Projektor i mały ekran

idący_obok

New member
Witam
Po długich poszukiwaniach w sieci wiedzy na temat projektorów
wydaje mi sie ze dobrym wyborem w tym przedziale cenowym
jest projektor

EPSON EMP-TW700

i do takiego sie przymierzam
w związku z tym ze niema tak dobrze by w Gdańsku
można by sobie taki model przetestować
prosiłbym o odpowiedz na kilka moich pytań:
A jeszcze: projektor będzie służył tylko do filmów na DVD
(jest wiele płyt do obejrzenia) odległość widza max 2.8m
całkowite zaciemnienie

Cały czas sugerowałem sie ze z 3m można uzyskać obraz 90"
ale zaczełem łazić po sklepach i oglądać z bliska telewizory
50" i wtedy zaczełem myśleć o odległości od ekranu nie projektora
do ekranu lecz od ekranu i moich oczu.

Po dalszym wyszukiwaniu w sieci znalazłem informacje ze
przy rozdzielczości dvd powinno być to 2X podstawa obrazu
wiec na te 2.8m wypada jakieś max 66" 146/82cm
jeśli było by to nie komfortowo w oglądaniu mogę zjechać w dół do 60" lub 50"
wiem ze dla wielu z Was może to brzmieć jak profanacja projektora ;) ale
takie mam pomieszczenie ważne że jest do oglądania filmów, dźwięk 5.1 +fotel i ja
łażąc po tych sklepach z TV poprosiłem pracownika by mi podłączył dvd pod plazmę
i LCD 50" i to co zobaczyłem było raczej strasznie porozmywane a litery poszarpane.
Wiec wiem ze takie tv 50" nie nadaje się do dvd

Wiec myślę o projektorze EPSON EMP-TW700

Moje pytania:

1) Czy przy 66" (lub mniej do 60") uzyskam dość dobry*** obraz przy materiale z płyty DVD
z odległości widza 2.8m
dobry*** - czyli znacznie lepszy od obrazu z TV (LCD czy plazmy)

2) Czy ma wielkie znaczenie z czego to będzie to odtwarzane laptop + wyszukany soft
czy stacjonarny dvd np.. Manta (po hdmi) lub Sony
(czy odtwarzacz musi mieć cos takiego jak reon i HQV)

3) Jaką powinien mieć powierzchnie ekran: Matt White? i o jakim współczynniku gain?
(jeśli będzie ciemno i pomieszczenie pomalowane na ciemno)

Obecnie oglądam filmy na laptopie lub na telewizorze CTR 32" samsungu i jest ok
ale laptop to troszkę mało a telewizora Żonie nie zabiorę ;)
wiec mając osobne pomieszczenie chce sobie zrobić cos do oglądania filmów
 
Ostatnia edycja:

BARABARA

Banned
Nie idź tą drogą .... :)

92" to optymalne minimum - nie będziesz żałował i możesz wierzyć,
ale za jakiś czas dojrzejesz do "jeszcze większych " rozmiarów. :)

Tak jak ja - przymierzam się do 120" , gdyż błędnie zakupiłem 92"
myśląc, że to i tak dużo . Fakt - siedzę dalej, ale to dotknie kiedyś
i ciebie - big screen to magia .

BTW - piękna OPTOMA 92" jest w razie czego do wzięcia, więc jeśli chcesz
"dobrze i tanio" , to wal do mnie na priva - jakoś się dogadamy. :)
 
Ostatnia edycja:

idący_obok

New member
Ja wiem ze fajnie jest mieć 90" albo 120" ale mnie ogranicza pomieszczenie
i tego nie przeskoczę.

