Sklep żąda pieniędzy za naprawę YAMAHY, pomimo gwarancji?

Jussi

New member
Bez reklam
Witam.

Wujek jakies pół roku temu zakupil ampli Yamahy, modek nie jest istotny, to jakis RX-V386 czy cos takiego. Ostatnio zaczal fiksowac tuner radiowy, po podlaczeniu kabla z kablowki radio zle odbieralo, byly szumu, wylaczal sie glosnik itp.

Wyslal, wiec sprzet na gwarancje, po czym panowie powiedzieli, ze poszedl jakis procesor i żądają 200zl za naprawe, bo to ponoc z winy tego ze podlaczyl pod ampli komputer, a tego nie mozna robic z tym modelem.

Ludzie! No wydaje mi sie takie tlumaczenie bezsensowne, gdzie jest napisane ze pod ampli nie mozna podlaczyc komputera?

Co mamy robic w takim wypadku? Zadac od serwisu pisemnego uzasadnienia odmowy naprawy w ramach gwarancji?

HELP! :niewiem:
 

marecki6

New member
Bez reklam
jezeli faktycznie podpinales kompa to sprawdz w warunkach gwarancji czy jest cos napisane na ten temat ... jak nie to moge cie w nos pocalowac i musza naprawic sprzet na swoj koszt ... czy to jest serwis sklepowy czy serwis producenta ?
 

vipsiwy

New member
jest jeszcze kwestia jak podłączyłeś kompa z ampli bo jeżeli poprzez coaxial-spdif to serwis może mieć rację.
Dzieje się tak ponieważ napięcie na wyjściu spdif wynosi 5V(TTL) natomiast w ampli coaxial (0,5V). Pamietam, że swego czasu w sound blasterach live była o tym stosowna informacja.

- SPDIF (Coax) 'zero' reprezentowane jest przez napięcie -0,5V a 'jedynka' przez +0,5V.
- TTL SPDIF 'zero' jest reprezentowane przez 0V a ' jedynka' przez +5V

Natomiast jeżeli połączyłeś kompa poprzez chinche lub światłowodem to możesz się nawet śmiało sądzić z serwisem.
 
Ostatnia edycja:

prez8s

New member
A serwis jest autoryzowany? Bo nie chce mi się wierzyć, że takie coś miało by miejsce w autoryzowanym serwisie.
 

Jussi

New member
Bez reklam
Ampli zostal wyslany do sklepu gdzie zostal kupiony. Podlaczenie bylo banalne - minijack z kompa do chincha w ampli. Jak mi wujek powiedzial co ten koles mu powiedzial o tej gwarancji to parsknalem smiechem...
 

akwidzynski

New member
Bez reklam
Widocznie sklep sam chce dokonać naprawy, albo naciagnać na kasie. Zadzwon do serwisu Yamaha i przedstaw sytuacje moze cos poradza.
 

pkomp

New member
nic nie wyjaśnia - ewidentnie chca ciebie okraść(wujka) - sprzęt zdechł i nie ma nic do rzeczy co podłączyłeś...no chyba że to było 240V z gniazdka.....
nikt tego nie udowodni bo sie nie da - zgłaszaj sprawe na policję i się z kur.....mi nie użeraj
przy okazji napisz co to za sklep co by się nikt inny nie naciął
 

Jussi

New member
Bez reklam
To autoryzowany serwis :-/. Otrzymalismy taka oto odpowiedz:

"W związku z przesłaniem do nas urządzenia RXV 365 celem dokonania naprawy gwarancyjnej, pragnę poinformować, iż w urządzeniu doszło do uszkodzenia scalonego przełącznika wejść. Charakter uszkodzenia wskazuje na przyczynę zewnętrzną jaką było doprowadzenie do jednego z wejść sygnałowych impulsu wysokiego napięcia. Impuls taki powstaje w momencie przyłączania lub rozłączania zewnętrznych źródeł w czasie gdy amplituner oraz źródło sygnału są przyłączone do sieci energetycznej. Efekt takiego wyładowania pogłębia się w sytuacji korzystania z kablówki, jak również gdy jedno lub oba urządzenia są aktywne oraz gdy korzystają z różnych punktów zasilania. Inną przyczyną bywają wyładowania elektrostatyczne pochodzące z odzieży użytkownika. Każda z powyższych przyczyn w jednakowy sposób doprowadza do przedmiotowego uszkodzenia. Jedynym remedium które zabezpiecza przed tym typem uszkodzenia jest połączenie amplitunera ze wszystkimi źródłami (CD, SAT, PC itp.) wspólnym przewodem uziemiającym je wzajemnie. Nie jest to metoda powszechnie znana, ale gwarantująca bezpieczeństwo wzajemnych połączeń nawet w trakcie pracy tych urządzeń. W związku z powyższym naprawa niniejsza może zostać wykonana jedynie odpłatnie w kwocie 230zł przy czym urządzenie nie traci wówczas gwarancji i biegnie ona w dalszym ciągu. Z poważaniem Serwis Audio Klan "

