Projektor w domu i 3D!

Tonio

New member
Witam...kopałem w postach ale nie znalazłem...Śledze technologie 3d ,która nam włazi pod strzeche.Plazmy,LCDki,okulary odtwarzacze...i ostatnio np.TV"N". Ale....co z projektorami,które zakupiliśmy?...Mam Infocusa X10 FullHD...i co?chciałbym iść z duchem czasu...i co?Wiem że transmisja danych HDMI jest dość spora więc wymyślono norme 1.4...ale czy to jedyny wymóg?Napiszcie jak to sie ma do projektorów starszych...czy da się coś z nich wykrzesać?...
 

raus

New member
Raczej nie. Co prawda z jednej strony projektory DCI (kinowe) pracują na 3x24 FPS w trybie 3D ze zsynchronizowanym filtrem polaryzacyjnym ale nie jestem pewien czy ten projektor byłby w stanie osiągnąć prawdziwe 72 FPS. Na 48 FPS (które powinno być do osiągnięcia przez układy i elektronikę) + filtr polaryzacyjny może też by się dało, ale efekt mógłby być niezadowalający.

W każdym razie musiałbyś znaleźć przystawkę konwertującą sygnał HDMI-3D na osobne półobrazy przesyłane przemiennie na projektor i zsynchronizowaną z wirującym filtrem polaryzacyjnym, przy czym takie urządzenie na razie chyba nie istnieje.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam przy okazji wszystkich miłośników projektorów i kina domowego !

Na wstępie muszę przyznać, że na 3D w obecnej postaci reaguję dość alergicznie. Drastyczny spadek jasności obrazu (po założeniu okularów), zmiana kolorów, spadek ostrości, podwójne kontury ("duszki"), niekompatybilność systemów poszczególnych firm, konieczność wymiany posiadanego sprzętu (TV, BD, amplitunery) ze względu na złącze HDMI 1.4, okulary dla każdego oglądającego(dość drogie)....Jednak producenci sprzętu i nadawcy telewizyjni ze względów marketingowych brną w 3D zamiast zapewnić dobrą jakość transmisji HD (przykład Eurosportu HD nadającego w... SD - np. ostatnio konkurencje zimowe, a już zapowiadającego kanał 3D).

Ale wracając do głównego tematu projektora InFocus X10 nie da się przystosować do odbioru sygnału 3D ze względów konstrukcyjnych - brak HDMI 1.4, brak możliwości synchronizacji z okularami migawkowymi, zbyt mała prędkość wyświetlania itd. Dotyczy to również innych projektorów nieprzystosowanych fabrycznie do projekcji 3D.
W przypadku projektorów chyba największym problemem jest duży spadek jasności obrazu, nawet o 80%(!!!). Dla przykładu projektor o jasności ok.1000-1100 lm (czyli maksymalnej jasności InFocusa X10) wystarczającej do ekranu o szer. 350 cm(158") miałby w 3D jasność ok. 200 lm, co wystarczyło-by w najlepszym wypadku do ekranu o szerokości zaledwie... 180 cm(80"). Z jasności znanego Epsona TW5500 (ok.500 lm) pozostałoby tylko ok. 100 lm! Może dlatego Epson w swoich drogich modelach R2000/4000 nie zastosował 3D. Zresztą obecne próby z obrazem 3D w projektorach kinowych FullHD dotyczą urządzeń bardzo drogich - JVC X3/X7/X9, Sony VW90 i chyba tak pozostanie przez jakiś czas.

Moim zdaniem, nie ma czym się na razie emocjonować w związku z 3D w projektorach i cieszyć się
świetnym obrazem InFocusa X10 (najlepiej z dobrego Blu-Ray), którego ostrość i głębia tworzy niemal przestrzeń 3D bez całej tej trochę szalonej, a na pewno drogiej zabawy z nowymi standardami 3D.

Pozdrawiam!
 

raus

New member
W projektorach chyba jednak bardziej naturalny jest wybór systemu polaryzacyjnego z wirującym filtrem i przypuszczam że technika będzie szła bardziej w tę stronę. Filtr polaryzacyjny to bardzo mała modyfikacja w projektorze (w porównaniu z podwajaniem rozdzielczości poziomej w TV), a pozwala stosować o wiele tańsze okulary i nie martwić się synchronizacją (w TV patrzy się bezpośrednio w ekran-nadajnik IR, w projektorach sygnał musi się jeszcze odbić od ekranu)
 

Tonio

New member
projektor i 3d...a

Panowie!!! Dziekuję za fachowe porady...cóż....też miałem mieszane uczucia co do 3D,ale chciałem posłuchać fachowców.Infocusik na pożyczonym Blu-rayu,pokazał jak sobie radzi z Avatarem!,6 z plusem!!!!!:krol:więc zostaje przy starym sprzęcie Pozdrawiam!!
 

vdjfoxon

New member
Coś kombinują w przystosowaniu projektorów 2D do wyświetlania 3D. Optoma ma wprowadzić na rynek dostawki, które mają umożliwiać wyświetlania obrazów 3D na wcześniejszych modelach HD. Co znaczy dostawka, tego jeszcze nie wiem, nie widziałem. Pewnie jakaś skrzynka.
 
Do góry