Skladanie zestawu Stereo + KD

streetfighter69

New member
Witam,

Chce zaczac powoli kompletowac zestaw audio, ktory sluzyc bedzie zarowno do sluchania muzyki w stereo, jak rowniez do ogladania filmow (glownie Blu-ray i BD-rip z komputera).

Mozna przyjac nastepujace proporcje: 60% - muzyka, 40% - kino.

W stereo poszukuje jak najlepszej jakosci dzwieku. Interesuje mnie cieple brzmienie, dajace wrazenie sluchania muzyki na zywo, z duza iloscia detali i dobrze kontrolowanym basem. Wazne jest, aby poszczegolne instrumenty brzmialy jak najbardziej naturalnie.

Rodzaje muzyki to glownie rock, pop, blues, jazz, piosenka aktorska. Rzadziej typowo imprezowe brzmienia.

Przygotowalem sobie nastepujacy schemat polaczen sprzetowych, ktory chcialbym zrealizowac w kilku niezaleznych etapach:

audiosx.jpg


Chcialbym aby zestaw zawieral zarowno budzetowy amplituner (do kina), jak i porzadny wzmacniacz stereo (do muzyki). Wzmiacniacz chcialbym podlaczyc do ampli poprzez Pre-OUT i Line-IN. Wzmacniacz obslugiwalby tylko kolumny frontowe, zas reszta glosnikow (centralny i tylne) szla by przez ampli. To dawaloby mozliwosc ominiecia niedoskonalosci brzmieniowych taniego amplitunera i zapewnienia dobrej jakosci odsluchu muzyki w stereo (poprzez wzmacniacz).

Do zestawu bylby rowniez podlaczony komputer, wiec wzmacniacz lub amplituner musi to umozliwiac.

Teraz pytania:

1) Od czego zaczac budowac taki zestaw, przy zalozeniu ze od poczatku musialby on sluzyc zarowno do sluchania muzyki, jak i ogladania filmow? Ja wolalbym zaczac chyba od zbudowania porzadnego zestawu stereo, a z czasem dokupic ampli i pozostale glosniki (centralne i tylne). Subwoofera nie biore pod uwage, wiec wazne jest, aby zestaw dawal odpowiednia ilosc basu bez suba.

2) Jestem ograniczony cenowo, dlatego chce budowac zestaw na raty, a najchetniej w oparciu o komponenty uzywane. Czy zakup wysokiego modelu wzmacniacza sprzed kilku lat bedzie tutaj dobrym punktem wyjscia? Jakie modele polecacie? Wzmacniacz stereo nie musi posiadac zadnych bajerow, za to ma dawac naprawde dobry, klarowny i dynamiczny dzwiek. Interesuje mnie pulap cenowy do max. 1000zl jesli chodzi o uzywany, kilkuletni wzmacniacz.

3) Jakie kolumny podlogowe (stereo) dobrac do wspomnianego wyzej wzmacniacza, biorac rowniez pod uwage pozniejsza rozbudowe zestawu do 5.0? Chcialbym aby dwie przednie kolumny zmiescily sie w kwocie do 1500zl (za dwie sztuki). Moga byc uzywki.

Moze cos takiego: Harman Kardon HK3370? Co myslicie o tym wzmacniaczu?

Prosze o porady fachowcow :)
 
Ostatnia edycja:

Arecki23

New member
Też jestem ciekaw co koledzy zaproponują. Też biorę taką ewentualność pod uwagę. A jaka wielkość pokoju kolego streetfighter69 ??
 

piotr818

New member
Bez reklam
Harman Kardon HK3370 - bardzo dobry wzmacniacz z pewną wadą wymaga bardzo dobrych kolumn głośnikowych i trudno będzie kupić nawet używane w granicach 1,5 k zł żeby odkryć jego możliwości.
 

batekk

New member
Ja mam tylko jedną rade apropo KD. Napisałeś ze Suba nie bierzesz pod uwage a to błąd. Sub w kinie poprostu musi być, sam sie o tym przekonałem, żadne kolumny nie dadzą takiego łupnięcia jak dedykowany do tego głośnik niskotonowy.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Koniecznie dodaj połączenie między CD a wzmacniaczem - piętą achillesową tanich ampli jest przedwzmacniacz.

