skalowanie-formatowanie obrazu

rav9

New member
Witam,

Prosze o informacje ktore tv LCD najlepiej skaluja obraz. Mi konkretnie chodzi o LCD 32 cale. Mam na mysli skalowanie z tradycyjnego 4:3.
Przeczytalem ze dobrze sobie z tym radzi JVC P80, tzn ze srodek zostawia bez zmiany a rozciaga po bokach przez co postacie na srodku sa nie rozciagniete nienaturalnie (rozumiem ze rozciaga wlasciwie nie po bokach ale nabardziej przy katach). W sumie ta technika mi sie najbradziej podoba i mam pytanie czy inne firmy tez wykorzystujataki algorytm czy tylko JVC.
Slyszalem ze niektore modele toshiby tez tak robia, czy to prawda?
Jaki algorytm wykorzystuje Sharp? Bo podobno w RD2 czy w RD8 formatowanie tez jest zadowalajace?
Z gory dzieki ze pomoc.

ps
Szukam tv w okolicach 2000zl
 

ivf

New member
wychwalany przez Ciebie sposób formatowania w postaci nierównomiernego roziągania miałem do wyboru w moim starym CRT philipsa i nie korzystałem z tego. super efekt gdy pokazana jest w miarę stała scena, jednak jak tylko kamera przesuwa się na boki, tragedia.. jest to strasznie nienaturalne.. oczywiście to moje zdanie ;)

jednak jeśli tylko o tym przeczytałeś, a nie widziałeś to lepiej nie sugeruj się tylko tą cechą podczas zakupu tv (najlepiej idź do sklepu i sam oceń czy to się podoba)
 

rav9

New member
no mam taki zamiar tylko ze akurat JVC P80 to juz raczej nie zobacze w zadnym sklepie, przynajmniej w Krakowie no chyba ze takie formatowanie maja tez inne JVC...
nawiasem mowiac ten styl formatowania jest powszechnie chwalony i jeszcze nie spotkalem sie z taka opinia jak Twoja - owszem byly glosy krytyczne jezeli na dole leca napisy to ze to wyglada rzeczywiscie nieciekawie
Moze to chodzi o to ze jak sam mowisz ten twoj philips jest stary i tam bylo to jakos inaczej zrobione ale dzieki za odpowiedz no i rzeczywiscie gdzies po sklepach musze poszukac
w kazdym badz razie wie ktos jeszcze gdzie jest to wykorzystywane w obecnych LCD?
 

unky

Member
Mi się ta opcja moim JVC CRT 32" bardzo podobała.
Oczywiście musiałem sie do tego przyzwyczaić ale po jakimś czasie naprawdę dawała radę i nie przeszkadzała nawet na tvn24 i płynących napisach :)
Teraz mam plasmę Panasonic 42" i niestety panas nie ma takiej opcji tylko chamskie skalowanko (rozszerzenie)
A szkoda....
 

ivf

New member
właśnie o to chodzi, że to trzeba samemu zobaczyć, nie można się sugerować samymi opiniami bo wszystkie formatowania to jakaś strata i każdy zaakceptuje co innego.

większość np woli rozciągać obraz niż powiększać i ucinać, ja na rozciągnięty nie mogę patrzeć, jakbym tego nie widział i sugerował się tylko opiniami to kupiłbym coś na czym bym się zawiódł

oczywiście to tylko przestroga, Twój temat nadal aktualny, sam zobacz czy ten format Tobie odpowiada, a inni niech podpowiadają jakie telewizory mają takie formatowanie ;) osobiście niestety nie znam żadnych
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
unky, przykładowo pv80 Panasonica ma takie skalowanie obrazu 4:3 jak opisuje rav9 (delikatne rozszerzenie obrazu pośrodku i większe przy krawędziach bocznych ekranu). Tak się to zachowuje w trybie Auto. Zwykłe rozszerzenie następuje po ustawieniu zmiany proporcji obrazu do 16:9.
Twoja plazma też tak powinna się zachowywać...

Pozdrowienia!
 

andrzejlisek

New member
Mnie też ten temat zainteresował, ale chciałem nieco inaczej zapytać:

Przygotowałem taki obraz poglądaowy, który jest w załączniku.


