Pytania przed zakupem pierwszego projektora.

Robert_em

New member
Witajcie.

Zaczynam się interesować tematem projektora i po pierwszej porcji lektury wstępna decyzja - LED.
Ale mam podstawowe pytanie: chciałbym powiesić ekran 210x160cm elektryczny, projektor miałby się znajdować na wprost podwieszony do sufitu w odległości 6,20m -jaki sprzęt wypełni mi z tej odległości ekran w pełni? Da się w ogóle to zrobić w tej technologii?

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

max00

New member
Witajcie.

Zaczynam się interesować tematem projektora i po pierwszej porcji lektury wstępna decyzja - LED.
Ale mam podstawowe pytanie: chciałbym powiesić ekran 210x160cm elektryczny, projektor miałby się znajdować na wprost podwieszony do sufitu w odległości 6,20m .

ekran 210x160cm wypełnisz z ~3m z 6,2m do przeciwległej ściany już fotony nie dolecą ;)
 
Ostatnia edycja:

multitecham

New member
>>multitecham
"..
Za efekt tęczy nie odpowiada koło kolorów tylko częstotliwość generowanego obrazu , czyli koło kolorów x2 x4 x5 oznacza szybkośc w składaniu obrazu im szybciej tym przejście pomiędzy składowymi obrazu jest mniej widoczne, jessli nie ma w nim koła to i tak obraz jest nadal skladany sekwencyjnie i nie ważne czy to 1xDLP czy 3xDLP nadal obraz jest skladany sekencyjnie i nic tego nie zmieni na tym polega DLP..."

Niestety, mylisz się, za efekt tęczy odpowiada koło kolorów, a dokładniej jego obecność. Im posiada większą prędkość obrotową tym efekt jest mniejszy, jednak niektórzy ludzie są tak bardzo na niego czuli że widzą go nawet przy kołach >5x. Wszystkie pj pozbawione koła czyli 3xlcd i 3xdlp nie posiadają koła kolorów bo go nie potrzebują :), więc efektu tęczy w nich nie ma.
Opisując rolę koła wyraźnie widać, że nie za bardzo wiesz po co ono jest i jak działa.
Koło dodaje kolory do czarnobiałego obrazu jaki dają jednoczipowe dlp żarówkowe, natomiast ledowe dlp nie potrzebują koła bo obraz rzutowany na chip dlp jest kolorowy. Pj lcd też go nie potrzebują z tego samego powodu jak ledowe, obraz jest już kolorowy.
Przy okazji nie ma czegoś takiego jak LED lampa, to są trzy diody led dużej mocy w kolorach podstawowych, czyli RGB. Zespół takich diód można kupić za ok 200$.

chodziło mi o to żę im większa predkośc koła tym szybciej składany jest obraz , a jak działa DLP to wiadomo światło z lampy przelatuje przez jeden z kolorów koła i trafia na DMD w ten sposób tworzeniaa jest klatka np zielona w ten sam sposób kolejne czyli RGB dla polepszenia jakości w lepszych projektorach stosuje się więcej segmentów z kolorami pośrednimi np wtedy takie koło ma np 5/6/7 segmentów i różne predkości koła 2/4/5/6/7 w ten sposób minimalizuje się ten efekt w projektorach 3xdlp nie wystepuje efekt tęczy ale i tak obraz jest składany klatka po klatce który drażni oko ogólnie napisałem że jest to efekt tęczy , a że LCD nie ma koła to koniowi tłumacz , może to co pisze nie jest jasne ale takie sa fora jeden pisze o jednym a drugi myśli o czymś innym no nie ważne ja tam swoje wiem z kilku letniej praktyki w naprawach i regeneracji projektorów i nie potrzebuje żebyś mi tłumaczym coś z opisów które znalazłeś w necie bo ja to znam z praktyki.

max00 linków ci nie podam bo nie wiem czy tu można , ale jak cię to interesuje to prosze pisz na PW podam ci szczegóły co i jak bo jak tu napisze to jeszcze o autoreklame mnie posądzą jak mieszkasz gdzies w okolicach wrocławia to zapraszam pokaże ci u siebie jak to wyglada i sam ocenisz czy nie mam racji , a wracając to tematu czy ktoś kto posiada to LG dowedział się już ile ma gwarancji na LED-Y (nie bede pisał znowu ogólnie że lampe bo się fachowcy odezwą)

pisze o tej gwarancji bo na pewnym forum ktoś napisał cytuje:


