Stereo na 15m2

pociej

New member
Witam,
po porzuconym pomyśle z zestawem 5.1 przyszło zdecydowanie na zestaw stereo.

Zestaw ma stać w pokoju o powierzchni ok. 15m2.
Z dotychczasowych poszukiwań skupiłem się na razie na kolumnach podstawkowych + wzmacniacz stereo.
Zastanawiam się też nad jakimiś mniejszymi frontami tj. Paradigm Monitor 7 v.7 bądź 9 v.7.

Z podstawkowych w oko wpadły mi Paradigm Monitor Mini v.7, Monitor Audio Bronze BX2 i KEF Q100.
Z testów i opisów czuję że najbardziej podpasował by mi Paradigm, z jego dynamicznym, basowym brzmieniem.
Nie ukrywam że prócz dźwięku liczy się tez wygląd.
Co do muzyki której słucham to rock, pop, alternatywna. Po trochę wszystkiego, dlatego dobrze jakby zestaw był w miarę uniwersalny.

Co do wzmacniacza przyjrzałem się dwóm, Denon PMA-720AE oraz Marantz PM 7004.
Wzmacniacz musi posiadać pre-out celem podłączenia subwoofera.
Do tego potrzebowałbym również przetwornika cyfrowo - analogowego (DAC) z racji tego że źródłem będzie komputer.
Może amplituner byłby równie dobrym rozwiązaniem i bezpośrednie cyfrowe połączenie do niego.

Budżet jaki chciałbym przeznaczyć to kwota do 5 tysięcy złotych, i w tym przedziale proszę o jakieś propozycję i komentarz wybranych przeze mnie elementów zestawu.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Co do wzmaka to radzę posłuchać samemu, zresztą tak samo jak kolumn:) Mnie Paradigm się bardzo podobały. Mam taki sam metraż i wybrałbym między monitorami a 7 v.7, chociaż pewnie znając moje zamiłowanie do podłogówek to wybrałbym te drugie. Model 9 v.7 bedzie za mocny. Słuchałem ich z NAD c316 i grały fajnie, wiec pewnie z droższą elektroniką będzie jeszcze lepiej.
 

pociej

New member
Dzięki za odpowiedź.
Właśnie po innych wypowiedziach wychodzi na to że zdecyduję się raczej na kolumny podłogowe i możliwe że wstępnie będę chciał sprawdzić model 9 v.7.
Dobrze zasilone mają zapewnić mi wystarczającą ilość basu, jednocześnie nie musząc kupować subwoofera.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Wydaje mi się że 9 - tki będą za duże, 7- mki spokojnie wystarczą. Tym bardziej że kolumny te mają wyeksponowany bas. Ja słuchałem monitorów i dają spokojnie radę na takim metrażu, nawet facet z salonu prywatnie też ma monitory na 17 mkw. Wstawienie za dużych kolumn to też nie jest dobre wyjście. Ja mam Oli 30 na 15 mkw i nie było by sensu wstawiania np. Oli 40, bo basu jest sporo. Posłuchaj 9 v.7 i 7 v.7, sam ocenisz jak grają i które kupić.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

gonzo2000

New member
Witam tak samo sugeruję co kolega Krzysiek , nad i paradigm będzie scena , dobre wokale i bas dynamiczny , sprężysty , z marantzem raczej już nie paradigm ,tu elektronika jest jaśniejsza z MA BX będzie więcej średnicy , wyraźniejsze wokale i wysokie tony .Na 15m2 paradigm v7 lub BX 5 .
miłych odsłuchów , dac to zależy są od 400zł w górę.
 

pociej

New member
NAD niestety nie wpisuje się w moje gusta odnośnie wyglądu a że sprzęt będzie wyeksponowany to musi mi się podobać.

Lubie ciepłe brzmienie więc jasny(mam wrażenie że to to samo co ciepły) Marantz pasuje. Mimo że po innych poradach przeważnie zostaje on też odradzony do Paradigmów.
Jest też możliwość kupienia Marantz PM-KI-PEARL-LITE używanego.

