Sony hx720 - opinie,testy

gosc_niedzie

New member
Właśnie przed chwilą kupiłem ten telewizor w wersji 40" cena po negocjacji 3300zł- w sklepie internetowym 3349zł. Urwałem się z pracy i teraz już nie mogę się doczekać kiedy wrócę do domu i go wypakuję. Kąty na modelach wystawowych w salonie Sony w Gdyni były super. Wcześniej czytałem na AVForum, że 40HX720 jest na matrycy Samsunga LTY400HL0301 (S-PVA). Nic nie piszą o innych matrycach... ja jestem dogadany, że jakby co, to wymienią mi na inny egzemplarz, ale mam nadzieję że nie będzie takiej potrzeby.
 

gosc_niedzie

New member
Sony modele z roku 2011
26EX320/1 -> S-IPS
32EX302 -> LTY320AP04 Samsung
32CX520 -> V315B6-L03
32EX520 -> LTY320HN0102 Samsung
32EX720 -> LTY320HJ0101 Samsung
37EX720 -> V370H4-LE1 AUO AMVA3
40EX720 -> LTY400HJ Samsung
46EX720 -> LTY460HJ05 Samsung
46CX520 -> LTY[Z]460HN01 Samsung
40HX720 -> LTY400HL0301 Samsung
40NX720 -> LSY400HF0101
46HX820 -> LSY460HQ01 - FQLL460LT01
46HX929 -> LSY460хх01 - FQLF460DT01
55HX920 -> FQLF550DT01
55HX927 -> FQLF550DT01
 

Dig Dug

New member
NO to jak to są dobre kąty, to EX500 ma kąty na poziomie Z5500, bo moja EX500 bije EX720 na pierwszy rzut oka laika, a co dopiero kogoś kto wie na co patrzeć. Widać subektywizm oceny kątów może mieć znaczne rozbieżności.
 

marko103xx

New member
NO to jak to są dobre kąty, to EX500 ma kąty na poziomie Z5500, bo moja EX500 bije EX720 na pierwszy rzut oka laika, a co dopiero kogoś kto wie na co patrzeć. Widać subektywizm oceny kątów może mieć znaczne rozbieżności.

Ale ja piszę o kątach HX720 ,a nie EX720 w tych modelach są całkiem inne matryce.
A tak przy okazji oglądałem w Center Sony w Katowicach 46HX920 i powiem że byłem zaskoczony
słabymi kątami.
 
Ostatnia edycja:

Dig Dug

New member
marko103xx - tak, tylko że wg. ogólnie panującej opinni forumowiczów mających doświadczenie z EX720 i HX720 + fora zagraniczne, HX720 nie wiadomo czemu ma gorszą czerń i kąty od EX720. Poza tym doświadczyłem naocznie szyby Gorillaz wprawdzie w NX720, ale widziałem i faktycznie kąty są słabe, czerń zaraz jest granatowa. Stąd jak ktoś zaczyna pisać, że w jakimś telewizorze ma czerń i kąty lepsze niż większość na forum, to ja mam podstawy by wątpić w oko włąśnie tego jednego urzytkownika, a jak jeszcze widze co mam w domu to wyrabiam sobie zdanie i juz. Gdybym miał matryce AUO to bym uznał, ze OK, ja mam gorzej, ale ja niby mam mieć OK. Właśnie przez głosy w necie zrezygnowałem z zakupu HX720, jak również rok temu przez głosy w necie zwróciłem uwagę na EX500 i nie żałuję.
 

