Telewizor 55-60 cali, niekoniecznie 4K

dratt

New member
[FONT=&quot]Witam serdecznie i proszę o sugestie co do wyboru.[/FONT]

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor? [FONT=&quot]- 30m2. [/FONT]
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora? [FONT=&quot]- ponad 4 m. [/FONT]
3. Ile osób zasiada przed telewizorem? -2 osoby.
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu? - na wprost.
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć? –wisieć.
6. Jak słońce świeci w pokoju? - trochę wiosną rano.
7. Jaki masz obecnie telewizor? [FONT=&quot]siedmioletni Aquos 46 cali. [/FONT]
8. Co chcemy aby telewizor posiadał? – wifi, smart.
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora? - [FONT=&quot]z dekodera satelitarnego (CP).
[/FONT]10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora? - [FONT=&quot]amplituner Onkyo, Xbox One, odtwarzacz blu-ray, pendrive.
[/FONT]11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? – 5 h.
12. Czy zdarza się że przez kilka godzin oglądasz tylko jeden program? – tak.
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej? – filmy.
14. Czy zamierzasz serfować po internecie? – sporadycznie mógłbym.
15. Czy zamierzasz grać w gry? – tak, ale dość rzadko. I raczej zabijałbym zombi a nie szukał lagów.
16. Preferencje co do marki? (skala 1-10) – brak.
17. Preferencje co do wielkości? -z przedziału 55-60 cali
18. Co Cię denerwuje w telewizorach? - [FONT=&quot]chyba słaba czerń. [/FONT]
19. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień? – wieczorem.
20. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup? -[FONT=&quot] myślałem o ok. 4 tys., ale mógłbym zwiększyć budżet.[/FONT]
21. Jak często wymieniasz telewizory w domu? – ostatnie dwa chyba co 7 lat.
22. Czy korzystasz często z aplikacji internetowych? – nie, ale mogły by być dostępne.
23. Czy telewizor ma mieć 3D? – nie.

[FONT=&quot]Początkowo, pod wpływem lektury for, myślałem o m.in. Phillipsie 55PUS7101 i Sony KD-55XD8505B ale doczytałem, że przy takiej odległości od telewizora kupowanie tv z 4K nie ma większego sensu. Wobec tego (skoro forsę mentalnie już wydałem[/FONT][FONT=&quot]) może starczyłoby na jakiś 58-60’’ odbiornik full HD? [/FONT]
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Właśnie że zakup na 7 lat to jest sens zakupu 4K i to najważniejszy.
Będziesz mógł oglądać tylko w takim telewizorze wszystkie materiały i programy które nadejdą w najbliższych latach.

Wymieniłeś obydwa dobre modele:
- Philips 55pUS7101 za 4150 zł z kalibracją profesjonalną gratis
- Sony 55ZD8505 za 4799 zł z kalibracją.
 

dratt

New member
Dzięki. A gdybym, końskim targiem, wybrał Panasonica TX-58DXE720E? Wg opinii nie jest zły a trochę większy. No i 4K.

 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Sprawdź sam na własne oczy.
Ambilight w telewizorze eliminuje niedociągnięcia czerni podświetlając ekran z tyłu. Panasonic sam napisałeś że nie czyta napisów.
http://www.hdtv.com.pl/forum/1356689-post268.html
Philips czyta bez problemów i jakie chcesz.
Masz też setki aplikacji za darmo z poziomu Androida i Kodi 17.
Panasonic jest z matrycą 50Hz.
Philipsa i Sony masz 100Hz.
http://www.hdtv.com.pl/forum/podstawy/40131-bardzo-dobry-tekst-o-hercach-przeplocie-i-ostrosci.html
W takim ekranie 55" to będzie widać.
 

dratt

New member
Dzięki. No i problem, bo o ile kwestia czytania napisów czy ilości aplikacji w smarcie jest mi raczej obojętna to z tą matryca faktycznie chyba lepiej 100 Hz.
Prosiłbym jeszcze o jakąś propozycję odbiorników większych niż 55 cali - gdy pokazałem żonie mniej więcej o ile tv 55 cali będzie większy niż obecny 46 to usłyszałem: "tylko tyle?". Z intonacji wywnioskowałem, że dupa jestem a nie chłop bo czytam o tym już tydzień i nie potrafię nic sensownego upolować :)
 

dratt

New member
I to chciałem usłyszeć. Jak dla mnie to dość dobry kompromis między moimi typami a oczekiwaniami połowicy. Muszę tylko bardziej zagłębić się w temat zależności obrazu od częstotliwości matrycy, bo nie ukrywam, że w tym co pisze @kiki jednak coś jest.

A co sądzić o np. Samsungu ue65j6250? Cena przy rozmiarze byłaby ok.
 