Mógłbym też prosić o więcej dobrych (ciepłych brzmieniowo) połączeń dla RX'ów 5,6 i Paradigmów?
Ceny katalogowe mogę przekraczać 5-6 tysięcy.
 

salata

Member
Napisze z doswiadczenia, ze z Paradigmami tego rozmiaru bedziesz mial problemy na 15m2. Beda po prostu za duze. One potrzebuja troche mocy, aby pokazac na co je stac. Ja do swoich 16m2 tez sie do nich przymierzalem, ale one nie bardzo potrafia grac cicho a przy mojej powierzchni bylo juz za glosno. Po wielu wycieczkach ja sie zdecydowalem na Cabasse Tobago, ze wzmacniaczem Yamaha, ale one przy Paradigmach wygladaja jak steczkowska przy W. Mannie. Przez moment zalowalem, ze jednak sie nie zdecydowalem na monitory Paradigm Studio. Drugim razem do 12m2 kupilem juz podstawkowe Mission, a podstawy zamowilem na Allegro. Polecam wypozyczyc glosniki do domu, aby nie bylo przykrych niespodzianek.
 

pociej

New member
Dla pewności, piszesz o modelu 7 v.7 czy 9 v.7?

A co powiesz o tych Cabasse Tobago MT30?

Dostałem też propozycję Monitorów RX2, jednak cena za którą mogę kupić średnie podłogówki wydaje mi się trochę wysoka jak za monitory...
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
NAD niestety nie wpisuje się w moje gusta odnośnie wyglądu a że sprzęt będzie wyeksponowany to musi mi się podobać.

Lubie ciepłe brzmienie więc jasny(mam wrażenie że to to samo co ciepły) Marantz pasuje. Mimo że po innych poradach przeważnie zostaje on też odradzony do Paradigmów.
Jest też możliwość kupienia Marantz PM-KI-PEARL-LITE używanego.

Mógłbym też prosić o więcej dobrych (ciepłych brzmieniowo) połączeń dla RX'ów 5,6 i Paradigmów?
Ceny katalogowe mogę przekraczać 5-6 tysięcy.

Jasne brzmienie to jest takie bardzo detaliczne, momentami może byc jazgotliwe. Po prostu góra pasma jest bardziej wyeksponowana, brzmienie chłodne, słychac każdy detal. Ciepłe/ciemne brzmienie jest to bardziej basowe, nie kłujące w uszy, w dużej dawce może być spowolnione i mulące. Takie trochę ciepłe kluchy:) Dlatego dobierając sprzęt albo idziesz w coś co lubisz jasne/ciemne, albo próbujesz to wszystko wypośrodkować dobierając komponenty typu jasne z ciemnym. Ja najlepiej lubię trochę ocieplone brzmienie, ale zarówno żeby nie traciło na detaliczności, selektywności i dynamice. Jak źle dobierzesz zestawy to albo będzie jedno wielkie zmulenie albo krew z uszu od przesytu góry pasma. Marantz jak dla mnie gra dość jasno, więc lepiej odsłuchać przed kupnem żeby nie obudzić się z ręką w nocniku:)
 

pociej

New member
W takim razie preferuje dźwięk ciepły i takie połączenie dające takie brzmienie powinno mnie zadowolić.

Powoli wszystko mi się klaruje...
Wypiszę jakie zestawy na razie wyszły i proszę o opinie które z zestawów są dobrze dobrane i sensowne.

