Sony Ntsc/pal

e.zapata

New member
Witam serdecznie

Dostałam od rodziny z USA kamerke SONY HDR-SR11 (z twardym dyskiem 60GB). Bawię się nia pare dni. Jestem kobieta więc nie znam się dobrze na elektronicznych zabawkach tak jak wy :) . Martwi mnie jedna sprawa. Na spodzie kamery jest napisane NTSC. Popatrzyłam na stone SONY_USA i w specyfikacji tej kamery jest napisane:

Video Signal : NTSC color, EIA standards

1. Wiem że u nas w Polsce jest system PAL a co oznacza EIA ?
2. Czy bedę mogła oglądać nagrania na naszych TV bezposrednio z kamery?
jeżeli nie to czy:
3. Bedę mogła zrzucać z kamery na komputer a nastepnie na płytkę którą odpalę w DVD?
jeżeli nie to czy:
4. Są programy do przekonwertowania (chyba tak to sie nazywa :) ) z NTSC na PAL? Czy są straty na jakoci?

JEŻELI JEST INNY SPOSÓB proszę o radę

Z góry dziękuje i pozdrawiam
Marzena
 

Gucio50

New member
Bez reklam
e.zapata napisał:
... ... od rodziny z USA kamerke SONY HDR-SR11 ... ...

1. Jeżeli będziesz nagrywać w formacie SD to telewizor musi umieć odtworzyć NTSC

2. Konwersja z NTSC na PAL wychodzi słabo :(

3. Jeżeli będziesz nagrywać w HD (pliki AVCHD) to
a - przez HDMI na telewizorze HD lub HD Ready zobaczysz obraz HD
b - wyjscie SD wypuści ci NTSC a wtedy patrz punkrt 1.


Jeżeli chcesz mieć PAL o jakości DVD (SD ) to najlepiej nagrywać HD i programem Picture Motion Browser ( w komplecie) lub Pinnacle Studio 12 (300zł) nagrasz płyty DVD.


Powodzenia :???:
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Gucio50, a odnośnie tej konwersji NTSC do PAL możesz napisać dwa zdania dlaczego słabo wychodzi i jak najlepiej sobie z tym radzić? Z góry dzięki!

Pozdrowienia!
 

Gucio50

New member
Bez reklam
bogdan_bronowice napisał:
... ... a odnośnie tej konwersji NTSC do PAL możesz napisać dwa zdania dlaczego słabo wychodzi i jak najlepiej sobie z tym radzić?

Oglądałem, u kolegi, efekty wytworzenia DVD z materiału NTSC i z AVCHD.
Różnica na niekorzyść NTSC jest duża. Dlaczego - NIE WIEM.

On ma właśnie kamerę SONY HDR.
Jak filmuje NTSC - SD to wynikowe DVD jest słabsze od DVD wykonanego z jakości HD.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
WiruSSS napisał:
..a jaki problem utworzyć DVD ntsc ,,,


Ano taki, że DVD wykonane z sygnału SD (obojet
nie czy z NTSC czy PAL ) jest gorsze od DVD wykonanego z AVCHD :p

Oczywiście najlepiej "odtwarza się" płyta AVCHD, bo nie ma tu straty jakości.

Ranking jakości, zaobserwowany przeze mnie:
- AVCHD, Blu-Ray,
- DVD z AVCHD,
- DVD z PAL lub NTSC.

Takie mam obserwacje. Uważam też że nie warto nagrywać płyt Blu-Ray (30zł) zamiast AVCHD (1 zł) bo niczego, za wyjatkiem większej pojemności (zamias 4,7 czy 9,5 masz na Blu-Raj 20, 20 i więcej GBajtów) nie uzyskujesz.
 

nagdob

Member
Bez reklam
e.zapata

Powiem krótko. Mając taką kamerę nagrywanie SD nie ma sensu. Filmuj tylko w HD i odtwarzaj na LCD lub plaźmie, ale tylko poprzez złącze HDMI (kup kabel HDMI - mini HDMI ok. 40 zł). Wtedy nie ma znaczenia czy TV jest PAL czy NTSC. Jeśli pisze, że kamera jest NTSC to znaczy, że wyjście analogowe tej kamery jest w systemie NTSC. Nawet jeśli nagrasz coś w rozdzielczości SD i TV ustawisz na odbiór sygnału NTSC to wszystko będzie ok. Gorzej z obróbką tego sygnału w komputerze, o czym pisano wcześniej.
Reasumując kamera HD ma nagrywać i odtwarzać HD, a łącząc ją z TV należy wykorzystywać złącza HDMI lub Component. Nie ma wówczas znaczenia, czy jest to PAL czy NTSC. Ciesz się super jakością obrazu z tej kamery, bo naprawdę jest super.
 

