Skalowanie obrazu

stikee

New member
Długo się wahałem czy zapytać, ale cóż kto pyta nie błądzi (a nie uśmiecha mi się zbłądzić i utopić 2000 PLN); więc się odważyłem...

Marzy nam się duży ekran... tzn. żona już prawie przekonana!
Wymyśliliśmy, że zakupimy projektor. Wybór początkowo padł na BenQ W1070, ale zdałem sobie sprawę, że nie wykorzystamy w pełni jego możliwości:

  • 3D (koszt okularów dla mojej rodziny to grubo ponad 1000 zł, dzieciaki są jeszcze małe więc w dużych okularach raczej by się męczyły niż bawiły);
  • fullHD (obecnie nawet nie mam jak tego odtworzyć - przynajmniej narazie - ale o tym później).
Drugie podejście pod wybór projektora, czytanie, porównywanie i... BenQ W750.

Pokój: 4,0 m x 4,2 m; zamierzam uzyskać min. 80" a maks. 100", oglądane z ok. 3 m; projekcja na pewno na ekranie, którego jeszcze szukam. Oglądamy wyłącznie filmy i seriale (nie oglądamy sportu, nie gramy). Źródłem obrazu będą:

  • dekoder nc+ (zamierzam podłączyć przez HDMI);
  • odtwarzacz DVD, a w przyszłości - mam nadzieję, że niedalekiej - BluRay z opcją smart (odtwarzacz DVD, trochę leciwy - nie ma HDMI, więc chcę podłączyć przez komponent).
I tu się pojawiają wątpliwości i moje pytanie: jak ten projektor radzi sobie ze skalowaniem? Mam filmy w DivX oraz na DVD - czy jest sens wyświetlać takie byle co na dużym ekranie? Czy jednak na prawdę wygląda to marnie?
Domyślam się, że filmy w mkv z BluRay'a przez HDMI, z serwisów VOD czy YouTube (oczywiście min. 480p) będą wyglądać OK (prawda?).

Niestety nie mam możliwości podjechania do sklepu i przetestowania, więc postanowiłem zapytać. Nie ukrywam, że zależy mi na praktycznych wskazówkach a nie teoretyzowaniu, że bedzie pikseloza.

Pewnie zaraz ktoś krzyknie, że temat był wałkowany na forum, ale to co udało mi się odnaleźć pochodzi sprzed 5-6 lat, a technika poszła do przodu... może i tu się coś zmieniło (w dobie miniaturyzacji może i piksele zmalały :wink:).

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam!!!
 

RwVision

New member
100" bez full hd i tylko z 3m? Naprawde...? Jeszcze te 80" by dalo rade ale wiecej bedzie cie z 3m meczylo, tymbardziej bez 1080p czy 720p.

Lepiej juz kup benqa hd albo optome hd14xe, co by miec na przyszlosc. Optoma jest 500zl tansza, bedziesz mial polowe na okulary:)
 

ftomekk

New member
Wg. mnie tylko 1080P , szkoda kasy na 720p , tym bardziej ,że róznica niewielka w cenia a w jakości obrazu przepaść. Bierz jakąś Optomę Hd131xe lub Hd141xe i będziesz bardzo zadowolony. Podłączasz laptopa po hdmi i nawetz z jakiegos streama od biedy wyświetlisz 1080p.
 

stikee

New member
No, dokładnie 4 osoby. Nie brałem pod uwagę sklepów za granicą; w sumie to nie wiem dlaczego. 87$ to ok. 325 zł jak na zestaw dla czterech osób - no nieźle... Znowu muszę się zastanowić... Z drugiej jednak strony, jeśli na razie mam nie wykorzystać 3D (przynajmniej 2 sztuk) to te 300 zł byłoby początkiem do ekranu.
Patrzyłem również na Optomę HD131x... No nie wiem; muszę jeszcze raz to wszystko przemyśleć... Obawiam się, że nie wykorzystam 1080p w pomieszczeniu którym dysponuję - jak pisałem wcześniej mam do dyspozycji 3,0 - 3,5 m gdzie chcę uzyskać 80" obraz (setka już mi przeszła...).
 

RwVision

New member
Jak mozesz nie wykorzystac 1080p na 80 calach, skoro w smartfony juz pakuja 4k (co dla mnie jest glupota na 5"). 4k jeszcze daleko, 1080p spokojnie starczy na wszystko, na dzien dzisiejszy wszystko powinno spelniac ten standard. Poza tym - na gorszym projektorze duzo nie zaoszczedzisz, a zostaniesz z duzo gorszym obrazem.

Bierz optomoe 14hd, 3d jeszcze zdazy ci sie znudzic
 

stikee

New member
No, ciekawa ta Optoma 141, ale jak na moje obecne warunki nie ma analogowego wejścia - nie mam na razie BluRay'a. Jedno HDMI wykorzystałbym pod dekoder, ale nie będę mógł podłączyć DVD, gdzie brakuje wyjścia cyfrowego.
A co powiecie na Optomę HD131X lub Xe (ten model ma jeszcze wejścia analogowe ale i 2 HDMI).
 

beataipawel

New member
Optoma 131Xe jest rewelacyjna. Mam ten projektor i uważam, że obecnie jedynym rozsądnym wyborem jest projektor full HD. Do odtwarzania filmów mkv 1080p wystarczy także zwykły dekoder DVB-T za około 100zł z wejściem na USB. Czasami z konieczności ogladam zwykłe filmy AVI (takie po 700MB) i obraz jest delikatnie mówiąc średni. Nawet słabej jakości pliki mkv lub avi 720p/1080p wygląją o niebo lepiej. Dużo ostrzejszy obraz, wiecej szczegółów, żywsze kolory - jednym słowem bez porównania.
 

stikee

New member
Dziękuję Wam za wszystkie podpowiedzi - teraz już wiem: na pewno fullHD.
Mam jeszcze jeden model do rozważenia: Acer H6510BD 3D?
Miał ktoś z nim styczność?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Mi tam brakuje w projektorach 4k. Full HD nie robi na 100 calach wrażenia, a co dopiero HD Ready. W ogóle nie rozumiem wciskania projektorów o niższej rozdzielczości jako kinowe. Rozumiem do prezentacji w biurze, ale nie do filmów.
 
Do góry