projektor za 3-4 tys do kina domowego

berkovits

New member
To mój pierwszy post, więc witam wszystkich.

Zamierzam kupić projektor za 3..4 tysiące do kina domowego. Naszukałem się w internecie, że aż mnie głowa boli. Pomyślałem, że pewnie jaki wybiorę, taki mnie będzie cieszył (to mój pierwszy projektor).
Ostatecznie postanowiłem (czymś się kierować trzeba) uwierzyć rankingowi chip (www(dot)chip.pl/ranking/wyswietlanie-obrazu/projektory-do-kina-domowego) i skłaniam się do kupna Acer P5370W. Wcześniej myślałem o Epsonie EMP-TW700, bo ma lens shift i zoom optyczny 2.1x. Jest jednak za duży i ciężki (będę projektor musiał co tydzień-dwa przenosić), a ponadto w porównaniu z Acerem w testach (ze strony chip) wyszedł gorzej - nawet kontrast gorszy ma Epson mimo deklarowanego 10000:1.

Moje obawy:
- Ten Acer nie jest "dedykowany" do kina domowego. Jak to więc jest, że wygrał w rankingu projektorów do kina domowego. Akurat jego możliwości prezentacyjne mnie cieszą, ponieważ raz na miesiąc (około) będzie używany w tym celu.
- czy Acer to firma solidna? Jakoś nie mam do niej przekonania. A co myślicie o firmie BenQ?
- obawiam się tego mitycznego efektu tęczy. Jeśli nawet ja go nie dostrzegę, to może dostrzeże żona, i inni, z którymi będę film oglądać. Czy ten Acer ma mocny efekt tęczy?
- czy nie jest czasem za jasny jak na kino domowe? Czy nie będzie mocnej poświaty w pokoju (nie mam dobrych warunków do oglądania, mały pokój, itp.)? Czy nie będzie słabego kontrastu?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
 

dusi

New member
ojjj dawno nic nie pisałem, cześć

nie wiem jak ten projektor mógł wygrac z epsonem tw 700. z tego co widze to nie bardzo do kina domowego ten sprzet sie nadaje. 3000 ansi!!! strasznie jasny. miałem kiedyś projektor acera pd 116 ale to juz historia. na tamte czasy był ok, ale teraz. Moge ci powiedzieć tak. Mialem acera i jeśli chodzi o solidnośc, awaryjność czy jak tam, to nie mam zastrzeżeń. Projekotr może nie był wykonany z zachwycających materiałów, ale problemów z nim nie miałem. leży teraz w szafie, ma jakieś 1200 wyśweietlonych godzin i nie nadaje sie do użytku. po prostu obraz który wyświetla jest potworny... pod każdym względem. zaznaczę że pierwsze kilkaset godzin - 500- 600, było dużo lepiej, tzn można było z przyjemnością strzlic sobie nie jeden film. po tym rozczarowaniu juz raczej w acera nie zainwestuje, no ale to był stary model. nie wiem jak jest teraz. ja osobiście wolałbym epsona, jest duży to fakt, ale obraz daje podobno całkiem niezły. Zresztą niech się wypowiedzą inni formułowicze co to go posiadają. poza tym są inne projektory lcd i dlp w cenie 3 - 4 tyś. - optomy, epsony. olej takie rankingi bo ludzie którzy je robią bardzo często mają problemy ze wzrokiem:shock: . sanyo, panasonic. Poczytaj troche forum i w pierwszej kolejności zdecyduj czy chcesz dlp czy lcd. Jeśli chodzi o tęcze to ja bym sie tym nie sugerował. ale to moja opinia, z tego co wiem mało ludzi jest podatna na to "cóś". Ja nie byłem. osobiście posiadam panasonic pt -ax 200e i jestem cały czas zadowolony. no ale teraz są już nowsze proje. Poza tym zastanow sie do czego go potrzebujesz tak na prawde - do dvd, czy blue ray. chcesz hd czy full hd. to ważne bo decyduje o cenie. to tyle
 