"Kupiłem ten projektor w styczniu 2011 roku i "chodził" do 12 sierpnia 2011 roku w Kwidzynie (sieć komputronika). Najśmieszniejsze jest to, że korzystałem z tego projektora 2h w tygodniu, łączna ilość godzin nie przekroczyła 60. Sprzęt był mi potrzebny dopiero od września, ponieważ prowadzę lekcje z elektroniki, programowani i tworzenia stron WWW dla placówek edukacyjnych oraz firm. Po tym czasie na ekranie zaczęły pokazywać się białe kropki oraz czarne poziome pasy i mnóstwo kropek, co ewidentnie wskazuje na zużycie lampy projektora.
Oczywiście gwarancja na ten sprzęt jest na 2 lata, ale nie obejmuje lampy!! Lampa ma gwarancje 6 miesięcy!! Zapewne producent przewidział fakt, że ludzie kupujący taki projektor będą go używać po 2h w tygodniu i dlatego wyliczył czas żywotności lampy na 6 miesięcy. Co nie zgadza się z danymi technicznymi lampy 30 000 godzin. Według noty katalogowej tego produktu lampa powinna mi starczyć na 3,5 roku ciągłej pracy (bez wyłączania), a nie na 60h!!! Podanie tak długiej żywotności lampy jest głównym powodem kupna tego projektora. Dlatego uważam, że jest to nabijanie klienta w butelkę i odradzam kupna tego projektora.
Niech Was nie przyciągają promocję i znana firma LG. Produkt jest po prostu słaby i sklepy próbują się go pozbyć."
 
Ostatnia edycja:

YABBA235

New member
>>multitecham
Chyba wystarczająco prosto i jasno wykazałem, że się mylisz co do źródła efektu tęczy, chyba, że nie potrafisz prosto wyrazić tekstem tego, co chcesz powiedzieć.
I nie wyjeżdzaj mi tu z tekstami o mojej wiedzy z netu bo jeżeli ty naprawiałeś pj to omijałbym twój serwis z daleka :).
Zanim będziesz popisywał się "wiedzą" lepiej wcześniej wpisz w wyszukiwarkę "dlp rainbow effect"
i nie wypisuj głupot.
P.S.
Ja się nie chwalę ile wyczyściłem kół w pj :)
A moja optoma ma rok gwarancji i nic nie wiem o innej gwarancji na moduły led ( nie na lampę :))
 
Ostatnia edycja:

multitecham

New member
>>multitecham
Chyba wystarczająco prosto i jasno wykazałem, że się mylisz co do źródła efektu tęczy, chyba, że nie potrafisz prosto wyrazić tekstem tego, co chcesz powiedzieć.
I nie wyjeżdzaj mi tu z tekstami o mojej wiedzy z netu bo jeżeli ty naprawiałeś pj to omijałbym twój serwis z daleka :).
Zanim będziesz popisywał się "wiedzą" lepiej wcześniej wpisz w wyszukiwarkę "dlp rainbow effect"
i nie wypisuj głupot.
P.S.
Ja się nie chwalę ile wyczyściłem kół w pj :)
A moja optoma ma rok gwarancji i nic nie wiem o innej gwarancji na moduły led ( nie na lampę :))


a ja ci mówie że nic nie wykazałeś powtarzam ci jeszcze raz to nie samo koło jest żródłem tego efektu tylko sam proces powstawania obrazu jest jeden DMD i wyświetla poszczególne ramki RGB na przemian i to jest jest efekt tęczy a nie to że ono tam jest albo że sie kręci koło słuzy tylko do tego żeby zabarwić światło i do niczego więcej , jeśli są 3 DMD i jedno zródło światła to jest ono barwione i każdy DMD obrabia tylko jeden kolor i koła nie trzeba i potem pryzmat składa to do całości , jest jeszcze opcja 3 DMD i 3 LED (te projektory sa bardzo drogie) a w tym LG jest 1 DMD i trzy zródła światła RGB świecą na przemian nie trzeba barwić światła i dlatego nie ma koła przez to mozna zwiększyć czestotliwośc pracy DMD co wpływa na obraz co nie zmienia faktu że to nadal składanie obrazu z poszczególnych składowych RGB i co chcesz jeszcze wiedzieć , widać że potrafisz tylko małpować google i nic pozatym w google napisali że jest koło w dlp i efekt teczy to ty wypisujesz że koło robi tęcze w DLP weź się puknij .

