Pytanie do eksperta (moc wzmacniacza)

lukasmlody

New member
Witam! Czy ktoś potrafi mi wytłumaczyć dlaczego im słabszy wzmacniacz tym głośniej gra!
Otóż przygodę z Hi Fi rozpocząłem od:
Cambridge audio Azur 740 ktory mial 100watt na kanał testując go na moich głośnikach Mordaunt Short Mezzo 6 i CD Player CA Azur 650C bylem w stanie dać potencjometr głośności na maxa i głośniki wytrzymywały!
Później kupiłem CA Azur 650A ktory ma 75watt na kanal na tych samych glosnikach i cd playerze na na 2/3 potencjometru głośności juz głośniki sie konczly
A teraz kupiłem Marantaz PM 6003 który ma jedyne 45watt na kanal i jestem w szoku najtanszy a tak wymiata ze nie jestem w stanie dac polowy mocy na potencjometrze i głośniki się kończą dodatkowo przycisk loudness powala na kolana bass jest tak intensywny i soprany czyste i wyraziste, ze bije oba wzamacniacze CA. Dlaczego tak jest??
 

Jok3r

New member
Bez reklam
Dlatego, że najwidoczniej w Marantzu najmniej pokłamali z mocą, oraz może być w nim wzmacniacz o najwyższej skuteczności. Czyli mówiąc prościej, większość producentów niestety podaje zawyżone moce, a możesz to zweryfikować poprzez popatrzenie na tył amplitunera i na tabliczce znamionowej masz podany pobór mocy w W. Jeżeli po przemnożeniu podanej mocy przez producenta przez ilość końcówek mocy wychodzi wartość wyższa od poboru mocy, to znaczy, że nigdy takiej mocy nie osiągniesz i jest to wartość zawyżona. Ważnym parametrem jest też skuteczność wzmacniacza, czyli ile % z pobieranej mocy z sieci zamienia on na prąd elektryczny, a ile zamienia na ciepło. Jeżeli masz wzmacniacz, który ma podany pobór mocy 200W, a jego skuteczność wynosi 50% to zagra on ciszej od wzmacniacza, który ma również pobór mocy 200W, ale skuteczność 90%. Jeżeli chodzi o czystość brzmienia, mniejsze zniekształcenia, to już jest więcej do pisania, ale też po części wiąże się ze skutecznością wzmacniacza. A co do Twoich sprzętów, to pierwszy był dobrany optymalnie, drugi trochę na wyrost, a trzeci jak Ci przesterowywuje kolumny, przy tak małej mocy jest za mocny, ale jak nie będziesz rozkręcał go bardzo to jest ok:) Najważniejsze, że znalazłeś najlepsze brzmieniowo połączenie.
 

don111

Banned
pierwsza możliwość - połowa potencjometru nie musi oznaczać połowy mocy, Marantz może mieć inne wyskalowanie potencjometru niż CA
druga możliwość - to nie kolumny "wysiadają" przy połowie głośności Marantza - tylko wzmacniacz
trzecia możliwość - moc mocy nierówna, podana przy innych zniekształceniach, impedancji
 

Jok3r

New member
Bez reklam
Połowa na potencjometrze prawie nigdy nie oznacza połowy mocy. Jeżeli przesterowywuje się wzmacniacz słychać bardzo metaliczne brzmienie, jeżeli przesterowywują się kolumny charczą niskotonowce i zniekształca się bas. CO do 600W i 200W to tak jak pisałem może być sytuacja, że urządzenie będzie pobierać z sieci 1000W, a w środku wzmacniacz o skuteczności 10% i osiągniesz 100W, a inny będzie miał 400W ale wzmacniacz o skuteczności 50% i będziesz miał moc 200W. Poza tym tak jak don pisał moc jest podawana bardzo różnie.
 

pedro1

New member
Akurat te trzy modele wzmacniaczy zostały zmierzone w laboratorium AUDIO
i tak
najsłabszy model Marantz PM6003 ma czułość wejściową najwyższą 0.22V i moc 2 x 47 W 8Ω oraz 2 x 70 W 4Ω / 1% THD+N
Azur 650A czułość wejściowa 0.35V i moc 2 x 70 W 8Ω oraz 2 x 103 W 4Ω / 1% THD+N
Azur 740A czułość wejściowa 0.513V i moc 2 x 113 W 8Ω oraz 2 x 190 W 4Ω / 0,15% THD+N

Jak widać najsłabszy model ma najwyższa czułość i stąd pewnie to głośne granie, piszesz, że głośniki się kończą i rzeczywiście może to być ich koniec, najzwyklej w świecie je zjarasz, przyczyną może być w tym przypadku przesterowanie źródłem sygnału (odtwarzacza cd) wejścia wzmacniacza, nie musi występować,ale może mieć miejsce lub z racji wysokiej czułości wejściowej granie wzmacniacza już przy granicach możliwości i tutaj już bym uważał , bo łatwiej zjarać głośniki słabym wzmacniaczem niż mocnym.
Jeśli chodzi o wzmacniacz Azur 740A , to głośniki powinny jego tortury przetrzymać z racji zabezpieczenia przed przesterowaniem a tym samym chroniące głośniki przed niebezpiecznymi dla nich harmonicznymi, zresztą jego moc pokrywała się z zalecanymi przez producenta kolumn do 150W więc wszystko ładnie współgrało (miałeś głośno i czysto), przy słabszym wzmacniaczu też możesz mieć głośno ale też z harmonicznymi co bezpieczne dla kolumn nie jest.
 

damian820927

New member
Bez reklam
Do Twoich kolumn najlepszy był CA740A miałeś ciszej przy gałce do 12 ale nie wieże że nie grał głośno po 12 i przede wszystkim czysto. Sam mam ten wzmacniacz z MA RX8 i tak zgodzę się do 12 nie ma szału ale można fanie czysto posłuchać ciszej muzyczki, a po 12 to już inna bajka wzmacniacz z db na db nabiera głośności a przy tym nie tracąc czystości.
 

lukasmlody

New member
Nie katuje moich glosnikow, wiem na ile moge sobie pozwolic, narazie CA650A spakowalem do kartonika i ciesze sie Marantz-em po jakims szasie znow podlacze CA i zadecyduje ktory wzmacniacz bardziej mi odpowiada, narazie poluje jeszcze na CD Playera Marantza 6003 zeby byl komplet, a pozniej sprzedam ktorys z nich lub dokupie glosniki (no wlasnie, ale jakie?) do sypialnie, nie mialem jeszcze kontaktu z tak zachwalanymi Monitor Audio wiec chyba musze zaczac przygode z ta marka :)
 

lukasmlody

New member
2x5 nie planuje bo minimalna rekomendowana moc wzmacniacza moich glosnikow to 25watt, ale moze rozgladne sie za jakims mocniejszym wzmacniaczem powyzej 100w moze cos polecacie?
 

lukasmlody

New member
dzisiaj zakupilem Yamahe AS500 2x85watt i macie racje 3/4 mocy i glosniki czysto graja i teraz mam audiotele jaki wzmacniacz zostawic sobie Marantz 6003, Cambridge 650 czy wlasnie Yamahe AS50. Narazie Yamaha mnie nie porwala, choc jest mocna ale ten dzwiek jakis nie porywajacy, wieksze wrazenie zrobil Marantz. Wiecie z jakimi glosnikami zagra najlepiej Yamaha? moze monitor BR audio ktore beda u mnie za tydzien?
 
Do góry