Sala kinowa wątpliwości laika

sienek06

New member
Witam serdecznie wszystkich Użytkowników,

Na samym początku od razu zaznaczę, że w sprawach o których poradę się zwracam jestem laikiem, dlatego z góry przepraszam za ewentualne bzdury ( rym niezamierzony;) ). Oczywiście spędziłem wiele godzin głównie na Waszym forum przygotowując się do mojej inicjatwy, aczkolwiek wciąż mam wiele wątpliwości i daltego przyznam szczerze że liczę na Waszą pomoc.

Ad Rem:

Planuje przeznaczenie jednego pokoju na salę kinową, z tym, że pokój jakim dyspnuje nie jest zbyt okazały: 390 dłX320 szerX260wys. Planuje zaciemnienie pokoju po obydwu stronach ściany ciemnymi kotarami ( podobniej jak kiedyś w kinach) umieszczenie projektora pod sufitem w odleglości około 3:30-3:60, projektor jaki wyłoniłem dorgą selekcji to Epson EH-TW 3200 choć w tym przedziale cenowym jestem otwart na wszelkie sugestie. Jako centralna jednostkę multimedialną planuje użyć komputera PC ( również do zakupienia) wspomaganego głośnikami 5.1 wraz z amplitumerem.

Tutaj właśnie pojawiają się moje największe wątpliwości: w założeniu mam oglądanie filmów i granie ocziwiście wszystko przez PC, natomiast nie wiem jakiego amplitunera (wzmaczniacza- zważywszy że wszystko będize szło z kompa) użyć do uzyskania dobrego czystego dźwięku, oraz jak podłączyć to wszystko, żeby wykorzystać optymalnie właściwości sprzętowe.

Z góry serdecznie dziękuje za wszekie podpowiedzi!

Pozdrawiam
Sienek06
 

edi7777

Member
Ja widzę 2 wyjścia:
- z kompa przez HDMI dźwięki i obraz do amplitunera i dalej z ampli do projektora też HDMI obraz, a dźwięk na głośniki rozrzucony przez amplituner
-z kompa przez HDMI do projektora obraz, dźwięk z karty dźwiękowej do amplitunera (najlepiej optykiem)

No można jeszcze max pod górkę - HDMI dźwięk i obraz do proja i z proja dźwięk do amplitunera ale projektory najczęściej rozdzielają na obraz + dźwięk mono/stereo bez żadnego 5.1
 

sienek06

New member
Wielkie dzięki Edi za podpowiedź, ja również skłaniam się do tej pierwszej opcji, czli pc-ampli-proj wszystko HDMI, zobaczymy jak będzie wyglądało w praktyce.
Proszę jeszcze tylko o jakąś podpowiedź w stosunku co do amplitunera, jaki polecacie do takiego zestawienia?
 

edi7777

Member
No to zależy ile chcesz na niego wydać bo możesz kupić coś z najnowszej serii Denona za jakieś 4,5k a możesz jakiegoś Onkyo za tysiaka i też jakoś da radę - amplituner raczej wybierz pod kątem głośników jakie masz lub zamierzasz kupić;) Dobrze doradzą Ci w dziale o ampli.
 

cinemaniak

New member
za 1600PLN kupisz jedynie dobry budżetowy amplituner, do tego 2000PLN za dobry budżetowy set 5.1, np. Quadral Quintas 5000 + Jamo SUB250. Ja mam taki i moge polecić jako w miare dobry budżetowy zestaw KD, do tego projektor Optoma HD20 za około 3500PLN(planuje taki kupić, ludzie polecają). To powinien być lepszy wybór , urwac tysiaka z projektora i dołożyc do audio...
 

bartolomee

New member
Nowy temat (jestem laik - nowy).

W pokoju planowana odległość projektor-ekran to 5m, widz-ekran to 4,5m. Wysokość pomieszczenia: 2,7m. Pod sufitem, ale na ścianie przeciwległej ekranowi, chcę powiesić projektor.

Ekran (ok. 200/130cm) chcę nisko - dolna krawędź ok. 40-50cm od podłogi - czyli górna krawędź na ok. 180cm.

Pytanie: jak wysoko powinien być umieszczony projektor względem podłogi? Czy może być tuż pod sufitem (który jest na 2,7m)?
 

bartolomee

New member
redlum, temat projektora dopiero zaczynam zgłębiać (totalny laik). DLP czy LCD - jeszcze nie wiem.
Jestem na etapie przed zabudową sufitu i ew. innych zabudów z płyt G-K i dlatego chciałbym zaplanować właśnie to położenie projektora (wysokość).
Korzystałem z kalkulatora - dla paru modeli wychodziła górna krawędź ekranu 15-25cm niżej niż wysokość proja, a u mnie to będzie więcej (jeśli proj na suficie) - ok. 90cm.
Ew. zmiana odległości od ekranu jest też do zmiany (z 5m na mniej), ale wolałbym by została.
 

