Sony KD55XD93 vs. Panasonic TX-58DX780 (lub 800 - obojętne)

bierhoff

New member
Cześć.

Tytułem wstępu - od ponad dziesięciu lat nie mam telewizora, ostatni z którym miałem dłuższy kontakt, to kineskop z kuli, jeden z pierwszych telewizorów z pilotem dostępny wtedy w Polsce. Innymi słowy - dawno, więc planowany przeze mnie zakup będzie pewnie meblem w moim domu przez kolejnych lat... wiele, dlatego też chcę się poradzić zanim wybiorę.

Generalnie - telewizji w domu nie mam (w sensie sygnału jakiegoś, czy anteny), telewizor przeznaczony będzie do oglądania filmów, ewentualnie bajek przez Dzieci. Wymagania mam małe - niech barwa czarna będzie czarną (nie filetową), a biała białą (nie żółtą, czy wręcz różową). Do tego dobrze byłoby mieć dobre kąty oraz wysoki poziom jasność. Szczegóły poniżej.

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor? ~20m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora? 2.5~3.0m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem? 2~5
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu? 2~3 osób vis-ŕ-vis, ~5 już pod kątami do 60* od osi głównej.
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć? Docelowo - wisieć.
6. Jak słońce świeci w pokoju? Mocno. Pokój SE - cztery komory okienne + trzy drzwiowe (balkon).
7. Jaki masz obecnie telewizor? Nie mam.
8. Co chcemy aby telewizor posiadał? Dobry obraz.
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora? DVD/BD
10 .Jakie urządzenia? Amplituner, komputer, DVD, BD
11. Ile godzin dziennie ma pracować telewizor? Dziennie, to może z godzinę, max półtorej.
12. Czy zdarza się że przez kilka godzin oglądasz tylko jeden program? Brak "telewizji".
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej? Jeżeli już coś, to mecz z sieci, ale to też raz na "ruski rok".
14. Czy zamierzasz serfować po internecie? Nie mam pojęcia - kwestia na ile się urządzenie przyjmie w domu. Możliwe, że tak, ale nie jest to priorytet.
15. Czy zamierzasz grać w gry - jeśli tak to ile % dziennie? Nie gram w gry, acz nie wiem czy nie udzielić tu odpowiedzi potwierdzającej, ze względu na rosnące dzieci...
16. Preferencje co do marki? Sony/Panasonic - moooże Sharp/Philips
17. Preferencje co do wielkości? 55~60
18. Co Cię denerwuje w telewizorach? Przekłamanie kolorów, obraz widoczny niczym spod szarej półprzezroczystej warstwy.
19. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień? W skali do 100 - 70/30 noc/dzień
20. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup? Zdroworozsądkowej. W sensie konkretna kwota raty miesięcznie przez rok, czy przez dwa/trzy lata problemem nie jest, tylko czy jest sens kupować 58DX900 na dwa filmy i trzy bajki w tygodniu?
21. Jak często wymieniasz telewizory w domu? Dwa razy na życie ;)
22. Czy korzystasz często z aplikacji internetowych? Brak danych.

Na koniec miałbym pytanie bonusowe w temacie poruszonego wyżej Panasonica 58DX900 - czy faktycznie te "ramki" dookoła białych plam na czarnym tle są aż tak widoczne i rażące, jak to można w sieci wyczytać? Widziałem 58DX900 w działaniu w jakimś Saturnie czy czymś takim, no i jasność tego panelu na prawdę mnie zachwyciła niesamowicie.

Dzięki!
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
To prosty wybór:
- Sony XD9305 za 6999 zł z kalibracją gratis.

Panasonic ma duże problemy z systemem i z dostępnością matryc.
Sony masz też nieporównywalnie lepsze multimedia niż Panasonic.
 

WuMike

New member
Bez reklam
Co masz na myśli pisząc, że Panasonic ma problemy z dostępnością matryc? Chodzi o braki magazynowe tych modeli aktualnie?

7,5k zł za 65DX750 a 11k zł za XD93 to jednak spora różnica i nie wiem, czy warto dopłacać do tego drugiego, w kwestii jakości obrazu tylko i wyłącznie.

