Subwoofer MRW-10 kilka pytań technicznych

_adi

New member
Witam od niedawna jestem posiadam subwoofera Monitor Audio MRW-10 i zastanawiam się do czego służy Crossover? na jakim poziomie powinienem go ustawić? jak również do czego służy przełącznik phase oraz by pass?

Niestety nie otrzymałem do niego instrukcji a chciałbym jak najlepiej wykorzystać jego możliwości.
 

dimo

New member
Nie mam tego sprzętu ale mam instrukcję od MSW-10 czyli poprzedniego modelu. Raczej te ustawienia się nie zmieniły

Jeżeli masz amplituner KD z wyjściem LFE to ustawiasz:
By pass filter - ON ( wyłącza to regulację crossover w subie) i regulujesz to w amplitunerze
crossover ( odcięcie) - przy ustawieniu j.w. nie działa
phase - na ogół na "0"
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Te pokretła są niezależnie od marki suba. Jeżeli masz podłączony do ampli KD pod LFE to crossover na subie do niczego nie będzie przydatny, bo wszystkim steruje amplituner. Dla pewności przed kalibracją ustawiasz go na subie w pozycji max., ale on i tak nie jest aktywny. Co innego jak podłączasz wysokopoziomowo do wzmaka stereo lub nawet ampli KD, wtedy to pokrętło jest aktywne i ustawiasz je tak żeby wypełniał sub pasmo przy którym już nie dają rady kolumny. Musisz ładnie zgrać suba i kolumny. Phase to jest zgranie fazy kolumn i suba. Musisz sprawdzić u siebie w jakiej pozycji ( 0-180) gra najlepiej/najmocniej i tak zostawić. Wcześniej napisałem że w REL'u nie słyszę różnicy między fazami 0-180, jest słychać ale przy odpowiedniej głośności i ścieżce. Wcześniej testowałem na mocnym basie testowym i na dobrych demach filmowych, przy dużej głośności ciężko to wychwycić. Ostatnio sobie puściłem płytę audio Dire Straits DTS, i przy normalnej głośności czuć było jak się przełącza fazę i to dość znacznie. Sub po prostu zaczynał mocniej grać.
 
Ostatnia edycja:
Do góry