1. Denon PMA-720AE + Paradigm Monitor Mini v.7
2. Denon PMA-720AE + Paradigm Monitor 7 v.7
3. Denon PMA-720AE + Monitor Audio Silver RX2
4. Denon PMA-720AE + Monitor Audio Bronze BX5
5. Denon PMA-1510AE + Paradigm Monitor 7 v.7
6. Denon PMA-1510AE + Paradigm Monitor 9 v.7
7. Denon PMA-1510AE + Monitor Audio Bronze BX5
8. Denon PMA-1510AE + Monitor Audio Bronze BX6
9. Marantz PM7004 + Monitor Audio Silver RX2
10. Marantz PM7004 + Monitor Audio Bronze BX5
11. Marantz PM7004 + Monitor Audio Bronze BX6
12. Marantz PM7004 + Paradigm Monitor 7 v.7
13. Marantz PM7004 + Paradigm Monitor 9 v.7

14. Exposure 2010S2 + Paradigm Monitor 7 v.7
15. Exposure 2010S2 + Paradigm Monitor 9 v.7
16. Exposure 2010S2 + Monitor Audio Bronze BX5
17. Exposure 2010S2 + Monitor Audio Bronze BX6
 
Ostatnia edycja:

Adamss

New member
Do wzmacniaczy Exposure 2010S2 polecane są również kolumny Epoos z serii M, Do twojego metraży idealne będą podstawkowe Epos M12i. Można je kupić nowe w atrakcyjnej cenie.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Nie słuchałem Denona, ale odsłuchiwałem Marantza 6004 i Exposure 1010 z MA MR4. Jak widać w podpisie, wybrałem Exposure:) Dla mnie miał najwięcej basu i góra nie dawała po uszach, ale nadal grało to z dużą detalicznością i klarownością. To dynamiczny wzmak. Jeszcze podobał mi się Music Hall A35, ale zaproponowana cena 3k, była wtedy dla mnie za wysoka. Paradigm to też dynamiczne kolumny, więc jak słuchasz szybkich, basowych nagrań to jak najbardziej w tym kierunku. Ale jak pisałem, monitory lub 7 v.7. MA BX5 gra znowu czyściutko na górze, można się delektować detalicznością i przyjemnym brzmieniem. Takie bardziej kulturalne i ułożone kolumny, szczególnie jak ktoś słucha "dojrzalszej muzyki", a nie tylko dyskotekowej czy klubowej. Basu na pewno będzie więcej w Paradigm, ale przy tym metrażu i BX będą fajnie grały. BX są z tym lepsze że można je dosunąć do ściany z uwagi na możliwość zatkania otworów BR, bez utraty na jakości basu. Marantz jak dla mnie miał zbyt wyeksponowaną górę pasma, poza tym naprawdę fajny wzmak i duże możliwości regulacji dźwięku.
 

T75

New member
Witam.Za troche wiecej niz ex2010s2 powinienes dostac(po utargowaniu)Roksana Kandy K2.Jak dla mnie w tym przedziale cenowym ciezko o lepszy wzmak.Jak Masz gdzie to koniecznie posluchaj.Pozdr.
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
Jak możesz wstawić podłogówki to proponuję zestaw nr 2
2. Denon PMA-720AE + Paradigm Monitor 7 v.7

jak chcesz mniejsze to polecam:
3. Denon PMA-720AE + Monitor Audio Silver RX2

Mam u siebie niemal takie same zestawienie (patrz sygnatura). W mniejszym pomieszczeniu RX2 nie maja sobie równych. Każdy kto u mnie słucha RX2 nie może wyjść z podziwu, że tak dobrze grają. Gdyby MA zrobił kolumny podłogowe takie jak RX2 zamiast np. RX8 to w salonie też bym takie kupił.

Co do DACa i komputera to jak najbardziej warto takiego kupić bo poprawa dynamiki dzwieku bedzie kolosalna. Ale pomyśl moze nad jakims odtwarzaczem sieciowym zamiast DACa. Z najtanszych masz denona DNP-720, drozszy Maratz NA7004 lub najdrozszy (ale z najlepszymi przetwornikami oraz z DACiem do którego możesz właśnie podpiac np. kompa) Cambridge Audio Stream Magic 6.
Zobacz też BluRay Panasonica BDT500 - świetnie spisuje się w audio, ma streaming z sieci (FLAC) i dodatkowo czyta płyty CD/DVD/BluRay.
 

pociej

New member
Dzięki za propozycję.
Szczególnie z odtwarzaczem strumieniowym zamiast DAC.

