Pytanie o dobór głośników do parametrów amplitunera

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
ja u siebie mam od -99dB do 16,5dB. Tak jak mówi krzysiek dużo zależy od nagrania. Ale przy na prawdę dobrym nagraniu, nie odważę się dojechać do -20dB i u siebie jestem wstanie tylko DTS wyciągnąć bo audio w HD odtwarzacz niestety nie dekoduje ehh, no i brak suba:(
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Największe problemy mają posiadacze małych kolumn i niskiej efektywności (czułości), 83-84 db aby dobrze wysterować takie głośniki trzeba dostarczyć więcej prądu powiedzmy 100W sinus ....ale mało który głośnik przy tych wymiarach to wytrzyma wiadomo ,że w tym przypadku bardziej chodzi o walory akustyczne, a nie o duże poziomy głośności
Popularne kolumny spotykane najczęściej w rodzaju JBL studio ,Quadral Quitas ,Jamo ,Taga są łatwym obciążeniem i tu nie ma znaczenia czy zasila je amplituner Onkyo ,Marantz ,Denon ,Yamaha - tutaj poradzą sobie nawet amplitunery cyfrowe wyposażone w zasilacze impulsowe
W przypadku hi-endowych wzmacniaczy Krell ,BAT ,Accuphase itp. pytanie o impedancje kolumn jest głupie ,gdyż wiadomo że pociągną każde głośniki nawet te o obciążeniu 1 ohm
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Krzysiek bez przesady większość kolumn jest 4 ,6 ohmowa .8 ohm było niemal standardem w latach 80-tych ,nawet obecnie niektórzy producenci zaczęli obniżać impedancje chyba nawet tak robi Paradigm ,spotyka się obecnie kolumny 8 ohmowe ,ale jest ich zdecydowanie najmniej

No zobacz Przemek po przykładzie tych wymienionych kolumn: Roth Oli ( 8 Ohm), JBL Studio ( 8 Ohm), Monitor Audio MR (6 Ohm), Dali Zensor ( 6 Ohm), Dali Concept ( 8 Ohm), Paradigm Monitor ( 8 Ohm), Klipsch RF ( 8 Ohm). Także widzisz że większość to jednak kolumny 6, 8 Ohm. Prawdę mówiąc niewiele kolumn znam 4 Ohm'owych. Przeważnie chyba głośniki samochodowe stosowane były jako 4 Ohm'owe? Co do wzmacniacza, to jasna sprawa że nie może być tylko 6 lub 8 Ohm, bo przecież różne kolumny pod niego podpinamy, więc pewnie jest jakiś zakres od-do. Dla przykładu Marantz PM 6004. Dziwne jest tylko że w ampli tak nie zrobili, tylko trzeba ręcznie impedancję ustawiać.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Hm, słyszałem już kilka razy, że w amplitunerach Onkyo należy ustawić ręcznie impedancje. W Marantzu tego nie ma. Nie wiem czy to dobrze, czy to źle, tzn, czy Marantz to olewa czy ma jakiś układ automatyczny.
 

werf

Active member
Bez reklam
Współczesny Marantz AV nie współpracuje z kolumnami 4ohm więc nie ma potrzeby manualnego wyboru
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Krzysiek dla przykładu wszystkie kolumny Dynaudio są 4 ohmowe ,Monitor Audio Platinum również,i wiele innych
W przypadku Paradigm to jest ciekawa sprawa producent pisze "kompatybilny z 8ohm" ale nie pojawia się jednoznaczne stwierdzenie ,że kolumny są 8 ohmowe,gdyby wziąć na serio to wzmacniacz 8 ohm się nadaje ,ale już amplituner 6 ohm nie .Tak naprawdę impedancja nie powinna się zmienić więcej niż 20% od tej zadeklarowanej czyli np.w przypadku 6ohm minimum powinno wynosić 4,8ohm ,ale nie raz jest tak ,że kolumny ledwo przekroczą 3,3ohma a producent deklaruje impedancję znamionową 8 ohm
W przypadku dobrze zaprojektowanego amplitunera nie potrzeba zmieniać ręcznie impedancji ,dobrym przykładem jest amplituner Phillips serii Cineos

341589PH1.jpg


Amplituner współpracuje z głośnikami o impedancji 4 ohmy pomimo że jest tzw wzmacniaczem cyfrowym ,kompaktowe wymiary nie pozwoliły na zastosowanie klasycznego transformatora z rdzeniem EI jest tu zasilacz impulsowy o wielkości mniej więcej pudełka od papierosów jest oczywiste ,że tym bardziej sobie poradzi z kolumnami 6 lub 8 ohmowymi
 

werf

Active member
Bez reklam
Nie wiem jak jest z Nadem ale np Yamaha od lat nie stosuje przełącznika wybór po przez menu podobnie Onkyo i Pioneer x6 który od tego modelu ma dodane 4ohm dla frontów i centralnego

Możesz to łatwo sprawdzić podłączając takie kolumny głośność na plus i zobaczysz wtedy czy zadziała zabezpieczenie :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry