniaj poziomu czerni - poprzednicy dawno opisali, ze czerń to taki cukierek (jak zbyt mocna), bo gubi detale, co widac i na twoich fotkach...
5/ itp itd....(gdziesz popełniasz błąd, jak masz tyle kontrargumentow)

.........

Ps - jjb też chyba chciał dobrze, ale fotki kiepsko wypadly (jest analogia?)
 
Ostatnia edycja:

slimak

New member
Bez reklam
BoDeX napisał:
Po optymalnych ustwieniach dla potrzeb testu , dochodzę do jedynego
słusznego wniosku - PRODUCENCI MAJĄ GŁEBOKO W ... SPRAWĘ PIERWOTNEJ KALIBRACJI NA " 0 " !!!

.....
Nowe PIONKI mają to mieć z urzędu - ciekawe czy niezależny specjalista
po pomiarach będzie mógł to potwierdzić ?
.....

Pzdr.

A po co specjalista, wystarczy spojrzeć do instrukcji obsługi. Jeżeli fabryczne nastawy obrazu będą miały nazwy: „Dynamiczny”, „Normalny”, „Sport”, „Studio” itp. Oznacza, że Pioneer może i skalibrował dobrze TV, ale i tak niewiadomo do jakich zewnętrznych warunków.

Natomiast, jeżeli fabryczne nastawy obrazu będą miały nazwy: „Światło żarowe 50 lux”, „Światło żarowe 100 lux”, „Światło żarowe 200 lux”, „Pochmurny dzień 400 lux” Pochmurny dzień 800 lux” „Słoneczny dzień 1000 lux” itp.;) Rzeczywiście specjalista po zapewnieniu takich samych warunków będzie mógł powiedzieć kalibracja dla „Światło żarowe 100 lux” jest idealna, albo że wszystkie nastawy obrazu są schrzanione.


Ślimak

P.S.(Do Kiki) Z moich obserwacji starszego modelu 42pv60 wynika, że fabryczne ustawienia tego tv są w miarę zjadliwe w dzień w jasnym pomieszczeniu. Może tu tkwi problem, Panasonicowi nie przyszło do głowy robić ustawień fabrycznych dla oglądania obrazu w dzień w ciemnym pomieszczeniu i do tego z tv na parapecie okna.;)
 

darek_k

New member
Chyba problem zdjęć leży w poziomie świetlenia otoczenia
1) Zdjęcie od jjb wyglądają ladnie bo sa zrobione w miare cimnym otoczeniu z jednym źródłem światła

2) Zdjęcia KIKI sa zrobione w ciągu dnia z duzym światłem dookoła więc tu plazma musi mieć dużą jasnośc aby przebić się przez "światło dnia"

W przypadku czasopisama jeżeli zrobili test w ciemnym pokoju wieczorem to Panas może wowczas jest tak dobry jak Pionner , ale pozostaje pytanie czy np: w jasny dzień Panas będzie świecił nie tak dobrze jak Pionner bo ze zdjęć Kikiego wynika że kolory są inaczej odwzorowane

To też ważna rzecz przy zakupie bo przecież w ciągu dnia też ogląda się plazmy.
 

menek1

New member
Moim zdaniem zdjęcia powinny być robione na pełnym manulalu z ręcznie ustawiana ostrością a co najważniejsze prawidłowo zdefiniowanym balansem bieli w aparacie. Jak wiadomo z automatyką aparatów bywa różnie a powiem więcej nawet bardzo różne dziwne rzeczy aparaty na automatycznych ustawieniach wyczyniają.
Ot taka moja sugestia. ;)
 

BoDeX

New member
slimak napisał:
A po co specjalista, wystarczy spojrzeć do instrukcji obsługi.


No więc jednak się mylisz ...

Jeśli PIONEER zastosował tryb ISF , to oznacza , że podpięcie komputera
i wyświetlenie testowych plansz da najlepszy z możliwych wynik .
( pomiaru dokonuje pajączek i wraz z oprogramowaniem ocenia , czy można to było zrobić lepiej ) Jeśłi będzie co poprawić , to oznacza to
niechlujstwo producenta , lub brak powtarzalności przy produkcji .

Ma się to nijak do wyświetlania w różnych warunkach ( zew. źródła światła ) Tutaj możesz się bawić do woli i eksperymentować .

Tryb ISF musi odwzorowywać w sposób zbliżony do idealnego wszystkie
testowe plansze - taka jest idea tej kalibracji i takie parametry powinny
być ustawione jako " 0" !!!

To jak ustawisz sobie TV do wyświetlania przy różnym oświetleniu ,
to juz Twoja indywidualna sprawa - ustawienia "0" ISF muszą być "idealne" :)


Pzdr.


BoDeX (R)
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Nie ma dokładnej powtarzalności produkcji. Obraz może się różnić w extremalnych przypadkach do ok 20% w tym samym modelu przy takich samych ustawieniach.
 

scott

New member
kiki napisał:
A jak doszło do oceny czerni to sie zdziwiły że ktoś chce tak ustawione ekrany porównywać - bo nie ma czego porównać.