KamilosWEST

New member
Witam! :)
O firmie Acer za dużo nie jestem w stanie powiedzieć, ale czytając tematy innych użytkowników to zraziłem się do tej firmy. Ja jestem posiadaczem Optomy HD20 i z czystym sumieniem mogę ci go polecić. Na początku sam obawiałem się efektu tęczy, ale nie potrzebnie :p. Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie będzie ci dokuczał to bezpiecznym wyborem będzie Epson Tw700. Dodam, że sam na początku brałem go pod uwagę, ale FullHD Optomy mnie przekonało :) . Waży ona zaledwie 2,9 kg, więc przenoszenie jej raczej nie powinno sprawić Ci kłopotów. Drugą sprawą jest idealne wymierzenie odległości w jakiej chcesz umieścić projektor (lens shift w LCD rozwiązuje ten problem ), musi on być ustawiony idealnie na środku (polecam kalkulator odległości ).
A co do prezentacji to myślę, że Epson i Optoma jak najbardziej da im radę.
Pozdrawiam! :)
 

dread

New member
Bez reklam
Ten ranking powstał przy okazji artykułu chipa o projektorach do kina domowego... totalna amatorka - robili pomiary jasności, kontrastu i głośności i na podstawie tych trzech danych (+cena) układali ranking, więc nie dziwota, że projektor typowo prezentacyjny znalazł się na 1 miejscu :)

Kompletny brak informacji o poziomie czerni, shadow detalach, odwzorowaniu kolorów, itd. itp. testowanych projektorów w tym artykule, a te ich pomiary (szczególnie jasności i głośności) zostały wzięte z kosmosu w porównaniu do pomiarów z renomowanych zagranicznych serwisów.
 

berkovits

New member
dvd, hd - tak
blueray i full hd - niekoniecznie, bo pewnie za obsługę tego musiałbym sporo dopłacić (choć podany przykład Optomy HD 20 daje do myślenia).

Dzięki za Wasze posty. Jeszcze się rozejrzę, ale pewnie poza głową rozboli mnie jeszcze brzuch...

Myślałem jeszcze nad Optomą HD 75 (też wysoko w tym - jak mówisz podejrzanym - rankingu), ale jest trochę ciemny.

Jeślibym Wam zadał pytanie: Optoma HD 75 czy HD 20, to co byście doradzili?

Z tego, co widzę, to pierwszy ma lepsze parametry (Jasność: 1400 ANSI ln
Kontrast : 5000:1), a drugi full HD, za to parametry gorsze (Jasność coprawda 1700 ANSI lumenów, ale kontrast tylko 500:1 !). Wiem, że często deklarowany kontrast jest nieprawdziwy, ale jeśli jest podawany przez jedną firmę (dla dwóch projektorów), to chyba jest duża różnica w kontraście.
 

berkovits

New member
Czy jeśli więcej jednak będę oglądał w 720p, to czy warto kupować Optomę HD 20? Może tak, bo może za rok Full HD już będzie na porządku dziennym.
 
Ostatnia edycja:

dread

New member
Bez reklam
Tak, warto.
Do 4 tyś. niczego lepszego nie znajdziesz.
Tyle, że ta Optoma HD20 w najjaśniejszym trybie świeci na poziomie 1000 lumenów w stosunku do deklarowanych 1700 (w trybie typowo kinowym - 600 lumenów), więc jeśli projektor będzie też używany do prezentacji o czym wcześniej pisałeś to nie wiem czy nie będzie za mało...

