Rozdzielczości, telewizor HDReady, jakość obrazu TV HD i inne

piotrek88

New member
Witam.

Przeczytałem już wiele rożnych tematów na tym forum, i nie dokońca wszystko zrozumiałem.

Mam TV LCD Samsung 32" LE32B350 (oznaczony jako HD Ready)
Od kilku dni posiadam dekoder Cyfrowego Polsatu HD 5000.
Mogę wybrać rozdzielczości: 576p, 720p, 1080i
Jaką rozdzielczość bym nie wybrał, telewizor wyświetla obraz i pojawia się napis, dla:
576p - 768x576
720p - 1280x720
1080i - 1920x1080i
Mam rozumieć więc, że mój telewizor obsługuje rozdzielczość 1920x1080i a nie obsługuje 1920x1080p ??

W pewnym artykule wyczytałem, że przy dynamicznych scenach lepiej ustawiać 720p, gdyż na 1080i obraz będzie "bardziej rozmyty".

Czyli jak się mylę to:
HD READY obsługuje MAX 1920x1080i
FULL HD obsługuje MAX 1920x1080p

Odnośnie jeszcze jakości nadawania w standardzie HD.
Np. Polsat Sport HD - jest siatkówka, gra reprezentacja polski na żywo - jakość jest bardzo dobra.
Za chwile jest również mecz siatkówki na żywo - grają zespoły ligowe, - jakość w porównaniu do pierwszego meczu jest beznadziejna. Można śmiało powiedzieć, że pierwszy mecz lepiej wyglądał w SD niż ten drugi w HD, mając jeszcze na uwadze fakt że, ten drugi mecz w SD to już porażka totalna.

Podobnie jest na innych kanał HD, są relacje które wyglądają przepięknie a niektóre kiepsko.
Tutaj zmiana rozdzielczości nic nie daje, nawet na 576p wygląd się nie zmienia o ile nie wypada lepiej.

Mam nagrywarkę DVD, i jak nagrywam kanał HD to jest on minimalnie gorszej jakości niż ten sam kanał nadawany w SD. Czyli kanały HD przez SCART odbierają nieznacznie gorzej niż kanały SD, ale dużej różnicy nie ma.

Dopiero co kupiłem sobie nagrywarkę DVD, a teraz przydałaby się nagrywarka co by nagrywała przez HDMI w technologi cyfrowej, o rozdzielczości 720p. Są już takie dostępne w ogóle ?? Jak za nagrywarkę DVD dałem 1200zł, to taka co by przez HDMI nagrywała to z 3X więcej może kosztować.
Moja nagrywarka tj. SONY RDR AT200 ma co prawda wyjście HDMI lecz pasowało by jeszcze wejście HDMI.

Wracając jeszcze do tych moich rozdzielczości, to obraz przekazywany z karty graficznej komputera, na telewizor LCD jest z końcówką "p" czy "i", a może to całkeim inny format ?
Mój telewizor Samsung jak podłączę komputer do niego, pokazuje rozdzielczość 1360x768.
Bo normalnie na monitorze samsung mam 1600x900.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Mam TV LCD Samsung 32" LE32B350 (oznaczony jako HD Ready)

Twój telewizor wyświetla 1366 pikseli w poziomie i 768 w pionie. Więcej pikseli nie ma. Nie jest więc telewizorem Full HD.

Nie ma tu znaczenia jakie sygnały jest w stanie akceptować na wejściu. Twój telewizor materiały w rozdzielczości 1920 x 1080 skaluje do rozdzielczości 1366 x 768.

Mam rozumieć więc, że mój telewizor obsługuje rozdzielczość 1920x1080i a nie obsługuje 1920x1080p ??
Ani formatu 1080i, ani formatu 1080p nie wyświetla natywnie (czyli piksel w piksel).

W pewnym artykule wyczytałem, że przy dynamicznych scenach lepiej ustawiać 720p, gdyż na 1080i obraz będzie "bardziej rozmyty".
Byłaby to prawda tylko, gdy dany kanał był nadawany w formacie 720p50. W ofercie CP nie ma żadnego w takim formacie.
 
Ostatnia edycja:

muzyk219

New member
Tak jest. Właśnie oglądam tak rejestrowany i przesyłany program (w formacie 1280x720p/50) - leci na Das Erste HD (kanał 501 w nboxie).

Możesz coś więcejna temat Das Erste HD? Nie mam w "n"-ce tego kanału. Posiadam nbox recorder 250GB. Na nim nie ma tego kanału tylko na turbodekoderze?
 

piotrek88

New member
Twój telewizor wyświetla 1366 pikseli w poziomie i 768 w pionie. Więcej pikseli nie ma. Nie jest więc telewizorem Full HD.