Mam 2.80m od oczu do ekranu i do tego musze dobrać przekątną ekranu
(jeśli będzie mała to będę docinał ekran i dorobię sobie czarne paski i zamocuje na sztywno)

I tak się cieszę ze wygospodarowałem sobie to pomieszczenie fajnie sobie je wygłuszyłem
zamontowałem w ścianach głośniki 5.1 i mam święty spokój nikt nie łazi nikt nie przeszkadza

...teraz został mi tyko problem z obrazem
A nie jest łatwo :(

Wiec stąd te moje pytania fajnie by było uzyskać też opinię od kogoś kto bawił sie
Epson EMP-TW700 i powiedział by czy oglądanie na tym projektorze filmów z DVD na
66" jest w miarę przyzwoite czy dać sobie z tym spokój
bo jak nie to co zostanie monitor 24" albo do kina chodzić ;)

...co do pięknej OPTOMY to jest LCD czy DLP
 

idący_obok

New member
sciana ma szerokosc: 3m i 2.80m wysokość ale co z tego
jak bede siedział 2.80m od niej (mysle ze nie ogarne obrazu wiekszego niz 66")
Postawilem sobie plyte gipsowa 66" i siedze w ramach testów ;)

A jeszcze takie pytanie czy jak ekran bedzie staly 16:9
a film bedzie 4:3 to mi bedzie wyłaził z dolu czy sie dostosuje
i beda pasy.
 

dusi

New member
idący_obok napisał:
sciana ma szerokosc: 3m i 2.80m wysokość ale co z tego
jak bede siedział 2.80m od niej (mysle ze nie ogarne obrazu wiekszego niz 66")
Postawilem sobie plyte gipsowa 66" i siedze w ramach testów ;)

A jeszcze takie pytanie czy jak ekran bedzie staly 16:9
a film bedzie 4:3 to mi bedzie wyłaził z dolu czy sie dostosuje
i beda pasy.

w sumie to ni ma filmów 4:3. trafiłem na kilka takich starych gniootów na DVD, w tym fatalnie wydany koncert PULS Pink Floyd. 99,9% filmów to 16:9 lub kinowe wersje więc tym się nie martw. i nie kupuj ekranu 4:3!!!!! ja mam taki i musiałem go przerobć na 16: 9 robiąc u góry border. 4:3 to historia.
A propo twojego pomieszczenia to możesz brać 92 cale. Mam pomiesczenie o szerokości 3m tak jak twoje, długośc to co prawda 5 metrów. ogladam filmy na ekranie o szerokości 235 cm, a to chyba więcj niż 90 cali, z odległości 3 m, moze troche nie ogarniam, ale jak wytłumaczyć ze czasami jeszcze poduwam fotel bliżej? wzrok mam dobry. duże po prostu uzależnia:D , a jak troche się nie ogarnia całości to jest naprawde wypas, no ale to subiektywne odczucie, ja to uwielbiam, mógłbym oglądać i 4 lub 5 metrów, ale nie lubie ogarniac całego ekranu i tyle, i wierze że nie jestem jedyny. wydaje mi sie 90 cali to dobre wyjście na twoj pokój, inaczej - to max. a 66 cali i projektor to pomyłka, szkoda sprzetu. lepiej kino i popkorn albo telewizor;)
 

Raccoon

New member
Ja mam z około 3.5 metra 106 cali, może na początku wydawało się duże, ale po krótkim czasie się przyzwyczajasz i jest super. Kup najpierw projektor, pooglądaj trochę na ścianie, ustaw różne wielkości i kup odpowiadający Ci ekran.
 

Rudeford

New member
Mój pokój ma niecałe 10m2, oglądam z odległości 2,5m na ekranie 65” Adeo Imager, powierzchnia szara, projektor Sanyo Z5 (720p). Przez około 1,5 roku eksperymentowałem z różnej wielkości(od 60 do 80”) ekranami własnej roboty. Na początku chciałem (jak większość) jak największy ekran. Niestety od 70” wzwyż zaczyna być widać piksele. Na białym tle widać takie jakby „śnieżenie” po prostu biel nie jest jednolita i nie chodzi mi tu o jakieś przebarwienia tylko o lekkie ziarno. Gdy pochylałem się do przodu widać było już dość wyraźnie, że to piksele. Oczywiście nie było tragicznie, bo nikt z moich znajomych tego nie zauważył. Z ogarnięciem nie było problemu, mógłby być nawet i 80” i pewnie będzie, ale dopiero po wymianie proja na Full HD. Jeśli zdecydujesz się na ekran około 70” to polecam szara powierzchnię.
Pozdrawiam
Najlepiej jak zrobisz jak radzi Raccoon
 