http://pl.wikipedia.org/wiki/Digital_Light_Processing -prościej sie wytłumaczyć nie da
 
Ostatnia edycja:

max00

New member
max00 linków ci nie podam bo nie wiem czy tu można , ale jak cię to interesuje to prosze pisz na PW podam ci szczegóły co i jak bo jak tu napisze to jeszcze o autoreklame mnie posądzą jak mieszkasz gdzies w okolicach wrocławia to zapraszam pokaże ci u siebie jak to wyglada i sam ocenisz czy nie mam racji , a wracając to tematu czy ktoś kto posiada to LG dowedział się już ile ma gwarancji na LED-Y (nie bede pisał znowu ogólnie że lampe bo się fachowcy odezwą)

pisze o tej gwarancji bo na pewnym forum ktoś napisał cytuje:

Interesują mnie modele to podać możesz to ce podałeś do mnie nie przemawiają zupełnie przy cenach lamp i pozostałych parametrach

Nie interesuje mnie pan miecio domowy szpecąc z pod wrocławia z lutownica w ręce to ma być ogólnie dostępne dla wszystkich "kowalskich" wypala sie lampa wchodze na strone www klikam a tam lampa za 250zl i projektor za 1000zl i serwis darmowy żeby to zrobił :)

Co do gwarancji na LG, googla wyłączyli? zobacz na stronie sklepów ile dają gwarancji na projektor a ile na żarowe i nie spalaj się od razu :) nie ma tam 10 lat nie ma tam tez 30K h
ja juz mam za sobą spokojnie 1000h pracy i wiesz co działa jak padnie na 100% napisze na forum ile podziałał mnie tak samo podnieca nijaka firma LG jak tak samo nijaka firma epson i inne nijakie firmy za sprzęt w nijakiej cenie czasy wiecznej elektroniki mineły
 

Przemek_PC

New member
Sposób wymiany lampy jest opisany w instrukcji projektora, przynajmniej opisany był w tych z którymi miałem kontakt i który mam obecnie. Serwis do tego nie potrzebny. A same lampy można kupić na ebay, do wyboru do koloru, przed chwilą sprawdzałem do swojego modelu, 77$ bez obudowy albo 133$ z obudową. Wysyłka gratis. Większe koszty niż lampa to polaryzatory a w przypadku starszych konstrukcji jak mój Sanyo PLV-Z3 organiczne panele LCD, które po jakimś czasie zaczynają umierać (panel toru niebieskiego w moim projektorze niestety zaczął umierać a przebieg projektora to 3000h i druga lampa, pierwsza wymieniona przy 2000h).
 

multitecham

New member
Nie interesuje mnie pan miecio domowy szpecąc z pod wrocławia z lutownica w ręce to ma być ogólnie dostępne dla wszystkich "kowalskich" wypala sie lampa wchodze na strone www klikam a tam lampa za 250zl i projektor za 1000zl i serwis darmowy żeby to zrobił :)

No widzisz a jakbyś się zainteresował to byś teraz ogladał w domu fullhd na 300 calach za smieszną kasę a teraz sie jarasz 70 calowym LG w XGA za 2400zł zonk :) zonk :)

no to teraz sobie policz na przykładzie :

projektor np taki BENQ W500 poszedł za 450zł lampa 250zł razem 700zł i masz całkiem dobry sprzęt do kina domowego 720p który w sklepie kosztuje 2600zł i bije na głowe wszystkie te LED które tu podajecie a wszystko to za ułamek ceny i takie rozwiązanie polecam każdemu jesli nie chce wydawać dużo kasy a chce mieć w domu coś fajnego na wieczory filmowe.



Co do gwarancji na LG, googla wyłączyli? zobacz na stronie sklepów ile dają gwarancji na projektor a ile na żarowe i nie spalaj się od razu :) nie ma tam 10 lat nie ma tam tez 30K h
ja juz mam za sobą spokojnie 1000h pracy i wiesz co działa jak padnie na 100% napisze na forum ile podziałał mnie tak samo podnieca nijaka firma LG jak tak samo nijaka firma epson i inne nijakie firmy za sprzęt w nijakiej cenie czasy wiecznej elektroniki mineły


Googla nie wyłączyli to że pisza 2 czy 3 lata to masz chłopie na projektor a nie na źródło światła LED zadzwoń sobie do sklepu gdzie kupiłeś ten LG a potem napisz nam wszytskim ile jest gwarancji na lampe , czekam z niecierpliwością.LG tak samo nijaka jak EPSON??? hallo jest tam ktoś EPSON jak zaczynał robić projektory to LG czy ACERA nie było więc daruj sobie takie porównania

więc jesli mialbym wybierać z tych nowych projektorów LED LG/ACER/OPTOMA to wybór byłby oczywisty Optoma ML500 LED 720p bo Optoma to Optoma robi projektory które zajmują wyskoie oceny i istnieje w tym interesie sporo czasu więc ma doswiadczenie nie uczy się a działa , po drugie 720p po trzecie większa jasność.
 
