Sub do Onkyo 605/Tannoy F4/F1/FC

ntgale

New member
Witam,
Już dawno temu kupiłem zestaw audio Onkyo 605/Tannoy F4/F1/FC, jednak priorytety nie pozwoliły mi zakupić suba. Teraz ten błąd chciałbym naprawić. Jako że nie mam pojęcia za czy się rozglądać proszę o podpowiedzi.
Cały sprzęt stoi w pokoju ok. 17m2, więc raczej małym. Tu też będzie ten sub.
O cenie nic nie napiszę - ma być rozsądna i ekonomicznie uzasadniona, czyli zapłacę więcej jeśli będzie to uzasadnione, choć im mniej tym więcej zostanie na inne gadżety :)
Oczywiście planuję również osłuch ale chciałbym poznać najpierw jakieś typy.
Chciałbym aby bas był głęboki, żadnego pustego dudnienia.
 

ntgale

New member
A gdzie go mogę w Polsce zobaczyć/posłuchać/kupić?
Jako gadżet jestem go w stanie kupić nawet bez sprawdzenia bo mi się bardzo podoba i pasuje do wystroju pokoju ale czy to o to chodzi?
Jak pisałem wcześniej trudno mi się odnieść do ceny takiego urządzenia nic o nich nie wiedząc. O ile o telewizorach coś tam się interesowałem ostatnio jak też wcześniej i mogę przedział cenowy określić i choćby jakąś markę sobie wybrać to o subach nie mam zielonego pojęcia.
Ten REL jest naprawdę bardzo ładny i choćby z tego względu nim bym się zainteresował i porównał - a nóż coś tańszego nie grałoby gorzej. Ale gdzie to sprawdzić?
Nie jestem ani audio- ani video-filem. Nie robi mi różnicy czy kolumna stoi zaraz przy ścianie czy 50 cm od niej - tu ważniejsza dla mnie jest funkcjonalność pomieszczenia. Liczę na wskazówki - do takiej kwoty taki model będzie referencyjnym, do innej - inny model. A żeby się nie rozdrabniać niech będzie co 500 zł. Czyli:
- do 1000 zł w moich warunkach warto się zastanowić nad:
- do 1500 zł:
- do 2000 zł:
- do 2500 zł:
A na końcu sugestia, który z modeli byłby rozsądny za rozsądną kasę.
Dopowiem jeszcze, że ten sub będzie stał w rogu utworzonym przez ścianę i drewniany (może drewnopodobny) ale bardzo ciężki mebel - jeśli ma to jakiekolwiek znaczenie.
Oczekuję bardzo głębokiego ale nie dudniącego basu.

Jeszcze na koniec małe porównanie do motoryzacji, bo tu się czuję lepiej niż w audio-video. Gdy chcę kupić auto to wiem jaki ma mieć kolor, wyposażenie, nadwozie i silnik. Jak już to wybiorę i zostanie kilka modeli to jadę się przejechać i wybieram najrozsądniejszy wg mnie (zazwyczaj najekonomiczniejszy wybór, czyli jak najwięcej za rozsądne pieniądze), ale nie musi być najtańszy. Ciężko natomiast eliminować suby po wyglądzie lub po kolorze, aby odsłuchać tylko te ładne.

Sorry za przydługi post, ale chciałem jak najwięcej informacji przekazać dot. przesłanek jakimi się kieruję.
 

pkomp

New member
a jak z akustyką pomieszczenia?czy obecne tannoy nie mają basu? podlacz kompa pod sprzęt i puść coś co będzie grać basem(obetnij wszystko powyżej 250Hz na eq) i pochodź po pomieszczeniu - sprawdź gdzie tego basu robi się bardzo dużo a gdzie go kompletnie nie słychać - sprawdź też ten róg gdzie chciałbyś postawić suba bo w rogach to trzeba umieć postawić i dostosować bo inaczej to się robi tylko hałas
 

ntgale

New member
a jak z akustyką pomieszczenia?czy obecne tannoy nie mają basu? podlacz kompa pod sprzęt i puść coś co będzie grać basem(obetnij wszystko powyżej 250Hz na eq) i pochodź po pomieszczeniu - sprawdź gdzie tego basu robi się bardzo dużo a gdzie go kompletnie nie słychać - sprawdź też ten róg gdzie chciałbyś postawić suba bo w rogach to trzeba umieć postawić i dostosować bo inaczej to się robi tylko hałas

Tak na szybko zrobiłem wczoraj teścik - może bez obcinania pasma, ale znalazłem płytę, która na moje ucho powinna lepiej basem grać niż to teraz mam. Ogólnie bas przy wyższych głośnościach jest prawie ok, ale gdy chcę coś ciszej posłuchać to już brakuje.
Moje głuchawe ucho mówi mi, że akustyka jest ok. Zresztą w mieszkaniu prawie nie mam materiałów, które mogły by wygłuszać dźwięki i przy otwartych drzwiach pokoju muzykę słychać prawie tak samo w całym mieszkaniu. Bas natomiast jest chyba najsilniejszy w tym miejscu, gdzie chcę umieścić suba, tzn. po lewej stronie za kolumną siedząc przed TV.
Jakieś porady?
 

