pytanie od ambitnego poczatkujacego

joa21

New member
poczytalam kilka watkow odnosnie tego jaka kamere wybrac i nie znalazlam odpowiedzi na swoj problem, dlatego pozwolilam sobie napisac posta

jesli uznacie, ze taka odpowiedz juz padla, to bede wdzieczna za link

otoz...

chcialabym kupic kamere cyfrowa, jednak chcialabym ja sama wybrac lub przynajmniej wybrac kilka modeli, zeby pozniej dopytac o szczegoly

problem jest jednak w tym, ze na fotografii to ja sie znam, ale jak czytam opisy kamer... to nic nie rozumiem :( a chcialabym sama moc porownywac rozne parametry i tak jak napisalam, dopiero wtedy rozmawiac bardziej szczegolowo i bardziej swiadomie cos wybrac

nie znalazlam dotychczas strony, ktora jak idiocie wytlumaczylaby co i jak, dlatego zwracam sie do Was z prosba o podstawowe informacje o wystepujacych w kamerach parametrach, a jesli takie cos istnieje w internecie, to zadowole sie rowniez linkiem :)

z gory serdecznie dziekuje i mam nadzieje, ze z Wasza pomoca ogarne te nowa dla mnie technologie :mrgreen:

pozdrawiam,
joa21
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Witaj! Określ na początek parę rzeczy, wtedy łatwiej Ci będzie pomóc.
Jaki pułap cenowy?
Jakie wykorzystanie - amatorskie, czy półprofesjonalne?
Gdzie będziesz częściej kręciła w pomieszczeniach, czy na zewnątrz?
Czy preferujesz jakiś nośnik?
Czy będziesz filmy edytować, obrabiać na komputerze?
Czy ma być ładna?? (oczywiście to żart - wybacz:))
POZDRAWIAM
 

joa21

New member
pooh1968 napisał:
Witaj! Określ na początek parę rzeczy, wtedy łatwiej Ci będzie pomóc.
Jaki pułap cenowy?
2000-2500, ale nie sa to sztywne granice
pooh1968 napisał:
Jakie wykorzystanie - amatorskie, czy półprofesjonalne?
bardziej w kierunku półprofesjonalnego, ale wykorzystanie prywatne

pooh1968 napisał:
Gdzie będziesz częściej kręciła w pomieszczeniach, czy na zewnątrz?
jeśli pytasz o światło (mam nadzieje, że tu sie tak samo nazywa) to zalezy mi na tym, aby byla jasna

tu tez funkcjonuja oznaczenia f/1,8?

pooh1968 napisał:
Czy preferujesz jakiś nośnik?
na ten temat udalo mi sie troche informacji poczytac i raczej jestem za trwaloscia nosnika niz za latwoscia obslugi ;)

pooh1968 napisał:
Czy będziesz filmy edytować, obrabiać na komputerze?
zdecydowanie :)

pooh1968 napisał:
Czy ma być ładna?? (oczywiście to żart - wybacz:))
POZDRAWIAM
:mrgreen:
nie musi być różowa :mrgreen:
nie musi robić zdjęć :mrgreen:

ale niech nie będzie większa od mojej lustrzanki, bo nie dam rady ;)
 

nagdob

Member
Bez reklam
Najbardziej istotna rzecz to, czy ma być full HD, czy zwykłe SD (obecne DVD). Jeśli mam coś doradzić, to nawet jak jeszcze nie masz telewira LCD lub plazmy, to warto chyba od razu kupić kamerę full HD. Narazie możesz zgrywać materiał na twardy dysk komputera, a w przyszłości jak potanieją stacjonarne BluReye, nagrywarki BluRey, płyty do nich, to wtedy będzie można zarchiwizować nagrane filmy. Ja przynajmniej tak robię, a jeśli chcę pooglądać wcześniej ściągnięty film do komputera to po prostu z powrotem ściągam go do kamery, podłączam do TV i oglądam. Jak masz w kompie kartę z wyjściem HDMI to można te filmy od razu oglądać na TV.
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Myślę, że powinnaś poczytać wątki o Canonie HV (np. 30). Generalnie muszę Cię zmartwić odnośnie jakości bez dodatkowego oświetlenia w pomieszczeniach - w kamerkach HD jest kiepsko, ale z tego Canon wychodzi chyba najlepiej. Ja mam Panasonica HS9 (dysk twardy + karty SD) - na zewnątrz kręci wspaniale, w pomieszczeniach - hmmmm:) - trzeba porządnie doświetlić. Poczekaj pewnie lada chwilka odezwą się inni forumowicze i dobrze doradzą. PZDR
 

joa21

New member
zgadzam sie - powinno byc HD - tv jest w planach i pojawi sie tuz po kamerze :mrgreen:


a myslalam, ze canon robi glownie bardzo dobre sprzety fotograficzne, a tu jak widac dobra optyke tez ma w kamerach, a inne parametry tez sa konkurencyjne?
 