Ostatnia edycja:

edi7777

Member
Mam już trochę dość tych bzdur o projektorach LED. Wiadomo, że ta technologia się rozwija i będzie super jak już zaczną powstawać "poważne" konstrukcje LED. Wkurza mnie w tej chwili pisanie o jakimś super obrazie i opadzie szczeny przy 100" z takiego projektora. Jest kilka faktów którym zaprzeczanie graniczy z kłamstwem takich jak:
-obraz z budżetowych projektorów LED (czyli takich o jakich tu rozmawiamy) jest totalnym dnem w porównaniu do jakiejkolwiek konstrukcji HD w technologii DLP bądź LCD.
-wyświetlanie obrazu powyżej 80" (to i tak już za dużo na LEDy) jest z sensem (bo kurna nie jest! chyba że lubicie oglądać obraz porównywalny jakościowo do telewizorów z przed 30 lat)

Projekcja na LEDzie ma sens przy 100% zaciemnieniu w idealnie przygotowanym pomieszczeniu i wtedy można mówić o jakiś 70-80", a obraz i tak nie dorówna porównywalnej cenowo konstrukcji LCD czy tym bardziej DLP.

Można też zapomnieć o 30k godzin. Co więcej można zapomnieć o 10k godzin pracy LEDa bo nikt tego puki co nie sprawdził.

Cechą lamp DLP/LCD jest to że po upływie czasu wskazanego przez producenta (np. 4000h) lampa zaczyna świecić słabiej, a nie że jest do wywalenia bądź wybucha. Wskazana jest wtedy wymiana bądź renowacja lampy.

Lampy LEDowe też z czasem świecą słabiej tyle, że ich żywotność jest dłuższa.

Nie mam nic przeciwko projektorom LED i mam nadzieję że ta technologia z czasem wyprzedzi obecne DLP i LCD ale myślę że jeszcze sporo wody upłynie nim to się stanie.
 

max00

New member


hehhe
projektor np taki BENQ W500
Głośność (poziom hałasu): 32/28 dB (Tryb normalny/Tryb ekonomiczny) ja głuchy nie jestem i odkurzacza na stole nie potrzebuje do ogladania TV :)

wklejka z allegro
"Projektor jest uzywany , ma trzy lata . Po 3 tys. w projektorze padla lampa i zostala poddana regeneracji.Na regenerowanej lampie projektor przepracowal ok 100 h. Wszystko pracuje jak nalezy z JEDNYM wyjatkiem , mianowicie kolory nabraly zolto_zielonej poswiaty (czesto opisywany problem na forach)!!!. Nie wiem czy to kwestia slabej regeneracji lampy ,czy przydaloby sie czyszczenie optyki. Mnie to specjalnie nie przeszkadzalo ( udalo sie zminimalizowac ustawianiem kolorow )ale napewno nie jest to w pelni komfortowe. "

Lampa do BENQ W500 ceny ok 800zl sklepy internetowe a 250zl u ciebie w piwnicy ?

Masz problem z posługiwaniem się google/tel i znalezieniem ile jest gwarancji na lampę a ile na sprzęt?

Niestety ty widzisz wszystko dalej po 5zl :) bajki opowiadasz bredzisz coś o calach, gwarancjach na sile chcesz kowalskiego złomem i lutownica uszczęśliwić a konkretów jak nie było tak dalej nie ma panie fafowcu twojego kotleta nie da się zjeść
 

multitecham

New member
hehhe
projektor np taki BENQ W500
Głośność (poziom hałasu): 32/28 dB (Tryb normalny/Tryb ekonomiczny) ja głuchy nie jestem i odkurzacza na stole nie potrzebuje do ogladania TV :)

wklejka z allegro
"Projektor jest uzywany , ma trzy lata . Po 3 tys. w projektorze padla lampa i zostala poddana regeneracji.Na regenerowanej lampie projektor przepracowal ok 100 h. Wszystko pracuje jak nalezy z JEDNYM wyjatkiem , mianowicie kolory nabraly zolto_zielonej poswiaty (czesto opisywany problem na forach)!!!. Nie wiem czy to kwestia slabej regeneracji lampy ,czy przydaloby sie czyszczenie optyki. Mnie to specjalnie nie przeszkadzalo ( udalo sie zminimalizowac ustawianiem kolorow )ale napewno nie jest to w pelni komfortowe. "

Lampa do BENQ W500 ceny ok 800zl sklepy internetowe a 250zl u ciebie w piwnicy ?

