Sony KDL32V5610K + buczenie/kontrast

AngeloHeaven

New member
Witam, mam oto taki problem.
Matryca troszkę "skwierczy", buczy czy jak to się tam nazywa. Im jaśniejszy obraz to tym głośniejsze - nie przeszkadza to aż tak bardzo, ale jednak zauważyłem. Pokombinowałem i przy ustawianiu kontrastu:
- im większy kontrast tym większe buczenie i odwrotnie, ale wtedy obraz jest za ciemny, chodź przy kontraście na min. słychać ciche buczenie.
Czy macie jakieś sposoby na zlikwidowanie tego? Lub może to wada i oddać do serwisu ?
Może macie jakieś pomysły jak wyeliminować to samemu? Liczę na jakieś porady ;)
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Efekt ten występuje we wszystkich panelach LCD i plazmach. W jednych mniej w innych więcej. To brzęczenie wydobywa się z zasilacza impulsowego a dokładnie z przetwornicy. Z czasem może się to nawet powiększyć. Na jego głośność i ton wpływ ma temperatura w odbiorniku. Zwiększenie kontrastu powiększa pobór prądu, więc przetwornica jest bardziej obciążona i głośniej brzęczy/buczy. Reklamacja z tego tytułu raczej nie jest przyjmowana a jak już to tylko w skrajnych przypadkach. Można to próbować naprawiać we własnym zakresie ale wiąże się to z utratą gwarancji. Naprawa polega na rozebraniu odbiornika i zalaniu cewki przetwornicy masą plastyczną, która zastyga i robi się twarda. Likwidowane są w ten sposób luzy na cewce, które to powodowały brzęczenie, masa ta też wytłumia dźwięk. Niestety zabieg ten wiąże się z ryzykiem uszkodzenia przetwornicy gdyż zastosowana masa może utrudnić odprowadzenie ciepła. Konieczna jest tu po prostu wprawa i wyczucie oraz wiedza jaką masę można zastosować. (nie wiem czy są gotowe w sprzedaży). Inny sposób to wytłumienie obudowy w okolicach zasilacza pianką bitumiczną, która tylko częściowo wygłuszy brzęczenie ale nie ingeruje w elektronikę.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
tuz po zakupie tez tak mialem, ale po kalibracji efekt minal.
kalibracje znalazlem w watku w5500 (jest link do angielskiej strony)

Kalibracja ma tylko pośredni wpływ na buczenie i pomoże tylko wtedy, gdy po jej wykonaniu będziemy mieli ustawiony mniejszy kontrast lub jasność. W odmiennej sytuacji po kalibracji buczenie może się nawet powiększyć dlatego nie można jej uważać za lekarstwo na wydobywające się z TV dźwięki.
 

Ares78

New member
Jeżeli dźwięk nie przeszkadza z odległości z której oglądasz to nie ma co się przejmować na zapas.

kola01 co do ustawień zależy jakie ma teraz, czasami część osób zaraz po zakupie oglądana niemal na sklepowych, co i tak uważam za raczej mało praktyczne ;)
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Jeżeli dźwięk nie przeszkadza z odległości z której oglądasz to nie ma co się przejmować na zapas.

kola01 co do ustawień zależy jakie ma teraz, czasami część osób zaraz po zakupie oglądana niemal na sklepowych, co i tak uważam za raczej mało praktyczne ;)

Nie zmienia to faktu, że nowoczesne telewizory piszczą, brzęczą i buczą co nie powinno mieć wogóle miejsca! Oczywistym jest, że się nie powinno oglądać na ustawieniach sklepowych i że powinno badać "brzęczenie" z miejsca gdzie się ogląda ale sęk w tym, że w wielu telewizorach, przy normalnych, domowych ustawieniach słychać wyraźnie buczenie i brzęczenie z miejsca gdzie człowiek na co dzień ogląda. I to są bardzo częste przypadki. Zaryzykuję nawet twierdzenie, że dotyczy to większości odbiorników. Wystarczy nawet przejrzeć to forum by co chwilę wysłuchiwać uzasadnione lamenty wielu osób. Co ciekawsze, możesz kupić TV za ponad 10 tysięcy zł, który będzie warczał nie do wytrzymania a na drugi dzień u kolegi zobaczysz zwykłą tanią popierdółkę za 2 tysiące zł., która wogóle nie będzie brzęczeć.

Fakt jest taki, że producenci sprzętu mają nas w dupie i dbają o klienta tylko do momentu aż kupi on ich produkt. Brzęczenia nikt nie jest w stanie wyłapać w sklepowym gwarze a reklamacji z tego tytułu żaden producent nie przyjmuje.

