Tani projektor do domowych zastosowań - Samsung SP-M220S lub ... ?

YAQB21

New member
Projektor do domowych zastosowań - tanio czy dobrze?

Witam.

Na wstępie chciałbym się przywitać, gdyż jest to mój 1-szy post :)

Niestety nie znalazłem na forum informacji na temat Samsunga Sp-M220S, a chciałbym poznać chociaż kilka opinii. Dlaczego akurat to urządzenie?

Odwiedziłem dziś firmę Prono i opisując swoje zapotrzebowanie i sposób użytkowania, przedłożono mi taką propozycję.

Projektor będzie użytkowany wyłącznie w domu, relatywnie mało -> średnio raz w tygodniu przez około 3-4 godziny [najczęściej do oglądania własnych zdjęć i filmów jakości DVD (z HD nie miałem styczności i w zasadzie nie czuję specjalnej potrzeby "aż" takiej jakości) oraz czasami TV].

Długo zastanawiałem się nad "szarpnięciem" się na coś klasy Optoma HD600x (sprzęt tak czy siak będę brał na raty, więc sprzęt za 2 tys pln wchodzi w grę), ale odnoszę wrażenie, że do moich potrzeb, będzie to wydanie 2x więcej pieniędzy na urządzenie, którego możliwości raczej nie wykorzystam i nie są mi one wybitnie potrzebne.

Teraz dlaczego akurat Szajsung? Sprzedawca zasugerował mnie, iż projektory z najtańszej półki wykonane w technologii DLP będą dramatycznie "tęczowe" :) , a samsung jest 3LCD'em.

Bardzo by mi zależało na Waszej opinii.

Dziękuję za wszelakie uwagi/wskazówki.
 
Ostatnia edycja:

usaner1970

New member
Witaj ,może nie jestem specjalistà,ale stycznosc z pierwszym projektorem miałem juz ładnych pare lat temu .Był to sony z rozdziałká 800x600 i jasnoscia 700 ansi ,kosztował majatek.Puszczałem na nim filmy dvd ale tylko po wejsciu vga czyli zwykłym cinch .Byłem wniebowzięty jakošcia az nie nastały czasy hd , hdmi , 3d etc etc. Teraz ogladam filmy bluray na 50" tv i znowu naszła mnie ochota na duży ekran.Też nie postanowilem szalec ale chcialem juz cos wiecej aby spokojnie podłaczyc bluraya do projektora czyli obowiazkowo musial on miec wejscie hdmi.Jezeli hdmi to musi byc minimum projektor 720p czyli hd ready a wiec rozdzielczosc juz wieksza i podstawowy format to 16:9.Padlo u mnie po wnikliwej analizie wszystkch za i przeciw na proja firmy Acer model v700.Najtanszy z budzetowych projektorow hd ready i 3d ready ok.2200 pln.Projektor wyjatkowo cichy tylko 26 db i o dobrych paremetrach obrazu ,efekt teczy sporadycznie , a przy filmach hd sama przyjemnosc ogladania.Proponuje jednsk isc z duchem czasu i zainwestowac w przynajmniej tanie ale juz hd ready kino.Nie bać się dlp , nie jest tak tragicznie.Serdecznie pozdrawiam ,kinomaniak .
 

YAQB21

New member
Zmieniłem nieco temat wątku, gdyż w nawiązaniu do powyższej odpowiedzi, chciałbym jeszcze powrócić do rozważań nad sensem zakupu projektora taniego (Samsung, Epson - do kupienia za 1100-1300 pln) 800x600 czy jednak się szarpać na wyższą półkę ...

Istotnym jest sposób w jaki będę korzystał z tego projektora - tak jak wspomniałem na początku, ma on służyć do oglądania zdjęć, filmów w jakości DVD i czasem TV. Z HD nie miałem styczności i narazie mnie nie ciągnie ...