W przypadku modeli 55-58" oczywiście jest sporo mniejsza.
 

jarek9306

New member
Sony 55xd9305 dużo lepszy tv od panasa myślę że warto. To też jeden z nielicznych tv w którym HDR ma tak na prawdę sens. Na dodatek niestety firefox os to "martwy" system...
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Chodzi o to że po raz trzeci przesuwają dostawy do Polski z fabryki.
Nie dzieje się to ot tak sobie.
Sony jest w wyższej klasie i wkrótce będą update do 6,0 i VP9 -2.
Panasonic - nic nie wiadomo.
A z FireFox - nie robią na razie nic.
 

WuMike

New member
Bez reklam
Czyżby powodem tego nie jest po prostu duży popyt na ten model na świecie?

Nie miałem niestety okazji widzieć wersji 65" DX750, a jedynie 58", ale zrobił na mnie duże wrażenie, podobne do XD93, z wyłączeniem w zasadzie tylko większej jasności maksymalnej w tym ostatnim i naprawdę, dopłacanie 4 tysięcy w moich oczach jest wątpliwe.

Vp2 i system - jakkolwiek ważne, mnie akurat specjalnie nie obchodzą. Za 2 lata, kiedy HDR naprawdę stanie się standardem, spopularyzowanym przez liczbę pozycji filmowych oraz gier i tak trzeba będzie kupić coś a'la Chromecasta Ultra następnej generacji, do każdego TV, aby być na czasie.

Kluczowe dla mnie jest to, co cenię w mojej plazmie, czyli:

+ poziom czerni i jednorodność podświetlenia
+ możliwie szerokie kąty boczne
+ rozdzielczość obrazu w ruchu i jego ostrość

Tutaj wydaje mi się, że oba konkurencyjne modele wypadają podobnie, a w czerni natywnej - bez wspomagaczy - Panasonic jest ciut lepszy, przynajmniej w modelu 58". 65" za to ma podświetlenie bezpośrednie, co też powinno pomóc w zachowaniu lepszej jednorodności.
 
Ostatnia edycja:

Marta84

New member
Sony XD93 jest moim zdaniem za drogi. Gra juz prawie w lidze OLED z ktorymi nie ma szans.

Natomiast Panas DX750 to moim zdaniem absolutny max jaki warto wydac na TV w starej technologi czyli zwykle LCD.
 

bierhoff

New member
No to byłem wczoraj w Sony Centre i uderzyłem prosto do 55XD93. Pilot (nota bene niezbyt wygodny), poprzełączałem trochę trybów, czernią trochę zabawy... no i spoko - obraz ciekawy, poprawny... i nic. Co gorsza - siadłem do 55XD85 - cóż wiadomo, że inaczej, ale czy ja wiem czy jakoś znacząco gorzej na sklepowe warunki? No właśnie - warunki w sklepie - słaba kwestia.

Nie mniej, gdy kiedyś wszedłem do tego Saturna (w którym światło jest przecież jeszcze gorsze niż w Sony Centre) i zobaczyłem tego DX900, to po prostu chciałem tak siedzieć i się na niego gapić (do czasu pojawienia się białego napisu na czarnym tle, ale jednak). Tym czasem w tym XD93 - ten obraz jest na prawdę poprawny i ładny, ale jakoś nie wiem... No na ZD9 ten czarny garnitur któregoś tam trenera już jest nie tylko czarny, ale chyba nawet jedwabny ;) Na XD93 nie odnotowałem u siebie tego efektu "wow", a specjalnie zacząłem właśnie od niego, żeby sobie porównania nie zawyżać.

