Przyszłość należy do dużych telewizorów.

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Przyszłość należy do dużych telewizorów.



Wzrasta na świecie średnia przekątna wielkości zakupu telewizorów i to z roku na rok.
To co jeszcze trzy lata temu wydawało się wielkie, dziś już nikogo nie zadziwia rozmiarem.


W dobie CRT [nie tak daleko] limit wynosił 36 cale.
Przed dziesięciu laty, wraz z pojawieniem się płaskich telewizorów cyfrowych, to 40 cali było punktem kulminacyjnym. Następne lata 46", a teraz 50 cali.
Według oficjalnych danych producentów czeka nas kolejny wzrost średniej zakupowej.
Teraz średni panel 50 cali zmieni się na 58 cali.
Udział w rynku światowym w 2013 roku wzrósł o 3%, a na 2014 r. prognozy mówią o wzroście 5%. Czyli jeden na dwadzieścia sprzedawanych telewizorów w 2014 roku będzie miał 58 cali.
I te dane określa się jako umiarkowane. Bo z nadejściem telewizorów Ultra HD w połączeniu z dramatycznym spadkiem cen, które już się rozpoczęły, przewidywany jest ogromny wzrost procentowy w 2014 r. modeli powyżej 55 cali.
Jedyną pewną rzeczą jest to, że krzywa stale rośnie.

Na rynku dużych telewizorów mistrzem jest Japoński koncern - Sharp.


To nie przypadek, że wszyscy szykują się do ekspansji telewizorów Ultra HD z przekątnymi nawet 110 cali. Dziś wydaje się to ogromna przekątna. Ale jeszcze niedawno 40" było ogromnym wyzwaniem...
fullhd
 

ernet

Active member
Bez reklam
To ja chyba wyprzedziłem co najmniej o rok przyszłe tendencje :) ( vide: moj podpis ). Ale absolutnie się zgadzam ,co kiki zacytował wyżej. Zaczynałem od LCD 40", który wydawal sie mi potworem. Potem pokój "zaczął się kurczyć" i .. 46" i ... 50" i... teraz jest dobrze, a fotel pozostaje na miejscu :)
 

kkdrg

New member
Bez reklam
Użytkowo wcale nie sądzę żeby te przeciętne przekątne jakoś już mocno rosły. Podejrzewam że 60 cali to jest dla większości już bardzo dużo, a rozmiary to nie tylko zalety ale też wady.
 

peterka1000

Member
Bez reklam
Użytkowo wcale nie sądzę żeby te przeciętne przekątne jakoś już mocno rosły. Podejrzewam że 60 cali to jest dla większości już bardzo dużo, a rozmiary to nie tylko zalety ale też wady.

Wady są ale tylko w szajsie zwanym LCD LED , natomiast w pazmach im większa tym lepsza . Dlatego ja już od dawna wyprzedzam trędy światowe mając obecnie już 65VT60 :) . A 5 lat temu miałem już 46 cali . W temacie Tv im większy tym lepszy i nie ma się co okłamywać . Kiedyś ktoś powiedział na forum '' Ci co mówią że tv jest za duży tylko się okłamują , bo ich nie stać '' :) Coś w tym jest . Ja zaczynałem od Pioneera Kuro 42 cale i szybko się przekonałem że rozmiar to podstawa . Jak by mnie stać było już bym miał w domu plazme Panasonica 103 calową ale niestety ostatnia cena jaką widziałem w tym calarzu gdzieś w sklepie internetowym to 160000 zł . :)
 

SDman

Banned
Użytkowo wcale nie sądzę żeby te przeciętne przekątne jakoś już mocno rosły. Podejrzewam że 60 cali to jest dla większości już bardzo dużo, a rozmiary to nie tylko zalety ale też wady.

Witam,
absolutnie się zgadzam, wystarczy spojrzeć na "blokowiska" w Polsce.
Takie trzy cztery wysokościowe bloki pokrywają cała dzielnicę domków jednorodzinnych.
W boku przy rozmiarze pokoju 16-22m 2 to 60" wydaje się być już gigantem
Większy = napad na bank i zmiana mieszkania.
Oczywiste również jest, że lichy obraz jest gorszy na GIGANTACH.
Tak więc jak "bogacze" się nasycą to wielkie formaty będą tańsze od mniejszych.

Pozdr.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dokladnie tak, kiedys 29" 4:3 (crt) to bylo cos. Wymiana na taki tv z 21" to bylo nie lada wydarzenie, towarzyszyly takie same emocje, jak dzis przy duzo, duzo wiekszych przekatnych. Przychodzili znajomi, byly dyskusje, ekscytacje i tak przy kazdej wymianie, rok po roku. Potem ukazaly sie pierwsze tv crt w formacie 16:9, bylo mase krytyki, nie bylo materialow, a wiekszosc dyskusji dot. trybow ktore w ludzki sposob potrafia dopasowac material 4:3 do przekatnej 16:9, czyli rozciaganie/powiekszanie itp. Ale zawsze, jeszcze 10 lat temu, jak siedzielismy z znajomymi, rozprawiajac o przyszlosci, kazdy z nas snul wyobrazenia o duzym ekranie, czyms co faktycznie zaspokoi wiekszosc naszych oczekiwan. Dzis juz niemal kazdy z nas doczekal tych czasow, a co do wad? Nie widze zadnych, absolutnie zadnych wad w stosunku do mniejszych odbiornikow. Jedyna "wadą" moze byc tylko brak odpowiednich warunkow w domu (zbyt male pomieszczenie), ale przy 4m jest to obsolutnie normalka, nie ma juz zadnych ekscytacji. Efekt "wow" mija bardzo szybko.
 