To wskazuje (moim zdaniem) na dwie rzeczy:

1. albo sprzęt który trafia do Polski jest INNY jakościowo od sprzętu trafiającego do Niemiec (bardzo prawdopodobne)
2. albo Twój egzemparz jest uszkodzony
 

krzysiekmagda

New member
Dzień dobry wszystkim
Od dłuższego czasu obserwuję opinie na temat telewizorów Panasonic serii PV70P. Sam posiadam od 1,5 miesiąca 37PV70P i zdecydowałem się na jego zakup dzięki forum HDTV.com.pl. Jestem zadowolony posiadaczem plazmy za niecałe 4000zł. Jednakże opinie i zdjęcia przedstawiane przez Kikiego tego telewizora i mówienie, że nie posiada on czerni mija się z tym co obserwuję na swoim ekranie. Być może zdjęcia robione przez Kikiego nie oddają rzeczywistego obrazu i są konsekwencją braku umiejętności w wykonywaniu zdjęć. Wnioski takie wysuwam z tego, że porobiłem zdjęcia stopklatek obrazu z róznymi ustawieniami naświetlenia zdjęć. Zdjęcia "bez czerni" są wykonywane przy automacie i lampie błyskowej zaś drugie zdjęcia bez lampy błyskowej przy ISO 400. Zdjęcia robione przyz ISO 400 oddają rzeczywistość. Ocenę tego samego obrazu pozostawiam wszystkim zainteresowanym. Za chwilę dalsze zdjęcia. Życzę miłego oglądania.

dalsze zdjęcia
 

Attachments

  • IMG_1.jpg
    IMG_1.jpg
    63,2 KB · Wyś: 288
  • IMG_1a.jpg
    IMG_1a.jpg
    52,5 KB · Wyś: 262
  • IMG_2.jpg
    IMG_2.jpg
    68,1 KB · Wyś: 257
  • IMG_2a.jpg
    IMG_2a.jpg
    54,2 KB · Wyś: 247
  • IMG_3.jpg
    IMG_3.jpg
    67 KB · Wyś: 243
  • IMG_3a.jpg
    IMG_3a.jpg
    57,7 KB · Wyś: 238
  • IMG_5.jpg
    IMG_5.jpg
    72,4 KB · Wyś: 236
  • IMG_5a.jpg
    IMG_5a.jpg
    66,3 KB · Wyś: 254
Ostatnio edytowane przez moderatora:

JaW

New member
Kiki, mam dla Ciebie propozycję.
Od samego poczatku masz problemy z PV70. Najpierw byla tragiczna ostrosc. Teraz juz o ostrosci ani slowa, ale za to wystapił brak czerni - widac zepsuła sie gwałtownie w ciagu ostatniego miesiąca. Robisz jakies "testowe" fotki, błyskajac lampą i ustawiajac telewizory na ukos i w różnej odleglosci od aparatu... Opisujesz swoje wrazenia, ktore nijak się mają do innych opinii, co pewnie zauwazyłes. Chyba jestes w rozterce... rozumiem to, kazdy by byl.
Chce Ci pomóc.
Mam w domku 37PV70. Zapraszam Cie serdecznie. Mozesz przywieźć jakies inne plazmy, jeśli chcesz. Pokażę Ci jaką Panas ma czerń i nauczę Cie ustawiać to na telewizorze. Pokaze Ci obraz z DVD i n-ki połączonych z Panasem dobrymi kablami. Potem naucze Cie robic poprawne zdjęcia i wytłumacze Ci wszystkie zawiłości toru przeszkód, ktory musi przejść fotka od zrobienia, aż do momentu, w ktorym forumowicz na drugim koncu Polski ujrzy ją na swoim ekranie.
I to wszystko za darmochę. Pifko nawet postawię. Zapraszam.
 

Brytt

New member
Proszę o próbki talentu....

JaW napisał:
Kiki, mam dla Ciebie propozycję.
Od samego poczatku masz problemy z PV70. Najpierw byla tragiczna ostrosc. Teraz juz o ostrosci ani slowa, ale za to wystapił brak czerni - widac zepsuła sie gwałtownie w ciagu ostatniego miesiąca. Robisz jakies "testowe" fotki, błyskajac lampą i ustawiajac telewizory na ukos i w różnej odleglosci od aparatu... Opisujesz swoje wrazenia, ktore nijak się mają do innych opinii, co pewnie zauwazyłes. Chyba jestes w rozterce... rozumiem to, kazdy by byl.
Chce Ci pomóc.
Mam w domku 37PV70. Zapraszam Cie serdecznie. Mozesz przywieźć jakies inne plazmy, jeśli chcesz. Pokażę Ci jaką Panas ma czerń i nauczę Cie ustawiać to na telewizorze. Pokaze Ci obraz z DVD i n-ki połączonych z Panasem dobrymi kablami. Potem naucze Cie robic poprawne zdjęcia i wytłumacze Ci wszystkie zawiłości toru przeszkód, ktory musi przejść fotka od zrobienia, aż do momentu, w ktorym forumowicz na drugim koncu Polski ujrzy ją na swoim ekranie.
I to wszystko za darmochę. Pifko nawet postawię. Zapraszam.

Fotki dziewczyn są niezłe, ale mogłeś pokazać zdjęcia pracującego telewizora, i opisać jak się to robi.
 
Do góry