Projektor + ekran podłogowy - bardzo proszę o pomoc!

MaidenPL

New member
Jako, że jest to mój pierwszy post na tym forum chciałem się*przede wszystkim bardzo ładnie przywitać :)


Zakładam ten topic gdyż już za kilka tygodni ma zamiar nabyć projektor z ekranem. Projektor służyć mi będzie tylko do gier (xbox 360 / PS3). I choć*wiem, że do tego projektory z 1080p potrzebne mi raczej nie będą, to... Wszyscy znacie ludzką naturę. Człowiek, jeżeli może chciałby mieć to co najlepsze.

Budżet jaki chciałbym przeznaczyć na te cele (zakup projektora i ekranu to 4500, maks (!) 5000 zł). Tej bariery nie przekroczę. A jeżeli można mniej, to po prostu chcę wydać mniej :)

Zacznę od rzeczy przyjemnej, wymienię*modele projektorów którym się*przyglądam, a potem przejdę do tematu który spędza mi sen z powiek a w pracy... Rozprasza... Ekranu.



I - Projektory

Po przeprowadzeniu tłustego reasearchu przyglądam się:

  • Optoma HD600x
  • Optoma HD67
  • Optoma HD20


Będę wdzięczny za wszelkie rady/sugestie.
Wiem, że dużo osób poleca Panasonica AX... Jednakże, ze względu na dużą*awaryjność tego modelu postanowiłem z niego zrezygnować.


II - Ekran

Pokój: 3,5m x 5m, rolety rzymskie w oknach, 4,5 metra sufit.
Niestety, w swoim mieszkaniu nie mogę kuć, malować, zmieniać, poprawiać. To mnie mocno ogranicza.

Początkowo myślałem więc o ekranie na statywie. Szybko się jednak z tego pomysłu wycofałem kierując swoją uwagę na ekrany podłogowe, zwane też "Pull-up".

Wymyśliłem sobie więc coś takiego:

Pull-Up GreyHD 16/9 210x115 firmy Kraftmann.
(numer aukcji 1243246313 na allledrogo).


Niestety, znajomy który ma projektor, bardzo szybko schłodził mój entuzjazm.

Raz: ostro skrytykował firmę Kraftmann (naprawdę są tak straszni?!).

Dwa: stwierdził, że każdy rozwijany ręcznie ekran szybko się "zepsuje". Że pojawi się*falowanie, że to nieuniknione, na deser mówiąc mi tylko, że inwestując swoje pieniądze w tego typu ekran wyrzucę je w błoto. Choć, jak dodał, przy tak "małej" rozdzielczości 90' defekt może być mniej widoczny.


Czy te obawy są uzasadnione? Jeżeli tak, to czy w moim przypadku widzicie sens ładowania się*w projektory? A może znacie ekrany tego typu innych firm które zagwarantują mi brak "niespodzianek" typu falowanie itp?


Na koniec, pozwolę*sobie wam z góry, bardo, ale to bardzo podziękować za wszelką pomoc.
Pozdrawiam,
M
 

cezar1972

New member
Jak tylko do gier to brałbym projektor 720p, a więc Optomę HD 600X. Gdybyś był uczulony na efekt tęczy to opcją jest Epson TW450 (projektor LCD)
Z tym ekranem Kraftmtmanna, to może być prawda.
Jeżeli nie możesz powiesić ekranu na suficie lub ścianie, to chyba optymalnym (ekonomicznie) rozwiązaiem byłby zakup ekranu na statywie. Koszt byłby stosunkowo niewielki, a przekonałbyś się jak to rozwiązanie sprawdza sę w praktyce. Jeżeli byłoby ok to mógłbyś pomyśleć o ekranie typu pull-up.
 

MaidenPL

New member
Witam Cesarze :),

Bardzo Ci dziekuje za odpowiedz.

Epson TW450 - uprzedziles mnie. Od rana zaczynam o nim myslec coraz intensywniej. Optome mi odradzono ze wzgledu na duza awaryjnosc. Espona polecaja za brak efektu teczy i dlugie gwarancje na lampe i projektor (3 lata).

Czy moglbys mi po prostu polecic ekran typu pull-up firmy ktora oferuje produkty lepszej jakosci? Jezeli trzeba - doplace.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
zwroce Ci tylko uwage na jedna sprawe- gdzie zainstalujesz glosnik centralny przy zastosowaniu ekranu podlogowego ?
 

MaidenPL

New member
Hej,

Przed ekanem, nad nim. Miejsca mam bardzo duzo.

Goraca prosba do wszystkich z was, czy moglibyscie mi polecic ekran podlogowy wysokiej klasy (do 2000 zl) ktory sprawdzi sie, i nie sprawi mi pofaldowanych niespodzianek?
 

