Sony czy Panasonic?

hadway

New member
Witam!

Chciałbym się dowiedzieć czy jest sens kupować tv 4K czy lepiej pozostać przy Full HD?
czy odtwarzany materiał (dobrej jakości) jest przetwarzany do 4K? Miałem w planie zakupić telewizor Full HD ale mam wrażenie, że 4K mają trochę lepszy obraz na materiałach które oglądam.
Na tym etapie zastanawiam się pomiędzy Sony - 49X8308C oraz Panasonic TX - 50CXE720E czy macie jakieś opinie na temat tych telewizorów?
 

Drunk

New member
Bez reklam
Myślę, że najlepiej zacząć od dobrania właściwej przekątnej w stosunku do odległości oglądania. Inaczej TV szybko może się "skurczyć".

Sam obecnie jestem na etapie szukania nowego tv i z tego co zdążyłem zauważyć, to telewizory FHD zaczynają być traktowane po macoszemu i jest coraz mniejszy wybór.
 

collider

New member
Bez reklam
Można poprosić o uzasadnienie tego wniosku z perspektywy konsumenta, nie producenta tv. Nie znam kanałów tv w 4 K, np. w DVB-T. W sklepach brak także płyt z filmami 4 K, więc .... po co 4 K?

Uzasadnienie jest proste. Telewizory 4K potrafia to samo co FHD a nawet i wiecej. W druga strone juz masz ograniczenia.
 
Ostatnia edycja:

Drunk

New member
Bez reklam
4K, 8K, a za chwilę 16K.

Nie oszukujmy się, to wszystko czysty marketing. Liczy się wyłącznie wynik sprzedaży, a żeby była ona wysoka to trzeba co roku wprowadzać nowy bajer typu androidy, gestykulacja i konwersacja z TV. Pod względem jakości obrazu otrzymujemy w najlepszym wypadku to samo co w modelach zeszłorocznych.

Zanim w Polsce 4K+ będzie miało sens, to już dawno nie będziemy się zastanawiali nad wyborem spośród któregoś z badziewnych lcd, które technologicznie i tak już są wyeksploatowane, tylko będziemy pewnie już dawno wszyscy "siedzieli" na oledach.

Jednak realia są takie, że jeśli ktoś potrzebuje obecnie kupić tv, to musi kupić 4k, bo innego sensownego wyboru nie ma.
 

collider

New member
Bez reklam
Jeszcze raz napisze dla tych co widze, ze nie rozumieja. Na telewizorze 4K obejrzysz to samo co na FHD. Dodatkowo telewizory te skaluja obraz FHD do rozdzielczosc zblizonej do UHD. Pojawia sie coraz wiecej materialow 4K (youtube, Netflix, Amazon, tresci na torrentach, pierwsze kanaly telewizyjne UHD itd. ). Malo tego jezeli ktos ma ochote to moze sobie taki material sam nagrac juz nawet na telefonie. Milosnicy gier z mocnymi klockami tez beda zadowoleni.
 

gidyja

New member
Tylko jeszcze mały szczegół najtańsze modele 4 k zazwyczaj mają beznadziejną matryce i nie wspierają najnowszych kodeków więc kupno dobrego fhd jest jak najbardziej ok, a najtańsze 4k uważam że szkoda kasy chyba że jakiś lepszy model.

Wytapane z LG-G2
 
Ostatnia edycja:

Drunk

New member
Bez reklam
Należy jeszcze dodać, że żeby zauważyć różnicę między UHD a FHD, należy usiąść o połowę odległości bliżej niż dotychczas lub zakupić tv 2x większy. Nie żebym był przeciwnikiem UHD i nie trzeba mi też jak upośledzonemu zalet tej technologii 2x tłumaczyć. Chodzi mi bardziej o to że rynek kształtuje się jednotorowo i jeśli chcę kupić top tv, to muszę go łyknąć z całym tym badziewiem typu android, kamerka, badziewne głośniki po bokach. Nie da się kupić tv, który spełniałby rolę wyłącznie doskonałego wyświetlacza.
 

collider

New member
Bez reklam
Tylko jeszcze mały szczegół najtańsze modele 4 k zazwyczaj mają beznadziejną matryce i nie wspierają najnowszych kodeków więc kupno dobrego fhd jest jak najbardziej ok, a najtańsze 4k uważam że szkoda kasy chyba że jakiś lepszy model.