No i oczywiście ta Optoma nie ma kontrastu 500:1 :)

Dane o jaśności, kontraście i ogólnie możliwościach danego projektora bierz stąd - www.projectorcentral.com, www.projectorreviews.com, www.cine4home.de.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Just for the record, Optoma pewnie ma 500:1 w specyfikacji, ale ANSI... :D Gdy startowały zapowiedzi tego modelu, to nigdzie nie było napisane jaki jest (będzie) kontrast on : ff, podawali tylko ANSI. ;)
 

sonal

New member
a jeśli lampa siądzie?

Pozwólcie że dodam swoje trzy grosze....

Przy zakupie tak specyficznego urządzenia jak projektor nie należy myślę zapominać o kwestii długości gwarancji na lampę (zwłaszcza że nowa lampa to zazwyczaj wydatek niebagatelny - a bez lampy... to nawet topowy projektor jest kupą żelastwa:p)

Mając na uwadze powyższe osobiście brałbym na cel następujące projektory:
I) dolna granica cenowa - około 3000 zł:
1) epson tw450 - lcd, kontrast 3000:1, brak lens shift'u, gwarancja projektor/lampa 3 lata
2) benq w600 - dlp, kontrast 3000:1, gwarancja proj. 3 lata/ lampa 6 m-cy :D

II. górna granica cenowa - około 4000 zł:
1) epson tw680/tw700 - (zbliżona cena, róznią się zoomem i podobno optyką:cool:) lcd, kontrast 10000:1, LENS SHIFT, gwarancja proj/lampa 3 lata:)
2) panasonic ax200 - lcd, kontrast 6000:1, LENS SHIFT, gwarancja proj/lampa 2 lata
3) optoma hd20 - dlp, FULL HD, kontrast 4000:1, gwarancja proj/ 2 lata, lampa 1 rok.
4) vivitek h1080 - dlp, FULL HD, kontrast 4000:1, gwarancja proj/ 3 lata, lampa 1 rok. (UWAGA: jesli kupisz "na szkołę" gwarancja na lampę wynosi 3 lata! info z vivitek.pl)

Wymieniając parametry projektorów świadomie pominąłem jasność gdyż wiadomo że kino domowe wymaga zaciemnienia więc maksymalna jasność nie ma tu aż takiego znaczenia (jeśli, jako teoretyk, mylę się - proszę mnie poprawić:cool:)

Na koniec przypominam że oprócz długości gwarancji, inną kluczową przy wyborze danego modelu kwestią jest wielkość obrazu z pożądanej odległości (dotyczy to zwłaszcza projektorów bez zoomu) - vide: kalkulator projekcji.

Życzę trafnych wyborów :)
 

heli

New member
Witam.

I oto moje 3 gr. Wielu pisze, że efekt tęczy to nie problem. W moim przypadku też chciałem go pominąć i kupić prokjektor zwracając uwagę tylko na parametry. Na szczęście u jednego kolegi z forum widziałem sprzęt DLP na własne oczy i poźniej dosłownie miałem mdłości i bolała mnie głowa. Gdybym kupił projektor DLP to miałbym z niego mały pożytek. Chcę również powiedzieć, że nawet jeśli właściciel projektora dobrze się czuje w tego typu projekcji to nie znaczy, że tak będzie z żoną czy dziećmi. Proponuję próbny seans, aby byc pewnym co się kupuje.
Pozdrawiam
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
efekt teczy a bol glowy to troche odmienne sprawy. Obraz na dlp ma wieksza glebie, jest bardziej "trojwymiarowy" Sam posiadam proja zarowno lcd jak i dlp. Po zakupie wlasnie dlp, na poczatku, przez 3-4 projekcje odczuwalem wlasnie jakby przemeczenie, bol glowy podczas projekcji. Jednak potem juz bylo wszystlo ok, organizm sie przyzwyczail. efekt teczy-fakt zauwazylem, jednak tylko podczas ogladania mocno skompresowanych filmow DVD.
 

