Stereo->Kino domowe

Pstrokaty

New member
Witam,
jest to mój pierwszy post na tym forum - dlatego chciałbym się przywitać.
Generalnie piszę z prośbą o pomoc w dobrze sprzętu...
Konkrety:
1. Chcę zbudować kompletny system kina domowego z projektorem full hd jak najmniejszym kosztem jakości stereo (Muzyka 75%, Filmy 25%).
2. Muzyka. Zespoły - Kult, Metallica, Queen, Led Zeppelin, Red Hot, Katie Melua, Massive Attack, Hey, Depeche Mode, Dżem, ... Lubię też reggae, muzykę filmową, jazz.
3. Pokój 20 m2 częściowo otwarty na kuchnię (8,5 m2) i przedpokój (5,5 m2) (mieszkanie wysokie 2.85 m)
4. System zamierzam budować w kolejności:
I etap
a) odtwarzacz BD lub CD ?? (max. 2500 zł)
b) amplituner lub wzmacniacz?? (max. 3000 zł)
c) kolumny (stereo) (max. 5000 zł)
II etap
d) projektor Full HD
e) dokupienie kolumn do 5.1-7.1
Pytania:
1. Czy lepiej skupić się na początek na budowie stereo (CD, wzmacniacz) czy od razu BD, amplituner? Pewnie druga opcja wyjdzie taniej biorąc pod uwagę, że i tak będę musiał zakupić BD i amplituner w późniejszym czasie pod kino. Jednak po przeczytaniu wielu postów na forach, artykułów mam wątpliwości co do pogodzenia dobrej jakości stereo z kinem domowym przy kwotach, które zamierzam przeznaczyć na zakup sprzętu.
2. Mam już jakieś swoje typy co do sprzętu, ale proszę o jakieś propozycje ;))
3. Gdzie we Wrocławiu można się udać w celu odsłuchu sprzętu?
Z góry dziękuję za pomoc.
 

Kaszan

New member
Amplituner, który zagra w stereo tak jak wzmacniacz to wydatek przynajmniej 3-4 razy większy. W grudniowym Audio Video jest obszerny test na ten temat- przy tak dużym zakupie warto zainwestować 12zł i go przeczytać. Zastanów się poważnie nad zakupem ampa + integry (ewentualnie sam amp Harmana - HK260, HK355), które przy nieznacznie podniesionym budżecie da na pewno najlepszy dźwięk. Jeśli chodzi o blu-ray to pewnie zainwestowałbym w coś z Denona (BDP-2010) lub Pioneera (LX52, LX71) lub kupił tańszy BD do wszystkiego (Sony 560, 760 lub LG 390) a do tego oddzielny odtwarzacz CD. Najprostszy wybór to chyba kolumny- w tej kwocie Monitor Audio RX6 lub RX8 wydają się być idealne zarówno do kina jak i stereo. Na 20m budowanie systemu 7.1 raczej nie ma sensu, no chyba, że masz pokój służący tylko i wyłącznie do kina i gdzieś te głośniki uda Ci się sensownie umieścić. Raczej pozostałbym przy 5.1.
 

mkk1

New member
Odsłuchy we Wrocku :
Strefa Dźwięku
TopHifi
Visatex
Muzyczny.pl
Trans Audio
Według mnie , mając taką kasę , poszedłbym najpierw w konkretny zestaw stereo, i dopiero potem się zastanowił nad rozbudową do KD, oczywiście o ile uznasz że Ci stereo nie do końca odpowiada. . Co proponuje ? Na pewno wzmacniacz stereo z wejściem main-in, do tego parkę dobrych frontów , CD i jakiegoś playerka BD ( nie musi być za 2500 , może być np Sony BPD-360 czy jakiś taki podobny ) . Muzyki słuchasz bardzo różnej , więc raczej zestaw uniwersalny. Np wzmacniacz AA MAP-305 ( albo nawet AA MAP 105 ) , CD AA MCD 204 , fronty MA RX6. Wychodzi na około 3600+2700+4200+700 na BD , czyli 11 tys na okrągło :). Powinno to zagrać bardzo przyzwoicie :) , ale oczywiście najpierw posłuchaj . Później ewentualnie dokupisz ampli z wyjściem pre-out i satelity.
M
 

Pstrokaty

New member
Dzięki za sugestie - kupuję stereo.
W środę byłem na swoim pierwszym odsłuchu.
Celem było uświadomienie sobie, jakie brzmienie najbardziej mi odpowiada, czy ważniejsza dla mnie jest szczegółowość, dynamika, czy też może sposób budowania sceny. Chciałem również przekonać się, czy różnica pomiędzy sprzętem za 10 tysięcy, czy za ponad 20 tysięcy będzie dla mnie słyszalna ;).
Słuchałem następujących zestawów:
1. MA RX6 + NAD C355 BEE + NAD C515 BEE
2. ATC SCM-40 + Naim Nait XS + Naim CD5XS
3. MA RX6 + Naim Nait XS + Naim CD5XS
4. MA RX6 + Rotel RB-1562 + RCD 1520
Nie chcę wchodzić za bardzo w szczegóły (szczególnie, że pewnych rzeczy nie umiałbym nawet nazwać ;), jeżeli chodzi o każdy z zestawów, a raczej podkreślić, uwypuklić największe różnice i odczucia.
1. Dla kogoś kto do tej pory tylko kilka razy w życiu słyszał porządny zestaw stereo to co usłyszałem zrobiło na mnie duże wrażenie. Powiem wręcz, że odkryłem swoje ulubione utwory na nowo - kompletnie nowe dźwięki, scena ...
2. No to poszedłem na maksa, obok monitorów stawy kolumny ATC, poniżej zestaw Naim'a XS - przełączamy i ... znów szok. Szczegółowość, naturalność dzwięków instrumentów, muzykalność zestawu, po prostu cudowne przeżycie. W porównaniu do zestawu 1 PRZEPAŚĆ!
3. Poprosiłem o przełączenie samych kolumn, aby usłyszeć różnicę pomiędzy ATC, a MA. Nie ma się co oszukiwać, na pewno było gorzej, ale ku memu zadowoleniu muszę przyznać, że prawie 3 krotnie tańsze kolumny, czyli RX 6 dawały radę. Zestawu słuchało się równie dobrze, jak poprzedniego.
4. Tu zeszliśmy na mój poziom cenowy. Naprawdę zestaw ten też zagrał dobrze. Na pewno dużo lepiej niż zestaw 1. Na to na co zwróciłem uwagę to wspaniale zbudowana scena - przede wszystkim jej głębia - była na pewno większa niż w zestawie 3, ale wszystkie pozostałe aspekty na korzyść poprzedniego - szczegółowość, muzykalność, naturalność.

Jako, że zachwycił mnie Naim to teraz czekam na sprowadzenie jego młodszego brata Naim CD5i-2 + Nait 5i-2 w celu porównania z Rotelem. Który zestaw mi się bardziej spodoba na ten się zdecyduję, choć jak straty 5i do XS nie będą zbyt duże to myślę, że Naim + MA RX 6 to będzie bardzo dobre połączenie.
 
Do góry