Wytapane z LG-G2

Bzdury. Juz nawet podstawowe modele 4K odtwarzaja to co potrzeba. Po drugie tv to wyswietlacz a nie odtwarzacz. Po trzecie zakup obecnie tv FHD jest jak zakup kompa z procesorem i karta graficzna sprzed kilku lat. Niby uciagnie, ale w najnowsze gierki sobie nie pograsz. Po co wywalac kase na produkt, ktory jest wypierany z rynku i jego mozliwosci juz osiagnely zenit. Z tej maki juz chleba nie bedzie. FHD juz wyzej nie podskoczy.
 

gidyja

New member
Bzdury ? , ja nie mówię o odtwarzaniu plików bo to potrafi byle dvd za 100 zł tylko o odbiorze sygnału tv z naziemnej gdzie niektóre odbiorniki nie wspierają danego kodowanie które na domiar złego nie wiadomo kiedy i jakie będzie. Ja nie twierdzę że nie warto kupić UHD tylko nie najtańsze modele i nie o przekątnej 48 - 55 cali bo nikt nie zauważy różnicy chyba że ogląda z 1 metra. Wiec UHD jak najbardziej ale powyżej 55 cali i dobry model, a nie 48 cali najtańszy na 50 hz matrycy. Niestety producenci jak zwykle decydują za nas tak jal było wycofanie się z produkcji tv plazmowych, w perspektywie gdzie jakość niektórych kanałów hd woła o pomstę myślenie o UHD wydaje mi się lekkim s-f.

Wytapane z LG-G2
 
Ostatnia edycja:

collider

New member
Bez reklam
Jakiego kodowania nie odbieraja? Problemy byly w pierwszych modelach z tamtego roku. Aktualnie wszystko smiga. Myslac w ten sposob jak ty to trzeba bylo wszystkich konstruktorow w kryminale pozamykac i nie dac rozwinac sie technice video poza telewizory kineskopowe.
 

gidyja

New member
Kolego ja nie twierdzę że nie warto kupić tv UHD tylko jak mam kupić tv 48 cali powiedzmy za 3 kzł to wolę FHD niż UHD gdzie poza wiekszym poborem prądu nic nie zyskam a twoim tokiem myślenia wszystkie starsze tv powinni w sklepie utylizować.

Wytapane z LG-G2
 

collider

New member
Bez reklam
Kolego, ale za chwile tak bedzie z starszymi modelami. Kto to kupi? Jedynie w mega promocji lub desperaci. Co do wielkosci to wiadomo, ze im wiecej tym lepiej.
 

astw

New member
Ile mamy kanałów SD w DVB-T, ile FHD i ile ... 4 k? A platformy satelitarne? Zaledwie FHD. Można kupić tv z kamerką, jeśli ktoś chce być śledzony, można z 3D (tu przynajmniej są filmy), można 4 K.

Uzasadnienie typu zakup tv aby nagrać film telefonem w rozdzielczości 4 K celem odtwarzania na tv 4 K trudno skomentować.

Zamiast wydawać pieniądze na zbędne funkcje, warto je zaoszczędzić.
 

collider

New member
Bez reklam
To moze od razu isc do jakiegos lombardu i moze tam jeszcze ktos ma jakiegos Rubina 202P na zbyciu. Kolorowy a i kwiata mozna na nim postawic lub kolekcje plyt.
Czy nagranie filmiku na telefonie i odtworzenie go na telewizorze to cos zlego? Dlaczego nie? A to tylko jedna z opcji. Do tego tv nie zmieniasz co roku. Dzis materialow 4K jest moze za malo, ale jutro... za pol roku, rok? Kupujac tv 4K bedziesz na to gotowy. FHD to strata kasy i tyle. Na co to drazyc.
 

astw

New member
To moze od razu isc do jakiegos lombardu i moze tam jeszcze ktos ma jakiegos Rubina 202P na zbyciu. Kolorowy a i kwiata mozna na nim postawic lub kolekcje plyt.
Czy nagranie filmiku na telefonie i odtworzenie go na telewizorze to cos zlego? Dlaczego nie? A to tylko jedna z opcji. Do tego tv nie zmieniasz co roku. Dzis materialow 4K jest moze za malo, ale jutro... za pol roku, rok? Kupujac tv 4K bedziesz na to gotowy. FHD to strata kasy i tyle. Na co to drazyc.


Widać, że Kolega zna niewiele telewizorów . Dobry tv FHD (np. plazmowy Panasonica ZT) wyprzedza jakością znakomitą część LCD 4 K o lata (a w mojej subiektywnej ocenie wszystkie tv LCD).
Jeśli ktoś może wyrzucać pieniądze, żeby kupić tv do odtwarzania filmów 4 K z telefonu to jego pieniądze i jego sprawa. Ten komu zależy na jakości obrazu, wybierze tv o bardzo dobrej jakości obrazu. Zdecyduje sam, a nie zdecyduje za niego marketing.
 

collider

New member
Bez reklam
Na mnie magia telewizorow plazmowych nie dziala. Maja swoje wady, ktore jak dla mnie dyskwalifikuja ten produkt. Widze, ze cala swoja kontrargumentacje oparles na jednym fragmencie, telefonie. Coz ja cie przekonywac nie bede. FHD odchodzi do lamusa.
 

hadway

New member
Czyli w moim budżecie do 4,5 tys. nie kupię nic, fullHD się już nie kupuje, a Ultra HD się w tej cenie dobrego nie kupi, chyba, że mały tj. 49 cali (SONY) ale to nie ma sensu bo UHD kupuje się powyżej 55 cali.
 
Do góry