Ostatnia edycja:

DARK7RIDER

New member
Jeśli jeszcze szukasz tv to mogę Ci pomóc, podstawowe pytanie, czy oglądasz filmy 24p, czyli blueray i dvd? Jeśli nie to śmiało możesz brać telewizor 60 Hz. Nie słuchaj tych co mówią, że 120 hz będzie lepszy, taki telewizor na pewno nie będzie lepszy, będzie miał tylko zdolność wyświetlania sygnału nagranego w 24p bez efektu judder, czyli bez przycięć. Cała reszta to tylko marketing i systemy polepszające obraz.
Miałem w swoich rękach już sporo telewizorów zanim wybrałem ten właściwy, były panasonic'ki, sony, philipsy no i w końcu samsung.

Jeśli chcesz latać z telewizorem do serwisu co kilka miesięcy to śmiało bierz Philipsa. Nie będziesz się nudził, zawsze coś nawali, akurat wtedy gdy masz chwilę czasu na relaks przed telewizorem. Uwierz mi, miałem już 3 philipsy i to 3 z różnych roczników i różnych serii, każdy miał jakąś wadę, każdy z nich pochodził średnio rok, po 3 naprawie dostawałem zwrot pieniędzy. Czyli było tych napraw dokładnie 9, policz sobie ile czasu byłem bez telewizora, jedna naprawa trwa około miesiac.

Osobiście mogę Ci polecić samsunga 65 ku6000 za 4,8k. Jest to cena niewygórowana, a telewizor naprawdę sprawuje się świetnie. Jeśli chcesz więcej informacji o tym modelu to chętnie się z tobą podzielę. Czerń jak to VA wręcz idealna (przesiadka z IPS), podświetlenie matrycy bez zarzutów, clouding niezauważalny, kolory bardzo przyjemne, czego więcej chcieć. ;)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Nie widać różnicy ?
To czemu najwyższe modele produkują z matrycą 100Hz - skoro wszystko bez znaczenia ?

Poczytaj proszę :

Lepsza ostrość dzięki wyższej częstotliwości odświeżania
Dzięki skróceniu czasu wyświetlania pojedynczej klatki o połowę – z 0,02 s (50 Hz) do 0,01 s (100 Hz) – poruszające się obiekty wydają się nam znacznie mniej rozmyte. Ważne jest przy tym, by wygenerowany obraz pośredni przedstawiał nową fazę ruchu, naturalną dla śledzącej ruchomy obiekt gałki ocznej.

ROZMYTY OBRAZ
Przy częstotliwości odświeżania 50 Hz każda klatka jest widoczna przez 0,02 sekundy. W tym czasie oko przesuwa się, ale obiekt pozostaje w tym samym miejscu. Z tego powodu jego obraz na siatkówce jest niewyraźny.

LEPSZY OBRAZ
Przy 100 Hz każda klatka jest widoczna tylko przez 0,01 sekundy. Klatki pośrednie (2, 4, 6) nie pochodzą z przesłanego sygnału, ale muszą być wygenerowane elektronicznie. Obraz widziany przez obserwatora jest mniej rozmyty.
http://www.hdtv.com.pl/forum/podstawy/40131-bardzo-dobry-tekst-o-hercach-przeplocie-i-ostrosci.html
 

dratt

New member
Dzięki. Prawdę mówiąc najczęściej oglądam filmy w formatach avi, mp4, mkv, m2ts - czyste bluray bardzo rzadko. Niezbyt też podnieca mnie kwestia 4K, poza oczywiście kwestią przyszłościową. No i kanapa jest w odległości ok. 4,5 m od tv. Reasumując, raczej skłaniam się do kupna tv 60 Hz z matrycą VA, choć dość podoba mi się (w sensie parametrów) Panasonic 58DX700/730.
Telewizor muszę kupić najpóźniej pod koniec kwietnia, więc jeszcze się rozglądam.
 

FoX88

New member
4.5m do TV to bardzo dużo, tak naprawdę nawet 58" będzie wydawać się mała. Ludzie biorą 60" do 2.5-3m.

Z takiej odległości też nie ma szans ujrzeć faktycznie korzyści z 4K.

Jak spojrzeć na kalkulatory odległości czy to FHD czy UHD, to wygląda to wręcz komicznie, bo do tego typu odległości zalecane jest ponad 100". :X

Nie wiem czy nie lepiej byś wyszedł na zakupie 65" FHD.
 

