Sony VPL-HW20 vs. HC4000

risto

New member
Ponieważ kończę budowę pomieszczenia pod kino przymierzam się do zakupu projektora. Do tej pory zdecydowany byłem na HC4000 , ale przeczytałem kilka recenzji sonego HW20. Nietety tylko na forach zagranicznych bo u nas nic nie znalazłem. Czy ktoś ma doświadczenia z tym projektorem? Cena mocno spadła i można go dostać za lekko powyżej 8kz. Różnica w kwocie nie stanowi problemu o ile będzie to zdecydowanie lepszy wybór. Chodzi mi w dużej mierze o aspekt ostrości w której Mitsu jest podobno genialny, chociaż Sony wg. recenzji też radzi sobie. A Mitsu to obawa o tęcze. . No i właśnie czy może to ktoś potwierdzić kto miał możliwość oglądania na żywo?
 

espaniak

New member
Testuje HC4000 już 8 miesięcy, lampa ma 200h (około 100 filmów).Przed zakupem zaczytany na forach temat tęczy też mnie zniechęcał do zakupu projektora(mówiłem, że albo kupie DLP albo nic).Gdyby nie to, że w swojej okolicy znalazłem sklep który ma HC4000 i nie robi problemu z testowaniem go pod kątem tęczy, to zapewne bym po dziś dzień oglądał mitsu jedynie na forach.
Dziś jednoznacznie mogę stwierdzić,że żadnej tęczy nie doświadczam przy seansach, również żadna z osób towarzyszących(przewinęło się ich około 20), ale jak to będzie z Tobą najlepiej sprawdź na prezentacji.
Ja również posiadam pomieszczenie dedykowane do kina i ten projektor w na dzień dzisiejszy zadowala mnie w 100%...o zmianie na inny model pomyśle jedynie gdy będzie "trzeba" przesiadać się za ileś lat na 4k lub podobną technologie.
 

skalmen

New member
Cześc
byłem uzytkownikiem HC4000 przez prawie rok i uwazam iz w swojej cenie nie ma sobie równych, ostanio zameiniłem go na Optome hd83 i jest jeszce lepiej , ale to tylko dlatego że jestem psychopatą DLP i był troche tanszy -2,5 kz od sony HW30 nad którym tez sie zastanawiałem.
HW 20 widziałem tez u kumpla w akcji , ba porównywalismy nawet oko w oko hw20 z moim mitsu i powiem tak:
ostrosc bardzo zblizona , sony ciutke ale to ciutke słabsza, jasność wyższa w sony, kolory po kalibracji porównywalne, ale zdecydowana przewagę w ciemnych scenach i czerni ma Sony i to naprawde widoczną, mitsu kosztował wtedy 5800 sony 12500 wiec róznica była zbyt duza ale i tak zastanawiałem sie czy nie zmienić, nawet moja obecna Optoma ma troszke słabsza czerń niz HW20 ale ma za to 3d full hd, no i jest DLP
Jesli masz okazje kupic HW za 8500 a nie zalezy ci na 3d to jest to naprawde super wybór i za te pieniadze bym sie nie wachał ,widziałem chyba zreszta na alegro ten model w podobnej cenie
 

risto

New member
Dzięki za podpowiedzi, co do jakości HC4000 raczej nie mam wątpliwości bo to jeden z nielicznych który ma tak jednostronne /pozytywne opinie/. Niemniej jednak, użytkownicy którzy przesiedli się na wyższe modele już nie tak pochlebnie wypowiadają się o czerni. Pozostałe aspekty super. Sęk w tym że pomieszczenie będzie spore i ma być spory ekran , ok 120 , 126 cali /może coś większego 2.39,1/ i tutaj mam wątpliwości czy mitsu uciągnie. Jednak sony w recenzjach wypada dobrze a na forach zagranicznych zdarzają się też słabe opinie w aspekcie czarni. Mam porównanie swoich wrażeń z czerni w telewizorach. Mam xl2e Sharpa i plazmę Panasonica /nie pamiętam modelu/ . Mimo naturalności plazmy i przewagi w większości aspektów czerń jest "szaro-zielonkawa" a efekt taki, że gdybym miał zostawić jeden był by to szarp ze świetną czernią.
 

risto

New member
Dzisiaj widziałem w akcji hw30 , ciekaw jestem jak on się am do interesującej mnie HW20 przy założeniu że 3D nie bardzo mnie interesuje. Czy ktoś miał takie porównanie?
 

skalmen

New member
Dzisiaj widziałem w akcji hw30 , ciekaw jestem jak on się am do interesującej mnie HW20 przy założeniu że 3D nie bardzo mnie interesuje. Czy ktoś miał takie porównanie?
hej
poziom czerni i ostrosci jest taki sam , jasność minimalnie niższa praktycznie nie zauważalna różnica , generalnie to to samo tylko bez 3 d
pozdr
 

risto

New member
hej
poziom czerni i ostrosci jest taki sam , jasność minimalnie niższa praktycznie nie zauważalna różnica , generalnie to to samo tylko bez 3 d
pozdr

