Samsung wprowadza na rynek oznaczenie urządzeń "Klasa AI"

M.

hdtv.com.pl
"Klasa AI" to nowo zaprezentowane oznaczenie, które dotyczyć będzie głównie sprzętów AGD i telewizorów firmy Samsung. Znajdzie się ono na urządzeniach, które dzięki zaawansowanym funkcjom wykorzystującym sztuczną inteligencję będą mogły pomagać w codziennych obowiązkach domowych, ułatwiać komunikację i wypoczynek.

Samsung_klasa-AI(4).jpg
Prezentacja Samsung "AI for All"

Samsung rozpoczął prace nad AI przed 10 laty. Dziś wprowadza znak "Klasy AI” przypisując go grupie urządzeń, które dzięki sztucznej inteligencji będą mogły pomóc lepiej organizować pracę, dom i poprawią komfort życia. Klasa AI jest już obecna w 240 sprzętach AGD, wszystkich telewizorach Excellence Line 8K, OLED, Neo QLED, QLED i The Frame z 2023 i 2024 roku. Oznakowanie trafiło także do smartfonów Galaxy z rodziny S24, Galaxy Z Flip5 i 4, Z Fold5 i 4, serii S23 i S22 oraz tabletów z serii Tab S9. Z możliwości AI korzystają także klimatyzatory, urządzenia medyczne a także pamięci firmy Samsung.

Samsung_klasa-AI(3).jpg
logo Samsung "klasa AI"

Przygotowanie listy zakupów, znalezienie wyjątkowego przepisu, dobranie odpowiednich parametrów pieczenia... Rozwiązania AI Vision oraz AI Pro Cooking w lodówkach i piekarnikach Samsung mają poprawić komfort codziennego przygotowywania posiłków. Kamera "AI Vision" w lodówkach Samsung pozwala zidentyfikować aż do 33 różnych produktów spożywczych. Użytkownicy mogą ustawić czas przechowywania produktów i otrzymywać powiadomienia, gdy zbliża się koniec terminu ich przydatności do spożycia. Lodówki posiadają także funkcję sugerowania przepisów z wykorzystaniem poszczególnych składników. Z kolei kamery AI Pro Cooking w piekarnikach Samsung mogą rozpoznawać co się w nim znajduje, a następnie podpowiadać, jakie parametry pieczenia będą odpowiednie dla danej potrawy. Dodatkowo, aplikacja SmartThings może podpowiadać, że pora wyłączyć piekarnik, a jeśli ciasto upiecze się chwilę wcześniej, dostaniesz powiadomienie, że może się przypalić.

Samsung_klasa-AI(5).jpg
Samsung Family Hub

Samsung twierdzi, że AI może przynosić znacznie więcej korzyści. Wybrane pralki Samsung, wyposażone w technologie AI EcoBubble™ oraz "Pranie Optymalne AI" umożliwiają skuteczne i energooszczędne pranie nawet w niskich temperaturach. Inteligentne czujniki wykrywają rodzaj tkaniny i poprawiają wydajność prania poprzez dozowanie odpowiedniej ilości wody i detergentu. W razie potrzeby pralka stworzy aktywną pianę, która wniknie w tkaniny, pomagając efektywniej usuwać zabrudzenia. Wewnętrzne testy firmy Samsung pokazały, że piorąc w niskiej temperaturze można ograniczyć zużycie energii nawet o 70%. Oszczędzanie energii w wielu domowych urządzeniach z technologią AI będzie możliwe dzięki opcji trybu "AI Energy Mode" w aplikacji SmartThings. Urządzenia będą uczyć się nawyków użytkownika, a w oparciu o to, algorytmy AI będą optymalizować pracę urządzeń i ich zużycie energii.
AI trafiło także do odkurzaczy. W pionowych Bespoke Jet "Tryb odkurzania AI" pomaga rozpoznawać typ sprzątanej powierzchni. Z kolei w modelu Jet Bot Combo, "AI Steam" rozpoznaje obiekty 3D, a urządzenie dostosowuje moc ssącą i tryb sprzątania do powierzchni.