gosc_niedzie

New member
SUPER!!! Po kilku godzinach testowania 40HX720 z dekoderem N i PC stwierdzam, że ten telewizor jest zarąbisty!!! Kąty obojętnie czy patrzę z lewej, czy z prawej, z góry czy z dołu praktycznie nie widzę różnicy w nasyceniu. Czerń jak smoła, zero niebieskiego czy fioletu. Przy wyświetlaniu w całkowicie zaciemnionym pokoju tablicy z krzyżem widać leciutko jaśniejsze podświetlenie w samych narożnikach, ale naprawdę trzeba chcieć to zauważyć. Również przy wyświetlaniu obrazu SD brak zastrzeżeń, cały czas jestem w szoku- naprawdę nie spodziewałem się tak dobrego obrazu.
Aha, telewizo skalibrowany na ustawieniach ze strony Flatpanels:
Tryb obrazu: Kino 2
Podświetlenie: Maks.
Kontrast: 89
Jasność: 50
Nasycenie: 50
Odcień: 0
Temperatura barw: Ciepłe 2
Ostrość: 50
Redukcja zakłóceń: Wył
Redukcja zakłóceń MPEG: Wył
Redukcja zakłóceń punkt.: Wył
Tworzenie realizmu: Wył
Łagodna gradacja: Wył
Motionflow: Wyraźniejszy obraz.
Tryb filmu: Automat. 1/Automat. 2
Korekcja czerni: Wył
Zaaw. zwiększ. kontrastu: Wył
Gamma: +1
Dynamiczna kontrola LED: Standardowa
Automat. ograniczanie światła: Wył
Czystość bieli: Wył
Żywy kolor: Wył
Uwydatnianie szczegółów: Wył
Uwydatnianie krawędzi: Wył
Balans bieli:
Wzmocnienie R: -2
Wzmocnienie G: -7
Wzmocnienie B: 0
Przesunięcie R: -1
Przesunięcie G: -1
Przesunięcie B: +1
 

Dig Dug

New member
Przy wyświetlaniu w całkowicie zaciemnionym pokoju tablicy z krzyżem widać leciutko jaśniejsze podświetlenie w samych narożnikach, ale naprawdę trzeba chcieć to zauważyć.

Podświetlenie: Maks.
Kontrast: 89
Jasność: 50


Jeżeli przy podświetleniu EdgeLed i maksymalnym podświetleniu + kontrast bardzo wysoki widzisz ledwo co podświetlone narażniki to sorry, ale twoja ocena jest bardzo mocno subiektywna. Chodźby telewizor był ze złota, to narożniki sa standardem, dopiero w XH920 miałą być szansa zapobiec temu efektowi poprzez wygaszanie stref, ale nie udało się to, a dodatkowo mozna spodziewać się lekkiego cloudingu zwłaszcza przy maks. podświetleniu.

Chyba, ze nagle Sony zaczelo cos robic tak jak nagla zmiana matryc w 32 i 40 calowych EX500 pod koniec produkcji.
 

marko103xx

New member
marko103xx - tak, tylko że wg. ogólnie panującej opinni forumowiczów mających doświadczenie z EX720 i HX720 + fora zagraniczne, HX720 nie wiadomo czemu ma gorszą czerń i kąty od EX720. Poza tym doświadczyłem naocznie szyby Gorillaz wprawdzie w NX720, ale widziałem i faktycznie kąty są słabe, czerń zaraz jest granatowa. Stąd jak ktoś zaczyna pisać, że w jakimś telewizorze ma czerń i kąty lepsze niż większość na forum, to ja mam podstawy by wątpić w oko włąśnie tego jednego urzytkownika, a jak jeszcze widze co mam w domu to wyrabiam sobie zdanie i juz. Gdybym miał matryce AUO to bym uznał, ze OK, ja mam gorzej, ale ja niby mam mieć OK. Właśnie przez głosy w necie zrezygnowałem z zakupu HX720, jak również rok temu przez głosy w necie zwróciłem uwagę na EX500 i nie żałuję.

Dlatego właśnie poruszyłem temat stosowania różnych matryc w TV Sony i nie tylko zresztą.
Pisałem o moich doświadczeniach z 46HX800 który miał tragiczne kąty więc przy wyborze następnego telewizora sprawdzałem go dokładnie. Na dodatek 46HX720 i 46EX720 wisiały obok siebie
więc jak myślisz dałbym ponad 1000zł więcej za HX-a gdyby miał gorsze kąty,to właśnie EX robił
się fioletowy pod kątem. Wcale też nie twierdzę że twój egzemplarz tak ma bo może zwyczajnie mieć inną matryce. Dig Dug zaczynasz porównywać prawie wszystkie modele z zeszłego roku EX z HX z NX to chyba nie ma sensu i do niczego nie doprowadzi ,bo każdy ma inną matrycę,a na dodatek Gorilla Glas trochę przyciemnia obraz i pod kątem ma właśnie lekką dominacje fioletu.
Jeżeli chodzi o EX500 to były ak, ale tylko 40-stki 46 były słabe.
Na koniec mogę dodać tylko że najlepsze kąty w LCD Sony jakie miałem i widziałem to 40Z4500, takich telewizorów już nie robią a szkoda.
 