Parafrazując, wiele kobiet spotkałem w życiu i wiele z nich na prawdę mi się podobało, w jakiś z sposób coś mnie w nich interesowało, ale tylko jedna z nich wywołała pierwszy efekt "wow" ;) Co więcej, poza efektem "wow" moja Żona nie ma efektu "halo", no a DX900 niestety już owszem ;)

Podsumowując - poszedłem sobie wszystko wyjaśnić i poukładać w głowie, a teraz zamiast spokoju i harmonii mam już taki mętlik, że zastanawiam się, czy aby na pewno brakowało mi telewizora przez tych ostatnich kilkanaście lat ;)
 

RHJG

New member
Bez reklam
Witam-dobre ! Ciężko coś doradzić po takim intrygującym porównaniu ? Nie ma idealnego TV,co nie wybierzesz będzie ok....to w końcu tylko kolejny mebel ?
 

bierhoff

New member
Nie ma idealnego TV,co nie wybierzesz będzie ok....to w końcu tylko kolejny mebel ?
Ja się obawiam, czy czego nie wezmę, to nie będę "malkontencił" ;-)
Jeżeli wezmę 58DX900 będę marudził że tyle kosztował, a nie jest w stanie dobrze jasnego księżyca na tle czarnego nieba wyświetlić bez fioletowej "otoczki".
Jeżeli wezmę 55XD93, to będę marudził na niską jasność i "przyszarzanie" obrazu w stosunku do DX900 i że głupotą było zaoszczędzenie pewnej ilości "dudków" wydając i tak irracjonalnie dużo na coś takiego jak telewizor...
;-)

Ale widziałeś na Sony obraz po kalibracji?
Nie pytałem, ale w myślę, że w Sony Centre to chyba raczej mają skalibrowane panele. Tak sądzę - pytanie, czy słusznie...
 

radam5

New member
Idąc do sklepu żeby oglądać tv trzeba zabrać swój materiał testowy. I nie mówię tu o tych planszach testowych czy trailerach filmów i innych dziadostwach bo tego i tak nie będziesz oglądał w domu. Bierzesz sobie film, mecz czy co tam oglądasz, przelaczasz telewizor w tryb DOMOWY, siadasz i oglądasz.
Co do materiałów testowych dostępnych w sieci to praktycznie żaden tv sobie z nimi nie radzi. Jak dobrze wypada ruch to słabo podświetlenie, gdy podświetlenie jest ok to znowu z ruchem ma problem czy tam z innym brandingem, ghostingiem.
Trailery filmów pokazują najczęściej samą szybką akcję, może nawet ciut przyspieszoną niż w całym filmie, do tego ekspresowe zmiany scen i gubi się zarówno tv jak i oko.
 

RHJG

New member
Bez reklam
Nie pytałem, ale w myślę, że w Sony Centre to chyba raczej mają skalibrowane panele. Tak sądzę - pytanie, czy słusznie...[/QUOTE]

Witam nie nie mają skalibrowanych,musisz to zrobić indywidualnie...Dla mnie ten SonyXD93 jest lepszym TV od Panasonica DX780.
 

bierhoff

New member
W takim bądź razie najprawdopodobniej nie był ów, który sprawdzałem.

Dziwne - myślałem, że po to jest są te centra sony, żeby tak klientów "dopieszczać". Acz gdy byłem ostatnio, to ani gwarancji pięcioletniej, ani wiedzy sprzętowej (cyt. Ile jest tych stref podświetlenia w ZD9? Nie mam pojęcia.), ani nawet kultury zachowania ekipy w trakcie gdy jeden z nich udziela klientowi odpowiedzi...
Co raz to mniej widzę sens w istnieniu tychże.

W temacie samego XD93 - trochę mi się poprawiło patrzenie na ów telewizor po lekturze tego.
 

barburian

New member
Bez reklam
Witaj, jeszcze dodam coś od siebie, jeśli oglądasz czasem w 5 osób i pod kątem 60 stopni to żaden z proponowanych TV nie spełni wymogu jakości obrazu pod takim katem ,wszystkie LCD na matrycy VA tracą kontrast i kolor przy 25-30 stopniach i to drastycznie. Jedynym telewizorem który sprawdzi się
w takich warunkach to OLED seria 6 i żadnego innego LCD nie bierz pod uwagę. Chyba że poczekasz na Panasonica LCD model 2017 na matrycy IPS ponoć rewolucyjny panel będzie ..... ale czas pokaże....
 

bierhoff

New member
Tylko jak dobre kąty pogodzić z jasnością (miast szarością)?
Patrzę na OLEDy LG, no i o wiele można je posądzać, ale nie o wysoki poziom jasności i białej bieli :|
 
Do góry