Mogę podać swoje przejścia:
1) kupno CD+wzmacniacz+fronty (dodatkowo PS3 jako BD).
2) kupno ampli + center + surroundy
3) kupno switcha między wzmacniacz pre-out, ampli pre-out i wzmacniacz main-in (różnica między muzyką z ampli puszczoną przez wzmacniacz, a samym wzmacniaczem jest kolosalna
4) kupno suba - dobry sub sprawdzi się zarówno w muzyce, jak i kinie - bez niego dużo stracisz.
 

streetfighter69

New member
Ja mam tylko jedną rade apropo KD. Napisałeś ze Suba nie bierzesz pod uwage a to błąd. Sub w kinie poprostu musi być, sam sie o tym przekonałem, żadne kolumny nie dadzą takiego łupnięcia jak dedykowany do tego głośnik niskotonowy.

W zasadzie masz racje. Problemem jest tylko to, ze mieszkam w bloku i nie chce miec co chwila sasiadow na karku, ze za glosno, ze dudni, itp. :-? No ale jezeli sub nawet przy umiarkowanej glosnosci odsluchu daje sporo, to nie bede go wykluczal, natomiast zdecydowanie pozostawie go na sam koniec.
Moze byc zatem amlpi 5.1 albo nawet 7.1.

Nastepne pytanie jest takie, czy warto placic za ampli z nizszej polki z hmdi i kodekami HD, czy lepiej kupic cos starszego ale wysokiej klasy i laczyc komponentami itp. Interesuje mnie czy starszy ampli pozwoli mi polaczyc to wszystko, co przedstawilem na schemacie i czy wowczas odkodowywaniem dzwieku moze sie zajac odtwarzacz BD?

Patrzylem tez wielokanalowe wysokie modele sprzed kilku lat, ktore byc moze pozwolilyby mi cieszyc sie zarowno muzyka, jak i kinem bez koniecznosci kupowania wzmaka stereo. Oczywiscie bedzie to jakis kompromis, ale coz... Mowa o takich ampli:

HK AVR-7000 (za 1700zl)
HK AVR-7500 (za 1200zl z 2002 roku)
Denon AVR-2803 (za 1200zl)
Denon AVR-3802 (za 1200zl)

Ceny podalem z ogloszen sprzedazy uzywek.

Ktory z tych wzmacniaczy bylby dla mnie najlepszy?

Wymiary mojego pokoju to 5x4m, przy czym TV wisi na dluzszej scianie w odleglosci ok. 3-3,5m od sofy, z ktorej ogladam TV. Za sofa nie ma juz miejsca na nic, bo stoi pod sama sciana. W gre wchodzilby zatem montaz tylnych glosnikow praktycznie nad oparciem sofy, w odleglosci ok. 0,5m od uszu. Nie wiem, czy to ma sens...
 

streetfighter69

New member
1) kupno CD+wzmacniacz+fronty (dodatkowo PS3 jako BD).
2) kupno ampli + center + surroundy
3) kupno switcha między wzmacniacz pre-out, ampli pre-out i wzmacniacz main-in (różnica między muzyką z ampli puszczoną przez wzmacniacz, a samym wzmacniaczem jest kolosalna
4) kupno suba - dobry sub sprawdzi się zarówno w muzyce, jak i kinie - bez niego dużo stracisz.

1) a czy sensowny BD-player nie da podobnej jakosci w stereo jak CD-player, podlaczony do tego samego wzmaka?
2) czy miedzy zestawem stereo (wzmak + fronty) a surroundem (ampli + center + tylne) moze byc znaczna roznica jakosciowa? Precyzujac: czy moge do dobrego zestawu stereo dodac raczej budzetowy amlpi i satelity? Czy to ma sens?
3) Roznica kolosalna na korzysc samego wzmaka? Czy ampli + wzmaka? Rozumiem, ze chcac posluchac muzyki przelaczasz switcha tak, aby komumny frontowe graly tylko przez wzmacniacz, z pominieciem ampli, tak? Pytanie zatem, czy po przelaczeniu switcha na kino wzmacniacz stereo napedza fronty rowniez w KD, czy wtedy wszystko idzie przez ampli w gorszej jakosci?
 