I na koniec dodam, że do mnie dużo bardziej by trafiła reklama LCD, która nie wychwala kosmicznego kontrastu i 4 HDMI tylko taka, w której dany producent gwarantuje mi, że jego LCD nie ma w ogóle cloudingu, martwych pikseli i nie brzęczy w nocnej ciszy!!!
 
Ostatnia edycja:

Ares78

New member
Gwarancji na martwe piksele praktycznie nikt nie daje, a czasem jak w przypadku niektórych laptopów Asusa to było zaledwie na 14 dni... Także tu nie ma się co doszukiwać, w kwestii buczenia jeśli przeszkadza w oglądaniu w domowych warunkach, oczywiście, że można spróbować gwarancji i nie widzę powodu, żeby tego nie robić... A z denerwującym hałasem w tym modelu po prostu się nie spotkałem (tak samo jak w w5500) ...
 

sevenEleven

New member
@ kola01
U mnie po kalibracji buczenie zniklo w 100%.
Na ustawieniach na jakich tv przyjechal buczalo niemilosiernie i juz chcialem reklamowac sprzet i wrocic do 29 crt sony :)

ale kalibracja pomogla i nie oznaczo to ze ogladam ciemny obraz bez kontrastu, ogladam na ustawieniach referencyjnych (+-1-2pkt.) jakie byly podane na stronie.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Ja swój TV skalibrowałem już pod siebie i do niedawna byłem przekonany, że on nie buczy, ale ostatnio oglądając film w nocy, w idealnej ciszy, wyłapałem jednak dość wyraźne buczenie. Najpierw myślałem, że to dźwięk w filmie jest kiepski ale gdy ściszyłem TV do zera okazało się, że to jednak sam TV buczy. Nie jest to głośny dźwięk ale od tamtej pory słyszę go za każdym razem gdy oglądam film w mocy. Strasznie mnie to irytuje tym bardziej, że głos mam bardzo ściszony (często żona śpi obok) i wtedy to buczenie jest cały czas słyszalne. W dzień oczywiście nie sposób je wyłapać.
 

szadoky

New member
Witam zauważyłem ostatnio że w moim sony słychać buczenie tak jakby praca wentylatora . Gdy się przyłoży ucho z tyłu obudowy to słychać w każdym rogu szum . w jednym ten szum jest na tyle wyraźny że słychać go w czasie oglądania .Nie jest to słyszalne cały czas tylko czasami po kilka minut . Nie wiem czy jest to sprawa cewki czy wentylatora
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Nie wiem jaki masz model LCD ale niektóre po prostu miały zainstalowany wentylator chłodzący.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Jeśli jest to odpowiednik W4500 to chyba właśnie ma wentylator. Z4500 na pewno miał.
 

szadoky

New member
Jeśli jest to odpowiednik W4500 to chyba właśnie ma wentylator. Z4500 na pewno miał.


Tak to odpowiednik tego modelu . Słychać to w jednym rogu telewizora w pozostałych jest słyszalne ale dopiero jak przyłoży się ucho do obudowy i jest bardzo ciche w tym jednym słychać bardzo głośno ale nie zawsze czasami tylko tak jakby dostawał większych obrotów
 

Ares78

New member
Jeśli jest to odpowiednik W4500 to chyba właśnie ma wentylator. Z4500 na pewno miał.

Z4500 miał wentylatorek bodajże od przekątnej 46 cali, chociaż tutaj mogę się mylić bo już dość dawno temu miałem okazje pobawić się tym TV.

szadoky: a słyszysz jego pracę podczas zwykłego oglądania?
 

szadoky

New member
Ostatnia edycja:

tommyhoe

New member
buczenie sony kdl37ex500

mam od niedawna tv lcd, po jednym dniu zauważyłem nieznosne bucznie , po trzech dniach chciałem go wymienic na inny, nie udało sie, skierowano mnie do serwisu gdzie bez problemowo wymieniono mi inwerter, niestety po wymianie okazało sie ze problem nie zniknął
ponownie skontaktowałem sie z serwisem, serwisant zobaczył telewizor i uznał ze wszystko jest ok i zamknąl sprawe:-?, teraz mam nowy złom co brzeczy jak stary rubin, pisze z zapytaniem czy ktos miał podobny problem z takim telewizorem i czy udało mu sie go rozwiazac poprzez walke z serwisem (sklepem ) bądz kombinowanie w ustawieniach odbiornika, proszę o pomoc
 
Do góry