Masz problem z posługiwaniem się google/tel i znalezieniem ile jest gwarancji na lampę a ile na sprzęt?

Niestety ty widzisz wszystko dalej po 5zl :) bajki opowiadasz bredzisz coś o calach, gwarancjach na sile chcesz kowalskiego złomem i lutownica uszczęśliwić a konkretów jak nie było tak dalej nie ma panie fafowcu twojego kotleta nie da się zjeść

Z toba jak z dzieckiem , napisałem np a ty juz wygrzebałeś w alledrogo w500 najgorszy jaki mogłes trafić ,tego oczywiście bym nie kupił bo ma spalony polaryzator i nic nie zrobisz a to że gośc bajeczke dopisał to nic nowego bo chce się tego pozbyć.
cała sprawa własnie polega na znalezieniu odpowiedniego projektora i doprowadzenie go do użytku i nie robie tego za darmo a to jest forum a nie sklep i nie musze nikomu żadnej konkretnej oferty kierować , tytuł tego postu ,co warto wiedziec przed zakupem pierwszego projektora to własnie podpowiadam i nie musze nikomu żadnej konkretnej oferty kierować , ja widze po 5zł ha ha jasne a to przecież dla ciebie 250zł za lampe to drogo.
Piszesz coś o hałasie o odkurzaczach chyba zapomniałes sie bo przecież ten LG
Głośność (econo):23 dB
Głośność (normal):28 dB
tylko co ty w tym eco poogladasz ???
bredze o calach no tak żadna róznica 70 (o ile 70) a 100 nie mówiąc o 200 czy 300 , no ale przecież zaraz powiesz że w biały dzień rzucasz obraz 100 cali i super obraz masz
250zł kosztuje regeneracja u mnie na codzień, chcesz fakture nie ma problemu 250zł+vat

Masz problem z posługiwaniem się google/tel i znalezieniem ile jest gwarancji na lampę a ile na sprzęt?
-to ciebie powinno to interesować ja mam to gdzieś ,bo ty masz ten projektor nie ja , ja ci tylko mówie że na projektor i lampe są różne terminy gwarancji na projektor 36m a na lampe podają że 12m ale jak podałem wyżej ktos kto próbował reklamowac taki projektor dowiedział się w serwisie że na lampe 6m nie wiem jak to jest naprawde ale w twoim interesie było by to sprawdzić.

daj już spokój idz ogladaj LG:)
 

multitecham

New member
Czyli jeden wielki bullshit
muszę być serwisantem proj żeby kupić dobry tani proj
muszę być mechanikiem żeby sobie tanio auto naprawić
muszę być zegarmistrzem żeby naprawiać tanio zegarki ...
w skrócie takie rady dla mnie są g .. warte wiec zmykaj do lutownicy a ja do lg


muszę być serwisantem proj żeby kupić dobry tani proj
jak chcesz kupić to nie musisz być serwisantem, wystarczy przed wydaniem ponad 2tysia ruszyć głową, no ale jak sie chłop napalił to go poniosło

muszę być mechanikiem żeby sobie tanio auto naprawić
nie koniecznie, ale za darmo to ci nikt nie naprawi więc samemu to ci wyjdzie najtaniej

muszę być zegarmistrzem żeby naprawiać tanio zegarki ...
jak wyżej

siedze przed pt-ae4000 popijam piwko i łacha ciągne bo mam wrażenie że nie umiesz czytać :)
poprostu trzeba cie zatrudnić w dziale marketingu LG
 

edi7777

Member
Może by tak zakończyć ten offtop bo myślę, że większość osób z tego forum na pewno nie kupiłaby projektora LED, a tym bardziej LG. Wiadomo, że jest to lipny sprzęt w porównaniu do konkurencji. Magia reklamy polega na tym, że ktoś jednak go kupi i będzie z niego zadowolony bo to w końcu projektor (pamiętacie swoją radość z pierwszego projektora?:p).
 