DARK7RIDER

New member
Kiki nie wiem czy ty na prawde w to wszystko wierzysz???
Człowieku skąd taki telewizor ma ci wziąć 120 klatek? Jeśli sygnał jest w 30? Po prostu wyświetli je więcej razy,ot cała magia. A co nam da to ze tv wyświetli ten sam obrazek 2 razy? Zupełnie nic bo nawet tego nie zauważymy, jeśli klatka jest wyświetlana to tv zachowuje sie jak przy wyświetlaniu zdjęcia, czy u ciebie zdjęcia sie ruszają, migoczą, skaczą? Wydaje mi sie ze nie, i co z tego ze ekran wyświetla 2 razy więcej klatek skoro to bedą te same klatki!!!
Ekran 120 Hz posiada uplynniacze obrazu, które albo zaciemniają niektóre klatki albo tworzą mix klatki wcześniejszej i następnej, takie zagranie niesie za sobą pewne konsekwencje zwane "soap opera", czyli obraz jest nienaturalnie płynny, co nie jest dobre przy oglądaniu filmów, gdyż w kinach takiego efektu nie doświadczymy.
Teraz podam ci jedyna przewagę 120 nad 60, czasami przeważa to nad zakupem, w 120 nie występuje efekt judder przy oglądaniu 24p, jest to spowodowane tym, ze wypełnione zostają wszystkie klatki, każdy obrazek wyświetlany jest dokładnie 5 razy, (120/24). W 60 Hz nie jest możliwe wyświetlenie wszystkich klatek w tej samej ilości, gdyż jakbyśmy nie dzielili to 60/24 nie da liczby całkowitej, wiec zawsze jakaś klatka zostanie pominięta, słyszałeś o takim czymś jak 3:2 pulldown? Poczytaj sobie kolego więcej na ten temat.

A to co mi podesłałeś to jakiś marketingowy bełkot, bo nic nie jest w stanie podważyć fizyki ;)

A jeśli juz uważasz sie za takiego znawcę to proszę powiedz mi jedna rzecz, kalibrujac tv wyłącza sie wszystkie polepszacze obrazu, dlaczegoby nie wyłączyć również tego w120 Hz? On ma jakieś specjalne przywileje, w końcu również przeszkadza w pokazaniu tego co chciał twórca. Tak jak napisałeś klatki w 120 są generowane elektronicznie, czyli nikt tego nie planował, ani kamerzysta ani reżyser ani pani Basia co sprząta podłogę, jest to wymysł ludzi, którym wszystko sie w oczach tnie! Jestem ciekawy jak ty filmy w kinie oglądasz?
 

Malix7

Member
DARK7RIDER Głupoty piszesz, przy filmach faktycznie nie potrzeba aż tak 120Hz ale do sportu jest to niezbędne, Trochę zastanów się też co piszesz do kikiego ma na pewno większą wiedzę niż my wszyscy razem wzięci i uszanuj to, nie jeden tv już testował więc trochę przesadzasz.
 

FoX88

New member
Mnie to tylko dziwi jak są recenzje na innych portalach i wzmianka o dobrym upłynniaczu, a później w ustawieniach TV:
Auto Motion Plus: Off

Czy tam inny zależnie od marki, 2x Off. Blur Off, Judder Off.

To po co takiej osobie 120Hz?
Swoją drogą może głupie pytanie, ale wiele razy czytałem, że do gier potrzebny jest TV 120Hz, że właśnie 120Hz do gier oraz do sportu.

Game mode wyłącza przecież jakiekolwiek upłynniacze i blur i judder i inne opcje telewizora, czy w takiej sytuacji posiadanie TV 120Hz COKOLWIEK daje w grach?
 

DARK7RIDER

New member
A do kolegi co szuka tv, mam do ciebie taka radę, przejdź sie do sklepu wybierz największy tv który spełnia twój budżet, jeśli cos Ci sie w nim nie spodoba to poszukaj innego, w końcu to ty będziesz z niego korzystał a nie kolega kiki, czy ktoś inny. Nie patrz nawet na jego specyfikacje, żeby twoja ocena była w pełni obiektywna. Zabierz ze sobą kawałki swoich ulubionych filmów, pewnie pamiętasz jak wyglądały na innych tv czy w kinie. Jeśli obraz Cie zaskoczy to będzie tv dla Ciebie. A to ze jak postawisz go obok pare razy droższego to będzie wyglądał mizernie, kogo to obchodzi ;) w domu i tak będziesz używał tylko jednego, wiec nie mając żadnego punktu odniesienia, obraz będzie wręcz idealny, czy to na full hd czy 4K. Z tak dużej odległości nawet nie zobaczysz tego 4K, które i tak w twoim przypadku byłoby pewnie generowane elektronicznie. A rozmiar naprawdę robi wrażenie.