Ostatnia edycja:

sebu

New member
Witam

Właśnie rozważam zakup Soniaka i waham się pomiędzy modelem hx720, a ex720. I tu moja prośba do wszystkich (w tym szczególnie do marko103xx) którzy widzieli je "świecące" obok siebie o wyrażenie swoich opinii na temat tego który z nich wyświetlał lepszy obraz (prosiłbym tu o jakieś konkretne argumenty).
Przekopałem całego neta i ciężko jest znaleźć testy porównawcze tych modeli a z tego co wyczytałem to wychodzi na to że hx jest minimalnie lepszy ale za to sporo droższy. I tu właśnie nasuwa się pytanie czy opłaca się dopłacać te 800 zł do wyższego modelu - w sensie czy jest naprawdę dużo lepszy obraz - czy lepiej zaoszczędź tę kasę lub też zafundować sobie ex w 46 calach (tak na marginesie - hx brałbym w 40 calach).

Miałem okazje widzieć oba modele w Saturnie ale stały w różnych miejscach i wyświetlały inny materiał więc nie mogłem ich ze sobą porównać. Jedynie co zauważyłem to że przy ciemnych scenach pod większym kątem to ex gorzej sobie radził - to tak odnośnie sporów z kontami :) (ale to może wynikać z różnego usytuowania telewizorów w sklepie no i się chyba też rozmiarem różniły).

Dodam na koniec tylko tyle że jak np. jeszcze rok temu porównywałem wiszące obok siebie modele hx800 i ex711 do z miejsca było widać dużo lepszy obraz na hx - głębsza czerń, lepsze kąty, żywsze kolory.

Z góry dziękuje za odpowiedzi. I mam nadzieje że mi nie zrobicie jeszcze większego mętliku w głowie :)

Pozdrawiam
 

gosc_niedzie

New member
Jeżeli przy podświetleniu EdgeLed i maksymalnym podświetleniu + kontrast bardzo wysoki widzisz ledwo co podświetlone narażniki to sorry, ale twoja ocena jest bardzo mocno subiektywna. Chodźby telewizor był ze złota, to narożniki sa standardem, dopiero w XH920 miałą być szansa zapobiec temu efektowi poprzez wygaszanie stref, ale nie udało się to, a dodatkowo mozna spodziewać się lekkiego cloudingu zwłaszcza przy maks. podświetleniu.

Chyba, ze nagle Sony zaczelo cos robic tak jak nagla zmiana matryc w 32 i 40 calowych EX500 pod koniec produkcji.

Dokładnie, podświetlanie 10, ponieważ ustawienie Motionflow na wyraźniejszy obraz- bardzo zmniejsza jasność, system podświetlenia zostaje wtedy użyty do skanowania , co poprawia czas reakcji.
Kiedy jednak późno w nocy skończył się film i pojawiły się napisy na czarnym tle, czarny już nie był jak smoła, ale i tak duuuużo lepszy, niż w moim dotychczasowym Samsungu CCFL.
Mój egzemplarz ma matrycę S-PVA LTY400HL0301, czyli standardową dla tego modelu. Ciekawi mnie czy ktokolwiek ma egzemplarz z inną matrycą?
 
Ostatnia edycja:

gosc_niedzie

New member
Witam

Właśnie rozważam zakup Soniaka i waham się pomiędzy modelem hx720, a ex720. I tu moja prośba do wszystkich (w tym szczególnie do marko103xx) którzy widzieli je "świecące" obok siebie o wyrażenie swoich opinii na temat tego który z nich wyświetlał lepszy obraz (prosiłbym tu o jakieś konkretne argumenty).
Przekopałem całego neta i ciężko jest znaleźć testy porównawcze tych modeli a z tego co wyczytałem to wychodzi na to że hx jest minimalnie lepszy ale za to sporo droższy. I tu właśnie nasuwa się pytanie czy opłaca się dopłacać te 800 zł do wyższego modelu - w sensie czy jest naprawdę dużo lepszy obraz - czy lepiej zaoszczędź tę kasę lub też zafundować sobie ex w 46 calach (tak na marginesie - hx brałbym w 40 calach).