nagdob

Member
Bez reklam
Myślę, że warto zainwestować w Sony serii HDR - SR. Jak masz kogoś w USA to cena jest o minimum 1/3 niższa niż najtańsze ceny internetowe. Osobiście mam HDR-SR12E, kupioną właśnie w USA i włącznie z przesyłką i przelewem bankowym do znajomych kosztowała ok. 2700 zł (półtora miesiąca temu, teraz mogą być jeszcze tańsze). Kręci w różnych warunkch i wcale nie potrzebuje dużo światła, a jeśli jest rzeczywiście zmrok, to ma wiele ustawień, które sobie z tym radzą.
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeżeli chodzi o Panasonica - to jest dołączony program zgrywający nagrania HD na zwykłą płytę DVD, którą potem możesz odtworzyć na stacjonarnym napędzie blu-ray. Płyta ma własne menu i zawiera obraz w wysokiej rozdzielczości. PZDR

joa21 napisał:
a myslalam, ze canon robi glownie bardzo dobre sprzety fotograficzne, a tu jak widac dobra optyke tez ma w kamerach, a inne parametry tez sa konkurencyjne?
Powiedzmy zbliżone:). Sony Ci nie polecałem, bo jest droższe od Canona. Panasonic jest tańszy, ale odstaje jeżeli chodzi o kręcenie w pomieszczeniach, chyba, że masz dobrą lampę oświetlającą. PZDR
 

nagdob

Member
Bez reklam
pooh1968 napisał:
Jeżeli chodzi o Panasonica - to jest dołączony program zgrywający nagrania HD na zwykłą płytę DVD, którą potem możesz odtworzyć na stacjonarnym napędzie blu-ray. Płyta ma własne menu i zawiera obraz w wysokiej rozdzielczości. PZDR

Sony ma to samo, a oprócz tego może kręcić w jakości SD (nie tylko HD).
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wiem, że ma PMB, ale generalnie akurat program mocno odstaje od HD Writera 2.5. Tutaj mogę sobie zrobić menu jakie mi się podoba, z własną grafiką, czcionką itd. PZDR
 

nagdob

Member
Bez reklam
Kwestia obróbki to późniejszy problem. Jest wiele programów, opisanych również na tym Forum.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

joa21

New member
nagdob napisał:
Myślę, że warto zainwestować w Sony serii HDR - SR. Jak masz kogoś w USA to cena jest o minimum 1/3 niższa niż najtańsze ceny internetowe. Osobiście mam HDR-SR12E, kupioną właśnie w USA i włącznie z przesyłką i przelewem bankowym do znajomych kosztowała ok. 2700 zł (półtora miesiąca temu, teraz mogą być jeszcze tańsze). Kręci w różnych warunkch i wcale nie potrzebuje dużo światła, a jeśli jest rzeczywiście zmrok, to ma wiele ustawień, które sobie z tym radzą.

dzieki za info, ale chcialabym rowniez zrozumiec, dlaczego akurat ta a nie inna - moglabym prosic o krotki komentarz? :mrgreen:
 

joa21

New member
pooh1968 napisał:
Myślę, że powinnaś poczytać wątki o Canonie HV (np. 30). Generalnie muszę Cię zmartwić odnośnie jakości bez dodatkowego oświetlenia w pomieszczeniach - w kamerkach HD jest kiepsko, ale z tego Canon wychodzi chyba najlepiej. Ja mam Panasonica HS9 (dysk twardy + karty SD) - na zewnątrz kręci wspaniale, w pomieszczeniach - hmmmm:) - trzeba porządnie doświetlić. Poczekaj pewnie lada chwilka odezwą się inni forumowicze i dobrze doradzą. PZDR

a jaka maja przewage karty SD od innych nosnikow, bo myslalam, ze zalapalam, ale chyba sie wlasnie zgubilam :(
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Karty SD są trwalsze. Kamera działająca wyłącznie na karty nie posiada elementów mechanicznych, czyli jest mniej awaryjna, zużywa mniej prądą, nie słychać nagranego szumu silnika.
ALe jak na razie karty te są droższe niż inne nośniki - dobrze kupić ze dwie z dużą pojemnością i później archwizować. PZDR
 

joa21

New member
Nie cytuj poprzednika:)

a archiwizacja polega na zapisaniu na innym nosniku (np dysk twardy lub potem zgranie na DVD np)?

a przy mini DV archwizuje sie je i nagrywa zawsze na nowe? sa chyba trwalsze niz DVD, prawda?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

nagdob

Member
Bez reklam
joa21 napisał:
dzieki za info, ale chcialabym rowniez zrozumiec, dlaczego akurat ta a nie inna - moglabym prosic o krotki komentarz? :mrgreen:

HDR-SR 12E jest najnowszym modelem Sony. Ale nie dlatego uważam, że jest dobra. Jest wszechstronna. Nagrywa na dysk, kartę pamięci, ma bardzo dobrej jakości (duża rozdzielczość) i duży ekranik, ma wizjer (bardzo dobra rzecz w przypadku kręcenia w słońcu - nie wszystkie kamery go mają, nawet Sony), nagrywa zarówno SD jak i HD i to w różnych formatach (jakości), można nagrać 15 godzin filmu jakości fullHD na dysk, jest bardzo lekka i ergonomiczna, ma bardzo dobry obiektyw i procesor obrazu. Jeśli masz aparat, to Cię to nie interesuje, ale ma również możliwość robienia zdjęć, funkcja niezwykle przydatna podczas np. wędrówek górskich (nie musisz zabierać i nosić ciężkiego aparatu).
Musisz trochę poczytać to Forum, a na pewno dowiesz sie dużo więcej. Dużo informacji jest na stronach macierzystych sprzętu, myślę, że warto również poczytać.
 

bryczes

New member
Ja mogę Ci polecić Canona HF100. Takiego własnie nabyłem jakiś m-c temu. Przeszedł test bojowy na wakacjach. Malutki, lekki, optyczna stabilizacja obrazu działa dobrze, obraz fullhd rewelacyjny, dobrze sobie radzi przy kiepskim oświetleniu. Model warty przemyślenia.
 
Do góry