grzegorzp

New member
wybór projektora to właśnie pierwszy krok to trzeba wybrać czy dlp czy lcd bo dlp jest rewelacyjny obraz i są tańsze ale jaka widzisz efekt tęczy to od razu można pominąć bo tylko się będzie się wkurzał, ja na przykład doceniam zalety dlp ale efekt tęczy całkowicie dyskwalifikuje dla mnie dę technologię , bo tęcza zepsuje wrażenia z oglądania każdego filmu, więc jak nie widzisz tęczy to szukaj dlp, obraz będzie obiektywnie lepszy, ale jak widzisz tęczę to masz tylko jeden wybór 3xlcd,
i od sprawdzenia tego powinieneś zacząć rozważania nad wyborem, każda inna droga to zabieranie sie do tematu od dupy strony,
 

redlum

New member
Bez reklam
3LCD maja Lens Shifta i można sporo przesuwać obraz góra/dół lewo/prawo (temu ja będę miał 3LCD). Zaś DLP trzeba ustawić wg kalkulatora - a najlepiej - to usadowić projektor - rzucić obraz na ścianę, ustawić zoom i wtedy instalować ekran.
 

bartolomee

New member
Dzięki za podpowiedzi - temat zaczyna się rozjaśniać :)

Na 99% wybiorę 3LCD z HD.

1. Czy 3LCD poradzi sobie z obrazem (trapez) jeśli bedzie umieszczony pod sufitem (5m od ekranu)?
2. Z analizy 'na miejscu' wydało mi sie, ze ekran przy odleglosci 4,5m (widz-ekran) o wymiarach 200/130cm będzie OK. Co sądzicie?

Dodam, że pokoj raczej nie przystosowany - będą jedynie rolety zewnętrzne, ale wystroj raczej jasny :-(
 

redlum

New member
Bez reklam
nie musisz tworzyć trapezu - puszczasz obraz na wprost i potem lesnshiftem obniżasz go w dół. Lens Shift - jest to metoda optyczna, a nie jak w przypadku modeli DLP i keystone - cyfrowa redukcja trapezu.
 

skaba

New member
Uważaj na Lens Shifta. Co prawda jest b. duża regulacja w pionie i w poziomie, jednak zakres ruchu Lens Shifta opisuje okrąg.
Jeżeli projektor podwiesisz pod sufitem to musisz obniżyć obraz niemal na maxa w dół. W takim przypadku zakres ruchu na boki jest prawie żaden.
Mam TW3200. Lens Shift ma zakres: 1x obraz dół/góra i 0,5 lewo/prawo.
Mam podwieszony pod sufitem i na 99% zakresu zsunięty w dół. Zakres lewo/prawo to ok +-10cm.
W związku z tym musisz zamontować projektor niemal na wprost obrazu.
Co do straty jakości to potwierdzam nie ma żadnej (przynajmniej w zakresie widzialnym przez ludzkie oko)


3LCD maja Lens Shifta i można sporo przesuwać obraz góra/dół lewo/prawo (temu ja będę miał 3LCD). Zaś DLP trzeba ustawić wg kalkulatora - a najlepiej - to usadowić projektor - rzucić obraz na ścianę, ustawić zoom i wtedy instalować ekran.
 

bartolomee

New member
Wszystkim dzięki za CENNE dla mnie sugestie :) Rozjaśniło mi się wiele.

Nastawię się zatem na większy ekran (220-240cm w poziomie), a projektor 3LCD będzie w poziomie idealnie na jego środku (z LensShift'em skierowanym w dół). Mogę zatem brać się za zabudowy G-K. Mam zamiar zostawić po obu stronach proja dobre 40cm na obieg powietrza chłodzącego (nie wybiorę na pewno modelu z wylotem powietrza z tyłu), no i od góry także musi być przestrzeń (proj będzie leżał na zabudowie G-K czymś tam wzmocnionej - nie będzie podwieszony).

Nauczyłem się także korzystać z kalkulatora. Teraz tylko dobór odpowiedniego sprzętu.
 

skaba

New member
Jeszcze jedna rada. Jeżeli chcesz kupić projektor w niedalekiej przyszłości (do kilku mies.) to najpierw go wybierz, a potem projektuj jego zabudowę, nie odwrotnie.
Jeszcze jedno LCD mają b. duże gabaryty


Wszystkim dzięki za CENNE dla mnie sugestie :) Rozjaśniło mi się wiele.

Nastawię się zatem na większy ekran (220-240cm w poziomie), a projektor 3LCD będzie w poziomie idealnie na jego środku (z LensShift'em skierowanym w dół). Mogę zatem brać się za zabudowy G-K. Mam zamiar zostawić po obu stronach proja dobre 40cm na obieg powietrza chłodzącego (nie wybiorę na pewno modelu z wylotem powietrza z tyłu), no i od góry także musi być przestrzeń (proj będzie leżał na zabudowie G-K czymś tam wzmocnionej - nie będzie podwieszony).

Nauczyłem się także korzystać z kalkulatora. Teraz tylko dobór odpowiedniego sprzętu.
 

dekiel

New member
Czarno widzę zabudowanie projektora... Nie wiem jak inne ale mój TW3500 jeśli chodzi o wydajność cieplną mógłby zastąpić suszarkę do włosów. Więc jeśli miałbym go zabudować - to jednocześnie musiabym coś zrobić z odprowadzeniem powietrza - a z tym byłby już problem.

U mnie proj "wisi" jakieś 5 cm od sufitu i w czasie, gdy ogrzewam kominkiem mam poważne obawy o jego przegrzanie... no chyba, że jestem przewrażliwiony.
 
Do góry