Ostatnia edycja:

heniumon

New member
Duże TV

Owszem niedawno 42 cale było duze , ale w te dziadowskie komunistyczne klitki trudno jest wstawić do pokoju TV o przekatnej 60 lub więcej cali.A tak na marginesie to powinna byc inna filozofia producentów nie krawedziowe podświetlenie ,a przynajmniej nano Led w TV 4K
 

lm648

Banned
.............. ale w te dziadowskie komunistyczne klitki trudno jest wstawić do pokoju TV o przekatnej 60 lub więcej cali................

Nic nie stoi na przeszkodzie abyś wybudował/kupił lepszy, większy apartament/willę wg Twoich oczekiwań i tam wstawił nawet 100" TV, ......... przecież mamy kapitalizm i wolność wyborów materialnych i poglądowych :) Jednak ty nadal przyjmujesz postawę roszczeniową, ....... adekwatną do "dziadowskich komunistycznych klitek" i w swojej krytyce masz pretensję do komuchów o to, że dali za małe klitki, .....nadal oczekujesz, że ktoś ci coś da za free. Te czasy minęły 24 lata temu :) mon już dzisiaj tak chętnie nie rozdaje :)
Niestety należy zmienić orientację postrzegania rzeczywistości i świat zmieniać od siebie, ....... a właściwie od swego myślenia.
Panie Hawranek to se ne wrati :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeszcze pytanie, co kto nazywa klitką, bo jak dwudziesto metrowy pokój ktos nazywa klitką, a w wiekszosci takie sa w blokowiskach, to ja sie pod tym nie podpisuje. Jasne ze to nie jest 40m2 salon w domu, ale w bloku tez nie ma tragedi. Ja bardziej ubolewam nad ograniczona skala odsluchow, a przekatna tv to najmniejszy problem. W takim 20m2 pokoju bez najmniejszych problemow wstawiamy 80", bez przesady, to jest tylko 15" wiecej jak 65", a 60-65" staje sie juz standartem, nie spotkalem tez nikogo kto ma 65" i mowi ze jest za duzy. Tak moze bylo pare lat temu, jak 52" bylo szczytem marzen, a wiekszosc siedziala na 32"-40". Ja mam 60" w malym pokoju, stoi z boku, ot tak bez zadnych specjalnych "kacikow" multimedialnych, sluzy do wszystkiego i jest zwyczajnie, po "ludzku". Bardzo przyjemnie sie oglada, nie ma przesytu. Maly pokoj ma ok.12m2
 
Dokladnie tak, kiedys 29" 4:3 (crt) to bylo cos. Wymiana na taki tv z 21" to bylo nie lada wydarzenie, towarzyszyly takie same emocje, jak dzis przy duzo, duzo wiekszych przekatnych. Przychodzili znajomi, byly dyskusje, ekscytacje i tak przy kazdej wymianie, rok po roku. Potem ukazaly sie pierwsze tv crt w formacie 16:9, bylo mase krytyki, nie bylo materialow, a wiekszosc dyskusji dot. trybow ktore w ludzki sposob potrafia dopasowac material 4:3 do przekatnej 16:9, czyli rozciaganie/powiekszanie itp. Ale zawsze, jeszcze 10 lat temu, jak siedzielismy z znajomymi, rozprawiajac o przyszlosci, kazdy z nas snul wyobrazenia o duzym ekranie, czyms co faktycznie zaspokoi wiekszosc naszych oczekiwan. Dzis juz niemal kazdy z nas doczekal tych czasow, a co do wad? Nie widze zadnych, absolutnie zadnych wad w stosunku do mniejszych odbiornikow. Jedyna "wadą" moze byc tylko brak odpowiednich warunkow w domu (zbyt male pomieszczenie), ale przy 4m jest to obsolutnie normalka, nie ma juz zadnych ekscytacji. Efekt "wow" mija bardzo szybko.

Jak bym się cofnął w czasie.
W tej samej klitce (11,5m2), w blokowisku zaczynałem w 1986 r. od Neptuna 22'' z wej. RGB. Co to było za szczęście, że udało się go kupić a kosztował "majątek" - 246000 zł.
W taj samej klitce stoi teraz 50'' i jest OK - warunek - dobry jakościowo "materiał" filmowy i TV.
 
Ostatnia edycja:

KamilaKornet

New member
Mam 20 metrowy pokój w bloku i 60 cali tv.I uważam - bo oglądam w zasadzie tylko kanały Hd i filmy blu ray iż jest to stanowczo za mało.Za kilka lat mierzę w 70-90 cali.I nie jest to żadna przesada.Tv 60 cali nie jest wcale duży ....(nawet po przesiadce z 21 cali crt).
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Czyli da się ;)
Az mi wstyd z moim 46 cali w salonie, w dniu zakupu był ogromny, dzis, po latach bardzo sie skurczył ;), ale większy tv oznaczałby u mnie ciasnotę dla kolumn.
Na szczęście wrazenia kinowe rekompensuje mi projektor.
 
Ostatnia edycja:
Do góry