Spider-Man 3 - wydanie Blu-ray - recenzja

Status
Zamknięty.

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
P1050374.jpg

Film

Jako miłośnik filmów fantasy i ich pochodnych, długo nie zwlekałem z decyzją aby pójść do kina na pierwszą część Spider-Man'a. Niestety miałem nadzieję na dużo lepsze widowisko. Do dziś pamiętam moje rozczarowanie, jakie towarzyszyło mi po obejrzeniu filmu. Dlatego nawet nie czekałem na kolejną część "Człowieka Pająka".

P1050323.jpg

P1050324.jpg

P1050379.jpg

3 część przygód omawianego bohatera, realizowana przez Sony, może pochwalić się jeszcze większym budżetem niż poprzednie tytuły. Mając na stworzenie filmu kilkaset milionów dolarów, wytwórnia mogła robić co jej się zamarzy. Mamy więc w filmie gwiazdorską obsadę, masę efektów specjalnych, jeszcze więcej efektów specjalnych, oraz kilku nieziemskich przeciwników do pokonania. Niestety fabuła jaką przedstawiono, nawet jak na bajkę którą zechcą obejrzeć też dzieci, mogła być wiele ciekawsza.

P1050378.jpg

Akcja, to jest to czego w tym filmie nie zabraknie. Walki naszych zmutowanych bohaterów robią wrażenie na szerokiej publiczności. Dodajmy do tego efekty dźwiękowe na wysokim poziomie, i mamy lekki film na piątkowe popołudnie.

P1050354.jpg

Obraz

W ok 5 miesięcy po premierze kinowej mamy okazję zobaczyć film w domowym zaciszu w systemie HD. Wydanie to w pełni wykorzystuje 2 warstwowy nośnik Blu-ray o pojemności 50GB oferując najlepsze obecnie stosowane formaty w systemach domowej rozrywki. Obraz w rozdzielczości 1080p (2.40:1), oraz dźwięk Dolby TruHD.

P1050356.jpg

Jakość obrazu jest niemal idealna, mając odpowiednio wielki ekran, możemy miejscami uczestniczyć w akcji filmu. Źródło jest całkowicie nieskazitelne, z doskonałym odcieniem czarni i sporym kontrastem. Względem poprzednich części film nabrał więcej kolorów, na stroju głównego bohatera wyraźnie możemy zobaczyć strukturę tkaniny i wypukłą pajęczą sieć.


P1050357.jpg


Dodatkowo obraz jest wolny od wszelkiego rodzaju szumów i zniekształceń. Sporym krokiem w przód w porównaniu do poprzednich części Spider Man'a wydanych na Blu-ray jest także ilość zauważanych szczegółów, oraz głębia obrazu. Nawet na telewizorze LCD bez problemu zauważamy przestrzeń w większości ze scen.


P1050370.jpg


Wydaje się, że świetnym posunięciem było odpowiednie zastosowanie przez producentów kodeka MPEG-4 AVC, dzięki czemu przejścia na krawędziach są bardzo ostre, a zarazem płynne.


P1050368.jpg



P1050369.jpg



P1050371.jpg



P1050372.jpg


O ile nie mam zastrzeżeń do jakości obrazu w tym przypadku, to mam wątpliwości co do pośpiechu w jakim film powstawał. Nie wiem czy zabrakło im środków, czy po prostu nie zwracali na to uwagi, ale podczas oglądania filmu wiele efektów specjalnych jest rażąco niedopracowanych. Wszelkie animacje komputerowe np. podczas walk bohaterów są widoczne jak na dłoni. Powoduje to oderwanie się od akcji filmu i zażenowanie. Nie jest to kwestia jednej sceny, lecz co najmniej kilku jak nie kilkunastu. Jeśli dodamy do tego słabą realizację efektów kręconych w Blue-Boxie, czyli w studiu z późniejszym nałożeniem tła, to film może przestać się podobać. Jedna z gorzej zrealizowanych scen to ta z dźwigiem uderzającym w wieżowiec. Widać tam i animację i słabo zrealizowany Blue-Box.


P1050366.jpg


Dźwięk

Na szczęście niedociągnięcia w produkcji filmu nie dotyczą dźwięku, przynajmniej nie tego oryginalnego. Do dyspozycji mamy 3 ścieżki angielskie 5.1, czeską 5.1, rosyjską 5.1, oraz to co niektórych bardzo interesuje, czyli polska ścieżka 5.1 z lektorem. Do wyboru mamy aż dwa formaty dźwięku HD, różniące się wielkością strumienia. Niektórzy powiedzą nawet, że jest to przesada dołączać dwie ścieżki, których praktycznie nie sposób odróżnić nawet na sprzęcie średniej klasy. Jedyną różnicą jaką wyłapałem była ciut większa głośność w formacie PCM. Także wybierając pomiędzy ścieżką PCM ze stałym strumieniem a Dolby TrueHD ze zmiennym - tak czy owak, powinniście być zadowoleni.


P1050365.jpg


Dźwięk został zrealizowany na bardzo dobrym poziomie. Zarówno dynamika, jak i przestrzeń jest odpowiednio dobrana. Nie ma miejsc, w których musielibyśmy sięgać po pilota z powodu zbyt dużego, lub zbyt małego natężenia dźwięku. Efekty podczas scen akcji świetnie komponują się z obrazem. Scena jest szeroka, a efekty punktowe łatwe do zlokalizowania.

Lokalizacja


P1050364.jpg


Niestety to co mogło być atutem tej wersji, czyli ścieżka dźwiękowa z Polskim lektorem, okazało się zmorą. Poziom realizacji jest bardzo słaby, gdybym chciał porównać pracę lektora do innych filmów, to musiałbym cofnąć się do lat 90. Jak wiemy podczas oglądania filmu z lektorem, wyciszane są wszystkie pozostałe kanały, a co za tym idzie ścieżka dźwiękowa, przez co film staje się zdecydowanie mniej atrakcyjny. Do dyspozycji mamy jeszcze polskie napisy. Dialogi zostały przetłumaczone na wysokim poziomie.

Dodatki

Miłośnicy serii powinni być prawie zachwyceni, ponieważ w pudełku poza płytą z filmem, znajdą jeszcze dodatkowy krążek z samymi dodatkami w wysokiej rozdzielczości. W tym wpadki z planu, historie jak powstawały postaci i wiele wiele innych

Podsumowanie

Dla fanów Spider-Man'a jest to w 100% obowiązkowa pozycja. Inaczej wygląda sprawa reszty widowni, jeśli macie ochotę na film o bardzo lekkiej fabule z masą efektów specjalnych, możecie wziąć pod uwagę ten tytuł, jednak po tym jak zobaczyliście już inne tytuły.

Film dostarczył sklep internetowy www.punkt44.pl


 
Status
Zamknięty.
Do góry