e.zapata

New member
Sony

Witam serdecznie

Dziękuję wam za podjęcie dyskusji. Gucio! Widze że z Ciebie prawdziwy fachowiec.
Będę nagrywała w AVCHD FH i odtwarzała na TV przez HDMI i bez znaczenia jaki mam TV ( NTSC, PAL).
Gucio płytki do AVCHD to zwykłe DVD czy są jakie specjalne?
W ustawieniach kamerki REC MODE mam do wyboru:
HD FH 16M
HD HQ 9M
HD SP 7M
HD LP 5M
wiem że HD FH jest najlepsze ale co oznacza 16M?
Tak na marginesie czym róźnią się płytki DVD+R od DVD-R. Które są lepsze?

Buziaki
Marzenka
 

Raflik

New member
16M oznacza 16 Mb/s transfer zapisu danych - czyli w ciagu sekundy zapisywane jest 2MB danych. dzieki temu widzimy jaka kamera ma kompresje.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
e.zapata napisał:
... ... płytki do AVCHD to zwykłe DVD czy są jakie specjalne... ...
Zwykłe.

e.zapata napisał:
... ... ustawieniach kamerki REC MODE mam do wyboru:
HD FH 16M
HD HQ 9M

Ciekawe, powinnaś mieć jeszcze 12. :confused:
Zależy od Ciebie i Twoich gości. Zrób 3 filmy każdy w innej jakości HD
Zobacz, który Ci się najbardziej podoba na TV i od tej pory filmuj z tą wybraną przepływnością. ;)


e.zapata napisał:
... buziaki ...
Chętnie :krol:
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Ps3user napisał:
A tak na marginesie....jeżeli kupię kamerę SR11E bo jestem nią zainteresowany, z Ameryki to co z gwarancją ?

jak to co, dostajesz jak do kazdego nowego urzadzenia,
ale jak mieszkasz w brazyli to raczej nie mozesz nia sie poslugiwac
rozumiem ze Ameryka polnocna, w Europe nie dziala
 

HafteTir

New member
Nie jest dobrze

Nie jest dobrze. Dla wszystkich posiadających kamerę SR11 NTSC i chcących stworzyc DVD SD w PAL. Konwersja roznymi programami
wychodzi beznadziejnie. Film klatkuje lub smuzy poniewaz zmniejsza
sie o 5 klatek na kazdej sekundzie
z 30 na 25. Kombinowałem na różne sposoby i to samo. Tworzenie
dla znajomych w Polsce filmow w NTSC na starszych telewizorach i
odtwarzaczach DVD powoduje brak koloru

Moze ktos rozwiązał powyzszy problem ?

Oto jak to wyglada wizualnie:

rapidshare.com/files/155541565/NTSC_konwert_na_PAL_by._HafteTir.mpg.html

Prosze zwrocic uwage na płynność postaci idących z dołu po prawej

HafteTir:eek:k:
 

Zibi W

Member
Witam
Proponuję sprawdzić kodeki , podobny problem zaistniał u mnie po zmianie płyty gł. i oprogramowania. Wcześniej przerabianie SD do PAL było bezproblemowe (płynnie).Używałem nero.
 

aj.

New member
HafteTir napisał:
Nie jest dobrze. Dla wszystkich posiadających kamerę SR11 NTSC i chcących stworzyc DVD SD w PAL. Konwersja roznymi programami
wychodzi beznadziejnie. Film klatkuje lub smuzy poniewaz zmniejsza
sie o 5 klatek na kazdej sekundzie
z 30 na 25. Kombinowałem na różne sposoby i to samo. Tworzenie
dla znajomych w Polsce filmow w NTSC na starszych telewizorach i
odtwarzaczach DVD powoduje brak koloru

Moze ktos rozwiązał powyzszy problem ?