No i co teraz... :[
 

leotdi

New member
Jussi,

poproś jeszcze, aby wskazali Ci zapis w Instrukcji Obsługi - /mam ją po niemiecku/ - gdzie opisano sposób postępowania jaki przedstawili w odp. mailowej (cytat poniżej) podłączając urz. do we. ( w tym w szczególności do we. coaxialnego) = nr rozdziału + stronę, gdyż ...

...... Cytat:
Jedynym remedium które zabezpiecza przed tym typem uszkodzenia jest połączenie amplitunera ze wszystkimi źródłami (CD, SAT, PC itp.) wspólnym przewodem uziemiającym je wzajemnie. Nie jest to metoda powszechnie znana, .... Dla mnie to jawne przyznanie się sklepu do tego, że nagina na swoją korzyść Twój przypadek, bo nikt tak nie podłącza przecież, co sami pośrednio przyznają.

Weź jednak pod uwagę fakt, że są 2 punkty w Instrukcji świadczące na korzyść sprzedawcy :

1) Punkt 7. brzmiący : "Podłączyć amplituner do gniazda zasilającego dopiero wtedy, kiedy będą wykonane wszystkie pozostałe połączenia"
2) Str.13 : Podłączanie pozostałych urządzeń (tu jest właśnie opis rysunkowy dla podłączenia we. coaxialnego)
i zapis w ramowce "Proszę się upewnić, że amplituner i pozostałe urządzenia są odłączone od sieci"

To jest wg mnie sytuacja niejednoznaczna, a więc trudna do rozstrzygnięcia.

Po namyśle (?) pozostaje Ci ew. skierowanie sprawy do Rzecznika Praw Ochrony Konsumentów.
 
Ostatnia edycja:

prez8s

New member
...Serwis Audio Klan "

...

uuuu, zaskoczyło mnie ich podejście do klienta.
Oczywiście jest taka możliwość w tym co piszą, ale powinni dbać o klientelę i naprawić to za darmo. Upieraj się mocno przy swoim i napisz im że jeżeli nie rozwiążą sprawy polubownie, to nagłośnisz to jak cie potraktowali, być może coś wywalczysz. Ale zrobiłeś błąd że się przyznałeś co do tej kablówki.
 

Jussi

New member
Bez reklam
Żenada, a nie kryzys. Ciekaw jestem w takim wypadku jakiego rodzaju uszkodzenia sa naprawiane w ramach gwarancji. Przeciez wszystko mozna podciagnac pod wyladowanie elektryczne :[
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Napisz maila do prezesa audioklanu z prośba o naprawę gwarancyjną. "Mam w domu i moja rodzina dużo sprzętu yamahy..." Udrami mało załatwisz, a tak będzie szybciej.
 

Jussi

New member
Bez reklam
Wujek nie chcial sie bawic w nic takiego, bo zalezalo mu na sprzecie, zeby szybko odzyskac. Zaplacil 200zl za naprawe. Zapewne wiedza, ze wiekszosci osob zalezy na szybkiej naprawie i na tym pewnie żerują :(
 

Jussi

New member
Bez reklam
Co mamy zrobic, aby sie nie powtorzylo cos takiego na przyszlosc? Komputer jest podlaczony z wyjscia karty dzwiekowej do ampli (ale jak sie okazalo nie byl poki co podlaczony nawet, no ale nieistotne). Z kablowki jest podlaczony kabel radiowy. Jak to zabezpieczyc? Puscic jakis kabelem ze srubki ampli np. do kaloryfera?

Doradzcie cos prosze.
 
Do góry