Subwoofer Yamaha YST-SW150 - działa cicho

darcovandar

New member
Mam amplituner Yamaha rx-v365 oraz DVD S663 tej samej firmy. Do tego głośniki Prism Onyx 200 i subwoofer YST-SW150.

Nie mam instrukji obsługi i nie wiem ,czemu sub działa cicho. W menu ampitunera ustawiłem bass na "BOTH", odcięcie na 80Hz, a mimo tego sub działa cicho, mimo, że podkręciłem volume na max.

Proszę o pomoc, bo może jakoś trzeba go dostroić, a ja nie mam pojęcia jak, aby działał głośno i wyraźnie.


Z góry dziękuję za pomoc

P.S. Sprawdzałem go na Szeregowcu Ryanie i Beowulfie.
 

tomato10

New member
Mam podobny problem tylko że mam bass ustawione na SBWF ,odcięcie na 80HZ. W Jamo Sub200 bo taki mam od wczoraj ustawiłem moc na maxa , drugie Phese w połowie mocy a odcięcie miedzy 60-80Hz.Generalnie bass słychać delikatnie ale spodziewałem się większej mocy . Nie wiem co tam jeszcze w ampli ustawić ?! Zmieniałem fazy ale to nic nie dało. No i chyba ważne ze sub podłączony jest w wyjście subwoofer 1 w pre-out . Jeśli może ktoś podpowiedzieć jak sobie z tym poradzić .
 

hawk11

New member
Sprawdź jeszcze jak masz ustawiony w ampli odległość suba i głośność. YPAO ustawiło mi na min vol. i odległość 30 cm i bass out na SWFR, gdzie przy ustawionych przednich głośnikach na large nie ma prawa, go być słychać. Ustawienie bass out - both i front na large lub bass out - SWFR i front na small.
 

darcovandar

New member
Wielkie dzięki za pomoc. Rzeczywiście pomogło ustawienie bass out na SBWF i small w Front. Dodatkowo podgłośniłem sygnał w ampitunerze i jest gitara.
 

hawk11

New member
Wiem o tym. Ameryki nie odkryłeś aż tak kiepsko z angielskim u mnie nie jest.:p. Napisałem tylko, że tak mam u siebie.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Sprawdź jeszcze jak masz ustawiony w ampli odległość suba i głośność. YPAO ustawiło mi na min vol. i odległość 30 cm i bass out na SWFR, gdzie przy ustawionych przednich głośnikach na large nie ma prawa, go być słychać.

a to niby dlaczego ?!
widze ,ze kolega jest "basolubem" ?

darcovandar- musialo pomoc ! przedtem rozdzielales sciezke suba rowniez na frony, a ze widocznie one w basie zbyt dobre nie sa - to bas byl kiepski.jesli chcesz miec jeszcze wiecej basu (aczkolwiek nie lepszego) to odetnij suba jeszcze wyzej (zarowno w amplitunerze jak i na subie) przy fazie na razie nie masz co grzebac, lepiej odstaw go dalej od miejsca odluchowego jesli masz mozliwosc.
nawet jesli wyjdzie "poza uklad" - niczemu to nie zaszkodzi.
 

tomalo

New member
Mam podobny problem tylko że mam bass ustawione na SBWF ,odcięcie na 80HZ. W Jamo Sub200 bo taki mam od wczoraj ustawiłem moc na maxa , drugie Phese w połowie mocy a odcięcie miedzy 60-80Hz.Generalnie bass słychać delikatnie ale spodziewałem się większej mocy . Nie wiem co tam jeszcze w ampli ustawić ?! Zmieniałem fazy ale to nic nie dało. No i chyba ważne ze sub podłączony jest w wyjście subwoofer 1 w pre-out . Jeśli może ktoś podpowiedzieć jak sobie z tym poradzić .


możesz rozjaśnić to "drugie phese"

jeśli dobrze się domyślam to to Twoje "drugie phese" to ustawienie fazy... i moc nie ma tu nic do tego...

jak będziesz miał suba w przeciwfazie z głośnikami głównymi to będą się wzajemnie tłumić i o basie zapomnij...
 