pkomp

New member
dlatego polecałem obcięcie pasma - wyraźniej usłyszysz problemy - najlepiej obcięcie i podbicie w okolicach 40Hz...sub gra mniej więcej podobnym pasmem
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Tak na szybko zrobiłem wczoraj teścik - może bez obcinania pasma, ale znalazłem płytę, która na moje ucho powinna lepiej basem grać niż to teraz mam. Ogólnie bas przy wyższych głośnościach jest prawie ok, ale gdy chcę coś ciszej posłuchać to już brakuje.

sub rozwiaze twoje problemy, pozwoli dosc precyzyjnie dawkowac ilosc basu juz przy niewielkim podkreceniu galki volume w amplitunerze.
czytajac Twoje posty wydaje mi sie ,ze wiekszosc z dobrych firmowych subow spelni Twoje oczekiwania wiec wzgledy estetyczne jak najbardziej bierz pod uwage.
potrzebny jednak bedzie odsluch przynajmniej dwoch modeli aby wybrac wlasciwa dla siebie konstrukcje- otwarta z bass reflexem lub zamknieta . te pierwsze najczesciej schodza nizej , maja glebszy bas , niestety pewnym kosztem dynamiki , wymagaja lepszego ustawienia i kalibracji aby wyeliminowac ewentualne przydudnienia. te drugie lepiej zachowuja dynamike , jednak nie maja takiego "walniecia" i musza byc mocniejsze.
czasem konstrukcje zamkniete (czesto okreslane jako bardziej "muzyczne") moga wydawac sie zbyt "suche" - mialem taki na probe i z tego wzgledu wlasnie wymienilem, oczywiscie nie jest to regula.
 

ntgale

New member
@mat74, dzięki za informacje o rodzajach subów. Z tego co piszesz to dla mnie raczej będzie konstrukcja otwarta - muzyki słucham raczej spokojnej. Pytanie co z filmami - tu będzie lepsza konstrukcja otwarta czy zamknięta?

Widzę, że w specyfikacji moje kolumny mają podane pasmo 35Hz - 20kHz, czyli jak rozumiem sub powinien schodzić poniżej tych 35Hz, tak?

@pkomp, jeszcze nie miałem czasu na przeprowadzenie ostatecznych testów a już trochę zmienia się miejsce dla suba.
Teraz będzie stał w czymś w rodzaju wnęki utworzonej przez:
- z lewej strony wcześniej wspomniany ciężki drewniany (drewnopodoby) mebel (ścianka 50cm głębokości x 160cm wysokości)
- od tyłu ściana
- od góry ciężka drewnopodobna wisząca szafka (40cm szerokości x 30cm głębokości)
- od prawej strony lewa kolumna Tannoy F4
Ta niby wnęka będzie miała wymiary ok. 75cm x 75cm.

Czy takie ustawienie suba będzie powodowało jakieś komplikacje czy niedogodności tudzież będzie wymagało zastosowania jakiegoś specjalnego kryterium przy wyborze suba?

W jednym z wątków wyczytałem, że "rozmiar ma znaczenie". Czy powinienem skupić się na jakimś konkretnym rozmiarze (8,10, 12 cali) przy uwzględnieniu pozostałego sprzętu i warunków w jakich będzie pracował?

Których z producentów polecacie do odsłuchania?
 

ntgale

New member
dlatego polecałem obcięcie pasma - wyraźniej usłyszysz problemy - najlepiej obcięcie i podbicie w okolicach 40Hz...sub gra mniej więcej podobnym pasmem
Sprawdziłem to o czym pisałeś, a przynajmniej tak mi się wydaje. Dodatkowo pobawiłem się korektorem wbudowanym w amplituner.
Wydaje mi się, że bas rozchodzi się całkiem równomiernie i dochodzi do miejsca skąd oglądam TV. Po zmianach ustawień jest go zresztą trochę więcej. Ale żeby wywoływał jakieś specjalne dreszcze to nie. W miejscu gdzie przewidziane jest umiejscowienie suba, czyli na lewo od lewej kolumny przedniej, tuż przy niej również go słychać, ale nie bardziej niż z kanapy.
Czy moje powyższe informacje cokolwiek zmieniają kryteria doboru suba?
 

GrzegorzSA

New member
Witam
Dla mnie całkiem dobrym wyborem dla stereo był BXW-10. Mam Tanoy MX2 i ten sub bardzo dobrze (precyzyjnie i szybko) dopełnia zestawy.
 
Do góry