multitecham

New member
max00 zadał jakięś życiowe szlagiery to mu odpisałem przecież jak zrobisz sam to zrobisz taniej i jest to fakt niepodważalny ale nikt ci nie każe tego samemu robić idac , ja akurat siedze w projektorach bo tym się zajmuje na tym polega moja praca nie masz argumentów to wypisujesz jakieś bzdury o leczeniu i koszulkach , tylko jak jedziesz naprawiać samochód to wszystko ci jedno ile zapłacisz za wymiane świecy ? czy wydasz 1000zł czy 100zł założe się że nie no to nie ucz dziadku życia , a fakt jest taki jak napisał edi7777 i to tyle w temacie,

A to jest setno sprawy:
kupiłeś ten projektor tylko dlatego bo nabrałeś się jak nie jeden na "żywotność LED" żeby było taniej bo na lampy nie wydasz dużo i próbujesz wmawiać komuś że jest zajeb... bo nie wątpie ze dla ciebie jest

pamiętacie swoją radość z pierwszego projektora?
-Gość własnie to przechodzi i żaden argument do niego nie przemówi , dał by się pokroić za to...

bede mądrzejszy na tym kończe bo faktycznie offtop
 
Ostatnia edycja:

pa3

New member
Bez reklam
Przecież w/w projektory LED przeznaczone są dla biznesu, prezentacji itd - Heh, wystarczy że rozdzielczość jest w zasięgu 720p, a wielu zaraz myśli że mamy do czynienia z maszynką Home Theater, który generuje taki sam obraz (oddanie kolorów, wysoki realny kontrast, detale w ciemnych/jasnych partiach, głębia czerni,.. itp) jak sprzęt HD z prawdziwego zdarzenia.

Jeśli, ktoś zamierza mieć kino w domu, wybierze w tej cenie Optome HD600x/HD66, Benq W600/W700 czy inny model ze stajni Acera (koszt lamy dla tych modeli to jakieś 500-600 zł, a przecież istnieje jeszcze możliwość regeneracji za mniejszą kwotę). Ledy dopiero stawiają pierwsze kroki, więc minie sporo czasu zanim doczekamy się rzutnika pod KD "z krwi i kości", zachowując przy tym zjadliwą cenę.
 

max00

New member
kupiłeś ten projektor tylko dlatego bo nabrałeś się jak nie jeden na "żywotność LED" żeby było taniej bo na lampy nie wydasz dużo i próbujesz wmawiać komuś że jest zajeb... bo nie wątpie ze dla ciebie jest

spalasz się w temacie jak dziecko napisalem juz x razy ze ja chętnie kupie projektor na żarówkę
tylko ma być cichy ma być energooszczędny ma być długowieczny itd
o długowieczności LED się nie wypowiadaj bo tyle samo wiesz co przeczytasz nikt tego nie sprawdził
jak padnie to nie omieszkam napisać, usilnie proponujesz jakieś złomy jak mam ogladaC TV przy 28dB? ty głuchy jesteś? dla mnie 28db jest nie do z akceptowania!!! z twojego cud benq to tez światowej klasy producent projektorów? ;)
Wiec ja nie żałuje zakupu do czasu aż nie padnie LED mam nadzieje ze nastąpi to za trochę :)
jak już napisałem x razy jak bys miał coś naprawdę ciekawego za 2K chętnie wywalę tego złoma LG i kupie cud żarówkę
 

YABBA235

New member
>>multitecham
Ty chyba masz bardzo celny nick forumowy, chodzi mi o jego drugą część :)
Podałeś mi linka do wikipedi, to ja ci podam fragment, właśnie z tego linka, pierwsze zdanie z rozdziału dot. efektu tęczy:
"..DLP projectors utilizing a mechanical spinning color wheel may exhibit an anomaly known as the "rainbow effect."

Naprawdę, nie błaznuj, liżnij trochę wiedzy i języka.A uwagi o pukaniu się w czoło to wiesz co...

Kończąc już mój udział w tej dyskusji, wspomnę tylko o złotej zasadzie projektomaniaka:
" najpierw obejrzyj, potem krytykuj ".
LED-Y nie są konkurencją do żarówek pod wieloma względami, jednak zalety mają. Jak to w życiu co kto potrzebuje :)
Pozdr.
 
Do góry