Projektor sie wyłącza

tomekxxxx

New member
Witam posiadam projektor Ask M2 od jakiegoś czasu projektor sprawia spore problemy na początku zaczął chodzić jak traktor a więc rozkręciłem go, przestał hałasować zaraz po tym (nie skręcałem go jedynie obudowę przyłożyłem) do tej pory nie wiem co było grane....

teraz z drugiej strony jest problem następujący strasznie sie grzeje i przez to wyłącza zastosowałem wiatrak komputerowy (mały) dokręcony do obudowy od góry zaraz nad lampą z zasilaniem ze starego zasilacza komputerowego ładnie działa + ma kontrole obrotów, ustawiłem tak wiatrak odpowiednia stroną a zęby zasysał gorące powietrze i wyrzucał je ze środka obudowy nie poskutkowała dalej się grzeje...

doszedł kolejny problem mianowicie projektor po ok 30 sekundach sie wyłącza albo od razu po podłączeniu kabla DVI-VGA do kompa pokazuje jedynie przez sekundę obraz z komputera nie jest to zdeformowany obraz nie ma pikseli ani nic w tym rodzaju, lampa jest mocna nie znam jej przebiegu czasu świecenie ale ze zdjęć żarników w innych tematach wnioskuje że nie jest jeszcze u kresu swojego życia...

dodam ze wszystkie wiatraki chodzą dobrze a lampa nie zdążę się nawet nagrzać przedtem zdarzało sie ze wyłączała się po 2-3h lub 20 min gry ale wiatraki nadal chodziły i po schłodzeniu samoistnie sie włączała.. dodam też ze nie mam diody temperatury jest jedynie dioda lampy która zapala sie po podłączeniu do prąd na ułamek sekundy i gaśnie od razu stąd wiadomo ze działa w czasie pracy nie zapala sie wiedz chyba lama jest ok ?

co może być problemem jak go naprawić ? prosze o pomoc :(

jestem nowym użytkownikiem jeśli ktoś uzna że źle dodałem temat prosze o poprawienie lub przeniesienie


pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc
 

MacVas

New member
To w sumie bardziej temat na forum "elektrody", niż tutaj.
Po Twoim opisie ciężko stwierdzić co dokładnie powoduje iż projektor "gaśnie", ale wnioskuję że problem prawdopodobnie zaczął się, gdy nie skręciłeś obudowy. Projektory mają to do siebie, że potrzebują dobrze przemyślanego systemu chłodzenia - istotny jest ciągły obieg i wymiana nagrzanego powietrza. Swoją ingerencją mogłeś zakłócić fabryczną cyrkulację, a tym samym po kilku cyklach użytkowania coś się mogło "ugotować" - np. elektronika. Z drugiej strony nie ma co z miejsca zakładać czarnych scenariuszy.

Piszesz, że wentylatory działają dobrze, proponuję ustalić, czy projektor ma tzw. menu serwisowe, gdzie z reguły jest jakiś podgląd na parametry pracy wentyli.

A skoro już odkryłeś wnętrzności, to czy są widoczne ślady/skupiska kurzu? Może warto na spokojnie sprężonym powietrzem nieco wyczyścić filtry? Za oknem coraz cieplej, być może projektor zwyczajnie się przegrzewa?
 

MacVas

New member
pewnie autorowi chodziło o nie wyzerowany zegar lampy :?

słyszałem już o takich przypadkach, że było software'owo ustawione wyłączenie lampy grubo przed lub na styk tych godzin żywotności "gwarantowanych przez producenta", co jedni uzasadniali możliwoscią rzekomej eksplozji lampy:bober: a inni chęcią szybszego zysku producenta przy wymianie/kupnie kolejnej lampy :|
 

.:PhaRaoN:.

New member
pewnie autorowi chodziło o nie wyzerowany zegar lampy :?

słyszałem już o takich przypadkach, że było software'owo ustawione wyłączenie lampy grubo przed lub na styk tych godzin żywotności "gwarantowanych przez producenta", co jedni uzasadniali możliwoscią rzekomej eksplozji lampy:bober: a inni chęcią szybszego zysku producenta przy wymianie/kupnie kolejnej lampy :|

nie chodziło mi o zegar lampy tylko o zegar filtra,jest takie cos w wielu projektorach
Nie znam proj ASK ale byc moze tam tez jest.Jest to zabezpieczenie przed przegrzewaniem
Podczas czyszczenia filtra nalezy zerowac zegar
 

MacVas

New member
fakt, w wielu projektorach istnieje funkcjia "licznik filtra", ale z tego co się orientuję, to ma ona jedynie znaczenie ostrzegawcze czy raczej istnieje w kwestii przypomnienia, że zbliża się czas konserwacji projektora.

Jest to zabezpieczenie przed przegrzewaniem
Imho licznik w żaden sposób nie zabezpiecza przed przegrzaniem. Zwykle oprócz wyskakującej ikonki z komunikatem powiadomienia nie powoduje to niczego.
 

.:PhaRaoN:.

New member
w niektórych proj toshiba czy NEC wyłaczaja sie po znacznym przekroczeniu
czasu,a ostrzezenia czasami nie ma,zalezne od wersji firmware.


pozdr
 

MacVas

New member
no to ok, w takim razie faktycznie różni producenci inaczej podchodzą do tej kwestii, Sanyo ma tylko irytującą ikonkę w lewym dolnym rogu, na szczęście cały ten licznik można wyłączyć z poziomu menu serwisowego
 
Do góry