cezar1972

New member
niestety nie mam doświadczenia z pull-upami. :(
Wydaje mi się po prostu, że ekran na statywie też jest rozwijany z kasety (tyle, że z góry), więc będzie miał podobną trwałość. Możesz sprawdzić, czy powierzchnia ekranu nie będzie się falować i czy brzegi ekranu nie będą się zawijać. Zresztą przy odrobinie inwencji domalujesz na takim ekranie bordery, więc problem zawijania się krawędzi częściowo odpadnie.
Ekran na statywie możesz kupić już za ok 300 PLN, lub nawet taniej (Allegro), więc niewielkim kosztem sprawdzisz organoleptycznie, czy takie rozwiązanie Ci pasuje.
Z Twojego postu wynika, że jesteś w stanie wydać na projektor ok. 3500 PLN. Moim zdaniem atrakcyjnie cenowo wypada tera Epson TW 680 i Panasonic 200. Będziesz musiał dołożyć jakieś 500-700 PLn w stosunku do Epsona TW 450, ale w zamian zyskasz lepszy obraz oraz większą uniwersalność podczas instalacji (większy zoom i lens shift)
 

redlum

New member
Bez reklam
Znajomy na ekran rozwijany - to na początku na rogach na dole miał przyczepione ciężarki - a potem zrobił haczyki - i naciąga ekran przy każdym rozwijaniu. Mówi że nie jest to samo co ekran pół-ramowy/ramowy - ale na pewno jest lepiej niż bez niczego.
Idealnym rozwiązaniem byłyby ekrany z napinaczami - ale cena ich już jest kosmiczna.

Ja bym proponował się przyjrzeć Epsonowi TW-700 - można go już mieć za 3350zł (np ceneo.pl)
 

MaidenPL

New member
Ja bym proponował się przyjrzeć Epsonowi TW-700 - można go już mieć za 3350zł (np ceneo.pl)

Zwróciłem uwagę. Niestety, ma bardzo krótką żywotność lampy.
Czy pogłoski o bardzo dużym odsetku awaryjności Optomy HD20 są prawdziwe? No i czy serwis w kraju jest aż*tak zły? Forum każe sądzić, że tragiczny...
 

kaczakat

New member
Witam.
Podepne się do tematu bo urzekł mnie epson tw450 - na razie parametrami i ceną. Jak wygląda w tych sprzętach ustawienie projektora względem ekranu? Mam pomieszczenie 6x4 i na ekran mogę miec około 1,6x2,9m.
Czy jest tam jakiś zoom, bym projektor mógł ustawić na ścianie przeciwnej (odl. 6m) i czy to pogarsza obraz? Jeśli ktoś ma to niech się podzieli jak wyglądają filmy i ewentualnie gry (x360, ps3). Czy jest jakaś korekcja koloru ściany (aktualnie mam żółtą, wg producenta kogel-mogel).
 

kaczakat

New member
Znalazłem ten kalkulator. Mam wrażenie że ten zoom w projektorach opisywany jest odwrotnie niż w aparatach. Dla moich potrzeb ekran będzie nawet za duży jeśli będą chciał projektor zamocować na ścianie. Inny model Epsona TW700 to w takim pomieszczeniu uzyskuje maksymalnie ekran gdzieś z połowę mniejszy. Ciekawe to.
 

Frog_PL

New member
Odkopie temat bo mam podobne pytanie... Czy ktos z was uzywa ekranu na statywie (trojnogu) ? Jak to sie sprawdza w praktyce, jak trwale jest ? Czy cos sie dzieje z takimi ekranami po czasie, jesli tak to co i po jakim ? Myslalem zeby kupic sobie projektor UST i taki ekran i miec mobilny zestaw..
celexon | Ekran projekcyjny na trójnogu celexon Economy 244 x 138 244 x 138 cm
celexon | Ekran projekcyjny na trójnogu celexon Economy 244 x 138 - Biała edycja 244 x 138 cm

Ktos kojarzy ta firme ? Czy te dwa roznia sie tylko kolorem stelaza ?
 

Tedzik

New member
Mam ekran na trójnogu firmy 4world - 84 cale. Ogólnie od ekrany za 350 zł nie wymagałem cudów ale efekt jest akceptowalny. Gra to z epsonem 5400 i o ile czerń jest granatowa to przy całkowitym zaciemnieniu prawie czarna :)Kolory a kupiłem głównie do sportu i czasem filmu więcej jak dobre. Zauważam minimalny efekt srebrzenia ale zupełnie nie przeszkadza w oglądaniu. Pytanie czy będzie Ci się chciało rozkładać ekran. U mnie lenistwo niekiedy bierze góre i wole pooglądać na tv choć rozłożenie ekranu na gotowo to 5 minut - wliczam w to czas na ustawienie projektora. Reasumując myśle że wydanie ponad tysiąc złotych za jaki kolwiek ekran na statywie mija się z celem. Kup coś budżetowego i ciesz się dużym ekranem.
 

Frog_PL

New member
a jak z pofaldowaniami,pofalowaniami ? nie odksztalca ci sie taki ekran po czasie takiego rozkladania i skladania ?
Pewnie tak jak piszesz czlowiekowi nie zawsze bedzie sie chcialo rozkladac ale mobilnosc mi jest bardziej potrzebna... Najbardziej podobaja mi sie ekrany typu pul-up ale nie znalazlem wiekszego niz 100` 16:9 chyba 93` najwiecej a chcialem 110` jakos miec...
 

Tedzik

New member
Ekran użytkuję od 7 miesięcy. Bez projekcji widać pofałdowania które podczas wyświetlania obrazu są niewidoczne. Z ekranów na trójnogu największe widziałem 100 cali w proporcji 16:9. Sporo jest 4:3 ale kupno takiego do filmów , gier itp to nieporozumienie. Ogólnie z ekranu jestem zadowolony , w tej klasie cenowej spodziewałem się o wiele gorszego efektu końcowego.
 
Do góry