Ostatnia edycja:

ziut

New member
Raccoon napisał:
Ja mam z około 3.5 metra 106 cali, może na początku wydawało się duże, ale po krótkim czasie się przyzwyczajasz i jest super..
z 3.5 metra mam niecale 100cali i nie chce nic wiekszego z tej odleglosci (proja mam uzyczonego do testow wiec zaledwie kilkadziesiat minut ogladania bylo)
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
Ja z 2,5 m oglądam 82" (16:9), na początku 88" ale (niestety) było za duże. 66" z 2,8 m i projektor to nie profanacja, to perwersja. :D
"Nie ogarne obrazu wiekszego niz 66" " - żartujesz se Waść? ;)
Te zalecenia odnoszą się do rozdzielczości kątowej wzroku, czyli powiązania odległości od ekranu z rozdzielczością matrycy lub materiału video. Jednak projektor daje dużą frajdę ze względu na ROZMIAR obrazu.
Rudeford napisał:
...Niestety od 70” wzwyż zaczyna być widać piksele...
To jest jedno z pół, na którym DLP ma nad LCD przewagę.
ziut napisał:
z 3.5 metra mam niecale 100cali i nie chce nic wiekszego...
Abstrahując od tych konkretnych liczb, należy pamiętać iż apetyt rośnie w miarę jedzenia... ;)

edit:
Ad 1, 3 : jeśli poważnie myślisz o małym ekranie, to z niskim gain, <=0.8, z gain>=1.0 obraz będzie zbyt jasny i możesz stracić na szczegółach w bielach i poziomie czerni
Ad 2: ma, szczególnie na dużym ekranie, "szczególniej" jeśli masz hyzia na punkcie jakości i jeszcze "szczególniej" jeśli masz możliwość naocznego porównania z czymś lepszym.
 
Ostatnia edycja:

idący_obok

New member
"Nie ogarne obrazu wiekszego niz 66" " - żartujesz se Waść? :wink:

(może to śmieszne) ale teraz testuje na plycie kartonowo gipsowej i tak siedzac przed nią rysowalem różne wielkości od 60" do 66" ale moze w "realu " będzie inaczej i dam rade więcej

Co do wielkosci ekranu to dotnę jak trzeba bedzie i zrobie ramki czarne

Mam nadzieje ze rozmawiamy caly czas o materiale z płyty DVD

Najbardziej sie wystraszyłem tego co widziałem w sklepie
plyta DVD na 50" tv tragedia (nie chodzi mi ze obraz nie był swietny bo był tragiczny - mysle ze nie jestem wymagający i gdyby był podobnej jakosci jak na tradycyjnym TV to bym sie cieszył)

mam nadzieje ze ten materiał z płyty DVD na projektorze będzie o wiele lepszy od plazmy i TV LCD
czy tak?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Może od LCD TV, na nich odtwarzanie materiałów w niskiej rozdzielczości najbardziej kuleje. A jak to sklepowe DVD było połączone z TV (i jakim)? Może kompozytem?
Najbezpieczniejsze jest posłuchać się porady Raccoon'a (n.b. uważam że dla nowicjusza to jedyna słuszna droga), to Tobie ma pasować obraz, i może będzie to jednak 66". ;)
 

idący_obok

New member
...i tak pewno zrobię kupię EPSON EMP-TW700
będzie podłączony do DVD Manty po hdmi
myślę ze płytki dvd da się jakoś oglądać
(mimo tego ze i Manta i projektor będą 720p)

co do tego pokazu w sklepie to nie wiem
facet podłączył to co stało w zestawie
a ja się nie pytałem. Ale kiszka była straszna.
wiec sie troszkę wystraszyłem ze z projektora może być
podobnie...