Podsumowując wybierz największy elektromarket w okolicy, poproś o pokazanie największych modeli w twojej cenie i oglądaj, naprawdę nie ma sensu przepłacać ;)

Jeśli jednak zwracasz uwagę na czerń, to bezapelacyjnie musi być to matryca va, co zawęża twoje poszukiwania do max 4 modeli. O to lepiej nie pytaj w markecie, bo jedyne co oni mogą ci powiedzieć to faktyczny rozmiar tv i cena, wiekszaosc z nich nawet nie wie jaka jest różnica ips vs va.

Jeszcze jedno, smart tv to dodatek, który możesz sobie kupić osobno, wiec nie patrz na to czy odtwarza napisy czy nie, czy ma dużo aplikacji, do tego są specjalne urządzenia, które możesz wymienić. Telewizor ma mieć jedno zadanie, wyświetlać ładny ( oczywiście ładny dla ciebie i Twojej ukochanej) obrazek. Nie patrz na opinie innych, bo po wyborze pewnie zaraz ktoś powie, "a to taki szrot kupiłeś" "mogłeś lepiej wybrać" itd. Jeśli sie podoba to kupuj :)

I patrz na cenę, żeby nie dać sie zwariować, wyznacz sobie buzdzet, dodaj plus minus 100 zł i tego sie trzymaj, a im taniej kupisz tym większa korzyść dla was :)
 

DARK7RIDER

New member
Do gier to absolutnie 60hz, No chyba ze masz komputer który wegeneruje ci stałe 120 klatek w 4K, wtedy oczywiście 120, choć wątpię ze ma ktoś na forum takiego potwora.
Kupować 120 do sportu to jak kupić Ferrari do wycieczek na targ po ziemniaki. Fajniej jest mieć Ferrari ale czy jest sens nim jeździć po ziemniaki, skoro w tym samym czasie przejedziesz ten odcinek nawet maluchem?
Poczytaj na zagranicznych forach co daje tv 120hz, jednogłośnie stwierdzają ze plusem jest bezstratne odtwarzanie filmów 24p bez efektu judder. Reszta nie ma znaczenia
 

Caparzo

New member
Bez reklam
Do gier to absolutnie 60hz, No chyba ze masz komputer który wegeneruje ci stałe 120 klatek w 4K, wtedy oczywiście 120, choć wątpię ze ma ktoś na forum takiego potwora.
Kupować 120 do sportu to jak kupić Ferrari do wycieczek na targ po ziemniaki. Fajniej jest mieć Ferrari ale czy jest sens nim jeździć po ziemniaki, skoro w tym samym czasie przejedziesz ten odcinek nawet maluchem?
Poczytaj na zagranicznych forach co daje tv 120hz, jednogłośnie stwierdzają ze plusem jest bezstratne odtwarzanie filmów 24p bez efektu judder. Reszta nie ma znaczenia

W końcu jakaś normalna osoba na forum :blagam:
ani netflix, ani ps4 nie potrzebuje 120 Hz. a w 4k nawet 24Hz pokazuje
 

FoX88

New member
Właśnie tak mi się wydawało, że nie ma sensu iść w 100/120Hz do gier, bo nie ma z tego korzyści w tym konkretnym wypadku, ale w takim razie te artykuły niektóre są idiotyczne, po wpisaniu 100/120Hz w grach wiele osób brnie w to dalej, nawet autorzy artykułów. Ot chociażby:

"Zastosowano w nim matrycę IPS, ale jest to matryca 120 Hz, przez co idealnie sprawdzi się w grach."

"Dużą rolę odgrywa szybkość matrycy: dobrze, aby miała powyżej 100 Hz (1000 Hz itd. to mit, liczy się natywna szybkość matrycy, czyli częstotliwość odświeżania), dzięki czemu gry będą płynne, bez żadnego smużenia. Podobnie jak w przypadku oglądania sportu, czy filmów akcji."
 

DARK7RIDER

New member
Przeglądam to forum od długiego czasu i jako całkowicie zielony pan kiki był dla mnie dużym autorytetem, lecz przez ten czas dużo czytałem, studiowałem jak działa tv i matryca, rozmawiałem z wieloma eketronikami i fizykami, ludźmi którzy sie na tym znają i coraz bardziej zastanawiało mnie dlaczego na tym forum zawsze polecają 120 Hz, kiedy na zagranicznych forach piszą to co piszą, czyli, ze zwykłemu zjadaczowi chleba wystarczy 60.
A jeszcze co do testów kiekiego, są tak wiarygodne jak opinia Pana Zenona z pod monopolowego. Bez urazy panie kiki, ale wiele czytałem o Panu i znalazłem ciekawe materiały o jakości Pana testów. Wieczorem postaram sie podesłać. O ile mozna to testem nazwać, bardziej recenzja, gdyż wszystko robione na oko. A to czego sie nauczyłem przez ostatni czas to ze każde oko wydzi inaczej, wnioski nasuwają sie same.
 
Do góry