Tak też piszą w teście na projectorcentral choć więcej info na ten temat nie znalazłem , z koleji sprzedawca powiedział że jest między nimi spora różnica. Na stanie miał oba ale nie chciał jakoś podpiąć hw20, jednak zgodził się na porównanie za dwa tygodnie. Zastanawiam się czemu tak twierdził?
Obraz z 30-tki był fajny , trochę czerń pozostawiała do życzenia , ale podkreślam że nie mam praktycznie porównania z innymi projektorami więc brak odniesienia. Ekran był Wiz-Art 100 biały, salka przystosowana ale z dużą ilością czerwonego weluru na ścianach i cała pogłoga w czerwonej wykładzinie. Było w tych miejscach zdecydowanie jaśniej i jakby dużo mocniej odbijało niż tam gdzie czarne elementy ścian i sufitu ? Do tego sprzęt chyba nie był kalibrowany . czy te elementy łączeni mogły spowodować widoczny spadek czerni? Zwłaszcza mały ekran dla jasnego projektora? choć sprzedawca twierdził że był w trybie cinema.
 

risto

New member
Tak też piszą w teście na projectorcentral choć więcej info na ten temat nie znalazłem , z koleji sprzedawca powiedział że jest między nimi spora różnica. Na stanie miał oba ale nie chciał jakoś podpiąć hw20, jednak zgodził się na porównanie za dwa tygodnie. Zastanawiam się czemu tak twierdził?
Obraz z 30-tki był fajny , trochę czerń pozostawiała do życzenia , ale podkreślam że nie mam praktycznie porównania z innymi projektorami więc brak odniesienia. Ekran był Wiz-Art 100 biały, salka przystosowana ale z dużą ilością czerwonego weluru na ścianach i cała pogłoga w czerwonej wykładzinie. Było w tych miejscach zdecydowanie jaśniej i jakby dużo mocniej odbijało niż tam gdzie czarne elementy ścian i sufitu ? Do tego sprzęt chyba nie był kalibrowany . czy te elementy łączeni mogły spowodować widoczny spadek czerni? Zwłaszcza mały ekran dla jasnego projektora? choć sprzedawca twierdził że był w trybie cinema.
 

hydromeduza

New member
risto
temat jest źle postawiony, powinien raczej brzmieć Sony HW20 czy Epson TW-5500, mitsubishi to zupełnie inna kategoria, projektor bez dynamic iris (choć w sonym możesz zblokować irisa) i jednak sporo tańszy. Porównanie na białym ekranie nie w swoim pomieszczeniu nie ma dużego sensu, biały ekran do mitsu już go stawia w gorszej pozycji, powinien być szary, a poziom szarości dobrany do pomieszczenia i wielkości ekranu.
 

skalmen

New member
Zgadzam sie z hydromeduzą
porównywanie mitsu i sony zwłaszcza na białym ekranie to pomyłka, na szarym ma to juz troszke sensu , mitsubishi tak jak pisze kolega nie ma dynamicznej przysłony wiec jesli wg ciebie sony był słaby to mitsu bedzie nie do przyjecia w ciemnych scenach, mogło tez byc tak że sony był nie skalibrowany i miał wyłaczona dynamiczna przysłonę wtedy jest juz bardzo zblizony w poziomie czerni do mitsubishi,najlepiej aby oba były skalibrowane i miały uruchomione dodatkowe funkcje wtedy bedziesz mógł zobaczyc realna rożnice w obrazie no i szary ekran ,bo tylko JVC tak naprawde ma na białym ekranie dobra czerń
pozdr
 

risto

New member
Może źle się wyraziłem , Sony na pewno nie był słaby, ale przyzwyczajenie z fajnej czerni w TV Sharp powoduje że chciało by się uzyskać podobnie na projektorze. Na pewno jeden element który mnie interesował tj. ostrość była bardzo dobra. To dobry , ostry obraz. Projektor miałem 0,5 metra od ucha i kompletnie go nie słyszałem /czyżby wyłączona przysłona?/ . Poza tym pomieszczenie moje będzie co najwyżej lepiej zaciemnione /właśnie przechodzę ze stanu surowego do adaptacji/ , choć to w którym oglądałem projektor było przystosowane , z tym że zbyt dużo czerwonego powodowało sporo odbić. Sądzę że na pewno nie był skalibrowany, bo sprzedawca mówił że ma go krótko i jeszcze nie rozpracował ustawień.
Samo zestawienie tych projektorów wzięło się z krótkich recenzji Skalmena i bliskim zestawieniu tych projektórów pod kątem jakości

Skalmen, pytanie czy mógłbyś tylko rozwinąć na czym polega Twoja pewność że to ten sam projektor w 2d co HW30, jednak na AVS.. znalazłem kilka info sprzecznych, gdzie ludzie podają że 30-tka jest lepsza w 2D? Choć mój angielski nie jest tak dobry i mogłem coś pokręcić. A tej 20-tki nie będę miał okazji obejrzeć. Bo jeśli są identyczne to zamawiam HW20 za 8kz
 

risto

New member
Dzisiaj jeszcze raz oglądałem 30-tkę. Kwestia ustawień była chyba kluczowa bo czerń była sporo lepsza, wręcz bardzo dobra. A ogólnie to opad szczęki na dobrych ustawieniach.
Zamówiłem więc HW20 i mam nadzieję że w 2D będzie to identyczny projektor.
 
Do góry