Oto jak to wyglada wizualnie:

rapidshare.com/files/155541565/NTSC_konwert_na_PAL_by._HafteTir.mpg.html

Prosze zwrocic uwage na płynność postaci idących z dołu po prawej

HafteTir:eek:k:


Spróbuj użyć najpierw programu tsMuxeR do zmiany frame rate. Wczytaj plik, w opcji General track options, zaznacz Chage fps i ustaw 25. Po konwersji sprawdź czy nadal wyświetla płynnie i możesz przerabiać na PAL SD.
 

HafteTir

New member
Dla znających angielski troszkę może sie wyjaśni w sprawie konwersji
NTSC - - -> PAL

w w w.camcorderinfo.com/content/article_converting_ntsc_pal.htm

(zlikwiduj spacje ze slowa www)
 

e.zapata

New member
Witajcie Posiadam kamerkę SONY HDR-SR11 z AVCHD. Kupiona została w USA i na spodzie jest napisane NTSC. Nagrałam kilka filmików i sciągnełam je na dysk twardy komputera na którym mam program z tej kamerki. Wczoraj przeżuciłam filmiki na DVD+R i żadne DVD(POLSKIE i Amerykańskie) nie czyta mi tej płytki. Włożyłam ją do kompa i widzę że ma dziwny format "m2ts". Proszę powiedzcie czy mogę te filmy tak zgrac na płytkę żebym mogła oglądac na kompie i zwykłym DVD. Co ma zrobic? Pozdrawiam M
 

Gucio50

New member
Bez reklam
e.zapata napisał:
... ... żadne DVD(POLSKIE i Amerykańskie) nie czyta mi tej płytki. Włożyłam ją do kompa i widzę że ma dziwny format "m2ts". Proszę powiedzcie czy mogę te filmy tak zgrac na płytkę żebym mogła oglądac na kompie i zwykłym DVD. Co ma zrobic? Pozdrawiam M

Masz 2 a właściwie 3 mozliwości

1. Kupisz za 800zł (skapiec.pl) odtwarzacz Blu-Ray np Sony S350 i wtedy bez problemu odtworzysz płytę AVCHD z plikami m2ts. Zyskasz też możliwość oglądania na tym odtwarzaczu płyt Blu-Ray

2. Kupisz sobie jakiś program do obróbki, np PinnacleStudio 12 ultra za ~ 350zł i "przerobisz" film na format DVD, ze STRASZNĄ utratą jakości.

3. Będziesz odtwarzać filmy bezpośrednio z kamery na telewizorze, co jest za darmo. Ciekawe, czy Twoja wersja PictureMotionBrowser nie ma przypadkiem opcji "zgraj na DVD", ma mam go z przed 2 lat i wtedy tego nie umiał.

MOIM ZDANIEM nie warto i szkoda jakości na przerabianie na format DVD.

Jeżeli masz Tv HD lub HD Ready to zobacz jaka będzie różnica przy odtwarzanie z kamery formatu HD i SD


Na dłuższą metę i tak pewnie kupisz PinnacleStudio bo Sonowy PMB jest ztrasznie zgrzebny,.
W pinnacle masz swobodę edycji, efekty specjalne, obraz w obrazie, przyzwoite menu itp itd.

Pewnie też w przyszłym roku i tak kupisz odtwarzacz Blu-Ray, jest juz dużo płyt, odtwarzacze tanieją i szkoda uzywać kamery jako playera, "się zużywa"

p.s.
W jednym z poprzednich postów były obiecane buxiaki, no i co :eek:
 
Ostatnia edycja:

e.zapata

New member
GUCIO
Jesteś prawdziwym fachowcem. Widać że się znasz. Piszesz treściwie i na temat to się ceni. Czy przy kupnie Blue-raya zwrócic na coś uwagę? Przygotowuje sie do kupna TV, chciałam kupić SHARPA 42XL2E ale teraz zauważyłam że SONY wypuścił chyba X4500 z funkcją AVCHD i stanęłam przed dylematem czy warto dopłacać 2500zł za SONY.? Z tego co się zorientowałam to Sharp jest klasę wyżej od SONY. Gucio czy to prawda?

Ps. Jak się kiedyś spotkamy to buziaka w policzek masz gwarantowanego. Chciałabym zaznaczyć ze mam 20lat :).

Buziaki
Marzena
 
Do góry