Jeśli chodzi o wyświetlanie SDTV, to nieraz zauważyłem, że telewizory panoramiczne (obojętnie, czy LCD, czy plazma) mogą wyświetlać obraz tak, jak na rysunku A. Wydaje mi się, że każdy telewizor powinien wyświetlać obraz tak, jak na rysunku B lub na rysunku C.

nie rozumiem zupełnie, jaki sens ma wyświetlanie z utratą proporcji (rysunek A)
Natomiast sposób B ma sens przy wiekszości oglądania, a sposób C ma też sens,
bo niektóre filmy i programy są nadawane w panoramie (z czarnymi pasami u góry i dołu).
 

Attachments

  • TV.JPG
    TV.JPG
    31,5 KB · Wyś: 224

darzur

New member
Proszę nie cytować ostatniej wypowiedzi w wątku. ArtS :)

O kurczę.. Teraz to mnie zastrzeliliście. Nie wpadłem na to że można oglądać cokolwiek tak jak na A - przecież to chore.. Mam nadzieję, że Panasonic 42PV80 potrafi zrobić B i C i że automatycznie przełącza się do źródeł 16:9?? Jeżeli nie to mogę jeszcze anulować zamówienie, prosiłbym więc o odpowiedź.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Potrafi, potrafi. Choć i tak niektórzy utyskują, że czasem trzeba nacisnąć przycisk na pilocie aby właśnie zmienić sposób wyświetlania ;-)
Odpowiednie dla obrazu 4:3 przykładowe tryby pracy to:
A - Auto lub 16:9
B - 4:3
C - Zoom1
 

darzur

New member
Proszę nie cytować ostatniej wypowiedzi w wątku. ArtS :)

No to spoko.. :) W takim razie czekam na dostawę.. Co do przyciskania przycisku to myślę, że dam radę.. :):)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

ArtS007

New member
Bez reklam
Generalnie każdy telewizor panoramiczny potrafi wyświetlać obraz 4:3 w oryginalnych proporcjach z pasami po bokach. Bardzo nieliczne nie potrafią obrazu powiększyć ucinając górę i dół. Można jednak założyć, że była to bolączka starszych modeli.

ArtS :)
 

rav9

New member
Czy ktorys z ponizszych trybow (w sharpie) pozwala na ogladanie obrazu z sygnalu 4:3 przeskalowanego do 16:9 (ale tak zeby caly ekran byl wypelniony - bez bocznych pasow) bez znieksztalconego obrazu (z ucieta gorna i dolna czescia), wzglednie znieksztalconego tylko przy bokach?
Innymi slowy pytam sie teraz (chyba) czy ten tv posiada opcje zoom (nie znalazlem czegos takiego w instrukcji).
Czy to ze przy trybie panoramicznym pisze ze "obraz jest rozciągany stopniowo" to znaczy ze na srodku jest rozciagniety mniej a przy bokach bardziej?

Fragment z instrukcji do 32D44 (w RD8 sa te same):
Normalne: Dla obrazu „standardowego” w formacie 4:3. Po obu stronach pojawia się boczny pas.
Pow. 14:9: Dla obrazu w formacie „letterbox pictures” 14:9. Po obu stronach pojawiają się cienkie boczne pasy. W niektórych programach podobne pasy mogą się pojawiać na górze i dole ekranu.
Panoramiczny: W tym trybie obraz jest rozciągany stopniowo w kierunku brzegów ekranu.
Pełny: Dla obrazu „ściśniętego” w formacie 16:9.
Kinowy 16:9: Dla obrazu w formacie „letterbox pictures” 16:9. W niektórych programach na górze i dole ekranu mogą się pojawić pasy.
Kinowy 14:9: Dla obrazu w formacie „letterbox pictures” 14:9. W niektórych programach na górze i dole ekranu mogą się pojawić pasy.
 

rav9

New member
dzieki za odpowiedz
to jeszcze tylko takie male pytanko czy jezeli mam sygnal ze zwyklej anteny zbiorczej to czy w tym sygnale jest informacja o WSS (do automatycznego rozpoznania formatu)?
Jesli nie to przy jakiego typu sygnale taka informacja jest przesylana?
 

JKR

New member
Czy informacja jest wysylana - nie wiem. Technicznie jest mozliwe wysylanie wss w analogu. Jesli nie wysylaja to i tak pewnie wystarczy Ci wlaczenie "kinowe 16:9" na wejsciu tv i zostawienie tego; filmy 16:9 wyjda akurat na caly ekran a zwykle 4:3 bedzie obciete.
 
Do góry