pkomp

New member
będą się tłumic tylko w specyficznych warunkach...w normalnych tłumienie nie wystapi za to pojawia sie problemy ze zgraniem fazowym czyli bas zabrzmi bardzo dziwnie i nienaturalnie
 

hawk11

New member
a to niby dlaczego ?!
widze ,ze kolega jest "basolubem" ?
Dlaczego to nie wiem ale tak jest. Jak masz na large front i dasz na SBWF to sub nie halo, jak na small front i SBWF to jest ok, jak na bass out na BOTH też jest ok. dlaczego tak jest zapytaj producenta.
Nie jestem basolubem, gdybym był kupiłbym sobie SUBA JBL, a nie robiłbym DIY w closed.
Pozdrawiam.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
sprobujmy ustalic dlaczego tak jest...;)

jestem przekonany ,ze w tej yamaszcze masz odciecia crossovera na kazde kanaly osobno ?
czy "both" w tym przypadku oznacza "double bass" (czyli rozlozenie sciezki suba rowniez na frony) czy tez "razem z sygnalem odcietym z ukladu" ?
jakie masz odciecie ustawione na subie ?
czy wiesz moze przy jakiej czestotliwosci yamaha odcina kolumny przy ustawieniu "small" ?
bas bardziej slyszalny jest przy ustawieniu "front large ,BOTH" ?
 

hawk11

New member
sprobujmy ustalic dlaczego tak jest...;)

jestem przekonany ,ze w tej yamaszcze masz odciecia crossovera na kazde kanaly osobno ?
czy "both" w tym przypadku oznacza "double bass" (czyli rozlozenie sciezki suba rowniez na frony) czy tez "razem z sygnalem odcietym z ukladu" ?
jakie masz odciecie ustawione na subie ?
czy wiesz moze przy jakiej czestotliwosci yamaha odcina kolumny przy ustawieniu "small" ?
bas bardziej slyszalny jest przy ustawieniu "front large ,BOTH" ?

Odcięcie jest jedno jak pisał o tym black w swoim teście,(...i tu zaczyna się problem, nie można wybrać różnych odcięć dla poszczególnych kolumn, nawet parami. Oznacza to tyle, że odcięcie dla małych kolumn czyli small będzie automatycznie ustawiane od najgorszej. Tylne potrafią przenosić od 80Hz co z tego jak centralny potrafi tylko do 120Hz i tak ustawi odcięcie Yamaha.)
Tak both oznacza rozłożenie basu,
w subie odcięcie no około 80-90,
nie wiem przy jakiej częstotliwości odcina na small, u mnie ustawia na YPAO na 60
Przy moich kolumnach nie ma znaczenia czy small czy large, chodzi o to, że jak mam large i bass out SBWF to sygnał na suba nie idzie, tylko przy front na SMALL i bass out SBWF lub front LARGE i bass out BOTH.
Myślę, że dlatego wiele osób mając Yamahę pisze, że bas w subie kiepski (kwestia ustawienia wyjścia sygnału bass out), a nie tak jak niektórzy piszą, że tylko JBL i nic innego nie zagra. Nie trzeba ustawiać odcięcia na np. na 150, tylko 80-90 i jest super (przynajmniej w moim Subie DIY).
Pozdrawiam.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
cos chyba pokreciles....
1.skoro ampli odcina centrala na 120hz a tyly na 80hz to reguluje odciecie osobno dla roznych kanalow !
2.przy ustawieniu front large i sbwf musi isc sygnal na suba przy porzadnej jakosci sygnale z wydzielona sciezka suba ! oczywiscie sub bedzie dostawal slaby sygnal przy innym formacie , bo przod idzie pelnym pasmem (wiec nie przerzuca niczego na suba)
3.moze sub jest zbyt dobry :grin: ...i przy frontach na large kolumny go "przedudniaja" ?

skoro ampli sam reguluje odciecie dla kanalow przy ustawieniu "small" (a wydaje mi sie ,ze tak wlasnie jest) jedyne najlepsze rozwiazanie jakie widze to :
front small, tyl small, cental small, sbwf , crossover 80 hz
swoja droga jesli faktycznie nie mozna regulowac recznie odciecia na poszczegolne kolumny, to przy tej klasie amplitunera kicha totalna... co z tego ,ze kolumny sa w stanie przeniesc czestotliwosc 30 hz jesli robia to "niespecjalnie" w dodatku wplywa to na reszte odtwarzanego przez nie pasma ?! w takich przypadkach o wiele lepiej sprawdza sie odciecie ich np. na 40hz - czego przy takich mozliwosciach amplitunera nie da sie zrobic....plama...
 

hawk11

New member
cos chyba pokreciles....
1.skoro ampli odcina centrala na 120hz a tyly na 80hz to reguluje odciecie osobno dla roznych kanalow !
2.przy ustawieniu front large i sbwf musi isc sygnal na suba przy porzadnej jakosci sygnale z wydzielona sciezka suba ! oczywiscie sub bedzie dostawal slaby sygnal przy innym formacie , bo przod idzie pelnym pasmem (wiec nie przerzuca niczego na suba)
3.moze sub jest zbyt dobry :grin: ...i przy frontach na large kolumny go "przedudniaja" ?