pejotpe

New member
Bez reklam
1) a czy sensowny BD-player nie da podobnej jakosci w stereo jak CD-player, podlaczony do tego samego wzmaka?
2) czy miedzy zestawem stereo (wzmak + fronty) a surroundem (ampli + center + tylne) moze byc znaczna roznica jakosciowa? Precyzujac: czy moge do dobrego zestawu stereo dodac raczej budzetowy amlpi i satelity? Czy to ma sens?
3) Roznica kolosalna na korzysc samego wzmaka? Czy ampli + wzmaka? Rozumiem, ze chcac posluchac muzyki przelaczasz switcha tak, aby komumny frontowe graly tylko przez wzmacniacz, z pominieciem ampli, tak? Pytanie zatem, czy po przelaczeniu switcha na kino wzmacniacz stereo napedza fronty rowniez w KD, czy wtedy wszystko idzie przez ampli w gorszej jakosci?

1) Sensowny, to wg Ciebie: za ile? Za CD dałem 1500PLN, za PS3 podobnie (z czterema grami), różnica w stereo jest (nie mówiąc już, że wentylator z PS3 dosyć szumi).
2) Satelity możesz, chociaż center powinien mieć zbliżone brzmienie do frontów (najlepiej od kompletu). Budżetowy ampli tez możesz dodać (mój był tańszy od wzmaka, a w filmach nie ma wielkiej różnicy).
3) Na korzyść przedzwmacniacza z integry. Po przełączeniu wzmacniacz napędza dalej fronty, a ampli center i satelity oraz służy jako przedwzmacniacz. Nie powiedziałbym, że gorszej jakości - raczej ampli jest odciążony i nie musi napędzać frontów (wzmak stereo pobiera do 220W i ma duży zapas na "czarną milisekundę", ampli do 390 (na wszystkie kolumny) i nic nie wiem o zapasie)...
 

streetfighter69

New member
Sluchalem dzis zestawu Onkyo SR608 z frontami KEFa C7B. Calkiem niezle to gralo, jak na ta klase cenowa - klarownie i czysto, z przyzwoitym, niezle kontrolowanym basem. Ale czegos brakowalo... Brzmienie bylo takie techniczne, bez tej cieplej, zywej barwy, bez tworzenia magii. Wiem, wiem, nie ta polka zeby mowic o magii :) ale tym bardziej rodzi sie pytanie, czy warto kupowac nawet sredniej klasy ampli do kina... Moze lepiej wzmak stereo jednak i podobnej klasy glosniki? Zastanawiam sie tylko, czy bedzie to na poczatek wystarczajaco medialne (w sensie podlaczenia HDTV, kompa i CD/DVD/BD) czy jednak amplituner bedzie tutaj konieczny.
 

ThePepe

New member
Bez reklam
Hmm, jestem posiadaczem C7 i nie mogę się zgodzić z tym, że brakuje im ciepła ;]. Ale u mnie grają z HK 255, co też ma duży wpływ ...
 

streetfighter69

New member
Hmm, jestem posiadaczem C7 i nie mogę się zgodzić z tym, że brakuje im ciepła ;]. Ale u mnie grają z HK 255, co też ma duży wpływ ...

Nie, nie, KEFy C7 bardzo mi sie podobaly i wlasciwie o nich mysle najpowazniej w tej chwili. Chodzilo mi o to, ze ampli nie brzmial do konca tak, jak lubie, mimo ze bardzo czysto, klarownie i precyzyjnie. Tu chodzi bardziej o roznice w brzmieniu, a to - jak wiadomo - kwestia gustu.

A jak oceniasz te komumny w zestawieniu z Harmanem? Chodzi mi zwlaszcza o odbior muzyki w stereo. Czy masz moze jakies porownanie z KEFami C5? Czym one sie roznia?
 

ThePepe

New member
Bez reklam
Dla mnie połączenie Kefa z Harmanem odpowiada właśnie dlatego że sobie nieźle radzi w stereo przy muzyce której słucham.Mam pewien niedosyt jeśli chodzi o mocniejsze brzmienie rockowe czy metalowe, ale w popie, hip-hopie czy w jazzie jest świetnie.No ale to moje zdanie. Oczywiście wzmacniacz stereo byłby lepszy, no ale trzeba było iść na kompromis ;].
Jeśli chodzi o C5 to od razu je odrzuciłem. Zastanawiałem się jeszcze nad Monitor Audio BR5, no ale padło na Kefa i nie żałuję.
O ceny zapytaj Blackninja, któremu jestem wdzięczny za rady i oczywiście świetne ceny ;]

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Do góry