Subwoofer 'dudni'

carl

New member
Posiadam amplituner Yamaha rx-v730rds do tego głośniki KODA v702 oraz subwoofer, również KODA, sw1000v.2.
Wczoraj pojawił się następujący problem, a mianowicie po wyłączeniu zasilania w amplitunerze (zasilanie woofera jest podłączone pod amplituner) z woofera 'dudni'. Identyczna sytuacja zachodzi podczas zmiany źródła dźwięku w amplitunerze. Woofer jest podłączony do amplitunera kablem coax.
Czy ktoś spotkał się z czymś takim? Zaznaczam, że do wczoraj zjawiska takie nie miały miejsca, a użytkuję już ten sprzęt całkiem długo.
 

zeberko

New member
Drobna uwaga.
Osobiście nie zalecam by subwoofery korzystały z gniazd zasilających umieszczonych w sprzęcie (wzmacniacz, amplituner).
Wielkość zasilacza suba, a co zatem idzie prąd przy włączeniu subwoofera może spowodować zadziałanie zabezpieczeń w ampli (bezpieczniki).
Co do buczenie czy to jest sygnał typu impulsu taki stuk membrany, czy dłuższy, który wygasza się po paru sekundach, czy jest to jednostajny brum?
 

carl

New member
Co się stanie jeżeli zadziałają te zabezpieczenia?

Jeżeli chodzi o buczenie to jest to krótki, jednorazowy 'trzask', takie pstryknięcie jakby.
 

zeberko

New member
Ten pojedynczy impuls jest normalnym objawem w sprzęcie, który nie posiada elektroniki przeciw temu zjawisku (tańszy lub starszy sprzęt) lub uszkodzenie tego układu w subwooferze, (jeśli takowy jest).
Co do załączanie się sprzętu sub podpięty, pod ampa (sub ma około 150W amp od 300-1000W) to pojemności w zasilaczach (ładowanie się kondów w chwili włączenia) mogą wywalić zabezpieczenie w domu (przy braku tzw. „miękkiego startu” inny problem to sam sub może przepalić bezpieczniki aparatowe, (jeśli są taki zastosowane w torze tego zasilania w ampie), sprawa mało poważna, ale upierdliwa.
Na forach typu technicznego jak np. elektroda zagadnienia te są dokładniej opisane.
 

carl

New member
Okazało się, żę przyczyną 'dudnienia' jest amplituner, sprawdzałem z innym przewodem oraz z innym wooferem i problem występuje. Po podłączeniu mojego woofera do innego wzmaniacza wszystko jest ok.
W związku z tym mam prośbę, czy ktoś mógłby mi polecić jakiś serwis YAHAMA w Poznaniu lub okolicach?
 
Do góry