Miałem okazje widzieć oba modele w Saturnie ale stały w różnych miejscach i wyświetlały inny materiał więc nie mogłem ich ze sobą porównać. Jedynie co zauważyłem to że przy ciemnych scenach pod większym kątem to ex gorzej sobie radził - to tak odnośnie sporów z kontami :) (ale to może wynikać z różnego usytuowania telewizorów w sklepie no i się chyba też rozmiarem różniły).

Dodam na koniec tylko tyle że jak np. jeszcze rok temu porównywałem wiszące obok siebie modele hx800 i ex711 do z miejsca było widać dużo lepszy obraz na hx - głębsza czerń, lepsze kąty, żywsze kolory.

Z góry dziękuje za odpowiedzi. I mam nadzieje że mi nie zrobicie jeszcze większego mętliku w głowie :)

Pozdrawiam


Sony KDL40EX723 3D LED LCD TV Review

Sony KDL-40HX723 3D LED LCD TV Review

Sony KDL-40NX723 LED LCD 3D TV Review

tłumaczenie

Sony KDL40EX723 3D LED LCD TV Recenzja

Sony KDL-40HX723 3D LED LCD TV Recenzja

Sony KDL-40NX723 LED LCD TV 3D Recenzja

Tu masz model 40HX720 za 3349zł (w SONY CENTER w Gdyni, a taniej niż na ceneo)
 
Ostatnia edycja:

marko103xx

New member
Witam

Właśnie rozważam zakup Soniaka i waham się pomiędzy modelem hx720, a ex720. I tu moja prośba do wszystkich (w tym szczególnie do marko103xx) którzy widzieli je "świecące" obok siebie o wyrażenie swoich opinii na temat tego który z nich wyświetlał lepszy obraz (prosiłbym tu o jakieś konkretne argumenty).
Przekopałem całego neta i ciężko jest znaleźć testy porównawcze tych modeli a z tego co wyczytałem to wychodzi na to że hx jest minimalnie lepszy ale za to sporo droższy. I tu właśnie nasuwa się pytanie czy opłaca się dopłacać te 800 zł do wyższego modelu - w sensie czy jest naprawdę dużo lepszy obraz - czy lepiej zaoszczędź tę kasę lub też zafundować sobie ex w 46 calach (tak na marginesie - hx brałbym w 40 calach).

Miałem okazje widzieć oba modele w Saturnie ale stały w różnych miejscach i wyświetlały inny materiał więc nie mogłem ich ze sobą porównać. Jedynie co zauważyłem to że przy ciemnych scenach pod większym kątem to ex gorzej sobie radził - to tak odnośnie sporów z kontami :) (ale to może wynikać z różnego usytuowania telewizorów w sklepie no i się chyba też rozmiarem różniły).

Dodam na koniec tylko tyle że jak np. jeszcze rok temu porównywałem wiszące obok siebie modele hx800 i ex711 do z miejsca było widać dużo lepszy obraz na hx - głębsza czerń, lepsze kąty, żywsze kolory.

Z góry dziękuje za odpowiedzi. I mam nadzieje że mi nie zrobicie jeszcze większego mętliku w głowie :)

Pozdrawiam

Pomijając kąty ,bo uważam że to jest loteria,na jaką matrycę się trafi to moim zdaniem HX
ma przewagę nad EX-em.
Powiem tak ,nigdy nie byłem zwolennikiem matryc błyszczących ,ale się przekonałem że pomimo swoich wad czyli refleksy, mają głębię i kolory nieosiągalne dla matryc matowych. Nadmienię jeszcze że mimo matowej matrycy EX-a też można się w niej przejrzeć wszystko zależy od oświetlenia.
HX- ma lepszy procesor X-Reality PRO ,odświeżanie obrazu 200 Hz podobno widać to w 3D,ale nie porównywałem i dynamiczne podświetlanie którego brak w EX.
Czy warto dopłacać ,ja uważam że tak,ale to jest tylko moje zdanie.
Najlepiej jest bezpośrednio porównać oba modele obok siebie.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Musisz wejść w menu serwisowe (ale niczego nie ruszaj )