skoro ampli sam reguluje odciecie dla kanalow przy ustawieniu "small" (a wydaje mi sie ,ze tak wlasnie jest) jedyne najlepsze rozwiazanie jakie widze to :
front small, tyl small, cental small, sbwf , crossover 80 hz
swoja droga jesli faktycznie nie mozna regulowac recznie odciecia na poszczegolne kolumny, to przy tej klasie amplitunera kicha totalna... co z tego ,ze kolumny sa w stanie przeniesc czestotliwosc 30 hz jesli robia to "niespecjalnie" w dodatku wplywa to na reszte odtwarzanego przez nie pasma ?! w takich przypadkach o wiele lepiej sprawdza sie odciecie ich np. na 40hz - czego przy takich mozliwosciach amplitunera nie da sie zrobic....plama...

Co do 1 punku to są słowa Blackninji skopiowane z testu tego sprzętu przy JBL CSS-1500 bodajże
2. Mat chyba nie miałeś do czynienia z tą Yamaha i nie tylko ja stwierdziłem że tak jest, a ty z uporem maniaka piszesz, że musi iść sygnał. Napisz do producenta zapytaj dlaczego tak jest.
3. Sub jest dobry, widocznie nie miałeś do czynienia z DIY i zaręczam, że taki sub kosztowałby przynajmniej 3-4 tyś. u mnie Sub służy do uzupełnienia basu, a nie do dudnienia a jak słucham bass i love you to pokazuje, że 12' pokazuje pazury.
Ampli reguluje odcięcie tylko przy YPAO, można ręcznie ustawić odcięcie dla wszystkich kolumn tylko jednocześnie (tu się zgodzę, że to kicha).
Ja zazwyczaj i tak słucham w pure audio i nie interesują mnie ustawienia, bo tak brzmi najlepiej.
Widzę, że jednak chcesz udowodnić, że Yamaha to niezbyt dobry sprzęt.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
przede wszystkim - niczego nie chce udawadniac odnosne yamahy, a subem wcale nie zartowalem tylko mowilem powaznie .

2.nie pisze maniakalnie i niewazne co i jaki producent wymyslil. jesli sciezka jest zapisana w formacie x.1 to jesli sub jest podlaczony pod ta sciezke (sbwf) to musi grac ! bez znaczenia jakie odciecie (w formie "large-small" czy "recznym" ustawieniem zwrotnicy) stosowane jest wzgledem nie tylko frontow ,ale i reszty kolumn w zestawie. poprostu sub ma zapisana swoja odrebna sciezke na plycie i musi ona byc przekazana.koniec,kropka.
spytaj sie kogokolwiek kto ma o tym pojecie - powie ci to samo...
3.powtorze - sub moze byc zbyt dobry. niewazne tutaj akurat ile by kosztowal czy ile nie.
jesli sub jest odpowiednio dobrany , dosc dobrej konstrukcji ,dobrze ustawiony i dobrze skalibrowany to wlasciwie nie powinno go byc "slychac". dopiero po jego wylaczeniu odczuwalna jest wyrazna roznica.

jeszcze tylko jedno pytanie- a co z odcieciem suba ? jest odcinany osobnym filtrem pracujacym na wydzielonej sciezce ?
 

hawk11

New member
OK. Peace.
Wiem, że sub ma zapisaną osobną ścieżkę, tylko nie wiem dlaczego na large sub nie gra na bass out SBWR. Może coś w sofcie jest pomieszane, Jeśli jeszcze ktoś tak ma to niech potwierdzi to co jest u mnie.
Realizowane funkcje to:
Pojedyncze wejście niskopoziomowe (RCA),
Regulacja wzmocnienia,
Płynna zmiana fazy (0-180 stopni),
Filtr subsoniczny (24dB/okt),
Regulowany filtr dolnoprzepustowy ze zmiana nachylenia 12/24dB i wyłącznikiem (u mnie przełącznik ustawiony na 24dB),
System auto włączenia z wyłącznikiem,
Dodatkowo, wskaźnik CLIP i optyczny limiter mocy oraz zabezpieczenia: „miękki” start
transformatora, ciche załączanie /wyłączanie głośnika, termiczne, przed składowa stałą, zwarciowe,
dodatkowo korekcje +6dB 30hz (proponowana przez producenta przetwornika).
Sub tak jak pisałem jest dopełnieniem i tak jak piszesz jest dopełnieniem i po wyłączeniu słychać różnice, ale na ustawieniu front large i bass out SBWR nie gra wcale, nawet jak wzmocnienie jest ustawione na max a odcięcie też na max. Nawet wtedy, gdy ampli tym reguluje (odcięcie).
Proszę o wypowiedź w tym temacie osób które mają tak samo w ampli Yamahy.
 
Ostatnia edycja:
Do góry