Nie ma tu znaczenia jakie sygnały jest w stanie akceptować na wejściu. Twój telewizor materiały w rozdzielczości 1920 x 1080 skaluje do rozdzielczości 1366 x 768.

Ani formatu 1080i, ani formatu 1080p nie wyświetla natywnie (czyli piksel w piksel).

Byłaby to prawda tylko, gdy dany kanał był nadawany w formacie 720p50. W ofercie CP nie ma żadnego w takim formacie.

A z tą rozdzielczością to trochę dziwne, podłączyłem komputer i automatycznie ustawiło rozdzielczość 1360x768, a jak włączyłem grę i wymusiłem 1920x1080 to pojawiła mi się informacja 1920x1080 (bez i) @50Hz i na środku: nieobsługiwana rozdzielczość, a na nagrywarce DVD czy dekoderze jak ustawiam 1920x1080i to wyświetla normalnie obraz, no cóż czyli 1920x1080 z i wyświetla (skaluje czy coś tam) a bez i wyskakuje komunikat nieobsługiwana rozdzielczość.

Odnośnie Polsatu to, w jakim formacie są nadawane kanały HD w CP ??
720i ? Z poradnika wyczytałem, że szybkość wyświetlania może być 60p, 30p i 24p
Są chyba jeszcze jakieś inne parametry obrazu.
Nie wiem jak jest z HD, ale na DVD nagrywając ustawia się jakość jeszcze.
Nagrany materiał wtedy zajmuje miej miejsca, może w HD jest podobnie. I gdzieś czytałem, że niektóre przekazy telewizyjne zarówno w HD czy SD mogą być obcinane i wtedy nie zajmuje tyle lini, np. TVP INFO ma cały czas gorszą jakość niż np. Polsat INFO. Nie mogę odnaleźć tego artykułu...
Może stąd ta różnica w jakości pomiędzy kanałami zarówno SD jak i HD.
No bo różnica jest olbrzymia to nie ulega wątpliwości.

Jednak większość transmisji na kanałach HD jest już w dobrej jakości. Obraz nieruchomy jest lepszy niż na CRT, ale w ruchu lepiej radzi sobie nadal kineskop.
Jeśli chodzi o kanały SD to sąsiad ma CRT 32" panoramę, i nie chce słyszeć o LCD.
Wcale mu się nie dziwie, na mecz zawsze chodziłem do niego :) Dekoder ma Polsatu - MINI.
 

piotrek88

New member
Napisał piotrek88
Odnośnie Polsatu to, w jakim formacie są nadawane kanały HD w CP ??


To znaczy, że gdybym wymienił telewizor na FULL HD miałbym lepszy odbiór ??

No to fatalnie, do FULL HD wystarczyło dopłacić 150zł.
Myślałem że tylko do Blu-ray warto brać FULL HD, a tu się okazuje że kanały HD też są w 1920x1080
 

JackS.

New member
Bez reklam
Napisał piotrek88
Odnośnie Polsatu to, w jakim formacie są nadawane kanały HD w CP ??



To znaczy, że gdybym wymienił telewizor na FULL HD miałbym lepszy odbiór ??[/]quote]
Oczywiście. Jedyny warunek, to to, że trzeba siedzieć na tyle blisko od telewizora, aby widać było nadawane szczegóły obrazu.

No to fatalnie, do FULL HD wystarczyło dopłacić 150zł.
Myślałem że tylko do Blu-ray warto brać FULL HD, a tu się okazuje że kanały HD też są w 1920x1080
W wielu sklepach sprzedawcy, chcący pozbyć się telewizorów o matrycach z mniejszą niż 1920x1080 matrycą, przekonują nieświadomych klientów, że Full HD, to tylko do Blu-Raya. Trzeba ich zrozumieć, nie chcą przecież zostać z niesprzedawalnym towarem.
 

piotrek88

New member
Czytałem jeszcze w internecie że na dekoderze HD kanały SD odbierają gorzej niż na dekoderze SD.
Otóż, jest to nie prawda, przy połączeniu przez SCART odbiór jest identyczny na obydwu dekoderach, zarówno MINI jak i HD 5000. Natomiast przez HDMI obraz jest lepszy niż przez SCART (mowa cały czas o kanałach SD). Kabel euro mam za 90zł, a hdmi 40zł (obydwa po 1,5m) I lepiej jakościowo odbiera przez hdmi, nie ma co prawda dużej różnicy, ale jest.

Sprzedawca mi jeszcze mówił, że obraz na kanałach SD będzie zdecydowanie lepszy na HD Ready niż FULL HD, to też jest pewnie nieprawdą ??
 
Do góry