Projektor za ścianą w kinie

bitterspy

New member
Witam

Noszę się z zamiarem zakupu projektora Epson TW3200. Buduję dom i chciałbym projektor umieścić za ścianą nośną salonu, znajduje się tam szafa w której mogę umieścić z powodzeniem projektor. Dzięki temu schowam go, wygłuszę i zwiększę dystans od ekranu do 5,5m. Ściana ma grubość z tynkiem 20cm i zastanawiam się jaką dziurę będę musiał wyłupać, żeby nie zasłaniała światła, jaką zastosować maskownice po stronie salonu żeby tę dziurę ładnie zasłonić no i co najważniejsze na jakiej wysokości umieścić projektor. Odwrócić do góry nogami i umieścić na wysokości góry ekranu? (Projektor rzuca światło chyba od krawędzi na której stoi w górę? Jak to sprawdzić?)

To w ogóle jest kwestia dla mnie niezrozumiała. Ekrany mocowane do sufitu, powiedzmy o wysokośći ok 2m będą miały u mnie dolną krawędź na wysokości 80cm (wysokość pomieszczenie 280). To jest mniej więcej wysokość wzroku osoby siedzącej na kanapie co oznacza, że na film trzeba będzie patrzeć w górę. Jak montowałem tv to umieściłem go tak aby środek ekranu wypał na wysokości 80cm. Gdybym tak chciał zrobić z ekranem musiałbym go powiesić na ścianie a to nie wygląda estetycznie.

Dzięki za pomoc.
 

fazo

New member
Nie można generalizować, to zależy od modelu projektora i sposobu wietrzenia szafy.
ps. a tu kalkulator od BenQ: BenQ Projector Calculator

Przecież pisze jaki chce projektor (ponad 200W). Dla mnie szafa to raczej przestrzeń zamknięta. I ładowanie do niej projektora to spore ryzyko, szczególnie że raczej robi się wszystko żeby sprzęt AV miał dobrą wentylację a projektor w szczególności. W instrukcji jest opisane jak powinien być umieszczony projektor.

Co do umieszczenia ekranu to u mnie jest około 30-40 cm na podłogą (tak aby zmieścił się centralny) co bardzo polecam (nie lubię patrzeć do góry). Jeżeli ma być rozwijany to można zamówić z większym borderem.
 

bitterspy

New member
Projektora nie zagotuję bo zamierzam wstawić go do wielkiej szafy pod zabudowę, a u gory zrobię wentylację szafy. Kurde z tego kalkulatora wychodzi mi, że 5m odległości to jest tak na styk z jasnością ;-(
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Musisz umieścić projektor bliżej ekranu. Rozważałeś opcję podwójnego sufitu? Możliwa oczywiście do realizacji wyłącznie wtedy, gdy kratki wentylacyjne nie są umieszczone na dolnej lub górnej ściance obudowy projektora.
conceiled.JPG
 
Do góry