Jak ocenisz dźwięk z połączenia Denona i Paradigmów a jak z Monitorami?
Któreś z tych połączeń daje ciepły dźwięk z dobrym basem?

A co powiesz o zestawie: Marantz PM7004 + Monitor Audio Silver RX2,
albo wprowadzeniu do listy wzmacniacza HK 980?

Obawiam się że Denon PMA-720AE byłby wystarczający tylko dla monitorów i jakbym chciał się przesiąść na kolumny podłogowe od razu wiązało by się to ze zmianą wzmacniacza.
 

pociej

New member
Dzięki.

A słuchałeś niższych modeli Paradigma również?
Ciekawi mnie czy 7 v.7 jest godna alternatywą dla RX2, i jak 7 v.7 i 9 v.7 wypadają basowo z 140mm głośnikami...
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ciężko jest porównywać te kolumny bo to zupełnie inne brzmienie i konstrukcja. RX 2 to kolumna podstawkowa, a Paradigm to podłogówki. RX 2 to kolumny bardziej ułożone, dla ludzi dojrzalszych lubiących spokojniejsze gatunki muzyki, zrównoważone i detaliczne. Takie do delektowania się dźwiękiem. Paradigm to natomiast bardzo dynamiczne konstrukcje z uwydatnionym fajnym basem. Takie bardziej do szybszej muzyki. Bas oczywiście będzie większy w Paradigm, ale to nie dziwne właśnie z uwagi na wielkość kolumn. Ja raczej Paradigm 11 v.7 bym porównywał z RX 8. Główny atut Paradigm to dynamika i mocny, kontrolowany bas. Co do basu, to miałem okazję posłuchać model 9 v.7 bezpośrednio po Roth Oli 40 i bas w Paradigm był mocniejszy i bardziej odczuwalny, taki nawet lekko twardawy. Siedziałem od nich ok 3m i miałem uczucie jakby ktoś mi piłkę do siatki o klatkę odbijał, gdzie w Oli 40 nie miałem takiego odczucia, bo tam bas był bardziej rozciągnięty. W małym metrażu bas może zabrzmieć zupełnie inaczej, na monitorach na pewno będzie lepsza scena i więcej powietrza. W takim metrażu na podłogówkach muszą być dobre warunki akustyczne żeby zagrały tak jak powinny. Dlatego lepiej kupić mniejsze kolumny niż za duże. Też kiedyś myślałem że więcej znaczy lepiej. Jak Paradigm to max. model 7 v.7. Nawet nie myśl o 9- tkach, bo nie wykorzystasz ich potencjału.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

pociej

New member
Z tego co czytałem w RX2 dynamiki nie brakuje także myślałem że to może być zamiennik Paradigma (posiadający 1 ale większy głośnik 1x20cm vs 2x14cm) tylko w mniejszym formacie.
 

gonzo2000

New member
Dokładnie do 15m2 spokojnie monitory zapewnią dobrą scenę muzyczną i bas nie dudniący , lub małe podłogówki , Paradigm v7 nawet mini monitor wystarczy ,ewentualnie mała podłogówka , te kolumny grają z powerem , nie należą do spokojnych , bas jest energiczny ,ale na pewno nie miękki i soczysty jak w roth 30 , góra też jest dla mnie bardziej " agresywna " niż kopułka roth-ów , ale zależy czego się oczekuje i z jaką elektroniką to będzie grać , nie bagatelny wpływ ma akustyka i źródło .
RX2 to bardzo udane konstrukcje trochę wydaje się jaśniejsze na górze z racji innego głośnika wysokotnowego , ale nie męczące , gra szeroką sceną , bas ma większą masę nie schodzi niżej niż BX ,ale ma więcej soczystości , rytmiczny i miękki , średnica pełniejsza niż BX to uniwersalne kolumny dobrze grają z ciepłymi i nawet jasnymi urządzeniami .
Trzeba posłuchać paru konfiguracji i wtedy masz punkt odniesienia ,wiesz czego szukać .
 
Ostatnia edycja:
Do góry