A co do DLP - nie boję się tego efektu samego w sobie, tylko poinformowano mnie dziś, że o ile zdecydowałbym się na zakup "budżetowy", to urządzenia DLP z tej półki marnie sobie z tym radzą.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

Odpowiem tak. Wg mnie kompletnie nie opłaca się dziś inwestować w jakikolwiek sprzęt inny niż FullHD.
Dotyczy to również, a może przede wszystkim projektorów. Producenci przestali już w praktyce rozwijać ten segment rynku (mówię o kinowych projektorach HD Ready 720p). Projektory HD Ready pozostające na rynku są albo przestarzałe, albo są de facto wersjami urządzeń multimedialnych, prezentacyjnych.
Są one nastawione głównie na jasność obrazu, a nie na jakość obrazu wideo. Przy cenach poniżej 2000 zł cudów nie ma - najtańsze panele, procesory, lampy, bardzo proste układy optyczne, obiektywy.

Acer V700 czy Optoma HD600X może aż takie złe nie są, co nie zmienia faktu, że lepiej dodać 1000-1500 zł na co najmniej Optomę HD200X (ok. 3000 zł), Optomę HD20 (3400 zł) lub Samsunga A600 (3500 zł).
Zapewniają one naprawdę niezły obraz 1080p, mają sporą jasność (ekran nawet do 120"), lepsze koła kolorów (RGBRGB) 4X, mniejszy efekt tęczy, który trzeba koniecznie sprawdzić osobiście na dowolnym, najtańszym DLP (polecam do tego film "Sin City").

Przewaga projektorów FullHD uwidoczni się właśnie przy wyświetlaniu zdjęć z komputera przez HDMI-
wyobraź sobie ostry obraz szer. 2.5 m już z odległości 4-4.5m. Oczywiście największe znaczenie ma obraz HD. Odtwarzacz Blu-Ray można dziś kupić za 400-500 zł, płyty są bardzo drogie, ale można wypożyczyć za 8-10 zł, 20 programów HD kosztuje kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Naprawdę warto.
Filmy DVD też zyskają ogólnie na jakości po przeskalowaniu Blu-Ray'em do 1080p.

Być może odbiegłem trochę od pierwotnego tematu, jak również budżetu przewidzianego na projektor.
Sądzę jednak, że opłaca się wydać trochę więcej i zbudować niezły zestaw kina domowego HD. Projektora nie kupuje się przecież co miesiąc.
Pozdrawiam.
 

YAQB21

New member
Dzięki za sugestię, ale takiej opcji nie biorę pod uwagę.

Trochę analogicznie - po co kupować Mercedesa z silnikiem 3litry na dojeżdżanie do roboty, jak Opel 1.6 też dobrze mnie do pracy dowiezie. A że nie będę miał 7-strefowej klimatyzacji , tylko zwykłą - przy pewnych założeniach nie robi to żadnej różnicy.

Oczywiście to przykład. Dlatego wracając do tematu przewodniego coś "klasy" optoma 600x (lub podobny jakością i ceną) to jest szczyt moich potrzeb. Zostaje pytanie czy osiąganie "nawet" tego szczytu na sens, bo sprzęt co prawda będę brał na raty, ale suma sumarum i tak za niego płacę i to płacę prawie 2x tyle.

Zdaje sobie sprawę, że większość osób ma/korzysta z urządeń HDReady lub FullHD, ale może znajdzie się ktoś kto podpowie czy kupno 800x600 jest takim kalectwem wedle wskazanych przeze mnie potrzeb.
 

cezar1972

New member
Napiszę tak:
Zanik kupiłem projektor miesiącami drążyłem temat czytając wszystko co wpadnie mi w ręce oraz starając się przetestować w warunkach domowych różne projektory. Udało mi się testować w identycznych warunkach - własny pokój, późne godziny wieczorne i nocne (22.00 - 2.00):
- 1 projektor o rozdz. 800x600 (Epson)
- 1 projektor o rozdz. 1024x768 (3M)
- 4 projektory HD Ready (BenQ, Optoma)
- 1 projektor Full HD (Epson)
Projektory były podłączone były pod kumputer i stacjonarny odtwarzacz DVD w zależności od możliwości następującymi kablami: VGA, component, HDMI.
Materiał: tylko i wyłącznie filmy na oryginalnych płytach DVD z domowej płytoteki i wypożyczalni.
Z moich obserwacji wynika, że wraz ze wzrostem rozdzielczości wzrastała też jakość obrazu. Dotyczy to szczególnie widocznej siatki na ekranie (screen door - tak to się chyba nazywa). Przy projektorze 800x600 z odległości z jakiej oglądam (2,5 - 3 m) była wyraźnie widoczna, przy HD Ready prawie niezauważalna lub niewidoczna (zależy od sceny), a przy Full HD niewidoczna.
Do niedawna jakość DVD w zupełności mi wystarczała - nie jestem jakimś wideofilem, czy onanistą sprzętowym.
Ale pewnego dnia sprawiłem sobie prezent - konsolę PS3, na której obejrzałem swóje pierwszye filmy na Blu Ray: Pan i Władca na Krańcu Świata oraz Pulp Fiction. Od tamtej pory nic już nie jest takie same :smile:
Teraz jak oglądam film na DVD to czegoś brakuje - wyraźnie widać, że obraz jest pod każdym względem gorszy od BR. Tak więc coraz częsciej filmy DVD oglądam na LCD, a BR na projektorze.
Tak więc to, że teraz nie myslisz o BR, czy kanałach HD, to nie znaczy, że zmieni sę to w przyszłości. A przy zakładanej przez Ciebie intensywności użytkowania lampa wystarczy Ci na 10 lat.
 