rami321

New member
trochę krzywdzące dla lcd jest stwierdzenie, że dlp ma wiekszą głębie i jest bardziej "trojwymiarowy" porównując tylko dwa modele, w tym dosyć wiekowy lcd, to tak jakby mieć projektor w czarnej i srebrnej obudowie i stwierdzić że projektory w czarnej mają większą rozdzielczość itp, porównania jakości obrazu lcd do dlp należy dokonywać w konkretnej kategorii cenowej , a nawet wtedy wybór projektora (technologii) nie jest latwy i oczywisty bo są jeszcze inne czynniki (możliwości przesunięcia projektora względem osi ekranu, możliwości ustawienia projektora w odpowiedniej dla pomieszczenia odległości od ekranu jeżeli ktoś nie chce mieć zwisającego urządzenia z sufitu, czy też jasność projektora dla dużych ekranów), oczywiście nie opowiadam się tu za żadną technologią tylko przeciwstawiam się ich szufladkowaniu. U mnie dlp odpada właśnie ze względu na efekt tęczyi nie chodzi tu o ból głowy tylko tą całą nagonkę na niego przez co podczas oglądania na dlp szukam tego efektu a nie mam zamiaru cały czas zastanawiać się czy widzę ten efekt czy nie, ale nie daje mi to spokoju. Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

berkovits

New member
Zdecydowałem się na tą Optomę hd 20, ale w sklepach ich nie ma i nie wiadomo, kiedy będą. Wszyscy proponują mi Opromę hd 200x. Parametry na ulotkach i na stronie Optomy ma gorsze, ale podobno to te same projektory!?!?

Wiecie może coś o tym. Podobno Optoma wyprodukowała dwa projektory do różnych grup odbiorczych i w różnych opakowaniach, ale to podobno te same projektory (Optoma z jakiś powodów nie chce się przyznać). Tak mi pisał jeden sprzedawca, a inni też piszą, że to praktycznie ten sam projektor. Czy coś o tym wiecie? Czy warto płacić 4000-4200 za takie parametry? Czy może - jeśli hd 20 i hd 200x to jednak co innego - warto zdecydować się na inne modele lub marki?
 

KamilosWEST

New member
Witam!
Ja bym na twoim miejscu brał HD20, mi też proponowano zamiennik HD200x, lecz wolałem w tych samych cenach mieć sprzęt o lepszych parametrach, lecz musiałem czekać na nią 2 tygodnie. A patrzałeś na www . optoma-polska . pl ? Ja właśnie tam ją zamówiłem, polecam Ci, bardzo miły kontakt, praktycznie cały czas na gg. Nic mi nie wiadomo o tym, że to te same projektory, lecz parametry mówią co innego.
Pozdrawiam!
 

berkovits

New member
Dzięki wszystkim za dotychczasową pomoc. Ostatnie pytanie odnośnie kabla HDMI. Potrzebuję 6m. Czy dla tekiej długości potrzebny jest kabel z tych droższych (znalazłem Kabel HDMI-DVI Supra 6 m ver. 1.3 rozdzielczość do 1080p za 390zł - to DROGO), czy może być jakiś tańszy.

Na jednym z przyklejonych tematów jest napisane, że obawiać się należy tanich kabli od 8m w górę. Czy więc mogę spokojnie kupić coś tańszego?
 

Elm0

New member
Cześć,

nie zakładam wątku osobnego bo problem mam podobny.
Wcześniej miałem Optomę Hd75, ale ją sprzedałem. Teraz chcę kupić coś innego i zastanawiam się nad Panasonic PT-AX200E. To co mnie zniechęca, to 720p - w tej kwocie można mieć już full HD, właśnie np. Optomę HD20.

Z HD75 byłem zadowolony, ale musiałem ją sprzedać. Z tego co czytałem HD20 to młodszy brat HD65, tyle że z full HD.
Co sądzicie - warto może jednak kupić Panasonica - parametrami jest naprawdę niezły. A może w międzyczasie coś nowego się pokazało, wartego uwagi?
 
Ostatnia edycja:
Do góry