Ale jak będzie lepiej to kupuje projektor :)
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Projektor za 4-5k będzie gorszy niż telewizor (plazma/lcd) za te same pieniądze. Niestety.
Moim zdaniem jeśli nie zależy Ci na wielkości lepiej kupić porządny tv - znacznie wyższy kontrast on/off i ANSI. Żeby dobrze odtwarzać DVD, trzeba bardzo dobrego playera i bardzo dobrego projektora.
 

idący_obok

New member
no to się zamotałem :(

ale kiedyś nie było materiału HD i super projektorów a ludzie oglądali materiał z płyt dvd (bo był on najlepszy)
Nie sadze by ktoś wydawał wielką kasę by na wielkim ekranie
zobaczyć tragiczną jakość.
 

dread

New member
Bez reklam
Jeśli to ma być tylko dvd i niewielki ekran to przyłączam się do zdania Tidusa - plazma 50" to koszt 3 tyś (hd ready), a za zaoszczędzoną kasę kupiłbym dvd z porządnymi skalerami.
 

Buti

New member
Tidus1024 napisał:
"Projektor za 4-5k będzie gorszy niż telewizor (plazma/lcd) za te same pieniądze. Niestety."

Oj to za daleko posunięte stwierdzenie. Plazma posiada i będzie posiadać "green ghosting" - efekt naprawdę dokuczliwy chyba, że ktoś go nie widzi. Czerń w plaźmie będzie lepsza ale w LCD nie sądzę. W dodatku co z filmami w formacie 2.4:1? Na plaźmie czy lcd mamy duże czarne pasy na górze i dole a film nawet na 50 calowej plaźmie nie będzie wcale wydawał się taki duży. Mam proja HC1100 - swego czsu by go kupić sprzedałem dobrego jak na tamte czsy tv lcd o wartości tego proja a plazma poza lepszą czernią ma duuuuużo wad.

idący_obok. Nie rezygnuj z poszukiwania proja tylko umów się na prezentację w dobrym sklepie i będziesz wszystko sam wiedział.
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
kupuj smialo ekran 92 " i projektor dlp ( w moim przypadku optoma HD-65)- jesli mozesz go idealnie wycentrowac wobec ekranu. Ja w takiej konfiguracji siedze ok 3 m. od ekranu i jest git, nawet przy materiale DVD!
 

dread

New member
Bez reklam
idący_obok pisze, że dla niego obraz w sklepie z DVD na 50 calowej plazmie i LCD był nieakceptowalny (rozmyty), a Wy go wkręcacie w 90" ? :cool:
Już pomijam co to był za dvd i jak połączony do TV, ale na zadane pytanie...

1) Czy przy 66" (lub mniej do 60") uzyskam dość dobry*** obraz przy materiale z płyty DVD z odległości widza 2.8m
dobry*** - czyli znacznie lepszy od obrazu z TV (LCD czy plazmy

... bardzo mocno się zdziwię jeśli ktokolwiek napisze, że z projektora otrzyma lepszą jakość obrazu.
 

skalmen

New member
Witam
w porzednim mieszkaniu maiłem projektorek mitsubishi hc910 nawet nie 720p i z 2,7 metra wyswietlałem obraz 80" bez zadnych widocznych pixeli i spokojnie o bardzo dobrej jakosci, tw700 to jeden z lepsdzych projków 720p wię cnapewno z jakosci obrazu będziesz zadowolony, dodam iz ogladałem też obraz z zwykłego dvd i było naprawde 1 klasa, oczywiscie obraz z bluraya bedzie lepszy ale ten z dvd po componencie tez był super, jesli nie miałes wczesniej projka i nie masz dla porownania full hd to bedziesz wniebowziety gwarantuje:D :D :D
 
Do góry