Wyłącz TV w stand by
naciśnij na pilocie po kolei
'' i+''
'' 5''
"vol+"
i załącz TV
Jesteś pewny, że ta kombinacja działa z serią HX720, której ten temat dotyczy?
Próbuję wejść do tego menu w 46HX720 i zaraz po wciśnięciu 5-tki telewizor się normalnie załącza.
 

marko103xx

New member
Jesteś pewny, że ta kombinacja działa z serią HX720, której ten temat dotyczy?
Próbuję wejść do tego menu w 46HX720 i zaraz po wciśnięciu 5-tki telewizor się normalnie załącza.

Tak działa na 100 %
wciskasz po kolei i+ , 5, vol+, i załącz TV
tylko wciskasz i puszczasz nie trzymaj i w miarę szybko.
 

gosc_niedzie

New member
Działa na 100%, też skorzystałem z tego opisu i za pierwszym razem TV . wszedł do menu serwisowego. Może wcisnąłeś [i-manual] zamiast [i+] (małe w okienku)
Wszyscy piszą o loterii na jaką matrycę się trafi, ale ja nie trafiłem jeszcze na wpis, że ktoś trafił 40HX720 z inną matrycą niż LTY400HL0301? Jeżeli są tacy pechowcy to może niech wpiszą jaką inną matrycę trafili. Wg mnie w wyższych seriach Sony nie ma mowy o loterii w kwestii zastosowanych matryc.
 
Ostatnia edycja:

sebu

New member
Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze się pozastanawiam i może uda mi się podjąć właściwą decyzję. W teście na stronie flatpanelshd napisali w podsumowaniu że właśnie hx720 nie jest dużo lepszy od ex i ten ostatni zdaje się być lepszym wyborem w kategorii jakość/cena, a na stronie televisioninfo hx minimalnie wygrywa z tym że w kategoriach związanych z reprodukcją obrazu wypada niemal identycznie jak ex. No i jeszcze dochodzą subiektywne odczucia - może uda mi sie jeszcze gdzieś znaleźć w sklepie oba modele wiszące obok siebie.

Jeszcze wracając do kątów -taka ciekawostka - na stornie hdtvtest lepiej wypadł pod tym względem hx.
 

gosc_niedzie

New member
Aha, telewizor skalibrowany na ustawieniach ze strony Flatpanels:
Tryb obrazu: Kino 2
Podświetlenie: Maks.
Kontrast: 89
Jasność: 50
Nasycenie: 50
Odcień: 0
Temperatura barw: Ciepłe 2
Ostrość: 50
Redukcja zakłóceń: Wył
Redukcja zakłóceń MPEG: Wył
Redukcja zakłóceń punkt.: Wył
Tworzenie realizmu: Wył
Łagodna gradacja: Wył
Motionflow: Wyraźniejszy obraz.
Tryb filmu: Automat. 1/Automat. 2
Korekcja czerni: Wył
Zaaw. zwiększ. kontrastu: Wył
Gamma: +1
Dynamiczna kontrola LED: Standardowa
Automat. ograniczanie światła: Wył
Czystość bieli: Wył
Żywy kolor: Wył
Uwydatnianie szczegółów: Wył
Uwydatnianie krawędzi: Wył
Balans bieli:
Wzmocnienie R: -2
Wzmocnienie G: -7
Wzmocnienie B: 0
Przesunięcie R: -1
Przesunięcie G: -1
Przesunięcie B: +1
Te ustawienia nie do końca mi odpowiadały, skalibrowałem TV wg ustawień z televisioninfo.com. Motionflow pozostawiłem na Wyraźniejszy obraz i włączyłem Łagodną gradację, zresetowałem Balans bieli z ustawień z flatpanels na ustawienia fabrycznie. Obraz wyraźnie się poprawił.
 
Ostatnia edycja:
Do góry