YAQB21

New member
W zasadzie na taką odpowiedź czekałem. Dziękuję! :)

Generalnie w szczególności 2 argumenty wybitnie do mnie przemówiły:

- przy mojej intensywności użytkowania - urządzenie starczy na wiele lat, a na pewno przyjdzie taki moment, że zakosztuję w HD na długo przed tym jak się "lampa skończy".
- jakość (lub percepcja) wyświetlanego obrazu "spada" wraz z odległością ekranu od projektora. U mnie będzie to ok 4 metry, więc na podstawie powyższego wynika, że przy 800x600 będzie dość "biednie" nawet jak dla nie-wideofila.

Pozostaje kwestia co wybrać, ale z przejrzanych wielu tematów i postów wyciągnąłem wniosek, iż najlepszym wyborem będzie Optoma HD600x (w przedziale cenowym nieznacznie przekraczającym 2 tys PLN). Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę ...

Pozostanie jeszcze kwestia ekranu, bo mocowanie do sufitu i kabel to kwestie finansowo trzeciorzędne.
 

jaano

New member
ja dodam od siebie (mając prezentacyjny projektor Nec'a o rozdzileczości 1024x768, kontraście 1:700) jestem z niego zadowolony, trzeba było pobawić sie w ustawianie obrazu (kolorów, kontrastu, nasycenia, jaskrawości - sa do tego pomocne gotowe tablice-zdjecia lub podczas pauzy w filmie o jasnej, kontrastowej kolorystyce) i potem jest już OK
pamiętaj że chcesz oglądać zdjecia wiec od razu odrzuciłbym 800x600 bo na ekranie w takiej rozdzielczości też słabo je widać..
więc zainteresuj się projektorami HDready jesli szkoda ci kasy na Full HD ja jesli zmienie to tez raczej tego acera, optome lub ew. Epsona choc u mnie podniesie to raczej jedynie wlasnie kontrast czego mi brakuje i dlatego zwlekam bo projek kupilem okazyjnie za 900zl z wyswieconymi chyba 40 godz. sam mam go juz chyba 3 rok i dopiero 80% lampy wyswiecone a ogladam przynajmniej jeden - dwa filmy w tygodniu, na początku nawet 3 dziennie a raczej nocnie :D

a co wybrac - trudno powiedziec - najlepiej byloby zobaczyc je w akcji na tych samych obrazch ale to raczej niemozliwe..
Mysle ze z kazdego bedziesz zadowolony - szczegolnie ze to pierwszy projek

pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

pa3

New member
Bez reklam
Naprawdę niema sensu sięgać po sprzęt o rozdz. 800x600 i tym podobny, teoria teorią jednak co innego zobaczyć na własne oczy jak wygląda obraz z DVD na ekranie o szerokości ponad 2m, gdzie nawet na mniejszym TV z przekątną 52" to już jest męczarnia (żaden ze mnie videofil).

Z racji tego że na początku pewnie będziesz odpalał sygnał SD (DVD, kablówka, itd ), wybierz projektor w technologii DLP - zmiękcza obraz (coś jak plazma), dzięki czemu w jakimś stopniu niweluje brudy/pixele na ekranie. Wybrałbym Optome HD600x + szary ekran i zaczniesz częściej oglądać filmy :)
 
Do góry