RX-A1010 a 9.1

szplukasz

New member
RX-A1010 - jak podłączyć zestaw 9.1

Witam,

Posiadam amplituner RX-A1010 i zestaw głośników Monitor Audio MR 7.1. W związku z tym że fronty mam dość wąsko rozstawione (ok 2,5 metra i nie da rady szerzej) dla polepszenia przedniej sceny chciałem dołożyć "front presence speakers" - te mogę już rozsunąć szerzej. Jak podłączam dodatkowe fronty to tylne głośniki surround przestają grać :(
Muszę kupować amplituner 9.1 czy w jakiś sposób mogę rozbudować mój zestaw?

Pozdrawiam
Łukasz
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
2.5 metra to raczej idelany rozstaw, zalezy jak reszta ;)
9 par nie podlaczysz do ampli obslugujacego 7. Ta Yamaha mimo, ze ma 9 par gniazd, to tylko 7 koncowek mocy.
Ale jesli masz nie dostyt przestrzeni w 7.1 to masz cos nie tak z ustawieniami i polozenim glosnikow wzgledem sluchacza.
 
Ostatnia edycja:

szplukasz

New member
Głośniki mam dobrze rozstawione. Nie chodzi mi o przestrzeń / efekty z boku i z tyłu (to jest jak najbardziej ok) tylko o wąską przestrzeń z przodu. Nie ma takiej ściany dźwięku jak w kinie tylko dźwięk dochodzi z środka ściany - to nie nawet 2,5 metra tylko 2 metry rozstawu głośników centralnych. Zaraz wrzucę jakieś fotki.

Edit:





Na szafkach widać nawet tandetne głośniki Logitecha które testowo dałem jako front presence speakers - różnica kolosalna.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Prokop

New member
Bez reklam
Głośniki mam dobrze rozstawione.
Przednie? Wciśnięte między szafę i stoli, podsunięte pod samą ścianę, przed kolumnami jakieś kwiatki. Raczej słabe to ustawienie, po prostu wcisnąłeś je tam gdzie było miejsce. Chcesz sceny, wysuń kolumny do przodu, rozsuń, zabierz kwiaty które je zasłaniają to będziesz miał scenę. Cudów nie ma. Chociaż z drugiej stronu po co tak wielka scena do tej wielkości telewizora? Będziesz miał głosy nienaturalnie rozsunięte za ekran, choć to kwestia gustu, filmu itp.
 

szplukasz

New member
Wiedziałem że tak będzie. Głośniki są ustawione tak jak się je dało rozstawić i to ustawienie nie jest doskonałe ale poprawne (to nie jest pomieszczenie tylko pod kino :), a powiedzenie że wcisnąłem je gdzie się dało to jest nie do końca trafne) , Nie stoją przy ścianie tylko 25 cm od ściany, wystawienie o kolejne 10 cm nic nie daje, odstawienie kwiatka też nie załatwia sprawy. Ustawienie inne nie będzie.
Pytanie jest jak zrobić z tego 9.1 przy którym scena jest pełniejsza?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Prokop

New member
Bez reklam
Proszę cię, jedyne co jest poprawne w tym ustawieniu to to, że kolumna lewa stoi z lewej strony, a prawa z prawej. Pewnie, że nic nie da odsunięcie od ściany o 10 cm bo i tak zaraz obok stoi szafa, stolik, kwiaty itp. Kolumna nie potrzebuje tylko miejsca z przodu ale wokół siebie. Rozumiem, że to mieszkanie, a nie sala kinowa, i każdy ustawia sprzęt najlepiej jak może, ale wciskanie, że to dobre ustawienie .... To po co ten temat? Jak by było dobre to miałbyś scenę (oczywiście taką na jaką pozwala sprzęt).
Co do pytania, w każdej instrukcji jest zawsze dokładnie rozpisane w jakich konfiguracjach można podłączyć sprzęt, jeśli w twoim nie ma takiej możliwości to odpowiedź jest krótka, nie da się z tym sprzętem co masz. Co nie oznacza, że po do kupieniu dodatkowej końcówki stereo nie jest to możliwe. Po prostu amplituner może obsługiwać 9 kanałów ale jest tylko w stanie wysterować 7 bo ma tyle końcówek. Dwa ostatnie kanały muszą być wypuszczone na dodatkowy wzmacniacz. Sprawdź w instrukcji ile kanałów masz przy wyjściu analogowym. Jeśli 9.1 to tak jest.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

szplukasz

New member
Po co temat? Po to że z dodatkowymi frontami efekt jest lepszy niż bez.
Wystawienie frontów do przodu, rozsunięcie, odstawienie kwiatów testowo robiłem i efekt mnie nie satysfakcjonuje. Efekt który mam obecnie jest dobry ale może być po prostu lepszy.
Instrukcje przestudiowałem i jest w niej wspomniane o rozwiązaniu tym co opisujesz - dodatkowy wzmacniacz. Pytanie tylko czy może napędzać on dowolny kanał czy tylko fronty. Jak fronty to musiałbym sporo zainwestować w wzmacniacz stereo. Jak np tył to kupiłbym najtańszą wzmacniacz stereo yamahy. Może ktoś ma taką konfiguracje?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

T75

New member
Witam.
Moim zdaniem `Prokop` ma apsolutna racje.Przy takim ustawieniu(szczegolnie prawa kolumna)nie ma za bardzo mowy o jakiejs scenie czy przestrzeni.Rozstaw 1.8 - 2.5 metra to normalne ustawienie.Sprobuj wysunac kolumny przed kwiaty a w szczegolnosci przed szafke i powinno byc duzo lepiej.Powinno grac duzo `szerzej`niz sa ustawione glosniki.
Pozdr.
 
Do góry