Samsung_klasa-AI(6).jpg
Samsung NQ8 AI Gen3

Postęp, jakiego dokonał Samsung w zakresie technologii AI, dobrze obrazuje rozwój procesorów stosowanych w telewizorach. Pierwsza generacja TV Samsung wykorzystująca algorytmy AI, seria Excellence Line, wykorzystywała układ Neural Quantum oparty o 20 sieci neuronowych. Najnowsza – Neural Quantum 8K Gen3 – obsługuje już 512 takich sieci. Funkcje AI w telewizorach Samsung zaimplementowano m.in. z myślą o poprawie jakości obrazu i dźwięku. Działają one np. w obszarze upscalingu - czyli dostosowywania materiałów o jakości SD i HD do matryc UHD 4K, a w przypadku telewizorów o wyższej rozdzielczości, takich jak QN900D, także do 8K. "Tryb Adaptacyjny AI" potrafi automatycznie dostosować ustawienia obrazu do rodzaju oglądanych treści, zapewniając jak najlepsze wrażenia wizualne. Z kolei "Aktywny Wzmacniacz Głosu Pro" wykrywa hałas w otoczeniu i inteligentnie zwiększa głośność dialogów, aby były one zawsze wyraźne, nawet gdy tło muzyczne czy efekty specjalne są dominujące. W telewizorach zaimplementowano także funkcję "Upłynniacz Ruchu AI Pro", która ma usuwać typowe problemy związane z oglądaniem wszelkich treści z dynamicznie zmieniającym się obrazem. W przypadku wydarzeń sportowych, algorytm potrafi wykrywać dyscyplinę i wykorzystując procesy głębokiego uczenia, aktywować odpowiedni model wykrywania ruchomych obiektów.
Technologia "Wzmocnienie Głębi Obrazu Pro" wykorzystuje sztuczną inteligencję do precyzyjnego sterowania mini diodami LED dodając obrazom realizmu i trójwymiarowości. Podobne rozwiązanie przygotowano dla graczy, gdzie "Automatyczny Tryb Gry AI" inteligentnie rozpoznaje rodzaj gry i optymalizuje jakość obrazu i dźwięku, pamiętając także o minimalizowaniu opóźnień sygnału wejściowego.

Samsung_klasa-AI(2).jpg
Samsung Galaxy

Mówiąc o AI ciężko nie wspomnieć o smartfonach. Od czasu debiutu urządzeń z serii Galaxy S24, które jako pierwsze zostały wyposażone w technologię Galaxy AI, Samsung udostępnia funkcje AI również poprzednim generacjom urządzeń mobilnych. Na smartfonach Galaxy Z Flip5 i 4, Z Fold5 i 4, serii S23 i S22 oraz tabletach z serii Tab S9 można teraz korzystać z funkcji Galaxy AI, które zmieniają sposób w jaki urządzenia mobilne wspomagają nas na co dzień. Od ułatwionego wyszukiwania online z funkcją Cirlcle to Search (zakreśl, by wyszukać) przez funkcje Live Translate (Tłumaczenie na żywo) i Interpreteur (Tłumacz), które pozwalają tłumaczyć rozmowy i treści w czasie rzeczywistym, aż po edycję zdjęć z wykorzystaniem AI ( kadrowanie, wycinanie, powiększanie obiektów) – wszystko to dostępne pod ręką na wybranych mobilnych urządzeniach Galaxy.

Samsung_klasa-AI(1).jpg
Samsung SSD

Aby wdrażać i rozwijać sztuczną inteligencję konieczne jest przetwarzanie ogromnej ilości danych, z bardzo dużymi szybkościami. O to dbają m.in. różnego rodzaju chipy, procesory i pamięci, które są częścią urządzeń Klasy AI. Są one również częścią dysków, które może nabyć każdy z nas.

Samsung_klasa-AI.jpg Samsung.com

Zainteresowanych większą ilością informacji przekierowujemy na stronę: AI.samsung.pl
 
Do góry