Sony kd-55xe8096 i podświetlenie ekranu

sepuqpleq

New member
Witam, mam pytanie odnośnie dziwnego efektu który ma tendencję objawiać się w moim telewizorze. Otóż gdy mam - załóżmy - całą scenę w filmie bądź grze ciemną to czerń wydaje się być głęboka, zaś gdy w tym samym fragmencie chociaż w jednym fragmencie pojawi się światło to cała reszta ekranu podświetla się przez co owa czerń staje się szara. Nie ukrywam, że w trakcie seansu z np. horrorem mocno to drażni. Czy ta matryca ma to po prostu do siebie że próbuje jak najbardziej rozjaśnić niektóre fragmenty kosztem czerni? Da się to jakoś wyłączyć? Pozdrawiam

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka
 
Ostatnia edycja:

sepuqpleq

New member
Kalibracji nie miałem zrobionej ale według mnie nie w tym leży kłopot. Nagrałem krótki filmik z tym problemem - LINK - podczas loadingu w nowym God of War widać to idealnie. Mianowicie napisy w prawym dolnym rogu zanikają i pojawiają się w pełnej bieli i gdy się one okazują to CAŁY ekran stara się dostosować maksymalną jasność do owych napisów kosztem całej reszty. Jednocześnie w tej chwili czerń staje się po prostu...szara. Tutaj to wygląda jakby ekran mrugał ale tak nie jest - po prostu się rozjaśnia.
 

simopl

New member
Jakiego trybu obrazu używasz? Masz włączone opcje takie jak Zaawansowane zwięszanie kontrastu lub Dostosowywanie czerni?
 

sepuqpleq

New member
Jakiego trybu obrazu używasz? Masz włączone opcje takie jak Zaawansowane zwięszanie kontrastu lub Dostosowywanie czerni?

W sumie mam...wyłączę to i sprawdzę czy coś się poprawiło. Generalnie "Dostosowanie czerni" może za to odpowiadać, nie wpadłem na to :p Dam znać za jakiś czas czy jest jakiś progres.

Edit: dziękuje dobry człowieku! Zaawansowane zwiększenie kontrastu powodowało ten efekt - zupełne wyłączenie kompletnie wyeliminowało problem :) Tyle miesięcy denerwowania, a chodziło o taką pierdołę :p Temat do zamknięcia!
 
Ostatnia edycja:

simopl

New member
W sumie mam...wyłączę to i sprawdzę czy coś się poprawiło. Generalnie "Dostosowanie czerni" może za to odpowiadać, nie wpadłem na to :p Dam znać za jakiś czas czy jest jakiś progres.

Edit: dziękuje dobry człowieku! Zaawansowane zwiększenie kontrastu powodowało ten efekt - zupełne wyłączenie kompletnie wyeliminowało problem :) Tyle miesięcy denerwowania, a chodziło o taką pierdołę :p Temat do zamknięcia!

Cieszę się, że mogłem pomóc. Tak czy inaczej te opcje potrafią czasami subtelnie polepszyć odbiór obrazu / zwiększyć jego efektowność. Warto czasami z nich skorzystać (ale na wartości "mały) - np. w trybie HDR. Na przyszłość odradzam Ci też korzystanie z domyślnych ustawień jak np. tryb "żywy". Dużo lepszym wyborem jest już tryb "Standardowy".
 

sepuqpleq

New member
Cieszę się, że mogłem pomóc. Tak czy inaczej te opcje potrafią czasami subtelnie polepszyć odbiór obrazu / zwiększyć jego efektowność. Warto czasami z nich skorzystać (ale na wartości "mały) - np. w trybie HDR. Na przyszłość odradzam Ci też korzystanie z domyślnych ustawień jak np. tryb "żywy". Dużo lepszym wyborem jest już tryb "Standardowy".
Dzięki, zapamiętam. Pobawię się dziś dokładniej ustawieniami.

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka
 
Do góry